Näin verenkierto pitää yllä verisuonten terveyttä

Mikä pitää verisuonet vahvoina, joustavina ja herkkinä elimistön vaihtelevalle hapen ja ravinteiden tarpeelle? Vastaus ei ole vain biologinen vaan myös fysiikka on keskeisessä osassa. Åbo Akademin ja InFLAMES-lippulaivan tutkijat ovat löytäneet uusia molekyylireittejä, joiden avulla verisuonten solut voivat tunnistaa verenkierron aiheuttamia mekaanisia voimia ja reagoida niihin.

Nämä uudet havainnot auttavat ymmärtämään miten verisuonten rakenteellinen vakaus vaikuttaa sydän- ja verisuonisairauksien muodostumiseen ja miksi se on tärkeä tekijä muun muassa syöpähoitojen onnistumiselle.

– Terve verisuonijärjestelmä on elintärkeä, sillä sydän- ja verisuonitaudit ovat edelleen yleisin kuolinsyy maailmanlaajuisesti. Verisuonet ovat keskeisen tärkeitä kaikkien kudosten toiminnan ja uudistumisen, mutta myös syöpäkasvainten kasvun kannalta. Hoidon kohdistaminen kasvaimeen ravinteita kuljettaviin verisuoniin on tehokas strategia syövän hoidossa, ja siksi on sekä tieteellisesti että kliinisesti tärkeää selvittää, miten verisuonet kasvavat, miten ne sopeutuvat muutoksiin ja miten ne säilyttävät vakautensa, sanoo Cell Fate Lab-tutkimusryhmän johtaja, InFLAMES-tutkija, professori Cecilia Sahlgren tiedotteessa.

Verisuonemme koostuvat suonen sisäpinnan endoteelisoluista, jotka ovat suorassa kosketuksessa virtaavan veren kanssa, ja sileistä lihassoluista, jotka ympäröivät ja tukevat suonen seinämää. Eri solutyypit koordinoivat yhdessä verisuonten kestävyyttä ja kasvua, joihin vaikuttavat sekä ympäröivien kudosten lähettämät signaalit että mekaaniset voimat kuten verenkierron suonissa aiheuttama jännitys.

Cell Fate Lab-ryhmä tutkii, miten mekaaniset voimat yhdessä biologisten signalointireittien kanssa säätelevät sydän- ja verisuonikudosten terveyttä. Aiempi tutkimus on osoittanut, että Jagged1-Notch-signalointireitillä on ratkaiseva merkitys verisuonten kasvun ja vakauden hallinnassa.

– Tämä signalointireitti mahdollistaa vierekkäisten solujen välisen viestinnän vasteena mekaanisille signaaleille. Kahdessa uudessa tutkimusartikkelissa ryhmä on nyt paljastanut, miten verisuoniin kohdistuvat mekaaniset voimat johtavat verisuonten endoteelisolujen sisäisiin molekyylimuutoksiin.

Tutkijat havaitsivat, että molekyylimoottorina toimiva Myo1c-proteiini on herkkä verenkierron aiheuttamalle mekaaniselle jännitykselle. Kun endoteelisolut altistuvat veren virtaukselle, Myo1c vapauttaa kuljettamansa Jagged1-proteiinin ja kontrolloi siten tarkasti, missä ja milloin signalointi solussa tapahtuu.

– Tämä tarkka jakelujärjestelmä on kuin hienosäädettyä molekyylikoreografiaa: se varmistaa, että oikeat signaalit päätyvät oikeaan paikkaan, oikeaan aikaan. Se, että onnistuimme tunnistamaan Myo1c:n virtausherkäksi moottoriproteiiniksi, joka säätelee Jagged1-proteiinin sijaintia soluissa, paljastaa tärkeää tietoa verisuonten sisäisestä solusignaloinnista mekaanisen stressin aikana.

Tutkijat löysivät Jagged1-proteiinille myös aivan uuden tehtävän. Sen rooli Notch-reseptorin aktivoijana on ennestään tunnettu, mutta lisäksi se voi laukaista suoraan endoteelisolujen mekaanista voimaa aistivia solusignalointireittejä.

– Vaikka Jagged1-proteiinin merkitys Notch-reseptorin aktivoijana verisuonissa on ollut jo pitkään tiedossa, havaintomme osoittavat, että Jagged1 osallistuu verisuonten toimintaan muutenkin kuin vain perinteisesti tunnetulla tavalla. Tämä avaa uusia tutkimuspolkuja ja potentiaalisia hoitomahdollisuuksia, sanoo Freddy Suarez Rodriguez, joka on yhdessä kollegoidensa Noora Virtasen, Kai-Lan Linin, Elmeri Kiviluodon ja Oscar Stassenin kanssa ollut tekemässä näitä löydöksiä professori Sahlgrenin johdolla.

Yhdessä nämä tulokset syventävät ymmärrystämme siitä, miten verenkierto muovaa verisuonten biologiaa molekyylitasolla. Ne myös edistävät innovatiivisia menetelmiä sekä sydän- ja verisuonitautien että syövän hoidossa.

Tulokset julkaistiin iScience-lehdessä joulukuussa ja The FEBS Journal -lehdessä helmikuussa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yli neljännes huolissaan sijoitustensa arvon kehityksestä

Reilu neljännes suomalaisista on vähintään kohtalaisesti huolissaan sijoitustensa arvon kehityksestä. Paljon tai erittäin paljon huolissaan on kuitenkin vain kolme prosenttia. Huolissa korostuvat geopoliittiset jännitteet ja talouden epävarmuus.

Saaristotien ja uuden Paraistenväylän tulevaisuutta ideoidaan työpajaillassa

Liikenneympyrä Kaarinassa.

Kaarinan kaupunki selvittää parhaillaan, miten Saaristotien tuleva linjausmuutos voidaan hyödyntää parhaalla mahdollisella tavalla alueen elinvoiman, yritystoiminnan, matkailun ja asumisen kehittämisessä. Työssä tarkastellaan sekä uuden tien, Paraistenväylän, vaikutusaluetta että nykyisen Saaristotien ympäristöä. Tulevaisuuden Kaarinaa tehdään kaikille avoimessa ideointi- ja työpajaillassa Kaarina-talolla 27. lokakuuta kello 16–18.

Auto törmäsi keskikorokkeen valaisinpylvääseen Tuomaansillalla, kuski sairaalaan tarkastettavaksi

Henkilöauto törmäsi sunnuntaina aamupäivällä Tuomaansillalla keskikorokkeella olevaan valaisinpylvääseen, joka kaatui ajoradalle. Noin tunnin kestäneiden pelastus- ja raivaustöiden ajaksi liikenne ohjattiin molempiin suuntiin kulkemaan yhtä kaistaa pitkin, joka ruuhkautti liikennettä.

Mieskuoro Euga esittää tulista tulkintaa

Mieskuoro Euga.

Mieskuoro Euga esittää sunnuntaina 25. lokakuuta kello 16 Turun VPK:n talolla Elements of Euga -konserttisarjan kolmannen osan Fire . Konsertin johtaa kuoron pitkäaikainen taiteellinen johtaja Visa Yrjölä . Aiemmin Euga on esittänyt konsertit Water (2019) sekä Earth (2024).

Turun Eläinsuojeluyhdistys vaatii kaupungilta toimenpiteitä tilhien joukkokuolemien estämiseksi

Turun Eläinsuojeluyhdistys on huolissaan tilhien ja muiden luonnonvaraisten lintujen törmäyskuolemista ja vetoaa Turun kaupunkiin, jotta vaarallisten lasipintojen suojaamiseksi ryhdytään viipymättä konkreettisiin toimenpiteisiin.

Studia Generalia -luentosarja Demokratian syksy käsittelee aikamme demokratiaan liittyviä kysymyksiä

Demokratia on ollut taantumassa, mutta voidaanko kehityksen suunta vielä kääntää? Tästä kysymyksestä lähtee liikkeelle uusi avoin luentosarja Demokratian syksy, jonka järjestää Åbo Akademin tutkimushanke STRONG. Luentosarja pidetään keskiviikkoisin 28.10.–9.12. kello 17–18 Bonfire-auditoriossa Astra-rakennuksessa (Porthaninkatu 3, Turku).

Yrttiaho: Hallituksen varauduttava datakeskusyhtiöiden velkakuplan puhkeamiseen

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) vaatii pääministeri Petteri Orpon hallitusta varautumaan tekoäly- ja datakeskusyhtiöiden velkakuplan puhkeamiseen. Hän jätti asiaa koskevan kirjallisen kysymyksen perjantaina.

Ysitien suunnitelmiin pääsee tutustumaan vuorovaikutuspäivässä Auraamossa

Ysitien parantamisesta Auran keskustan kohdalla laaditaan parhaillaan tiesuunnitelmaa. Tarkentuneisiin suunnitelmaratkaisuihin voi tutustua vuorovaikutuspäivässä tiistaina 27. lokakuuta. Suunnittelijat ovat iltapäivällä tavattavissa Monitoimitalo Auraamossa, ja illalla samassa paikassa järjestetään työpaja.

Loton potti kohoaa yhdeksään miljoonaan euroon

Loton lauantain arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten pelin potti nousee. Ensi viikolla Loton potissa on yhdeksän miljoonaa euroa.

Kenen mitoilla maailma on rakennettu ja kenelle se kuuluu?

Nuutti Koskinen, Katzzeit, 2026, videoinstallaatio.

Nuutti Koskisen näyttely Kissat ja imperiumi on esillä Galleria Askissa 23.10.–8.11.

16-vuotias kuski pakeni traktorimönkijällä poliisi Mynämäellä

Lounais-Suomen poliisin partio havaitsi lauantaina Mynämäellä valvonnan lomassa ylinopeutta ajavan traktorimönkijän kuljettajan, joka lähti poliisia karkuun. Kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Rauha on sodan tavoite

En kuulu siihen konsensus-kööriin, joka mesoaa mediassa vähättelemällä ja aliarvioimalla Venäjää. Historiaamme tuntien sitä tulisi pikemminkin yliarvioida.

Syömishäiriöoireiluun liittyy diabeteksessa erityispiirteitä – suomenkielinen kysely soveltuu oireiden seulontaan

Suomenkielinen DEPS-R-kysely tunnistaa hyvin diabetesta sairastavien syömishäiriöoireet, osoittaa tuore tutkimus. Itä-Suomen yliopiston ja Kuopion yliopistollisen sairaalan tutkijat suomensivat kansainvälisen DEPS-R-kyselyn ja validoivat sen tutkimuksessa, johon osallistui 201 insuliinihoitoista diabetesta sairastavaa henkilöä.

K-Supermarket Ukko-Pekka tavoittelee vuoden leipäkaupan titteliä

Suomen Leipuriliitto ry:n järjestämä Vuoden 2027 Leipäkauppa -kilpailu on käynnistynyt. Kilpailu järjestetään 31. kerran. Leipuriliiton alueyhdistykset ovat valinneet oman ehdokkaansa vuoden leipäkaupaksi pienempien päivittäistavarakauppojen sarjassa.

Yrittäjägallup: Pk-yritysten taloustilanne kohentunut, näkymät heikentyneet syksyn aikana

– Viime aikoina nähty talouden kasvu alkaa näkyä yritysten tilanteessa. Se on erittäin tervetullutta monen vaikean vuoden jälkeen. Parantuminen on jatkunut koko vuoden 2026, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo tiedotteessa.

BNI avasi Varsinais-Suomen ensimmäisen pääosin verkossa kokoontuvan ryhmän yrityksille ja yhteisöille

BNI-verkoston aloitusjuhlaa vietettiin Sigyn-salissa.

Varsinais-Suomeen on avattu alueen ensimmäinen pääosin verkossa kokoontuva BNI-ryhmä. Uusi toimintamalli tuo BNI:n suositteluun perustuvan verkostoitumisen mahdolliseksi yrityksille ja yhteisöille eri puolilla Varsinais-Suomea riippumatta siitä, sijaitseeko omalla paikkakunnalla ennestään fyysisesti kokoontuva BNI-ryhmä.

Hallitus esittää henkilöstölle oikeutta hallintoedustukseen vähintään sadan työntekijän yrityksissä

Hallitus antoi 15. lokakuuta eduskunnalle esityksen lakimuutoksista, jotka laajentaisivat henkilöstön hallintoedustuksen soveltamista. Uudistuksen tavoitteena on parantaa henkilöstön mahdollisuuksia osallistua työnantajan päätöksentekoon ja henkilöstön asemaa koskevien asioiden käsittelyyn.

Eira Tähtisen sävellyksiä Taidekappelissa

Eira Tähtinen.

Eira Tähtisen sävellyksiä kuullaan Pyhän Henrikin Ekumeenisessa Taidekappelissa sunnuntaina 25. lokakuuta kello 13.30–14.30.

Näköislehti

Urheilu

Legendat pysyvät pystyssä Hamarassa

Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma 7. marraskuuta marssittaa häkkiin kaksi suomalaisen vapaaottelun legendaa, kun Markus Rytöhonka ja Janne Elonen-Kulmala kohtaavat. Espoolaisten mittelö käydään kuitenkin vapaaottelun sijaan pystyotteluna, K1-säännöin.

Otteluanalyysi: Vajaamiehinen AC Oulu ryöväsi pisteet tehottomalta Interiltä

Herman Sjögrell (vas.) teki Interin ainokaisen.

AC Oulu aiheutti Interille järkytyksen ryöväämällä jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteet lisäajalla ja vajaamiehisenä 1–2. Inter tasoitti AC Oulun johdon ja haki voittomaalia, kun vierailijoiden maalivahti Miguel Santos lensi kentältä suoralla punaisella 86. minuutilla. Toisin kuitenkin kävi. Jussi Niskan virhe omassa kenttäpäässä kostautui ja Juuso Mäkeläinen iski Roope Riskin syötöstä voittomaalin, kun lisäaikaa oli pelattu toista minuuttia.

TPS pelaa erikoispaidoissa Porin prikaatin 400-vuotisteemaillassa

TPS nähdään Porissa erikoispaidoissa.

TPS kohtaa Porin Ässät lauantaina kello 17 alkavassa vierasottelussa. Ottelutapahtumassa vietetään Porin prikaatin 400-vuotisteemailtaa, jossa juhlistetaan prikaatin pitkää historiaa ja suomalaista maanpuolustustyötä. Illan ohjelmassa on muun muassa Puolustusvoimien kalustoesittelyä, musiikkiesityksiä sekä muuta juhlavuoteen liittyvää ohjelmaa.

Turun yössä suunnistetaan kahdeksan tuntia

Rogainingissa joukkueet suunnittelevat itse reittinsä ja keräävät rasteilta pisteitä kahdeksan tunnin aikana.

Turussa järjestetään 16.–17. lokakuuta YÖ-Rogaining, kahdeksan tunnin yösuunnistustapahtuma, jossa osallistujat etsivät rasteja pimeässä syysyössä jalan tai polkupyörällä.

Åboraakkeli: Kiekkoyllätyksiä hurjalla tahdilla

Valtteri Karnaranta.

Jääkiekon ”superkausi” on jo aiheuttanut ison nipun outoja tapahtumia, joita ilman putoamispeikkoa tuskin olisi nähty. Näihin kuuluu muun muassa Aurajoen rannalla lenkkeilyyn viime aikoina keskittyneen Kai Suikkasen paluu Liiga-valmentajaksi. Suikkasen pestaaminen KooKoon peräsimeen oli vähintään keskisuuri yllätys.

Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen rannikkosoudun maailmanmestareiksi

Eeva Karppinen ja Joel Naukkarinen.

Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen voittivat rannikkosoudun sekakaksikon maailmanmestaruuden Qingdaossa Kiinassa tiistaina 13. lokakuuta. Molemmat saavuttivat MM-pronssia omissa yksikköveneissään.