Huoneistokeskus: Omistusasuminen monessa kaupungissa kuukausikustannuksiltaan vuokra-asumista edullisempaa
Vanhojen asuntojen kauppamäärät nousivat Suomessa tammikuussa edellisvuoden tammikuun verrattuna neljä prosenttia. Erityisen hyvin kauppa kävi Espoossa ja Tampereella, missä kauppamäärät nousivat seitsemän prosenttia tammikuuhun 2017 verrattuna. Kun vertaillaan omistus- ja vuokra-asumisen kustannuksia, vuokra-asunnon kuukausivuokran hinnalla maksaa Suomessa useissa kaupungeissa omistusasunnon lainanlyhennykset ja hoitovastikkeet.
Tammikuussa vanhojen asuntojen kauppamäärät nousivat neljä prosenttia edellisvuoden tammikuuhun verrattuna (työpäiväkorjattuna +0 %). Kauppamäärien kehitys oli positiivista muun muassa Espoossa (+7 %; +14 kpl), Tampereella (+7 %; +19 kpl), Joensuussa (+9 %; + 4 kpl) ja Kuopiossa (+2 %; + 2 kpl).
– Erityisesti kerrostaloasuntojen kauppa oli vilkasta. Vanhojen kerrostaloasuntojen kauppoja tehtiin tammikuussa Suomessa kuusi prosenttia enemmän kuin vuosi sitten tammikuussa. Esimerkiksi Espoossa vanhojen kerrostaloasuntojen kauppamäärät nousivat 16 prosenttia edellisvuoden tammikuuhun verrattuna. Samoin Tampereella kauppamäärät kasvoivat 11 prosenttia, Vaasassa kymmenen prosenttia ja Joensuussa peräti 29 prosenttia, Huoneistokeskuksen toimitusjohtaja Ari-Matti Purhonen sanoo.
Tammikuussa vanhojen asuntojen kauppamäärät laskivat Helsingissä (-1 %), Turussa (-1 %), Lappeenrannassa (-2 %), Vantaalla (-3 %), Vaasassa (-3 %), Kouvolassa (-6 %) ja Porissa (-12 %).
Vuokra- ja omistusasumisen kuukausittaiset asuinkustannukset ovat useilla alueilla Suomessa hyvin lähellä toisiaan tai omistusasuminen kustannukset jopa vuokra-asumista matalammat.
– Esimerkiksi Espoon Niittykummussa muutaman vuoden ikäinen 47-neliöinen kaksio myytiin velattomaan hintaan 290 000 euroa. Jos laskee, että kauppahinnasta 90 prosenttia olisi lainaa, niin lainanlyhennyksen kuukausieräksi tulee 984 euroa kuukaudessa ja vastike tässä asunnossa oli 155 euroa. Näin ollen asumiskulut ovat 1 139 euroa kuukaudessa ja samanikäisen ja vastaavan kokoisen kohteen vuokra samalla alueella on 1 150 euroa kuukaudessa, Purhonen kuvaa.
Vastaavasti Vantaalla Myyrmäessä uusi 45,5-neliöinen kaksio myytiin velattomalla hinnalla 208 500 euroa. Lainan kuukausittainen lyhennys 90 prosentin lainaosuudella on 707 euroa kuukaudessa ja hoitovastike 173 euroa kuukaudessa eli asumiskulut ovat 880 euroa kuukaudessa. Vastaavan kaksion vuokrahinta on alueella 892 euroa kuukaudessa.
Helsingissä Vallilassa 46,5-neliöinen kerrostalokaksio myytiin velattomaan hintaan 270 000 euroa. Lainan kuukausittainen lyhennys 90 prosentin lainaosuudella on 916 euroa kuukaudessa ja hoitovastike vuonna 2013 valmistuneessa asunnossa oli 253 euroa kuukaudessa, jolloin asumiskulut ovat yhteensä 1 169 euroa kuukaudessa. Vastaavasti muutamaa neliötä pienemmän kaksion vuokrahinta samalta alueelta on 1 200 euroa kuukaudessa.
Kaikki esimerkkiasunnot ovat uudehkoja, hyväkuntoisia ja hyvin varusteltuja asuntoja, ja laina-ajaksi on laskettu 25 vuotta.
– Vastaavia esimerkkejä löytyy muiltakin alueilta Helsingistä, Espoosta ja Vantaalta sekä Tampereelta, Turusta, Vaasasta ja Kuopiosta. Käytännössä omistusasuminen on kuukausittaisilta asumiskustannuksiltaan kannattavaa heti kun mennään hiukan kaupungin kalleimpien asuinalueiden ulkopuolelle, Purhonen sanoo.
– Toki asuntolainan saaminen edellyttää ostajalta pankin vaatimaa alkupääomaa tai takaajaa lainalle. Lisäksi asunnonostajan on hyvä tiedostaa, millaiselta alueelta asuntonsa ostaa – hinnat eivät kaikkialla kehity nousujohteisesti, vaan joillakin alueilla asuntojen hinnat voivat jopa laskea, Purhonen sanoo.
Vanhojen kerrostalokaksioiden neliöhinnat nousivat tammikuussa keskimäärin kaksi prosenttia vuoden 2017 tammikuuhun verrattuna. Hintakehitys on kuitenkin eriytynyt voimakkaasti maantieteellisesti.
– Helsingissä neliöhinnat nousivat seitsemän prosenttia ja Vantaalla kaksi prosenttia tammikuusta 2017. Espoossa hinnat pysyivät ennallaan, Purhonen sanoo.
Vanhojen kerrostalokaksioiden neliöhinnat nousivat myös Porissa (+28 %), Lahdessa (+27 %), Turussa (+18 %), Kuopiossa (+7 %), Kouvolassa (+4 %) ja Tampereella (+3 %) tammikuuhun 2017 verrattuna. Vanhojen kerrostalokaksioiden neliöhinnat laskivat Vaasassa (-17 %) ja Joensuussa (-3 %) sekä pysyivät ennallaan Lappeenrannassa (+0 %).
– Kun verrataan yksittäistä kuukautta edellisen vuoden vastaavaan kuukauteen, vanhojen kerrostalokaksioiden neliöhinnan muutokseen vaikuttaa voimakkaasti se, minkäikäisiä ja minkäkuntoisia asuntoja ko. kuukautena on myyty. Paremman kuvan kaupunkien hintakehityksestä saa tarkastelemalla neliöhintojen liukuvaa keskiarvoa kuudelta kuukaudelta. Tämä kuvaa neliöhinnan kehitystä viimeisen kuuden kuukauden aikana, Purhonen sanoo.
Kuuden kuukauden liukuvaa keskiarvoa tarkasteltaessa vanhojen kerrostalokaksioiden neliöhinnat ovat nousseet Helsingissä seitsemän prosenttia, Espoossa viisi prosenttia, Vantaalla viisi prosenttia, Tampereella viisi prosenttia, Turussa 14 prosenttia, Kuopiossa kaksi prosenttia, Lappeenrannassa kolme prosenttia ja Lahdessa kymmenen prosenttia. Sen sijaan neliöhinnat ovat laskeneet seuraavissa kaupungeissa: Pori (- 5 %), Joensuu (-4 %), Kouvola (-4 %) ja Vaasa (-1 %).
Kotitaloudet nostivat joulukuussa uusia asuntolainoja 1,3 miljardin euron edestä. Uusien nostettujen asuntolainojen laskennallinen marginaali oli 0,93 prosenttia ja keskikorko 0,96 prosenttia. Kotitalouslainoista oli joulukuun lopussa kulutusluottoja 15,3 miljardia euroa ja muita lainoja 16,7 miljardia euroa.
Vanhat asunnot sisältävät kaikki kerrostalo-, rivitalo- ja omakotitaloasunnot, mutta eivät tontteja, autotalleja tai loma-asuntoja. Luvut perustuvat KVKL:n ylläpitämään Hintaseurantapalveluun, johon suurimmat välitysliikkeet toimittavat kauppatietonsa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















