Supercellin Ilkka Paananen Suomen paras kasvuyrittäjä

Perjantai-iltana järjestetyssä EY Entrepreneur of the Year 2015 -juhlagaalassa julkistettiin tämän vuoden kasvuyrittäjäkilpailun voittaja ja viisi sarjapalkintoa. Voittajaksi kruunattiin Supercellin Ilkka Paananen, joka pokkasi myös Palvelut-sarjan ykköspalkinnon.

Paananen lähtee edustamaan Suomea kansainväliseen yrittäjyyskilpailuun kesäkuussa. Kauppa-sarjan parhaiksi nostettiin Moomin Characters Oy:n Roleff Kråkström ja Sophia Jansson. Tuotanto-sarjan palkinnon vei Pohjola Rakennus Oy:n Juha Metsälä. Tunnustusta saivat myös vuoden nuoreksi yrittäjäksi noteerattu Heikki Väänänen, HappyOrNot Oy sekä vuoden perheyrittäjänä palkitut Peter ja Hannes Berner, Berner Oy.

EY Entrepreneur of the Year -kilpailu päättyi perjantaina juhlagaalaan.

– Yksi EY Entrepreneur of the Year -kilpailun tavoitteista on nostaa esiin esimerkillisiä yrittäjiä, jotka toiminnallaan innostavat myös muita yrittäjiä. Ilkka Paananen on juuri sellainen esikuva. Hän on rakentanut käsittämättömän nopeasti kasvavan ja huikeaa tulosta tekevän yrityksen ja on samalla äärimmäisen yhteiskuntavastuullinen ja aktiivinen tukija monelle suomalaiselle start-upille, sanoo kilpailun tuomariston puheenjohtaja, Electrosonic Groupin hallituksen puheenjohtaja Philip Aminoff.

– Supercell on upea kansainvälinen menestystarina. Paananen on ”uuden sukupolven leader”, jonka johtamistapaa voidaan kutsua jopa vallankumoukselliseksi. Tässä yrityksessä ja yrittäjässä näyttääkin olevan kaikki kohdallaan – asenne, osaaminen ja teot. Uskomme, että Ilkalla ja Supercellillä on äärimmäisen hyvät mahdollisuudet pärjätä yrittäjyyden maailmanmestaruuskilpailussa ensi kesäkuussa,

Vuodesta 2003 lähtien Suomessa järjestetty kilpailu etsii vuosittain rohkeita, innostavia ja menestyneitä yrittäjiä yli 60 maassa ympäri maailman. Ensi kesäkuussa Paananen vie oman yrittäjätarinansa kansainvälisen yleisön ja tuomariston eteen edustaessaan Suomea kansainvälisessä EY World Entrepreneur of the Year -kilpailussa Monte Carlossa.

EY:n palkitsemat kasvuyrittäjät luovat uskoa suomalaisten yritysten mahdollisuuksiin myös maailmalla. Vuoden nuoreksi yrittäjäksi valittu HappyOrNotin Heikki Väänänen on löytänyt yksinkertaisen bisnesidean. Yhtiö on kehittänyt ”toteemiksikin” kutsutun, esimerkiksi lääkäriasemilta ja apteekkien ovensuusta tutun hymiölaitteen, jolla voi antaa asiakaspalautetta jo asiointihetkellä. Tamperelaisyrityksen nousujohteisuus näkyy kansainvälisissä jättisopimuksissa, joita se on vastikään solminut Carrefourin sekä Ikean ja Dixonin kanssa. HappyOrNot on kasvattanut liikevaihtoaan kolmessa vuodessa huimat 1 280 prosenttia.

Kauppa-sarjan parhaat Roleff Kråkström ja Sophia Jansson ja heidän Moomin Characters Oy on sekin lähtenyt viimevuosina voimakkaaseen kasvuun. Yhtiö on tehnyt yhdellä viihdebrändillä kannattavaa liiketoimintaa vuosikymmenestä toiseen. Moomin Characters Oy:n liikevaihdosta suurin osa tulee muualta kuin Suomesta ja kansainvälisen kasvun odotetaan jatkuvan vahvana myös tulevaisuudessa.

Tuotanto-sarjan voittaneen Juha Metsälän Pohjola Rakennus Oy on talo- ja infrarakentaja, joka keskittyy kerrostaloasuntojen rakentamiseen kasvukeskuksiin. Yhtiö toimii puhtaasti projektijohtourakoinnilla eli yrityksellä ei ole omia rakennusmiehiä. Metsälän johdolla on panostettu laadun jatkuvaan kehittämiseen hyödyntämällä muun muassa digitalisaatiota.

Vuoden perheyrittäjinä palkittujen Peter ja Hannes Bernerin Berner Oy on tehnyt hyvää tulosta sukupolvesta toiseen. Yritys on ollut kannattava perustamisestaan lähtien. Yli 130-vuotinen menestystarina on serkusten mukaan aikaansaatu ottamalla kohtuullisesti riskejä sekä toimimalla aina rehellisesti.

– Olemme todella ylpeitä näistä palkituista yrittäjistä, jotka kaikki omalla esimerkillään osoittavat taitonsa uida vastavirtaan haastavassa taloustilanteessa. Yrittäjät ovat upean erilaisia keskenään, mutta kaikkia yhdistää kuitenkin kannattavuus, vastuullisuus ja palo yrittämiseen, sanoo EY Entrepreneur of the Year -kilpailun johtaja Juha Hilmola EY:stä.

Finaalissa ehdolla olleet muut yrittäjät olivat Vihermali Oy:n Niko Lindfors, Tech Consulting Groupin Risto Virkkala, Relex Oy:n Mikko Kärkkäinen, Oulun Koru Oy:n Mikko Keisu, Luxury Action Oy:n Janne Honkanen, HyTest LTd:n Maria Severina ja Auto-Outlet Helsinki Oy:n Miika Toivonen.

Valinnat kilpailun voittajista teki kilpailun järjestäjästä riippumaton tuomaristo, jonka jäsenet edustavat kukin omien alojensa huippuasiantuntemusta ja kokemusta. Philip Aminoffin lisäksi tuomaristoon kuuluvat Rovion hallituksen jäsen Mikael Hed, kaksinkertainen formulamaailmanmestari Mika Häkkinen, Finanssialan Keskusliiton Piia-Noora Kauppi sekä viime vuoden Suomen EY Entrepreneur of the Year -voittaja, Pihlajalinnan perustaja ja toimitusjohtaja Mikko Wirén.

Finnlines-yhtiön tuloskunto ennallaan

Finnlines-konsernin liikevaihto tammi–maaliskuussa oli 176,9 miljoonaa euroa (166,0 vuonna 2025). Tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) oli 10,3 (11,2) miljoonaa euroa. Alhaisempien rahoituskustannusten ansiosta Finnlines-konsernin tulos ennen veroja (EBT) parani hieman edellisvuoteen verrattuna ja oli 8,0 (7,9) miljoonaa euroa.

Poikkeuksellisen varhainen alku ja laaja avustustarve leimasivat jäänmurtokautta

Jääpeitteen laajuuden perusteella talvi oli keskimääräinen, mutta varhainen alku, Suomenlahden runsas jäätilanne ja maaliskuun kovat tuulet tekivät kaudesta paikoin haastavan.

Maa- ja puutarhatilojen määrä vähenee, mutta tuotantopinta-ala säilyy ennallaan

Maatalous- ja puutarhayritysrekisterin ennakkotietojen mukaan Suomessa on 39 825 maatalous- ja puutarhayritystä viime vuonna. Peltoala pysyy lähes ennallaan ja tilojen keskikoko kasvaa tilamäärän vähentyessä. Rakennemuutos näkyy erityisesti lypsykarjatilojen määrän vähenemisenä.

Uusi roolipeli herättää historian henkiin – eläydy keskiajan alkemistien, astrologien ja magian harjoittajien rooliin

Koneen Säätiön rahoittamassa Tieteen ja taikuuden rajamailla -tutkimushankkeessa on kehitetty peli , jossa pääsee asettumaan keskiajan ja uuden ajan alun alkemistien, astrologien ja magian harjoittajien rooliin. Peliasetelmat perustuvat historiallisiin esikuviin.

Turun yliopiston väitöskirjatutkijat kertovat tutkimusaiheistaan ja tutkijan arjesta

Turun yliopiston väitöskirjatutkijat Kaisa Karjalainen (vas.), Reetta Kyynäräinen, Väinö Anttalainen ja Maija Helamaa esiintyvät Turun pääkirjastossa 13. toukokuuta järjestettävässä tilaisuudessa.

Neljä Turun yliopiston väitöskirjatutkijaa kertoo omasta tutkimuksestaan ja urastaan tutkijana kaikille avoimessa tilaisuudessa. Tilaisuuteen voi ilmoittautua mukaan 12. toukokuuta mennessä.

Sähkönkäyttö kasvoi maaliskuussa – lämpimästä säästä huolimatta

Sähkönkäyttö kasvoi maaliskuussa 5,2 prosentilla, vaikka kuukausi oli tavanomaista lämpimämpi. Tarjolla oli runsaasti edullista sähköä, minkä datakeskukset ja sähkökattiloiden omistajat hyödynsivät. Tämä selviää Energiateollisuus ry:n tuoreesta sähkötilastosta.

Alfons Håkansin Zeus of Finland päätti ennätyspitkän jäänmurtokauden

Jäänmurtaja Zeus of Finland hinaamassa Nijlborg-rahtialusta jääpeitteisellä merialueella.

Alfons Håkansin jäänmurtaja Zeus of Finland on päättänyt ennätyspitkän, 168 vuorokauden jäänmurtokauden Perämerellä. Kausi alkoi marraskuussa ja päättyi tämän viikon maanantaina. Jäänmurto jatkuu ensi talvena.

Valvonta paljasti puutteita lasten kuljettamisessa

Poliisin ja Liikenneturvan huhtikuussa toteuttama turvaistuinvalvonta osoitti, että lasten turvallisessa kuljettamisessa autossa on parannettavaa. Poliisi joutui määräämään 14 liikennevirhemaksua ja kuusi sakkoa.

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta – matkailureitti avautuu perjantaina

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta.

Suomen suosituimpiin matkailureitteihin kuuluva Saariston Rengastie avautuu perjantaina ja se on avoinna aina 13. syyskuuta asti. Rengastie täyttää tänä vuonna 30 vuotta.

Yrittäjät: Kesälomien siirto tukisi talouden kasvua ja auttaisi yhteiskuntaa laajalti

Suomen Yrittäjät kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin (r.) ehdotusta koulujen kesälomien siirrosta kahdella viikolla.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Kirsikkatien moottoriajoneuvoliikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Kirsikkatie 35:n kohdalta 6.–13. toukokuuta. Kiertotie kulkee reittiä Leppätie–Rakuunatie–Lehmustie.

HKFoodsin liikevaihto kasvoi ja liiketulos parani

HKFoodsin jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liiketulos parani tammi–maaliskuussa jälleen vertailukaudesta. Myös jatkuvien toimintojen tilikauden tulos nousi selvästi.

Luolavuoren kouluhanke etenee – uudisrakennuksen rakentaa SRV

Havainnekuva Luolavuoren koulusta.

Luolavuoren koulun suunnittelu jatkuu. SRV ja Turun kaupungin omistama kiinteistöyhtiö Kiinteistö Oy Turun monitoimitilat ovat allekirjoittaneet kehitysvaiheen sopimuksen Luolavuoren koulun uudisrakennuksen toteuttamisesta.

Sähköautojen määrä kasvaa – samalla kasvaa niiden hylkäysosuus katsastuksissa

Suomessa tehtiin yli 2,18 miljoonaa henkilöauton määräaikaiskatsastusta viime vuonna. Katsastuksista hylättiin 30 prosenttia, kun vuotta aiemmin hylkäysosuus oli 29 prosenttia. Sähkökäyttöisten henkilöautojen katsastusmäärä kaksinkertaistui ja hylkäysosuus kasvoi enemmän kuin perinteisillä käyttövoimilla.

Maaperän mikrobit voivat selittää komealupiinin leviämismenestystä Suomessa

Suomalaisia luonnonvaraisia lupiineita levittäytyneenä Kaarinassa. Tehokkaasti leviävä lupiini uhkaa syrjäyttää Suomen luonnonvaraisia niittykasveja.

Tutkimuksessa havaittiin, että suomalainen maaperämikrobisto hyödytti lupiinia enemmän kuin alkuperäisalueen mikrobisto. Kasville hyödylliset mikrobit maaperässä saattavat olla yksi syy vieraslajin tehokkaalle leviämiselle uudella alueella.

Ruotsalainen huumeliiga levitti Suomeen satoja kiloja huumausaineita

Alkuvuoden aikana Suomessa on paljastunut huomattavan suuria huumausaine-eriä. Tänä vuonna paljastuneiden maahantuonti- ja levityskokonaisuuksien taustalla epäillään toimineen sama ruotsalaistaustainen kansainvälinen katto-organisaatio. Esitutkintojen perusteella huumausaineita on säilytetty erikseen vuokratuissa huoneistoissa, ja niiden levittämisestä ovat yhdessä tapauksessa vastanneet Suomeen tätä varten saapuneet Ruotsin kansalaiset.

Turun seutu panostaa kävelyyn ja pyöräilyyn

Turun kaupunkiseudulla on kehitetty jalankulun ja pyöräliikenteen verkkoa, joka tukee entistä saumattomammin kestävää ja terveellistä arkea. Viime vuosina asennetut pyörä- ja jalankulkuliikenteen laskentapisteet tuottavat tarkkaa tietoa väylien käytöstä eri vuorokauden- ja vuodenaikoina. Tietoa hyödynnetään muun muassa reittien suunnittelussa, kunnossapidon kohdentamisessa ja seudullisen liikenteen suunnittelun pohjana.

Paimio-päivää vietetään torstaina, juhlavuosiraportti valmistunut

Juhlavuosimuraali julkistettiin 22. elokuuta.

Viime vuonna vietetyn Paimio 700 -juhlavuoden yksi keskeinen tapahtuma oli 7. toukokuuta vietetty Paimio-päivä. Paimio 700 -juhlavuositoimikunnan puitteissa päätettiin, että tätä Paimion syntymäpäivää vietetään jatkossakin vuosittain – tavalla tai toisella. Kaupunki kokoaa tuohon päivään ja mahdollisiin lähipäiviin osuvia yleisötapahtumia, ja tiedottaa niistä.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n naisten salibandymestarijoukkue saattaa vahvistua ensi kaudeksi

TPS on saamassa ensi kaudellekin naisten F-liigaan jalkeille kovan nipun.

TPS:n salibandynaiset palasivat mestariksi välivuoden jälkeen jopa yllättävän selvin numeroin. Tampereen Classic kaatui F-liigan finaalisarjassa suoraan neljässä ottelussa.

Raision enduro sprint -kilpailun selostetut reittivideot julkaistu

Sanna Wasström, Turku Enduro Sprint 2025.

Turun Moottorikerhon lauantaina 9. toukokuuta Raisiossa isännöimän endurokilpailun reittivideot on julkaistu selostusten kera. Raision moottorirata-alueella järjestettävän naisten ja alle 20-vuotiaiden SM-osakilpailun sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailun ja muiden luokkien kansallisen kilpailun, Storm Enduro Sprintin reitti kulkee pitkälti samoja jälkiä kuin vuosi sitten.

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.

Turku-Rastit viettää juhlavuottaan klassikkomaastoissa

Tuuli Kastemaa ja Jyrki Viiri lähtövalmiina Hirvensalon Turku-Rasteilla. Kuva on vuodelta 2021.

Matalan kynnyksen liikunnasta ja harrastamisesta puhutaan paljon lasten ja nuorten kohdalla, mutta aikuisten kohdalla se on vähäisempää. Syytä olisi, sillä aika monella aikuisella on kuitenkin koululiikunnasta lähtöisin olevia traumoja, jotka nostavat liikkumisen kynnystä.

Puukkokatsomo: Väistetty luoti

Tiukalle meni, mutta Loimu selvisi säikähdyksellä. Kovin kaukana ei nimittäin ollut, etteikö raisiolaiset olisi hävinneet Mestaruusliigan karsintasarjaa. Siinä määrin hyvin Lempo-Volley Loimua haastoi. Loimu voitti viime viikolla päättyneen ottelusarjan 3-2.

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.