Kysely: EU-laajentuminen saa suomalaisilta varovaista tukea – suosikkeja uusiksi jäsenmaiksi Norja ja Islanti

Suomalaiset suhtautuvat varovaisen myönteisesti EU:n laajentumiseen. Sitran ja Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA:n yhteisen kyselyn mukaan tuki laajentumiselle on kuitenkin ehdollista: laajentumisen halutaan tapahtuvan unionin toimintakykyä vaarantamatta.

Kyselyn mukaan suomalaiset suhtautuisivat erittäin myönteisesti Norjan (91 % vastaajista kannattaa jäsenyyttä), Islannin (89 %), Sveitsin (88 %) ja Britannian (78 %) mahdolliseen EU-jäsenyyteen. Nämä maat eivät ole tällä hetkellä virallisia ehdokasmaita, tosin Islannissa äänestetään 29. elokuuta jäsenyysneuvotteluihin paluusta. Varsinaisista ehdokasmaista eniten tukea saisi Ukrainan jäsenyys (57 %) ja toiseksi eniten Montenegron (33 %).

– Myönteisimmin suhtaudutaan maihin, jotka ovat jo läheisiä EU:n kumppaneita ja jakavat EU:n perusarvot. Näin ollen yli puolet suomalaisista ottaisi mukaan myös Kanadan, mikä kertoo, että osa suomalaisista hahmottaa EU:n mahdollisena poliittisena ja arvopohjaisena yhteisönä, jonka rajat eivät määräydy pelkästään maantieteen perusteella, Sitran johtava asiantuntija Riikka Marjamäki sanoo tiedotteessa.

Myös mahdollinen välimalli saa varovaista kannatusta suomalaisilta: 40 prosentin mukaan EU:n tulisi mahdollistaa jäsenyyttä hakeneille maille niin sanottu kevytjäsenyys, jossa maat pääsisivät hyötymään esimerkiksi sisämarkkinoista ennen täysjäsenyyttä.

Laajentumista on perinteisesti perusteltu talouden, turvallisuuden ja demokratian näkökulmista. Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan ja Yhdysvaltojen hiipuva poliittinen ja sotilaallinen sitoutuminen Natoon ovat muuttaneet laajentumisen myös korostuneen geopoliittiseksi kysymykseksi.

EU:n laajentuminen onkin tällä hetkellä aktiivisempaa kuin pitkään aikaan. Virallisessa jäsenyysprosessissa on useita itäisen ja Kaakkois-Euroopan maita.

Suomalaiset ovat varovasti (40 % vastaajista) sitä mieltä, että EU:n laajentuminen uusiin jäsenmaihin on kustannuksista huolimatta poliittisesti ja moraalisesti välttämätöntä. Laajentumisen ehdoista suomalaisten kanta on huomattavasti selvempi. Peräti 81 prosenttia katsoo, ettei EU:n tule tinkiä jäsenyyskriteereistään, kuten oikeusvaltioperiaatteesta tai korruption vastaisesta taistelusta, nopeuttaakseen uusien maiden liittymistä.

Myös EU:n sisäinen toimintakyky nousee vahvasti esiin ja 68 prosenttia vastaajista katsoo, että ennen uusien jäsenmaiden hyväksymistä EU:n on uudistettava sisäinen päätöksentekonsa, jotta unioni säilyy toimintakykyisenä.

– Tulevaisuuden laajentumispolitiikan hyväksyttävyys ratkaistaankin siinä, kykeneekö EU tarjoamaan uskottavan turvallisuuspoliittisen suojan uusille jäsenilleen ja samalla säilyttämään oman päätöksentekokykynsä ja huolehtimaan nykyisten jäsenmaidensa tasavertaisesta ja reilusta kohtelusta, Sitran ennakointi- ja koulutustoiminnon johtaja Veera Heinonen sanoo.

Laajentumisen kustannukset herättävät suomalaisissa pohdintaa, erityisesti Suomen omien aluetukien ja syrjäseutujen näkökulmasta. Tämä on ollut nähtävissä myös, aiemmissa EVAn kyselyissä. 60 prosenttia vastaajista katsoo, että EU:n rahoja olisi käytettävä mieluummin Suomen syrjäseutujen kuin tulevien jäsenmaiden tukemiseen. 51 prosenttia kokee, että EU:n tulevien laajentumisten jälkeen Suomen saamat tuet on säilytettävä entisellään, vaikka se johtaisi EU:n budjetin kasvuun.

Laajentumisella on vastaajien mielissä myös myönteinen taloudellinen ulottuvuus. 58 prosenttia katsoo, että EU:n laajentuminen on Suomelle taloudellinen mahdollisuus, koska se avaa uusia markkinoita suomalaisille yrityksille.

– Yhteiskunnallinen keskustelu laajentumisesta ja sen vaikutuksista on Suomessa lähes olematonta, mikä on asian tärkeyden huomioiden hankalaa jo demokraattisen päätöksenteon näkökulmasta. Oleellista olisi keskustella siitä, mitä laajentuminen tarkoittaa päätöksenteolle, rahoitukselle, ulkorajoille ja toimivuudelle, sanoo Marjamäki.

Kyselyn tulokset julkaistaan Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan superviikon alla. Laajentuminen noussee keskusteluihin niin suurlähettiläspäivillä kuin Turun Eurooppa-foorumissa 26.–28. elokuuta.

Sitran ja EVAn yhteinen EU-kyselytutkimus toteutettiin maaliskuussa osana EVA:n Arvo- ja asennetutkimusten sarjaa. Kyselyyn vastasi 2 047 henkilöä. Lisäksi kyselyyn vastasi kutsuttuna 34 EU-asiantuntijaa. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan.

Tiedot kerättiin 17.–30. maaliskuuta. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pois lukien Ahvenanmaa).

Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan.

Sitra järjestää Turun Eurooppa-foorumissa 27. elokuuta tulevaisuussimulaation Euroopan sopeutumisesta ilmastonmuutokseen sekä keskustelutilaisuuden Pohjoismaiden teknologisista ja teollisista vahvuuksista Euroopan kilpailukyvyn ja resilienssin tukena.

Seuraaville maille on myönnetty ehdokasmaan asema, ja ne uudistavat parhaillaan omaa lainsäädäntöään, jotta se vastaisi EU:n sääntöjä, asetuksia ja normeja: Albania, Bosnia ja Hertsegovina, Georgia, Moldova, Montenegro, Pohjois-Makedonia, Serbia, Turkki ja Ukraina. Lisäksi Kosovo, joka on mahdollinen ehdokas eli se on hakenut jäsenyyttä, mutta sille ei ole vielä myönnetty ehdokasmaan asemaa

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kysely: EU-laajentuminen saa suomalaisilta varovaista tukea – suosikkeja uusiksi jäsenmaiksi Norja ja Islanti

Suomalaiset suhtautuvat varovaisen myönteisesti EU:n laajentumiseen. Sitran ja Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA:n yhteisen kyselyn mukaan tuki laajentumiselle on kuitenkin ehdollista: laajentumisen halutaan tapahtuvan unionin toimintakykyä vaarantamatta.

Linnateatteri tuo Turkuun kaksi täysin uutta Broadway-tuotantoa

Linnateatterin syksy tarjoaa kolme keskenään täysin erilaista teatterielämystä: parisuhdefarssin Avioliitto on ikuista , Broadwaylla menestyneen Gutenberg! Musikaali! -musikaalikomedian sekä toisen Broadway-musikaalin, klassikkohahmon uudelleen tulkitsevan Dracula – karmiva komedia -esityksen.

Nuoret eivät luota influensserien rahaoppeihin

Noin kolmannes 15–19-vuotiaista kokee, että some ohjailee heidän ostoksiaan. Tytöt ovat tälle alttiimpia kuin pojat. Tutkijat arvioivat sosiaalisen median vaikutuksen suuremmaksi kuin nuoret itse. Talousosaamisbarometri kertoo myös, että nuorten some kuhisee vaikuttajien tuottamia rahaneuvoja. Luottamus niihin on huomattavasti heikompaa kuin kotoa ja koulusta saatuihin oppeihin.

SHIFT kasvaa tapahtumapäivästä tapahtumavuodeksi

Bisnesfestivaalista halutaan ympärivuotinen verkosto, joka kokoaa yrityksiä ja ihmisiä yhteen pitkin vuotta.

SHIFT Business Festival palaa jälleen Turun Tiedepuistoon 27.5.2027. Ensi vuoden tapahtuman rakentaminen on jo pitkällä. Ohjelman pääteemat, ensimmäiset puhujat ja keskeiset ohjelmakokonaisuudet ovat jo selvillä.

Työnantajat petranneet, mutta asiakkaiden käytös kuormittaa nuoria kesätyöntekijöitä

Kesätyövalvontaa tekevät työsuojelutarkastajat näkevät joidenkin asioiden menneen parempaan suuntaan kesätyöpaikoilla: esimerkiksi työvuoroluettelot, tauot ja istumismahdollisuus on useimmiten järjestetty asianmukaisesti. Toisaalta joillakin tarkastuksilla on tullut esiin, että asiakkaiden huono käytös kuormittaa nuoria entistä useammin.

Porkkanamarkkinoilla satokauden tuotteita ja syystunnelmaa

Tuomas Vaura.

Perinteiset seurakuntien Porkkanamarkkinat järjestetään lauantaina 29. elokuuta kello 11–14, tänä vuonna Turun Taiteen talon sisäpihalla. Markkinoilla on mukana lähialueiden seurakuntia ja muita toimijoita. Myynnissä on erilaisia satokauden tuotteita, kuten herkullista porkkanakeittoa, lettuja, grillimakkaraa sekä käsitöitä ja puutuotteita.

Palkanmaksuhuijaukset lisääntyneet, tarkista lähettäjän sähköpostiosoite huolellisesti

Kyberturvallisuuskeskus on saanut viikon aikana useita ilmoituksia palkanmaksuhuijauksista. Huijaukset kohdistuvat erityisesti organisaatioiden henkilöstöhallintoon ja esihenkilöihin.

Maskun pihakilpailun voittajissa kukkaloistoa ja tilaa oleilulle

Satupiha-niminen kotipiha nousi tuomariston suosikiksi.

Maskun pihakilpailun tulokset julkistettiin Maskun päivän markkinoilla lauantaina. Kisassa jaettiin kolme tunnustusta: tunnustus kotipihojen yleisöäänestyksen voittajapihalle ja tuomariston suosikille sekä viihtyisimmän yrityspihan palkinto. Kisa järjestettiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa.

Lotossa yksi ainoa täysosuma

Loton kierroksen 34/2026 arvonnassa löytyi yksi ainoa täysosuma. Raumalle osui kuuden miljoonan euron suurvoitto.

Hölmöläisten säästöä nuorten tulevaisuudella

Kirjoittajan mielestä nuorisopajatoiminnan lopettaaminen ei ole säästö yhteiskunnalla, vaan seurauksia nähdään tulevaisuudessa syrjäytymisessä, tai muissa nuorison ongelmissa.

Nuorisopajatoiminta on nuorille suunnattua ohjattua toimintaa, jonka tavoitteena on tukea arjen hallintaa, työelämävalmiuksia, opiskeluun hakeutumista ja osallisuutta. Toiminta on tarkoitettu tarkoittamille alle 29-vuotiaille nuorille, ketkä tarvitsevat tukea koulutukseen, työllistymiseen tai elämänhallintaankin.

Suomalaisten velkaantuminen tasoittui – tyypillinen velka kasvoi 41 prosenttia kymmenessä vuodessa

Suomalaisten muu kuin asuntovelka on levinnyt aiempaa laajemmalle joukolle, mutta suurimmat yksittäiset velat ovat pienentyneet. Kymmenessä vuodessa kulutus- ja muiden velkojen mediaani nousi 15 830 euroon, kun taas keskimääräinen velka laski. Kuntakohtaiset erot ovat valtavia: velallisten asuntokuntien osuus vaihtelee Rääkkylän 21,7 prosentista Limingan 51,1 prosenttiin.

Yli puolet kesätyöntekijöistä jatkaa Hesburgerilla syksyllä

Hesburger-ketjun työsuhteet ovat pidentyneet ja henkilöstön sitoutuminen kasvanut.

Hesburger-ketjun työsuhteet ovat pidentyneet ja henkilöstön sitoutuminen kasvanut. Yli puolet kesätyöntekijöistä jää Hesburgerille töihin, ja miesten osuus henkilöstöstä on nousussa.

Lapsiasiavaltuutettu: Pienten lasten näkemyksiä voi onnistuneesti selvittää puhelinhaastattelulla

Hyvin toteutettuna puhelinhaastattelut voivat laajentaa pienten lasten osallistumismahdollisuuksia ja tuoda heidän näkemyksensä nykyistä paremmin osaksi yhteiskunnallista päätöksentekoa. Kuva: Adobe Stock

Ukrainan itsenäisyyspäivää juhlitaan Turussa

Ukrainan itsenäisyyspäivän juhlinta huipentuu suureen päätöskonserttiin Sigyn-salissa 29. elokuuta.

Ukrainan itsenäisyyspäivää juhlitaan Turussa. Perinteinen juhla Turun kauppatorilla 24. elokuuta avaa viikon, joka huipentuu suureen päätöskonserttiin Sigyn-salissa 29. elokuuta.

Myös Euroopan lomakohteissa leviää hyttysten levittämiä vakavia tauteja

Hyttyset ovat maailman tappavin eläinryhmä: niiden levittämät taudit aiheuttavat vuosittain yli 700 miljoonaa tartuntaa ja satojatuhansia kuolemia. Maailman terveysjärjestö WHO:n mukaan hyttysten levittämät taudit muodostavat yhden maailman merkittävimmistä tartuntatautiuhkista ja niiden torjunta kuuluu tärkeimpiin kansanterveyshaasteisiin.

Nämä epäkohdat vaivaavat suomalaisia kodissa

Yleisin syy ärsytykseen on kodin pintojen tai huonekalujen kuluminen ja huono kunto.

Suomalaisista jopa 80 prosentilla on kodissaan vähintään yksi rempallaan oleva asia, joka ärsyttää. Eniten tyytymättömyyttä aiheuttavat kodin säilytysratkaisut ja keittiö, joiden jälkeen vaivaa aiheuttavat kylpyhuone ja lattiat. Yleisin syy ärsytykseen on kodin pintojen tai huonekalujen kuluminen ja huono kunto. Tämä käy ilmi lattianvalmistaja Pergon tutkimusyritys Sifolla teettämästä kyselystä.

Yrittäjägallup: Pk-yritysten luottamus tulevaan selvästi vahvistunut

Suomalaisten pk-yritysten näkymät ovat valoisimmat sitten syyskuun 2022, jolloin asiaa kysyttiin vertailukelpoisesti ensi kerran.

Raision keskusta täyttyy Killin markkinoilla tunnelityömaista huolimatta

Killin markkinat järjestetään lauantaina 29. elokuuta.

Raision perinteiset Killin markkinat tuovat jälleen elokuun lopussa vilskettä kaupungin keskustaan. Lauantaina 29. elokuuta kello 10–14 järjestettävillä markkinoilla nähdään tänäkin vuonna niin musiikkia, tanssia kuin laulajiakin. Keskustan ulkoasua isosti muuttavat projektit ovat esillä myös markkinoilla.

Näköislehti

Urheilu

Interin Euro-menestys vie huomiota sunnuntain derbystä

Kauden ensimmäinen paikallisottelu ratkesi Jasse Tuomisen maalilla. Tuominen on ollut hyvässä iskussa myös viime aikoina.

Inter on viime aikoina ansaitusti hallinnut turkulaisen jalkapallon ilmatilaa. Joukkueen eteneminen Konferenssiliigan karsinnoissa on ollut komea tarina, joka jatkuu tällä viikolla. Kiitos sen, Turussa on aluillaan huikea jalkapalloviikko.

Gambialaispuolustaja Abdoulie Tamba Ruotsista lainalle TPS:aan

Abdoulie Tamba.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkue vahvistaa puolustustaan. Abdoulie Tamba siirtyy turkulaisseuran riveihin loppukauden kattavalla lainasopimuksella IFK Norrköpingin joukkueesta. Tamba, 20, pystyy pelaamaan niin keskuspuolustajana kuin vasempana laitapuolustajanakin.

Puukkokatsomo: Katse Losiin olympia-altaaseen

Aliisa Soini.

Viime viikolla käytiin yleisurheilun EM-kisojen lisäksi myös toiset EM-kisat, kun uimarit ratkoivat paremmuuksia Pariisissa.

Otteluanalyysi: Inter edelleen vailla tappiota Konferenssiliigassa mutta tasapeli ei tyydyttänyt

Juuso Hämäläinen oli puolustuksen herra ja hidalgo.

Kääpiö vastaan jättiläinen. Sellaiseksi maalailtiin Interin ja FC Kööpenhaminan yhteenottoa jalkapalloilun Konferenssiliigan pudotuspelikierroksella. Sellaiselta se ei näyttänyt, vaan tasapäiseltä kamppailulta. Inter pelasi jo seitsemännen tappiottoman ottelun Konferenssiliigan karsinnoissa ja pudotuspeleissä mutta ei tällä kertaa yltänyt kotivoittoon. Peli päättyi Kupittaalla 0–0.

Inter tienaisi Konferenssiliigan lohkopaikalla jopa yli neljä miljoonaa euroa

Interin Ilari kangasniemi, Jasse Tuominen ja Luka Kuittinen joutuvat kovaan testiin, kun vastaan asettuu torstaina FC Kööpenhamina.

Inter kohtaa jalkapalloilun Konferenssiliigan play off -kierroksen ensimmäisessä osaottelussa tanskalaisen FC Kööpenhaminan Veritas-stadionilla torstaina kello 19. Turussa pelataan ensimmäistä kertaa eurooppalaisten seurajoukkuecupien pudotuspelivaihetta. Se ei joukkuetta hetkauta.

TPS jäädyttää Saku Koivun pelinumeron 11

Saku Koivu.

Numero 11 nousee Gatorade Centerin kattoon 24. lokakuuta pelattavan TPS–Lukko-ottelun yhteydessä. Kunniatoimikunnan esityksestä HC TPS on päättänyt jäädyttää seuran kasvatin Saku Koivun pelinumeron 11. Juhlallinen seremonia pidetään TPS–Lukko-ottelun yhteydessä. Koivusta tulee seitsemäs pelaaja, jonka pelinumero jäädytetään seuran historiassa.