Kuukauden nainen: Sisustusblogisti Laura Tuomi

Laura Tuomi muutti perheineen Rovaniemeltä Turun seudulle neljä vuotta sitten. – Olemme kotiutuneet tänne erittäin hyvin, ihmiset ovat ystävällisiä ja lämpimiä. Murteeni taitaa paljastaa nopeasti etten ole täältä kotoisin Laura Tuomi muutti perheineen Rovaniemeltä Turun seudulle neljä vuotta sitten. – Olemme kotiutuneet tänne erittäin hyvin, ihmiset ovat ystävällisiä ja lämpimiä. Murteeni taitaa paljastaa nopeasti etten ole täältä kotoisin

Heinässä heiluvassa -blogi päästää lukijansa kurkkaamaan lapsiperheen kotiin ja elämään tunnelmallisten kuvien ja päivitysten kautta. Blogin takaa löytyy naantalilainen Laura Tuomi, sisustamista ja tuunaamista rakastava perheenäiti. Hän kertoo aloittaneensa bloggaamisen miehensä kannustamana.

– Juttelin miehelleni usein sisustusideoistani. Erään kerran hän kysyi minulta, miksen kirjoittaisi omaa blogia.

Tuomi ryhtyi tuumasta toimeen ja perusti bloginsa edellisvuoden toukokuussa. Hän kertoo blogin suosion ylittäneen odotukset.

– Aluksi minusta tuntui, että kirjoitan vain itsekseni. Lukijat löysivät blogini kuitenkin nopeasti. Positiiviset kommentit kannustivat jatkamaan kirjoittamista. Ikäviltä kommenteilta olen välttynyt.

Kolmen lapsen äidin vapaa-aika kuluu lasten ja heidän harrastustensa ehdoilla. Blogiaan Tuomi päivittää yleensä iltaisin lasten mentyä yöpuulle.

– Blogista tuli minun oma juttuni. Olen löytänyt sen kautta uusia ystäviä ja päässyt mukaan monenlaisiin tapahtumiin. Luin ahkerasti muiden blogeja ennen kuin aloin itse kirjoittaa. Nyt olen tavannut ihmisiä blogien takaa. Vielä ei ole tullut vastaan kirjoittajaa, joka ei olisi bloginsa näköinen.

Vaikka bloggaamisesta on tullut Tuomelle tärkeä harrastus, hän ei halua avata liikaa henkilökohtaista elämäänsä. Blogi keskittyy sisustusideoihin ja arjen pieniin ilmiöihin.

– Blogi on pintaraapaisu elämästäni. Haluan sen olevan hyväntuulinen paikka arjen keskellä. On tietoinen valintani, että keskityn päivityksissä iloisiin asioihin enkä ruodi elämääni syvällisesti.

Valokuvilla on tärkeä rooli Tuomen blogissa. Vaikka kuvissa näkyvä koti on aina siisti ja tyylikäs, hän ei halua luoda illuusiota täydellisestä elämästä.

– Vietämme normaalia lapsiperheen arkea, johon kuuluu toisinaan myös kaaosta ja sotkua. Kuvat ovat rajattuja otoksia kodista ja elämästäni. Haluan lukijoideni tietävän, ettei meidänkään kotimme ole aina tiptop.

Viisi kyssäriä

Mikä tammikuussa on parasta?

– Vaikka olenkin enemmän kesäihminen, nautin lumesta ja sen tuomasta valoisuudesta. Pitkän odotuksen jälkeen pääsee viimein lasten kanssa hiihtämään ja luistelemaan. Tammikuussa käännetään suunta kevättä kohti ja tämä saa luvan näkyä myös kodin sisustuksessa.

Kuka tuntee sinut parhaiten?

– Vaikka olen avoin ja sosiaalinen ihminen, mieheni sekä muutamat parhaat ystäväni tuntevat minut parhaiten.

Mikä saa sinut hymyilemään?

– Hymyilen usein, eikä siihen tarvita kovinkaan ihmeellisiä keinoja.

Mikä on mielipuuhaasi?

– Mielipuuhaani on perheen kanssa yhdessä tekeminen, ystävien tapaaminen sekä uusiin ihmisiin tutustuminen. Rakastan käsillä tekemistä ja kodin sisustamista, niihin en tunnu koskaan kyllästyvän. Myös toisten ihmisten auttaminen on lähellä sydäntäni.

Mitä uutta odotat alkaneelta vuodelta?

– Odotan jännityksellä mitä kaikkea uusi vuosi tuo tullessaan. Toivon oppivani lisää valokuvaamisesta ja pääseväni toteuttamaan monia ideoitani sisustuksen saralla.

http://heinassaheiluvassa.blogspot.fi

http://ablogit.com

Finnlines-yhtiön tuloskunto ennallaan

Finnlines-konsernin liikevaihto tammi–maaliskuussa oli 176,9 miljoonaa euroa (166,0 vuonna 2025). Tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) oli 10,3 (11,2) miljoonaa euroa. Alhaisempien rahoituskustannusten ansiosta Finnlines-konsernin tulos ennen veroja (EBT) parani hieman edellisvuoteen verrattuna ja oli 8,0 (7,9) miljoonaa euroa.

Poikkeuksellisen varhainen alku ja laaja avustustarve leimasivat jäänmurtokautta

Jääpeitteen laajuuden perusteella talvi oli keskimääräinen, mutta varhainen alku, Suomenlahden runsas jäätilanne ja maaliskuun kovat tuulet tekivät kaudesta paikoin haastavan.

Maa- ja puutarhatilojen määrä vähenee, mutta tuotantopinta-ala säilyy ennallaan

Maatalous- ja puutarhayritysrekisterin ennakkotietojen mukaan Suomessa on 39 825 maatalous- ja puutarhayritystä viime vuonna. Peltoala pysyy lähes ennallaan ja tilojen keskikoko kasvaa tilamäärän vähentyessä. Rakennemuutos näkyy erityisesti lypsykarjatilojen määrän vähenemisenä.

Uusi roolipeli herättää historian henkiin – eläydy keskiajan alkemistien, astrologien ja magian harjoittajien rooliin

Koneen Säätiön rahoittamassa Tieteen ja taikuuden rajamailla -tutkimushankkeessa on kehitetty peli , jossa pääsee asettumaan keskiajan ja uuden ajan alun alkemistien, astrologien ja magian harjoittajien rooliin. Peliasetelmat perustuvat historiallisiin esikuviin.

Turun yliopiston väitöskirjatutkijat kertovat tutkimusaiheistaan ja tutkijan arjesta

Turun yliopiston väitöskirjatutkijat Kaisa Karjalainen (vas.), Reetta Kyynäräinen, Väinö Anttalainen ja Maija Helamaa esiintyvät Turun pääkirjastossa 13. toukokuuta järjestettävässä tilaisuudessa.

Neljä Turun yliopiston väitöskirjatutkijaa kertoo omasta tutkimuksestaan ja urastaan tutkijana kaikille avoimessa tilaisuudessa. Tilaisuuteen voi ilmoittautua mukaan 12. toukokuuta mennessä.

Sähkönkäyttö kasvoi maaliskuussa – lämpimästä säästä huolimatta

Sähkönkäyttö kasvoi maaliskuussa 5,2 prosentilla, vaikka kuukausi oli tavanomaista lämpimämpi. Tarjolla oli runsaasti edullista sähköä, minkä datakeskukset ja sähkökattiloiden omistajat hyödynsivät. Tämä selviää Energiateollisuus ry:n tuoreesta sähkötilastosta.

Alfons Håkansin Zeus of Finland päätti ennätyspitkän jäänmurtokauden

Jäänmurtaja Zeus of Finland hinaamassa Nijlborg-rahtialusta jääpeitteisellä merialueella.

Alfons Håkansin jäänmurtaja Zeus of Finland on päättänyt ennätyspitkän, 168 vuorokauden jäänmurtokauden Perämerellä. Kausi alkoi marraskuussa ja päättyi tämän viikon maanantaina. Jäänmurto jatkuu ensi talvena.

Valvonta paljasti puutteita lasten kuljettamisessa

Poliisin ja Liikenneturvan huhtikuussa toteuttama turvaistuinvalvonta osoitti, että lasten turvallisessa kuljettamisessa autossa on parannettavaa. Poliisi joutui määräämään 14 liikennevirhemaksua ja kuusi sakkoa.

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta – matkailureitti avautuu perjantaina

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta.

Suomen suosituimpiin matkailureitteihin kuuluva Saariston Rengastie avautuu perjantaina ja se on avoinna aina 13. syyskuuta asti. Rengastie täyttää tänä vuonna 30 vuotta.

Yrittäjät: Kesälomien siirto tukisi talouden kasvua ja auttaisi yhteiskuntaa laajalti

Suomen Yrittäjät kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin (r.) ehdotusta koulujen kesälomien siirrosta kahdella viikolla.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Kirsikkatien moottoriajoneuvoliikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Kirsikkatie 35:n kohdalta 6.–13. toukokuuta. Kiertotie kulkee reittiä Leppätie–Rakuunatie–Lehmustie.

HKFoodsin liikevaihto kasvoi ja liiketulos parani

HKFoodsin jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liiketulos parani tammi–maaliskuussa jälleen vertailukaudesta. Myös jatkuvien toimintojen tilikauden tulos nousi selvästi.

Luolavuoren kouluhanke etenee – uudisrakennuksen rakentaa SRV

Havainnekuva Luolavuoren koulusta.

Luolavuoren koulun suunnittelu jatkuu. SRV ja Turun kaupungin omistama kiinteistöyhtiö Kiinteistö Oy Turun monitoimitilat ovat allekirjoittaneet kehitysvaiheen sopimuksen Luolavuoren koulun uudisrakennuksen toteuttamisesta.

Sähköautojen määrä kasvaa – samalla kasvaa niiden hylkäysosuus katsastuksissa

Suomessa tehtiin yli 2,18 miljoonaa henkilöauton määräaikaiskatsastusta viime vuonna. Katsastuksista hylättiin 30 prosenttia, kun vuotta aiemmin hylkäysosuus oli 29 prosenttia. Sähkökäyttöisten henkilöautojen katsastusmäärä kaksinkertaistui ja hylkäysosuus kasvoi enemmän kuin perinteisillä käyttövoimilla.

Maaperän mikrobit voivat selittää komealupiinin leviämismenestystä Suomessa

Suomalaisia luonnonvaraisia lupiineita levittäytyneenä Kaarinassa. Tehokkaasti leviävä lupiini uhkaa syrjäyttää Suomen luonnonvaraisia niittykasveja.

Tutkimuksessa havaittiin, että suomalainen maaperämikrobisto hyödytti lupiinia enemmän kuin alkuperäisalueen mikrobisto. Kasville hyödylliset mikrobit maaperässä saattavat olla yksi syy vieraslajin tehokkaalle leviämiselle uudella alueella.

Ruotsalainen huumeliiga levitti Suomeen satoja kiloja huumausaineita

Alkuvuoden aikana Suomessa on paljastunut huomattavan suuria huumausaine-eriä. Tänä vuonna paljastuneiden maahantuonti- ja levityskokonaisuuksien taustalla epäillään toimineen sama ruotsalaistaustainen kansainvälinen katto-organisaatio. Esitutkintojen perusteella huumausaineita on säilytetty erikseen vuokratuissa huoneistoissa, ja niiden levittämisestä ovat yhdessä tapauksessa vastanneet Suomeen tätä varten saapuneet Ruotsin kansalaiset.

Turun seutu panostaa kävelyyn ja pyöräilyyn

Turun kaupunkiseudulla on kehitetty jalankulun ja pyöräliikenteen verkkoa, joka tukee entistä saumattomammin kestävää ja terveellistä arkea. Viime vuosina asennetut pyörä- ja jalankulkuliikenteen laskentapisteet tuottavat tarkkaa tietoa väylien käytöstä eri vuorokauden- ja vuodenaikoina. Tietoa hyödynnetään muun muassa reittien suunnittelussa, kunnossapidon kohdentamisessa ja seudullisen liikenteen suunnittelun pohjana.

Paimio-päivää vietetään torstaina, juhlavuosiraportti valmistunut

Juhlavuosimuraali julkistettiin 22. elokuuta.

Viime vuonna vietetyn Paimio 700 -juhlavuoden yksi keskeinen tapahtuma oli 7. toukokuuta vietetty Paimio-päivä. Paimio 700 -juhlavuositoimikunnan puitteissa päätettiin, että tätä Paimion syntymäpäivää vietetään jatkossakin vuosittain – tavalla tai toisella. Kaupunki kokoaa tuohon päivään ja mahdollisiin lähipäiviin osuvia yleisötapahtumia, ja tiedottaa niistä.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n naisten salibandymestarijoukkue saattaa vahvistua ensi kaudeksi

TPS on saamassa ensi kaudellekin naisten F-liigaan jalkeille kovan nipun.

TPS:n salibandynaiset palasivat mestariksi välivuoden jälkeen jopa yllättävän selvin numeroin. Tampereen Classic kaatui F-liigan finaalisarjassa suoraan neljässä ottelussa.

Raision enduro sprint -kilpailun selostetut reittivideot julkaistu

Sanna Wasström, Turku Enduro Sprint 2025.

Turun Moottorikerhon lauantaina 9. toukokuuta Raisiossa isännöimän endurokilpailun reittivideot on julkaistu selostusten kera. Raision moottorirata-alueella järjestettävän naisten ja alle 20-vuotiaiden SM-osakilpailun sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailun ja muiden luokkien kansallisen kilpailun, Storm Enduro Sprintin reitti kulkee pitkälti samoja jälkiä kuin vuosi sitten.

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.

Turku-Rastit viettää juhlavuottaan klassikkomaastoissa

Tuuli Kastemaa ja Jyrki Viiri lähtövalmiina Hirvensalon Turku-Rasteilla. Kuva on vuodelta 2021.

Matalan kynnyksen liikunnasta ja harrastamisesta puhutaan paljon lasten ja nuorten kohdalla, mutta aikuisten kohdalla se on vähäisempää. Syytä olisi, sillä aika monella aikuisella on kuitenkin koululiikunnasta lähtöisin olevia traumoja, jotka nostavat liikkumisen kynnystä.

Puukkokatsomo: Väistetty luoti

Tiukalle meni, mutta Loimu selvisi säikähdyksellä. Kovin kaukana ei nimittäin ollut, etteikö raisiolaiset olisi hävinneet Mestaruusliigan karsintasarjaa. Siinä määrin hyvin Lempo-Volley Loimua haastoi. Loimu voitti viime viikolla päättyneen ottelusarjan 3-2.

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.