Raitiotie ratkaisee sijoittajien valinnan
Turun kaupunginvaltuusto päättää raitiotieinvestoinnista toivottavasti ennen juhannusta. Turun kasvunäkymät ovat poikkeuksellisen hyvät, mutta kasvu ei synny ilman uusia investointeja työpaikkoihin ja asumiseen. Turku ei kilpaile investoinneista vain lähikuntien kesken, vaan Helsingin, Tukholman ja muiden suurkaupunkien kanssa. Päätöksiä uusista toimitila- ja asuntoinvestoinneista tehdään kasvavissa määrin Turun ulkopuolella – yhä useammin kansainvälisissä sijoitusorganisaatioissa. Siksi kaupungin pysyvät liikenneratkaisut, kuten raitiotie, ovat ratkaisevassa roolissa siinä, valitaanko Turku investointikohteeksi. Tästä on kertynyt kokemusta myös allekirjoittajien edustamissa yhtiöissä.
Raitiotien vaikutukset eivät rajoitu vain Turkuun. Myös lähikunnat hyötyvät, kun raitiotieverkko laajenee aikanaan seudulle. Investoijat näkevät tällöin myös lähikunnat osana Turun kaupunkiseutua. Tästäkin löytyy jo esimerkkejä viime vuosilta Tampereen ympäryskunnista. Investoinnit ovat suuntautuneet suunnitellun raitiotieverkon alueelle, vaikka osa raiteista on ollut investointipäätösvaiheessa pelkästään suunnitelmina paperilla.
Raitiotie ei ole vain joukkoliikenneratkaisu, vaan myös vahva viesti pääomamarkkinoille pitkäjänteisestä ja ennakoitavasta kaupunkikehityksestä. Sijoittajille keskeistä ei ole vain sijainti, vaan myös toimintaympäristön vakaus ja kehitysnäkymät. Pysyvä raideinfra vähentää epävarmuutta ja parantaa merkittävästi hankkeiden rahoitettavuutta. Nämä tekijät ratkaisevat, saadaanko investointi kotiutettua Turun seudulle.
Lopulta Turun seudulle toteutuvat investoinnit eivät näy vain lisääntyneenä rakennusalan toimeliaisuutena ja lukuisina nostokurkina Turun kaupunkikuvassa, vaan erityisesti uusina työpaikkoina, sujuvampana arkena, laajempana ja monipuolisempana asuntotarjontana turkulaisille.
Allekirjoittaneet haluavat rohkaista Turun päättäjiä tekemään pitkälle tulevaisuuteen suuntaavan, investointeja ja kaupunkikehitystä tukevan myönteisen raitiotiepäätöksen. Rohkeutta ja päätöksentekokykyä tarvitaan nyt – mielestämme päätöksiä ei ole enää varaa siirtää tulevaisuuteen.
Esa Lehmusvuori, toimialajohtaja, NCC Suomi Oy, Antti Lundstedt, yrittäjä, Mangrove Yhtiöt Oy, Juuso Virtanen, toimitusjohtaja, Virtanen Yhtiöt Oy, Mikko Lehtinen, toimitusjohtaja, Turun Teknologiakiinteistöt Oy, Marika Siirto, yksikönjohtaja, Peab Oy, Jussi Ukkonen, yrittäjä, Pöytyän Rakennus Oy, Kimmo Arjasmaa, yrittäjä, Rakennustoimisto Laamo Oy, Janne Helin, aluejohtaja, Partner, Arkkitehti SAFA, ARCO Oy, Lari Mallius, liiketoimintajohtaja, Hartela Oy, Ville Raitanen, aluejohtaja, Rakennusliike Lapti Oy, Petri Reunanen, toimitusjohtaja, Jatke Länsi-Suomi Oy, Eero Lundén, perustaja, Arkkitehti SAFA, Lundén Architecture Oy, Renni Haroma, toimitusjohtaja, Arkkitehti SAFA, Arkkitehtitoimisto, Haroma & Partners Oy, Petteri Laine, aluejohtaja, YIT Rakennus Oy
















