Impivaaran ladut vielä hiihtokunnossa
Impivaaran ladut ovat hiihtokunnossa vesikelistä huolimatta. 1,7:n kilometrin ja yhden kilometrin lenkit säilyvät hiihtokelpoisina hiihtolomaviikon ajan. Myös 300 metrin pituinen naperolenkki on vielä tyydyttävässä hiihtokunnossa, mutta varmuutta sen hiihtokelpoisuudesta ei liikuntapaikkamestari Jukka Virtasen mukaan koko viikon osalta ei ole.
– Pulkkamäki ei enää ole kunnossa. Lumentykittäminen ei onnistu näillä keleillä ja ennusteilla. Toki seuraamme jos siinä tapahtuisi käänne parempaan, Virtanen sanoo.
Turun kaupungin liikuntapalvelukeskuksen suksivuokraamo on avoinna Impivaarassa hiihtolomaviikolla joka päivä kello 11–15 ja tiistai-iltana kello 17-20, säävarauksella.
Maarian seurakunnan ylläpitämä Yhteisvastuukioski pitää niin ikään ovensa avoinna päivittäin kello 11 alkaen. Myytävät tuotteet on saatu lahjoituksina turkulaisilta yrityksiltä. Vapaaehtoisvoimin toimivan kioskin tuotto menee Yhteisvastuu-keräykseen.
















