Itäharjunajot rikkoi ennätyksiä – tapahtuma keräsi tuhansia kävijöitä
Jo yhdeksännen kerran järjestetty Itäharjun ajot -näytösajo Turun Itäharjulla nousi tänä vuonna jälleen uudelle tasolle. Tapahtuma rikkoi useita ennätyksiä, kun paikalle saapui noin 7 500 kävijää. Mukana oli ennätysmäärä näytteilleasettajia ja radalla nähtiin noin 150 kuljettajaa eri luokissa – enemmän kuin koskaan aiemmin tapahtuman historiassa.
Tämän vuoden pääyhteistyökumppanina toimi Autokeskus, joka on ollut tapahtumassa mukana jo usean vuoden ajan. Yleisö pääsi tutustumaan alueella esillä olleisiin uusiin autoihin, ja lisäksi Autokeskuksen autot nähtiin radalla nolla-autoina johdattamassa osallistujia kierroksille.
Radalla nähtiin monipuolinen kattaus moottoriurheilun ja harrasteajoneuvojen kalustoa, kun mukana olivat autot, moottoripyörät, mopot, Mustangit sekä juniorikuljettajat karting- ja ratamoottoripyöräilyn puolelta, jotka tarjosivat katsojille ripauksen nykyaikaisempaa kalustoa. Tänä vuonna kuljettajia sekä katsojia saapui näytösajotapahtumaan ympäri Suomea.
Tämän vuoden teemakuskina nähty ratamoottoripyöräilijä Johnny Wickström herätti tapahtuma-alueella runsaasti kiinnostusta. Esillä ollut kalusto houkutteli yleisöä paikalle kuuntelemaan tarinoita vuosien varrelta, ja Wickström olikin päivän aikana yksi tapahtuman puhutuimmista hahmoista. Paikan päällä pääsi myös nauttimaan teemakuljettajan nimikkoateriasta tapahtuma-alueen grillillä.
Tapahtuma-alueen palveluihin oli panostettu tänä vuonna aiempaa enemmän myös ruokapuolella. Tapahtumavieraille tarjoutui mahdollisuus tutustua ja koeajaa eri moottoripyörämerkkejä, mikä osoittautui monelle kävijälle erittäin mieluisaksi lisämausteeksi päivän ohjelmaan.
Tapahtuman järjestäjät Paronin Pojat ja Lehtiranta Racing ovat jo suunnanneet katseensa kohti seuraavaa Itäharjunajot-näytösajotapahtumaa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















