Turun palon muistovuodelle etsitään ohjelmaa
Turun palosta tulee ensi vuonna kuluneeksi 200 vuotta. Suomen ja Pohjoismaiden historian suurin kaupunkipalo tuhosi 4.–5. syyskuuta 1827 peräti kolme neljäsosaa kaupungista. Nyt Turun palon 200-vuotismuistovuodelle haetaan ohjelmaa.
Turun palon merkitys Turun tarinassa on erittäin suuri niin henkilökohtaloiden kuin kaupunkirakenteenkin näkökulmasta. Dramaattisuudestaan huolimatta palo johti myös myönteisiin, valtakunnallisesti vaikuttaneisiin uudistuksiin kuten paloturvallisuuden ja palolaitoksen kehittymiseen sekä Carl Ludvig Engelin suunnittelemaan asemakaavaan.
Muistovuosi halutaankin huomioida monista näkökulmista. Muistovuoden ohjelmaa voivat olla esimerkiksi julkaisut, teokset, esitykset, näyttelyt tai tapahtumat. Ohjelmasisältöjen lähtökohtia voivat olla Turun paloon liittyvät historialliset tai ajankohtaiset teemat, kuten kaupunkilaisten tarinat, kaupunkien resilienssi, tuli ilmiönä ja kaupunkisuunnittelun, pelastustoiminnan ja rakennustekniikan kehittyminen. Päätapahtuma-ajankohta on 4.–5. syyskuuta 2027, mutta ohjelma voi ulottua koko vuoteen.
Monet eri toimijat, kulttuurikentästä korkeakouluihin, valmistelevat jo omaa muistovuoteen liittyvää ohjelmaansa.
– Vuoden 1827 palo oli käännekohta, joka on vaikuttanut syvällisesti niin Turun kuin koko Suomen historiaan. Sen muisto on elänyt vahvasti. On todella mielenkiintoista nähdä, millaista ohjelmaa muistovuosi innostaa erilaiset tekijät tuottamaan, kommentoi Turun yliopiston kulttuurihistorian professori Hannu Salmi, joka on tutkinut Turun paloa, sen kulkua ja aikalaisten kohtaloita.
Muistovuoden ohjelmavalmistelua koordinoi Turku 2029 -säätiö Turun kaupungin toimeksiannosta. Säätiö on myös varannut 300 000 euroa muistovuoden hankkeiden tukemiseen.
– Turun palo ansaitsee arvoisensa muistovuoden, sillä tragedialla on ollut iso merkitys Turun 800-vuotisessa historiassa. Muistovuotta vietetään, kun samalla valmistaudutaan Turun 800-vuotisjuhlaan. Palon muistovuosi herätteleekin tutustumaan Suomen ensimmäisen kaupungin monipuoliseen menneisyyteen, toteaa Turku 2029 -säätiön hankejohtaja Suvi Innilä tiedotteessa.
Muistovuosiohjelman ilmoittamiseen tarkoitettu lomake on avoinna 31.3.2027 asti. Lomakkeen kautta ohjelmansa ilmoittaneet pääsevät mukaan Turun kaupungin toteuttamaan muistovuoden yhteiseen viestintään ja markkinointiin.
Turku 2029 -säätiön jakamia avustuksia muistovuoden ohjelman toteuttamiseen haetaan sähköisellä hakujärjestelmällä. Hakujärjestelmää voi käyttää suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Avustushaku päättyy 21. elokuuta kello 16.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















