Supercellin Ilkka Paananen Suomen paras kasvuyrittäjä
Perjantai-iltana järjestetyssä EY Entrepreneur of the Year 2015 -juhlagaalassa julkistettiin tämän vuoden kasvuyrittäjäkilpailun voittaja ja viisi sarjapalkintoa. Voittajaksi kruunattiin Supercellin Ilkka Paananen, joka pokkasi myös Palvelut-sarjan ykköspalkinnon.
Paananen lähtee edustamaan Suomea kansainväliseen yrittäjyyskilpailuun kesäkuussa. Kauppa-sarjan parhaiksi nostettiin Moomin Characters Oy:n Roleff Kråkström ja Sophia Jansson. Tuotanto-sarjan palkinnon vei Pohjola Rakennus Oy:n Juha Metsälä. Tunnustusta saivat myös vuoden nuoreksi yrittäjäksi noteerattu Heikki Väänänen, HappyOrNot Oy sekä vuoden perheyrittäjänä palkitut Peter ja Hannes Berner, Berner Oy.
EY Entrepreneur of the Year -kilpailu päättyi perjantaina juhlagaalaan.
– Yksi EY Entrepreneur of the Year -kilpailun tavoitteista on nostaa esiin esimerkillisiä yrittäjiä, jotka toiminnallaan innostavat myös muita yrittäjiä. Ilkka Paananen on juuri sellainen esikuva. Hän on rakentanut käsittämättömän nopeasti kasvavan ja huikeaa tulosta tekevän yrityksen ja on samalla äärimmäisen yhteiskuntavastuullinen ja aktiivinen tukija monelle suomalaiselle start-upille, sanoo kilpailun tuomariston puheenjohtaja, Electrosonic Groupin hallituksen puheenjohtaja Philip Aminoff.
– Supercell on upea kansainvälinen menestystarina. Paananen on ”uuden sukupolven leader”, jonka johtamistapaa voidaan kutsua jopa vallankumoukselliseksi. Tässä yrityksessä ja yrittäjässä näyttääkin olevan kaikki kohdallaan – asenne, osaaminen ja teot. Uskomme, että Ilkalla ja Supercellillä on äärimmäisen hyvät mahdollisuudet pärjätä yrittäjyyden maailmanmestaruuskilpailussa ensi kesäkuussa,
Vuodesta 2003 lähtien Suomessa järjestetty kilpailu etsii vuosittain rohkeita, innostavia ja menestyneitä yrittäjiä yli 60 maassa ympäri maailman. Ensi kesäkuussa Paananen vie oman yrittäjätarinansa kansainvälisen yleisön ja tuomariston eteen edustaessaan Suomea kansainvälisessä EY World Entrepreneur of the Year -kilpailussa Monte Carlossa.
EY:n palkitsemat kasvuyrittäjät luovat uskoa suomalaisten yritysten mahdollisuuksiin myös maailmalla. Vuoden nuoreksi yrittäjäksi valittu HappyOrNotin Heikki Väänänen on löytänyt yksinkertaisen bisnesidean. Yhtiö on kehittänyt ”toteemiksikin” kutsutun, esimerkiksi lääkäriasemilta ja apteekkien ovensuusta tutun hymiölaitteen, jolla voi antaa asiakaspalautetta jo asiointihetkellä. Tamperelaisyrityksen nousujohteisuus näkyy kansainvälisissä jättisopimuksissa, joita se on vastikään solminut Carrefourin sekä Ikean ja Dixonin kanssa. HappyOrNot on kasvattanut liikevaihtoaan kolmessa vuodessa huimat 1 280 prosenttia.
Kauppa-sarjan parhaat Roleff Kråkström ja Sophia Jansson ja heidän Moomin Characters Oy on sekin lähtenyt viimevuosina voimakkaaseen kasvuun. Yhtiö on tehnyt yhdellä viihdebrändillä kannattavaa liiketoimintaa vuosikymmenestä toiseen. Moomin Characters Oy:n liikevaihdosta suurin osa tulee muualta kuin Suomesta ja kansainvälisen kasvun odotetaan jatkuvan vahvana myös tulevaisuudessa.
Tuotanto-sarjan voittaneen Juha Metsälän Pohjola Rakennus Oy on talo- ja infrarakentaja, joka keskittyy kerrostaloasuntojen rakentamiseen kasvukeskuksiin. Yhtiö toimii puhtaasti projektijohtourakoinnilla eli yrityksellä ei ole omia rakennusmiehiä. Metsälän johdolla on panostettu laadun jatkuvaan kehittämiseen hyödyntämällä muun muassa digitalisaatiota.
Vuoden perheyrittäjinä palkittujen Peter ja Hannes Bernerin Berner Oy on tehnyt hyvää tulosta sukupolvesta toiseen. Yritys on ollut kannattava perustamisestaan lähtien. Yli 130-vuotinen menestystarina on serkusten mukaan aikaansaatu ottamalla kohtuullisesti riskejä sekä toimimalla aina rehellisesti.
– Olemme todella ylpeitä näistä palkituista yrittäjistä, jotka kaikki omalla esimerkillään osoittavat taitonsa uida vastavirtaan haastavassa taloustilanteessa. Yrittäjät ovat upean erilaisia keskenään, mutta kaikkia yhdistää kuitenkin kannattavuus, vastuullisuus ja palo yrittämiseen, sanoo EY Entrepreneur of the Year -kilpailun johtaja Juha Hilmola EY:stä.
Finaalissa ehdolla olleet muut yrittäjät olivat Vihermali Oy:n Niko Lindfors, Tech Consulting Groupin Risto Virkkala, Relex Oy:n Mikko Kärkkäinen, Oulun Koru Oy:n Mikko Keisu, Luxury Action Oy:n Janne Honkanen, HyTest LTd:n Maria Severina ja Auto-Outlet Helsinki Oy:n Miika Toivonen.
Valinnat kilpailun voittajista teki kilpailun järjestäjästä riippumaton tuomaristo, jonka jäsenet edustavat kukin omien alojensa huippuasiantuntemusta ja kokemusta. Philip Aminoffin lisäksi tuomaristoon kuuluvat Rovion hallituksen jäsen Mikael Hed, kaksinkertainen formulamaailmanmestari Mika Häkkinen, Finanssialan Keskusliiton Piia-Noora Kauppi sekä viime vuoden Suomen EY Entrepreneur of the Year -voittaja, Pihlajalinnan perustaja ja toimitusjohtaja Mikko Wirén.


















