Omaishoitajien yhdistys levittää terveellisen kotiruoan ilosanomaa
Vanhan Hämeentien varrella Hannuniitussa sijaitsee Turun Seudun Omaishoitajien ja Läheiset ry:n yksikerroksinen rakennus. Vanhusten ravitsemus on noussut yhteiskunnassamme viime vuosina yhä enemmän puheenaiheeksi. Omaishoitajien toimitiloissa 11. joulukuuta olivat vapaaehtoiset omaishoitajat kokoontuneet aivan keittiön viereen kuulemaan luentoa ja vinkkejä ruoanlaittoon liittyen.
Puheenjohtaja Seija Paatero puhuu omaishoitajille ruokailutapahtumasta kiireettömänä hetkenä, sen kun tulisi olla yksi päivän kohokohta.
Omaishoidettavien ravitseminen on itsessään haastavaa, jossa tulee ottaa monia asioita huomioon.
– Silloin kun on hoidettava koko ajan läsnä, niin miten omaishoitaja kykenee käymään kaupassa? Rahaa on myös aika vähän, kun elää omaishoidontuella. Suurin tuki on lähempänä 750 euroa, keskiarvon ollessa noin 390 euroa kuukaudessa.
Omaishoitoyhdistyksen henkilökunta ja vapaaehtoiset ovat saaneet koulutusta jo aiemmin hygieniapassikoulutuksella, omavalvontaohjeiden päivitysten, ruokailuun ja oikeaoppiseen ruoanvalmistukseen liittyvien infojen muodossa. Henkilökuntaa ja vapaaehtoisia koulutetaan jatkuvasti, ja erilaisista tilaisuuksista ja koulutuksista jäsenet saavat tietoa heille jaettavasta tapahtumakalenterista.
Ihmisen ikääntyessä kiinnitetään aivan erityistä huomiota monipuoliseen ravitsemukseen.
– Ensiarvoisen tärkeää on saada tarvittava energiamäärä. Toinen asia on proteiinin määrä, jolla saadaan pidettyä ikäihmisten lihasmassa liikuntaelimiä vahvistavina. Pehmeät rasvahapot ja vitamiinit ovat myös aivan elintärkeitä, muistuttaa Arkean vuorovastaava Elisa Tuominen.
Yhdistyksen tavoite on jakaa oikeaoppista, turvallista ja taloudellista ravitsemustietoutta ja tämä vaatii myös taloudellista tukea. Sitä on jakanut Rotaryklubi Turun Aamuvirkut.
–Olemme hyväntekeväisyysjärjestö. Yhteistyö lähti liikkeelle siitä, kun muutama vuosi sitten kävimme aamupalalla täällä ja toimitilojen väki kertoi toiminnastaan, jota yhteiskunta ei riittävästi tue. Meidän pienikin apumme voisi olla sitten hyvä, toteaa järjestön aktiivi Jimmo Maikola.
Miellyttävä ruoan tuoksu alkaa leijua keskuksessa. Ruoka-aika lähestyy. Elisa Tuominen jakaa ravitsemustietoa, valmistaa omaishoitajien toimitilojen keittiössä siskonmakkarakeittoa ja kertoo samalla, kuinka sitä laitetaan. Pieni yleisön seuraa herkeämättä. Mielipiteidenvaihto aineksista ja valmistustavoista jatkuu keiton ainesten lisääntyessä liemessä.
Kurt Hedborg