SPR kannustaa perustamaan oman VeriRyhmän

Suomen Punaisen Ristin Veripalvelun kolmas VeriRyhmä-kampanja alkoi syyskuun alussa ja kestää marraskuun loppuun asti. Kampanjan teemana on tällä kertaa #isokäsielämälle: monta kättä voi auttaa enemmän kuin yksi. Luovutettu veri jaetaan kolmeen osaan. Yhdellä verenluovutuksella voi auttaa kolmea potilasta. Viiden hengen porukalla auttaa 15 potilasta.

VeriRyhmän perustaminen on helppo ja hauska tapa moninkertaistaa oma apunsa. VeriRyhmiä on jo yli 1600. Kampanjan tavoitteena on saada mukaan uusia säännöllisiä verenluovutusporukoita sekä aktivoida jo aiemmin perustettuja ryhmiä luovuttamaan.

VeriRyhmä voi olla esimerkiksi työpaikan, yrityksen, yhdistyksen tai harrasteryhmän perustama. Toiminnan tueksi saa aloituspaketin, ja vähintään neljän hengen ryhmä saa tarvittaessa Veripalvelun kustantaman taksikyydin luovutuspaikalle. Säännöllisestä toiminnasta palkitaan kunniakirjoin.

Bayer Oy:n PolyVeri-ryhmä kertoo videolla VeriRyhmä-toiminnasta https://youtu.be/v8uo97HvFec.

Verenluovutustilaisuuksia järjestetään tiistaina 28. syyskuuta Kaarinassa kello 14–18 kirkon seurakuntasalissa ja perjantaina 2. lokakuuta kello 13–18 Skanssissa Skanssinkadulla.

Suurin osa suomalaisista voi luovuttaa verta. Yleisimmin käytetyt lääkkeet kuten verenpaine-, kolesteroli- ja lievät masennuslääkkeet eivät lääkkeinä estä verenluovutusta. Verenluovuttajan tulee olla terve, 18–70-vuotias ja painaa vähintään 50 kiloa. Uuden luovuttajan tulee olla alle 60-vuotias. 66 vuotta täyttänyt henkilö voi luovuttaa verta, jos edellisestä verenluovutuksesta on alle kaksi vuotta. Miehet voivat luovuttaa verta 61 ja naiset 91 vuorokauden välein.

Hemoglobiiniarvo mitataan aina ennen luovutusta ja sen tulee olla miehillä vähintään 135 grammaa litrassa ja naisilla 125. Verenluovuttajan tulee todistaa henkilöllisyytensä virallisella henkilötodistuksella.

Soveltuvuuden verenluovuttajaksi voi tarkistaa etukäteen osoitteessa www.sovinkoluovuttajaksi.fi tai soittamalla ilmaiseen luovuttajainfoon 0800 0 5801 arkisin kello 8–17. Soveltuvuus arvioidaan ennen jokaista luovutuskertaa.

Vuosittain arviolta 50 000 potilasta saa Suomessa hoitoa verivalmisteilla. Verivalmisteita tarvitaan muun muassa leikkaus- ja syöpäpotilaiden hoidossa, onnettomuuksien uhreille sekä keskosvauvoille. Veripalvelu kerää verta sairaaloiden veriryhmäkohtaisen tarpeen mukaan. Suomessa tarvitaan joka arkipäivä lähes tuhat verenluovuttajaa. Verenluovuttajan kannattaa seurata oman veriryhmänsä tilannetta Veripalvelun verkkosivuilta tai mobiilisovelluksesta ja tulla ainakin silloin, kun kutsutaan.

Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu tuottaa sairaaloille potilaiden hoidossa tarvittavia verivalmisteita sekä laboratoriopalveluja. Verta kerätään vapaaehtoisilta verenluovuttajilta potilashoidon tarpeiden mukaisesti. Sairaaloille tarjotaan kantasolu- ja elinten siirtoja tukevia palveluita. Veripalvelu on voittoa tavoittelematon organisaatio. Sen vuosibudjetti on noin 66 miljoonaa euroa. Sen palveluksessa on noin 500 henkilöä.

Täyttä asiaa: Tiramisu toimii aina

Tiramisu on italialainen jälkiruoka.

Monet kaipaavat että Fölin bussi 44 menisi Runosmäestä Länsikeskukseen pidemmän ajan. Nyt arkisin vain klo 9.55–13.25. Kuulemma aikaisemmin mennyt pidemmän ajan ja lauantaisin. Länsikeskuksessa hyvät kaupat ja Cittari.

Rieskalähteen koululle esitetään väistötiloja Kärsämäestä

Rieskalähteen koulu on mittavan peruskorjauksen tarpeessa. Tämänhetkisen tiedon mukaan koulu voisi siirtyä väistöön valmiiseen Kärsämäen väistökouluun (vanha AKK) syksystä 2027 lähtien. Lisäksi vanhan Pallivahan kirkon tontille tulisi tilaelementtejä, jotka palvelisivat Rieskalähteen koulun lisäksi myös Lyseon koulua jo loppuvuonna. Kaupunginvaltuusto käsittelee väliaikaisten lisätilojen vuokrausta kokouksessaan 20. huhtikuuta.

Roskia ravintolaan -kampanjassa siistitään kotikulmia vapun jälkeisellä viikolla

Roskien kerääminen yhdessä on ulkoilua parhaimmillaan ja palkitsevimmillaan.

Viime vuonna ensimmäisen kerran järjestetty Roskilla ravintolaan -kampanja toteutuu myös tänä vuonna. Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) kannustaa alueen asukkaita siivoamaan lähiluontoa toukokuun alussa. Mukaan ilmoittautuneiden 3–10 hengen siivousjoukkueiden kesken arvotaan jälleen illallinen vapaavalintaisessa ravintolassa.

Uusi hybriditurvallisuuden osaajakoulutus alkaa Turun AMK:ssa

Turun AMK:n uusi hybriditurvallisuuden osaajakoulutus paketoi hybridiuhat, kyberturvallisuuden ja informaatiovaikuttamisen yhdeksi kokonaisuudeksi. Koulutus on ensimmäinen laatuaan Suomessa.

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Yrttiaho: Esitys sormenjälki- ja kuvarekisterien avaamisesta vedettävä eduskunnasta

Perustuslakivaliokunta antoi torstaina lausunnon hallituksen esityksestä, jolla passirekisterin, henkilökorttirekisterin ja Maahanmuuttoviraston rekisterien biometrisiä tietoja, eli sormenjälkiä ja kasvokuvia, voitaisiin niiden alkuperäisestä käyttötarkoituksesta poiketen käyttää laajasti muun muassa rikostorjunnassa ja sotilas- ja siviilitiedustelussa. Valiokunnan jäsen Johannes Yrttiaho (vas.) jätti valiokunnan lausuntoon eriävän mielipiteen.

Vilho Aatolan kausi jatkuu Etelä-Carolinassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -kausi jatkuu viikonloppuna Etelä-Carolinassa, kun sarja palaa tositoimiin lähes kahden kuukauden tauon jälkeen Carolina Motorsports Parkin radalla. Aatola lähtee kilpailuviikonloppuun sarjataulukon kolmannelta sijalta.

Viranomaisten pankkitietojen tiedustelu tehostuu

Kesäkuusta alkaen viranomaiset voivat tehdä saldo- ja tilitapahtumatietojen kyselyitä pankki- ja maksutilien valvontajärjestelmän (PMJ) avulla. Muutos parantaa tietosuojaa ja -turvaa sekä tuo kustannussäästöjä. Pankki- ja maksutilien valvontajärjestelmä tehostaa myös rikostorjuntaa ja harmaan talouden torjuntaa.

Avustajakoira tulkitsee sanattomasti hoivaamansa ihmisen tarpeita

Avustajakoirat tekevät hoivatyötä esimerkiksi ennakoimalla ihmisten terveydellisiä tilanteita, ohjaamalla liikkumista ja tarjoamalla emotionaalista tukea.

Tuore tutkimus osoittaa, että avustajakoirat eivät vain auta ihmisiä käytännön tehtävissä, vaan osallistuvat aktiivisesti hoivaan, joka perustuu vahvaan luottamukseen ja ihmisen jatkuvaan lukemiseen.

Kahta alaikäistä epäillään tuhotyöstä Auran viljankuivaamopalossa

Poliisi epäilee kahta teini-ikäistä poikaa tuhotyöstä tammikuisessa Auran viljakuivaamopalossa. Palon epäillään lähteneen leviämään rakennuksen sisällä sytytetystä nuotiosta, jonka seurauksena rakennus paloi maan tasalle aiheuttaen miljoonavahingot.

Maksuton Hippo-harrastepäivä kolmatta kertaa Veritas Stadionilla

FC Interin maalivahti Eetu Huuhtanen soutaa talletusta Hartiapankkiin OP Varsinais-Suomen Puutorin konttorin pankkisalissa. Hanna Hippo on mukana kannustusjoukoissa myös Veritas Stadionilla Hippo-harrastepäivässä.

FC Inter ja OP Varsinais-Suomi jatkavat yhteistyötään lasten ja nuorten liikuttamiseksi. Maksuton Hippo-harrastepäivä järjestetään jo kolmatta kertaa Veritas Stadionilla sunnuntaina 19. huhtikuuta kello 10–14.

Punkkeja jo lähes kaikkialla Suomessa

Punkkien levittämät puutiaisaivokuume- eli TBE-tartunnat ovat lisääntyneet viime vuosina, ja tartuntaennätyksiä rikotaan joka vuosi. Täysi suoja puutiaisaivokuumetta vastaan edellyttää kolmen rokotteen sarjaa, minkä vuoksi suojautuminen kannattaa aloittaa hyvissä ajoin.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Ruiskadulla

Viemäri- ja vesijohtotyö jatkuu Ruiskadulla 17.4.–1.5. Työ katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Ruiskatu 21:n kohdalta.

Puolustusvoimat harjoittelee sotilaspoliisitoimintaa Juhana Herttuan koululla

2. Logistiikkarykmentin Länsi-Suomen turvallisuusyksikkö harjoittelee sotilaspoliisien tehtäviä Juhana Herttuan koululla Turussa tiistaina 21. huhtikuuta kello 9–15. Tällöin koulun alueella liikkuu sotilasajoneuvoja ja sotilaita taisteluvarustuksessa, mukanaan heillä on myös sotakoiria. Harjoituksessa käytetään harjoitusampumatarvikkeita lähtökohtaisesti vain sisätiloissa, mutta melua voi silti kantautua myös lähiympäristöön.

Turun yliopisto ja Åbo Akademi uudistavat strategisen kumppanuutensa

Turun yliopisto ja Åbo Akademi ovat tarkastaneet kymmenen vuotta sitten laaditun yhteistyösopimuksensa sisällön. Kumppanuus perustuu jatkossakin kummankin yliopiston ominaispiirteille ja vahvuuksille, jotka täydentävät toisiaan tutkimuksessa ja koulutuksessa.

Historialliset lehtiaineistot tarkentavat aikaisempia tietoja Suomen eliölajiston levinneisyydestä

Kanawa-lehden havaintoteksti on 6.12.1845 julkaistussa lehdessä, ja käsittelee Viipurin lähellä tuona vuonna tapahtunutta hirvihavaintoa.

Uudessa tutkimuksessa selvitettiin Suomen eliölajistossa tapahtuneita muutoksia 1800-luvulta 1900-luvulle. Digitoitujen sanomalehtiaineistojen avulla tutkijat saivat selville, että esimerkiksi hirvi, supikoira ja harmaahaikara ovat olleet Suomessa laajemmalle levinneitä kuin aiemmin on tiedetty. Turun yliopiston historioitsijoiden ja biodiversiteettitutkijoiden yhteistyönä syntynyt uusi tutkimus avaa mahdollisuuksia ymmärtää eliölajistossa tapahtuvia muutoksia.

Katupölyä ilmassa edelleen runsaasti Turun seudulla

Ilmanlaatu on heikentynyt katupölyn vuoksi. Yöpakkaset, kuivuus ja inversio ovat voimistaneet hiukkaspitoisuuksia. Keskiviikkona 15. huhtikuuta hengitettävien hiukkasten vuorokauden raja-arvo ylittyi Paraisilla.

Klassisen musiikin sävelmät Aili Ikosen ja Jukka Perkon jazzkäsittelyssä

Aili Ikonen ja Jukka Perko esiintyvät Logomossa.

Arvostettu laulaja Aili Ikonen saapuu Flame Jazzin vieraaksi Logomoon lauantaina 18. huhtikuuta kello 19 yhdessä saksofonisti Jukka Perkon kanssa. Mestarimuusikoiden huippukokoonpano Klasstet tulkitsee klassisen musiikin tunnetuimpia sävelmiä jazzia pursuavalla otteella.

Näköislehti

Urheilu

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Vilho Aatolan kausi jatkuu Etelä-Carolinassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -kausi jatkuu viikonloppuna Etelä-Carolinassa, kun sarja palaa tositoimiin lähes kahden kuukauden tauon jälkeen Carolina Motorsports Parkin radalla. Aatola lähtee kilpailuviikonloppuun sarjataulukon kolmannelta sijalta.

Loimun valmennus vaihtuu kesken karsintasarjan

Tomi Saarinen.

Lentopallon Mestaruusliigan karsintaotteluita pelaavan Raisio Loimun vaihtopenkillä tapahtuu merkittäviä muutoksia ennen lauantaina Raisiossa pelattavaa ottelusarjan kolmatta kohtaamista. Loimun päävalmentajana kuluvan kauden loppuun asti, eli noin viikon verran, toimii joukkueen toiminnassa kaudella osittain apuvalmentajana mukana ollut Kai Stenius ja hänen avukseen joukkuetta tukemaan liittyy viime viikolla kautensa Saksan Bundesliigan pudotuspeleihin päättänyt Loimun oma kasvatti ja entinen kapteeni Tomi Saarinen .

Kolme TPS-pelaajaa mukana Pikkuleijonien MM-leiriryhmässä

Wilmer Kallio.

TPS:n Paavo Fugleberg , Wilmer Kallio ja Olli Wahlroos on nimetty mukaan alle 18-vuotiaiden maajoukkueen MM-leiriryhmään, joka suuntaa Slovakian Piestanyyn valmistautumaan huhtikuun MM-turnaukseen.

Olli Santalahti kohtaa portugalilaisen UFC-veteraanin

Olli Santalahti.

Viiden ottelun voittoputkessa oleva vapaaottelija Olli Santalahti kohtaa seuraavaksi portugalilaisen Andre Fialhon . Fialho on otellut seitsemän kertaa UFC:ssä vuosina 2022–23, joista kaksi voitollisesti. Molemmat voittonsa Fialho otti ensimmäisen erän tyrmäyksellä.

Loimu otti ensimmäisen kiinnityksen liigapaikkaan

Loimu ensimmäisen karsintapelin.

Ottelusarja Mestaruusliigapaikasta alkoi lauantai-iltana Raision Loimun ja Lempo-Volleyn välillä Kerttulan liikuntahallissa. Ottelun voitti Loimu erin 3–1 (25–23, 22–25, 25–12, 25–20).