VR vastaa bussien hintakilpailuun ja lisää tarjouslippuja
Bussireiteillä raivoaa raju hintakilpailu. Myös VR joutuu vastaamaan kilpailun tuomaan paineeseen. Yhtiö ilmoittaa tuovansa tammikuussa myyntiin entistä enemmän tarjousmatkoja. Edullisimpia junalippuja ovat Ennakkolippu ja VR:n asiakasohjelma Veturin SuperSäästö-tarjoukset. Enimmillään junalipusta saa alennusta jopa 70 prosenttia.
– Haluamme kasvattaa junamatkustuksen suosiota ja parantaa palvelua kaikille matkustajillemme. Siksi teemme lipunostosta entistäkin edullisempaa ja helpompaa. Veturi-asiakkaana edut saa aina varmimmin hyödynnettyä. Opiskelijoille juna on erinomainen matkustustapa, ja huomioimmekin tarjouksissa opiskelijoiden tarpeet entistä paremmin, VR:n matkustajaliikennejohtaja Maisa Romanainen toteaa.
VR:n asiakasohjelma Veturiin kuuluvat matkustavat halvimmillaan esimerkiksi Helsingistä Tampereelle viidellä eurolla ja Helsingistä Ouluun 25 eurolla. Veturi-asiakkaat saavat myös aina ensimmäisenä tietoa uusista tarjouksista ja muista eduista. Veturiin on liittynyt jo yli 700 000 jäsentä.
Ennakkolipun voi ostaa 60–3 vuorokautta ennen matkaa. Alennus voi parhaimmillaan olla jopa 70 prosenttia. Helsingistä Tampereelle, Kouvolaan tai Turkuun matkustaa Ennakkolipulla halvimmillaan alle kymmenellä eurolla. Junalippujen hinnat vaihtelevat kysynnän mukaan.
Ennakkoliput, veturilaisten tarjoukset sekä muut tarjousliput voi 14. tammikuuta alkaen ostaa VR:n verkkokaupan ja VR Mobiilin lisäksi myös asemien lipunmyynnistä, lippuautomaateista sekä VR:n asiakaspalvelusta puhelimitse. Junalippu on edullisin, kun sen hankkii ennen matkaa.
Veturiin kuuluvat opiskelijat saavat 7.1.–2.2. tarjouksena kymmenen matkan sarjalipun 75 prosentin alennuksella kaikille kaukoliikennematkoille. Tammi–maaliskuun viikonlopuiksi VR tarjoaa opiskelijoille yksittäisiä kaukoliikenteen matkoja 25 prosentin lisäalennuksella normaalin opiskelija-alennuksen lisäksi. Helsingistä Turkuun matkustaa edullisimmillaan alle kymmenellä eurolla.

















