Kun kyy puree koiraa, jokainen minuutti on tärkeä

Kyyn purema voi olla koiralle kohtalokas. Vahinkoilmoitusten määrä on lähtenyt huhtikuussa jyrkkään nousuun.
Kyyn purema voi olla koiralle kohtalokas. Vahinkoilmoitusten määrä on lähtenyt huhtikuussa jyrkkään nousuun. Kuva: Agria Eläinvakuutus

Kyyn purema on yleisintä keväällä, selviää Agria Eläinvakuutuksen vahinkotilastoista. Omistajan ripeällä toiminnalla voi olla iso merkitys sille, että lemmikki selviää tapahtuneesta ilman suurempia vaurioita. Pureman vakavuus riippuu siitä, mihin kohtaan koiraa käärme puree ja kuinka paljon myrkkyä se vapauttaa.

– Kyyn puremien määrä on huhtikuussa lähtenyt nousuun, kun talvihorroksestaan heränneet kyyt hakeutuvat aukeille paikoille aurinkoon lämmittelemään, ja lemmikin ja kyyn kohtaamisen todennäköisyys kasvaa, sanoo eläinlääkäri ja Agria Eläinvakuutuksen maajohtaja Heidi M. Elomaa tiedotteessa.

Pureman vaarallisuus ja oireiden voimakkuus ovat lemmikille yksilöllisiä. Kyiden erittämä myrkky vaikuttaa koiran veren hyytymiseen ja koko verenkiertoelimistöön. Vakavissa tapauksissa kyyn purema voi johtaa jopa koiran menehtymiseen. Siksi on tärkeää, että koira saa tarvitsemaansa hoitoa mahdollisimman pian.

Eläinvakuutuksia tarjoavat vakuutusyhtiöt korvaavat lähtökohtaisesti kyyn puremasta aiheutuneet hoitokulut. Agria Eläinvakuutus maksaa vuodessa korvauksia keskimäärin 200 kyyn pureman hoidosta.

Jos kyy pääsee puremaan lemmikkiä, tärkeintä on ehkäistä vaurioiden pahenemista. Kyy puree koiraa useimmiten kuonoon tai tassuun. Koira tulisi pitää mahdollisimman liikkumattomana ja mahdollisuuksien mukaan kantaa se kotiin tai autolle, jotta myrkky ei pääse leviämään muualle koiran elimistöön.

– Omistajan ripeällä toiminnalla on iso merkitys sille, että lemmikki selviää puremasta ilman suurempia vaurioita. Kyyn pureman jälkeen on aina syytä hakeutua eläinlääkäriin, muistuttaa Elomaa.

– Osa puremista hoituu nesteytyksellä, mutta joskus tarvitaan vastamyrkkyä, jota on yleensä saatavilla vain suurimmilla eläinklinikoilla ja eläinsairaaloissa. Omin päin puremaa ei kannata lähteä hoitamaan. Esimerkiksi kyytabletti tai tulehduskipulääkkeet voivat rasittaa eläimen munuaisia ja häivyttää pureman aiheuttamia oireita.

Pureman seuraukset voivat olla hyvinkin erilaisia. Koira voi olla esimerkiksi sokissa, ja myrkytyksestä voi aiheutua munuaisvaurio tai sydämen rytmihäiriöitä. Jos kyy puree eläintä pään tai kaulan alueelle, vaarana on, että turvotus tukkii hengitystiet. Etenkin iäkkäämmillä tai perussairailla eläimillä jo pienikin määrä myrkkyä voi aiheuttaa vakavia oireita.

Yleisin kyyn pureman merkki on puremakohdan turpoaminen. Turvotus voi olla hyvinkin voimakasta, erityisesti pään alueella. Puremakohdassa voi nähdä kyyn hampaiden jättämät kaksi pientä reikää muutaman millimetrin päässä toisistaan.

Muita kyyn pureman aiheuttamia oireita ovat voimattomuus, väsymys, kuolaaminen ja toisinaan oksentelu. Oireisiin vaikuttaa muun muassa puremakohta, koiran koko, ikä ja terveys sekä kyyn erittämän myrkyn määrä.

Vaikka koira ei oireilisi mitenkään pureman jälkeen tai et ole täysin varma, onko kyy purrut koiraa, on hyvä ottaa yhteyttä eläinlääkäriin matalalla kynnyksellä.

– Jos puremasta ei ole varmuutta, etäeläinlääkäripalvelusta saa nopeasti neuvoja hoidon tarpeen arviointiin”, vinkkaa Elomaa.

Jos kyy puree koiraa, ota välittömästi yhteyttä eläinlääkäriin. Vältä koiran liikuttamista. Mahdollisuuksien mukaan kanna koira hoitoon.

Älä anna koiralle kyytabletteja, paitsi jos purema on pään alueella, eläinlääkäriapu ei ole nopeasti saatavilla ja turvotus uhkaa tukkia hengitystiet.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Taloudellisissa vaikeuksissa olevat lemmikinomistajat voivat hakea kiireellistä apua eläinlääkärikuluihin Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomessa toimiva Tassuturva ry laajentaa toimintaansa avaamalla verkkosivuilleen sähköisen hakemuksen, jonka kautta taloudellisissa vaikeuksissa olevat lemmikinomistajat voivat hakea tukea myös kiireellisiin eläinlääkärikuluihin. Hakemukset pyritään käsittelemään vuorokauden kuluessa niiden saapumisesta.

Suomalaisia kiinnostavat eteläisemmät kasvit

Aprikooseja ja persikoita istutetaan avomaalle Etelä-Suomessa.

Miltä maistuisivat omat aprikoosit Etelä-Suomessa tai makeat kirsikat pohjoisemmassa? Puutarhaharrastajat ovat kiinnostuneita istuttamaan pihoihinsa kasveja, jotka aikaisemmin eivät menestyneet Suomessa tai joiden menestymisvyöhyke on eteläisempi kuin istutuspaikan. Ilmaston lämpeneminen mahdollistaa monen eksoottisen kasvin viljelyn otollisilla kasvupaikoilla.

Sofia Virta: Jos Garden-sotkussa ei ollut kyse tietoisesta suosimisesta, kyse on pääministerin vakavasta arviointivirheestä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Garden Helsinki -hankkeen ympärille syntynyt keskustelu on ennen kaikkea kysymys pääministerin arviointikyvystä ja kansalaisten luottamuksesta päätöksentekoon.

Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy osaksi Firaa

Santtu Saukkonen.

Rakennusalan palveluyhtiö Fira on sopinut Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy:n koko osakekannan hankinnasta. Yrityskauppa vahvistaa Firan läsnäoloa Turun seudulla ja tukee yhtiön tavoitetta kasvaa Suomen keskeisissä kasvukeskuksissa.

Uusia avoimia työpaikkoja hieman enemmän kuin vuosi sitten

Työmarkkinatorille ilmoitettiin kesäkuun aikana 31 400 uutta työpaikkaa, mikä oli 300 paikkaa enemmän kuin vuotta takaperin. Kuukauden lopussa työttömiä työnhakijoita oli 352 000, ja laajan työttömyyden piirissä oli 416 200 henkilöä. Tiedot perustuvat Työllisyys-, kehittämis- ja hallintokeskuksen (KEHA-keskus) Työllisyyskatsaukseen.

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Tilastokeskus: Työttömyyden kasvu hidastui kesäkuussa

15–74-vuotiaita työllisiä oli kesäkuussa 15 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin ja työttömiä 3 000 enemmän. Työttömien määrän kasvu hidastui edellisistä kuukausista.

Moni kuljettaa koiraansa autossa tavalla, joka vaarantaa myös ihmismatkustajat

Moni koira matkustaa autossa tavalla, joka voi vaarantaa sekä lemmikin että ihmisten turvallisuuden, selviää LähiTapiolan teettämästä Arjen katsaus -kyselystä. Kyselyyn vastanneista koiranomistajista 14 prosenttia kertoi lemmikin matkustavan vapaana ja kahdeksan prosenttia ihmisen sylissä tai jaloissa.

Kesäkuu nosti Varsinais-Suomen työttömyyttä reippaasti

Varsinais-Suomen työttömyys kasvoi kesäkuun aikana reippaasti verrattuna toukokuuhun, kuten pidemmän aikavälin tarkastelussa yleensä trendinomaisesti tapahtuu. Myös pitkäaikaistyöttömyys kasvoi kesäkuun aikana voimakkaasti. Julkisten palveluiden kautta mitattava työvoiman kysyntä pysyi edelleen melko vaisuna, mutta avoimien työpaikkojen määrä nousi kuitenkin hieman verrattuna vuodentakaiseen.

Katukalastuskisa saapuu Aurajoelle

Turussa kisataan street fishing -kilpailussa torstaina.

Suomen Vapaa-ajankalastajien Street Fishing -kiertue on edennyt kesän aikana jo viiteen kaupunkiin, joissa on kruunattu paikalliset Katukalastajat 2026. Kiertue jatkuu vielä kuudella kilpailulla, joihin voivat osallistua kaikki kiinnostuneet kalastustaustasta riippumatta.

Miten nauttia kesästä ilman ulkonäköpaineita?

Kesä on kuumimmillaan ja vaatteet vähenevät. Vaikka kesä kutsuu nauttimaan, monelle se voi tuoda mukanaan myös paineita ja oman kehon vertailua muihin. Mehiläisen asiantuntijat muistuttavat, että lempeämpi suhtautuminen omaan kehoon ja huomion kiinnittäminen kehon tuntemuksiin voivat auttaa keskittymään siihen, mikä on itselle tärkeää.

Merihanhien määrä romahti Suomen tärkeimmässä sulkimiskeskuksessa

Merihanhi.

Suomen tärkeimmässä merihanhien sulkimiskeskuksessa Hailuodon Isomatalalla havaittiin heinäkuun alun laskennoissa enintään 1 670 merihanhea. Se on vain noin 30 prosenttia viime vuoden määrästä (5 300), mikä herättää vakavaa huolta kannan kehityksestä. Tästä huolimatta Riistakeskus on myöntänyt Hailuotoon poikkeusluvan merihanhien ampumiseen jo 16. heinäkuuta.

Kadoksissa ollut iäkäs nainen löytynyt

Turun keskustassa katosi maanantaina iltapäivällä iäkäs nainen. Nainen löytyi pian hyväkuntoisenaNainen katosi Aninkaistenmäestä maanantaina iltapäivällä kello 15:n jälkeen.

Joka kahdeksas asunto-osakkeen omistaja arvioi kotitaloon kertyneen korjausvelkaa

Korjausvelalla tarkoitetaan niitä tarpeellisia korjauksia, jotka asunto-osakeyhtiö on jättänyt tekemättä ajallaan.

Joka kahdeksas asunto-osakkeen omistaja tunnistaa omassa kotitaloyhtiössään korjausvelkaa. Korjausten varalle on kerätty puskuria vain noin joka toisessa taloyhtiössä.

Etätyöt ja suoratoisto seuraavat myös mökille

Mökkikausi on monelle myös etätyö-, suoratoisto- ja yhteydenpitokautta, jolloin toimivan nettiyhteyden merkitys korostuu. DNA:n Digitaalinen elämä -selvityksen mukaan 21 prosenttia suomalaisista on kohdannut haasteita nettiyhteytensä kanssa. Vaikka ongelmia esiintyy yleisimmin kodin internetyhteyksissä, myös mökeillä yhteyden hitaus tai toimimattomuus aiheuttaa päänvaivaa osalle käyttäjistä. Moni ongelmista ratkeaa kuitenkin jo yksinkertaisilla toimenpiteillä, joista helpoin on modeemin uudelleenkäynnistys.

Toivolankatu suljettu liikenteeltä rakennustyömaan vuoksi

Toivolankatu on suljettu liikenteeltä 20.–28. heinäkuuta Käpytien ja Kyrönkadun välillä rakennustyömaan vuoksi. Jalkakäytävä pysyy kuitenkin käytössä. Ajoneuvoliikenne tonteille on sallittu.

Furuholm: Palloliiton peruttava tukensa Gianni Infantinon jatkokaudelle

Kansanedustaja ja entinen ammattilaisjalkapalloilija Timo Furuholm (vas.) vaatii Suomen Palloliittoa pyörtämään päätöksensä tukea Gianni Infantinon jatkoa kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan puheenjohtajana.

Liedon Rinki-ekopisteen puristimet pois käytöstä

Liedon ekopisteen kartonki- ja muovipuristimet ovat toistaiseksi pois käytöstä.

Liedon ekopisteen kartonki- ja muovipuristimet ovat toistaiseksi pois käytöstä. Osoitteessa Hanhenkaari 3 sijaitsevan ekopisteen puristimet eivät ole toiminnassa virransaantiongelman takia. Ongelmaa selvitetään. Paikalle ollaan tuomassa lavaa muoville ja kartongille. Pisteelle voi tuoda kartonkia, lasia, metallia, muovia, paperia ja vaatteita.

Näköislehti

Urheilu

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Alexis Binner jatkaa TPS:n takalinjoilla myös ensi kaudella

Alexis Binner.

HC TPS on solminut ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen. Stocksundissa, Ruotsissa, syntynyt Binner on Stocksund IF:n kasvatti. 191-senttinen ja 95-kiloinen puolustaja liittyi TPS:n riveihin viime tammikuussa siirryttyään Turkuun Ranskan pääsarjassa pelanneesta Grenoblesta

Otteluanalyysi: Ilves haki ensimmäisen vierasvoittonsa Kupittaalta

Elmo Henriksson joutui antautumaan kolmesti.

Mitä tapahtuu, kun jalkapalloilun Veikkausliigan tämän kauden toiseksi paras kotijoukkue (TPS) kohtaa Kupittaalla kolmanneksi huonoimman vierasjoukkueen. Tietenkin se, että huono vierasjoukkue voittaa hyvän kotijoukkueen. Ilves iski kolme maalia, voitti maalein 3–1 ja kirjasi tililleen kauden ensimmäisen vierasvoitonsa.

Lausteen Pro Tour päättyi Leppäahon ja Davidssonin voittoihin

Daniel Davidsson.

SFL Powergrip Pro Tourin Turun osakilpailu päättyi sunnuntain finaalikierrokseen Lausteen frisbeegolfpuistossa. Naisten luokassa Netta Leppäaho nousi kolmen heiton takaa kauden avausvoittoon. Avoimessa luokassa Daniel Davidsson nousi finaalikierroksen parhaalla tuloksella kilpailun voittoon.

Kindstedt kasvatti johtoaan – Talikainen nousi kärkeen Lausteen Pro Tourilla

Teemu Lampainen on yleisen sarjan kakkosena.

Turun Pro Tour jatkui lauantaina Lausteen frisbeegolfpuistossa. Naisten luokassa Olivia Kindstedt kasvatti johtonsa kolmeen heittoon ennen finaalikierrosta, kun taas avoimessa luokassa Teemu Talikainen nousi kilpailun kärkeen erittäin tasaisessa voittotaistelussa.

Kindstedt ja Lampainen avasivat Lausteen Pro Tourin kärkipaikoilla

SFL Powergrip Pro Tourin Turun osakilpailu käynnistyi perjantaina Lausteen frisbeegolfpuistossa. Naisten luokassa kiertueen pistejohtaja Olivia Kindstedt otti kahden heiton johdon, kun avoimessa luokassa Teemu Lampainen karkasi avauskierroksella kolmen heiton etumatkalle.