Vanhemmat tarvitsevat apua, vaikka moni perhe voi hyvin

SOS-Lapsikylän tilastot viime vuodelta osoittavat, että varhaiselle tuelle on suuri tarve. Monet perheet ovat kuitenkin melko tyytyväisiä arkeensa.

Mummun ja vaarin tuvan viime syksyn palautekyselyt osoittavat, että perheet tarvitsevat kokonaisvaltaista tukea. Suurimpia voimavaroihin vaikuttavia tekijöitä ovat vanhemman oma jaksaminen sekä tukiverkostojen puute – vain 64 prosenttia vastaajista oli tyytyväisiä perheen tukiverkostoihin (N 169). Mummun ja vaarin tupa on tärkeä kohtaamispaikka erityisesti maahan muuttaneille perheille, joilla ei välttämättä ole tukiverkostoja lähellä.

Mummun ja vaarin tuvalla kohdattiin viime vuonna yhteensä 880 perhettä. Tupia on 23 ympäri Suomen. Tupa on matalan kynnyksen kohtaamispaikka, jossa perheille valmistetaan lämmin ruoka ja vapaaehtoiset varaisovanhemmat ovat perheiden seurana.

– Viime vuoden palautekyselyjemme mukaan perheille tärkeimpiä tupatoiminnasta saatavia hyötyjä ovat arjen helpottuminen tuvalla tarjotun ruoan myötä, tuvan auttaminen arjessa jaksamiseen ja sosiaalisten kohtaamisten lisääntyminen, kertoo Mummun ja vaarin tuvan projektipäällikkö Piritta Minkkinen tiedotteessa.

– Perheiden palautteet osoittavat, että olemme saavuttaneet tavoitettamme helpottaa lapsiperheiden arkea.

Monen tuvalla käyvän perheen taloudellinen tilanne on vaikea. Neljännes vastaajista on saanut toimeentulotukea ja hieman yli puolet vastaajista kertoo, ettei pysty säästämään rahaa yllättäviä menoja varten.

– Mummun ja vaarin tuvan perheissä kohdataan keskimääräistä enemmän taloudellisia haasteita, ja epävarmuus painottuu erityisesti suurten kaupunkien lähiöiden lapsiperheisiin. Lapsiperheköyhyyden kasvu näkyy tuvilla lisääntyneinä avunpyyntöinä esimerkiksi ruokaan, työnhakuun ja ihan lasten perustarvikkeisiin liittyen. Arjen kohtaamisissa tuvilla kuulemme perheiden taloudellisista haasteista, mutta samalla perheet kertovat myös, että tupa tukee jaksamista ja etenkin tarjottu ruoka helpottaa arkea, kertoo Minkkinen.

SOS-Lapsikylän VanhemmuudenApuu-chatissa käytiin vuonna 2025 yhteensä 452 keskustelua. Keskustelut koskettivat yhteensä 640:ä lasta. Yhteydenottajista valtaosa oli äitejä.

Yleisin keskustelunaihe chatissa oli lapsen elämään liittyvä huoli. Huolista yleisimpiä olivat lapsen mielen hyvinvointi, neuropsykiatriset haasteet, kaverisuhteet, koulunkäynti ja kiusaaminen.

– Keskustelujen yleisyys kertoo vastuullisesta vanhemmuudesta. Vanhemmat haluavat olla entistä tiiviimmin lastensa tukena ja toimia heidän parhaakseen hakemalla tukea, neuvoja ja uusia näkökulmia, toteaa VanhemmuudenApuun kehittämissuunnittelija Hanna Ryynänen.

– Vanhemmat kokevat helpotusta saadessaan jakaa asioista chatissa. Oman tilanteen sanoittaminen ja kuulluksi tulemisen kokemus lisäävät vanhemmuuden voimavaroja ja auttavat näkemään asioita myös uudesta näkökulmasta.

Vanhemmuuden Puntari on vanhemmille suunnattu digitaalinen itsearviointityökalu, joka tarjoaa palautetta ja palveluohjausta SOS-Lapsikylän ammattilaisten osaamiseen pohjautuen. Työkalu tukee vanhempaa tunnistamaan omia voimavarojaan ja arjen haasteita sekä pohtimaan vanhemmuutta ja perhe-elämää kokonaisvaltaisesti. 453 kävijää teki puntarikyselyn loppuun vuonna 2025. Yli puolet vastanneista kokee, ettei palaudu arjen vaatimuksista riittävästi ja vain noin puolet arvioi oman tai läheistensä jaksamisen hyväksi.

– Arjen kuormittajina nousevat erityisesti esiin kiire ja ajan puute, perhe-elämän ja työelämän vaatimusten yhteensovittaminen ja ylipäätään arjen organisointi. Arjen vastuut ja pienet muistettavat asiat (metatyö) jakautuvat perheissä epätasaisesti ja kasaantuvat erityisesti äitien harteille. Vanhemmat kokevat myös ristiriitaa yhteiskunnallisten vaatimusten ja omien voimavarojen välillä ja se voi lisätä uupumusta. Myös tukiverkostojen puute ja erityisesti yksinhuoltajuus näyttäytyvät kuormitustekijöinä, kertoo Ryynänen.

Puntarin tuloksissa näkyy myös positiivisia ilmiöitä. 77 prosenttia vastaajista kokee lapsensa voivan hyvin ja 80 prosenttia tunnistaa itsessään kehittymisen mahdollisuuksia vanhempana. Myös Mummun ja vaarin tuvilla käyvät perheet tunnistavat paljon voimavaroja arjessaan. Erityisen tyytyväisiä perheet olivat perheen sisäisiin ihmissuhteisiin, perheiden yhdessä viettämään aikaan ja elämäänsä kokonaisuutena. Tupien syksyn palautekyselyihin vastanneista vanhemmista jopa 87 prosenttia oli tyytyväisiä vanhemmuuteensa. Vastaajista valtaosa oli tyytyväisiä perheen arjen sujuvuuteen.

– Perheiden palautekyselyssä on ollut positiivista huomata, että useana vuonna peräkkäin vanhemmat ovat olleet tyytyväisiä vanhemmuuteensa, suhteeseensa lapseen sekä perheen yhdessä viettämään aikaan. Vaikka perheet kokevat haasteita arjessa, niin kokonaisuutena he ovat melko tyytyväisiä elämäänsä. Perheiden palautteissa myös korostuu, että arjen pienet hyvät hetket, kuten esimerkiksi lapsen ilo tai yhteinen iltasatuhetki, kannattelevat kiireisessä arjessa, sanoo Minkkinen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turun kaupungin alijäämä uhkaa paisua 5,6 miljoonalla eurolla

Vuoden ensimmäisen osavuosikatsauksen mukaan Turun kaupungin tilikauden alijäämä painuu 26,6 miljoonaan euroa. Talousarviossa alijäämää oli 21,0 miljoonaa euroa eli alijäämä on kasvamassa 5,6 miljoonalla eurolla.

Kirjastossa kerrotaan parhaat kalavaleet

Sakke Yrjölä, Harri Luostarinen/Hero Creative, muokkaus Päivi Aalto

Raision kaupunginkirjaston lastenlauantaissa teemana ovat kalat 16. toukokuuta kello 10–13.45. Tarjolla on kalatarinoita, sanataidetta ja askartelua sekä päälle vielä teatteriesitys.

Lausteen koulu Paras paikka opettaa ja oppia 2026 -kilpailun voittajaksi

OAJ:n hallitus on valinnut Paras paikka opettaa ja oppia 2026 -kilpailun voittajaksi Lausteen koulun Turusta. Lausteen koulu on yhteisö, jossa viihtyvät sekä opiskelijat että henkilöstö.

Hartela toteuttaa Linnakaupungin monitoimitalon

Monitoimitalo rakennetaan entisen vedenpuhdistamon alueelle osoitteeseen Ruissalontie 14.

Hartela toteuttaa Linnakaupungin monitoimitalon Turkuun allianssimallilla. Linnakaupungin monitoimitaloon sijoittuvat Topeliuksen yhtenäiskoulun ja Luolavuoren koulun yläkouluikäiset oppilaat sekä pysyvät ja tilapäiset väistötilat perusopetuksen käyttöön. Rakennukseen toteutetaan päiväkoti reilulle sadalle lapselle sekä perusopetuksen aamu- ja iltapäivätoiminnan tilat. Monitoimitalo rakennetaan entisen vedenpuhdistamon alueelle osoitteeseen Ruissalontie 14.

Aurajoen itäisen rantamuurin korjaus WAMin edustalla alkaa, Itäinen Rantakatu pysyy yksisuuntaisena

Aurajoen itäisen rantamuurin korjaus käynnistyy touko–kesäkuun vaihteessa. Urakassa uusitaan 1800-luvulla rakennettu luonnonkivinen rantamuuri. Muuri korjataan 150 metrin matkalta Myllysillasta kohti Teatterisiltaa.

Matkailun kasvu lisää saaristossa painetta järjestää käymäläpalveluja

Bengtskärin majakkasaaren ulkovessojen jäte viedään maihin käsiteltäväksi saareen kuljetettavan loka-auton avulla.

Matkailun kasvu lisää saaristossa painetta järjestää toimivia käymäläpalveluja. Suomen ympäristökeskuksen tuoreessa raportissa arvioidaan Saaristomeren käymäläjätteiden ravinnemääriä ja esitetään ratkaisuja niiden nykyistä tehokkaampaan käsittelyyn. Tuloksia voidaan soveltaa myös muilla saaristo- ja rannikkoalueilla.

Hannes-myrskyn tuhojen korjuu etenee

Hannes-myrsky kaatoi loppuvuodesta puita Lounametsän alueella Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa yhteensä jopa 200 000 kuutiota. Lounametsän korjuuseen Lounapuu Oy:lle on tullut noin 100 000 kuutiometriä siivottavaa. Urakasta on tähän mennessä saatu tehtyä noin 70 prosenttia.

Kiveystyö kaventaa ajorataa Läntisellä Pitkälläkadulla

Laattakäytävää saneerataan 11.–29. toukokuuta. Läntisellä Pitkälläkadulla Ajurinkadun ja Kauppiaskadun välillä. Ajorata on kavennettu työmaan kohdalta. Kävelijät on opastettu kulkemaan kadun toista puolta.

Matkavakuutus ei korvaa kaikkea

Matkavakuutus tuo turvaa matkalle, mutta käytännössä moni matkailija yllättyy vasta vahingon sattuessa siitä, mitä vakuutuksesta ei korvata. FINE Vakuutus- ja rahoitusneuvonta käsittelee vuosittain noin 400 matkavakuutukseen liittyvää yhteydenottoa, ja havaintojen mukaan samat kysymykset ja väärinkäsitykset toistuvat.

Tanssiteos luo tilan tanssin pelottomalle epäloogisuudelle ja eri elementtien yhdistelmälle

Bliss esitetään Turun kaupunginteatterin Pienellä näyttämöllä kahdesti.

Koreografi Anna Torkkelin ja työryhmän tanssiteos Bliss sai ensi-iltansa syksyllä Kiasma-teatterissa Helsingissä ja se esitettiin lähes loppuunmyydyille katsomoille seitsemän kertaa. Bliss nähdään Turussa, kun teos vierailee Turun kaupunginteatterissa 15.–16. toukokuuta. Esitykset ovat osa Ehkä-tuotannon Spring Roll -festivaalin ohjelmistoa.

Vanhemmat tarvitsevat apua, vaikka moni perhe voi hyvin

SOS-Lapsikylän tilastot viime vuodelta osoittavat, että varhaiselle tuelle on suuri tarve. Monet perheet ovat kuitenkin melko tyytyväisiä arkeensa.

Suomalaiset kyläilevät ainakin kerran kuukaudessa

Avokeittiön ja olohuoneen yhdistelmä kokoaa arkena yhteen perheen ja tila toimii hyvin ystävien kanssa, kun keittiössä häärääjäkin on mukana keskusteluissa.

JM Suomen teettämä kysely paljastaa, että olemme aktiivisia kyläilijöitä. 15 prosenttia näkee ystäviä ja läheisiään joka viikko ja 30 prosenttia raivaa kyläilyyn aikaa noin kerran kuukaudessa. Nuoret ja nuoret aikuiset ovat aktiivisimpia kyläilijöitä, heistä lähes joka kolmas tapaa ystäviä, tuttavia ja sukulaisia viikoittain. Tutkija Anna Heinonen toteaa, että kodilla on erityinen rooli sukulaisten ja ystävien tapaamispaikkana.

Ilmasto lämpenee, mutta järvien vedet talvella jään alla voivat olla aiempaa kylmempiä

Suomalaisten järvien pitkäaikaisseuranta osoittaa syksyisten sääolosuhteiden vaikutuksen järvien talvenaikaisiin lämpötiloihin.

Vuosisadan orkesteri palaa juurilleen Turkuun

Aku Sorensen.

Turussa toimineen Suomen ensimmäisen vakituisen orkesterin perillinen Ylioppilaskunnan Soittajat täytti huhtikuussa sata vuotta. Nykyään Helsingissä toimiva Suomen vanhin akateeminen sinfoniaorkesteri konsertoi synnyinkaupungissaan Turussa 15. toukokuuta.

Kysely: Nuorten tulevaisuususko ei ole täysin kadonnut, mutta sen varaan ei voi jättää

Ammattiopisto Live selvitti opiskelijoidensa ja heidän huoltajiensa näkemyksiä nuorten tulevaisuudesta ja työelämästä. Kyselytulosten mukaan opiskelijat uskovat omaan tulevaisuuteensa ja työelämämahdollisuuksiinsa selvästi huoltajiaan enemmän. Kyselyyn vastasi 118 opiskelijaa ja 75 huoltajaa. Ammattiopisto Live on pääkaupunkiseudun suurin ammatillinen erityisoppilaitos.

Esitystaiteen klassikko, joka ei ole improvisaatiota eikä stand up -show

Janne Saarakkala.

Janne Saarakkalan 25 vuotta täyttävä tajunnanvirtasooloteos Puhuva pää nähdään Turussa Finfringe-festivaaleilla torstaina 14. toukokuuta kello 16.15 Taiteen talon viidennen kerroksen auditoriossa sekä englanniksi perjantaina 15. toukokuuta kello 18 Åbo Svenska Teaterin Café Tiljanissa.

Rasvamaksa on kansansairaus, jota kukaan ei ota tosissaan

Rasvamaksa on länsimaiden yleisin alkoholista johtumaton maksasairaus, ja se lisääntyy koko ajan. Euroopassa rasvamaksan aiheuttamien kustannusten arvioidaan ylittävän 35 miljardia euroa vuoteen 2030 mennessä, edenneen maksasairauden sekä rasvamaksaan liittyvien sydän- ja verisuonisairauksien vuoksi.

Koivisto ja Laaksonen osakilpailuvoittoihin Raision SM-endurossa – Hänninen yleiskilpailun nopein

Justiina Koivisto.

Justiina Koivisto voitti enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailun Raisiossa tiukan taistelun jälkeen lauantaina. Alle 20-vuotiaiden kuljettajien SM-osakilpailu oli Ukko Laaksosen heiniä. Päivän kovinta vauhtia piti yllä Antti Hänninen .

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Kiekko-TPS:llä paljon todistettavaa

Oliver Lauridsen.

TPS:n kiekkomiehistö tiedotti vapun alla tanskalaispakki Oliver Lauridsenin kanssa tehdystä vuoden jatkosopimuksesta. Ensi kausi on 37-vuotiaan juutin neljäs Palloseuran takalinjoilla.

Koivisto ja Laaksonen osakilpailuvoittoihin Raision SM-endurossa – Hänninen yleiskilpailun nopein

Justiina Koivisto.

Justiina Koivisto voitti enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailun Raisiossa tiukan taistelun jälkeen lauantaina. Alle 20-vuotiaiden kuljettajien SM-osakilpailu oli Ukko Laaksosen heiniä. Päivän kovinta vauhtia piti yllä Antti Hänninen .

Otteluanalyysi: Jephta Interin uusi tehomies

Clinton Jephta.

Inter kärsi viikolla ensimmäisen tappion mutta sisuuntui siitä oikealla tavalla ja kyykytti Pietarsaaren Jaroa 2–0 Kupittaalla. Interille riitti puolen tunnin tehoesitys. Tahtipuikkoa heilutti 19-vuotias nigerialainen Clinton Jephta , joka teki maalin ja melkein toisenkin.

Otteluanalyysi: TPS katkaisi 14 vuoden putken 

Elmo Henriksson jatkoi vahvaa alkukauttaan TPS:n maalilla.

TPS ja HJK ovat suomalaisen jalkapallon klassikkoseuroja. Perjantaina Kupittaan yleisö sai nauttia klassikkojoukkueiden tarjoaman näytelmänkaikilla mausteilla. TPS toteutti altavastaajan pelisuunnitelmaa täydellisesti ja hyödynsi HJK:n alkukauden heikon hyökkäämisen täysimääräisesti. Voitto oli TPS:n ensimmäinen Kupittaalla HJK:sta sitten vuoden 2012. Voitolla TPS nousimyös sarjataulukossa Klubin ohi.

Sanna Wasström enduron naisten SM-sarjan viidentenä kotikilpailuunsa Raisiossa

Sanna Wasström.

Sanna Wasström suuntaa kotikoitokseensa, kun Raisiossa järjestetään enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailu lauantaina. Varttuneemmalla iällä lajin aloittanut turkulainen toteuttaa varhaisaikuisuuden unelmaansa ja kurkottelee Suomen mestaruussarjassa viiden parhaan joukkoon.

Aatos Koivu jatkaa TPS:ssa vuoden sopimuksella

Aatos Koivu.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Aatos Koivun , 19, kanssa. Nuori hyökkääjä on TPS:n oma kasvatti ja on pelannut toistaiseksi koko uransa mustavalkoisissa.