Tubeconissa 1,3 miljoonaa yleisöääntä – tubettaja Weksi yleisön suosikki

Tubecon-gaala järjestettiin Logomossa. Tubecon-gaala järjestettiin Logomossa. Kuva: Samuli Pentti

Suomen parhaat vaikuttajat palkittiin Tubecon Awards 2026 Gaalassa Logomossa 8. toukokuuta. Vuoden vaikuttaja -pääkategoriassa voittaja on Niko Meurosen ja Santeri Hännisen youtube-kanava Niko ja Santtu.

Tubecon Awards 2026 synnytti yleisöäänten vyöryn 1,3 miljoonalla äänellä. Äänimäärä on reilut 300 000 enemmän kuin viime vuonna. Yleisön suosikiksi äänestettiin Weksi eli Henry Weckström.

Weckström palkittiin kolmessa kategoriassa. Weksin viraaliksi mennyt henkilökohtainen video lapsuudenkodin perheväkivallasta ja äidin alkoholismista voitti myös Vuoden ilmiö ja Vuoden video -kategoriat.

Hermanni Hyyryläinen eli Hermanni, jonka videoissa seikkailee Haminan mummo, palkittiin kahdessa kategoriassa: vuoden positiivisimpana vaikuttajana ja vuoden Instagram-vaikuttajana.

Vuoden viihdevaikuttajaksi valittiin rullaluisteluvideoilla ihastuttanut Jaakko Parkkali. Huumorivaikuttajaksi valittiin koomikko Eve Kulmala, joka tunnetaan samaistuttavista ja hulvattomista iskä- ja äiti-sketsihahmoistaan Instagramissa ja TikTokissa.

Asuntosijoittaja Nata Salmela valittiin vuoden talousvaikuttajaksi. Mikkeliläinen Vili Rautio valittiin vuoden tulokkaaksi. Loviisalainen Ann-Britt Felin-Aalto eli Kirppismummo on vuoden muotivaikuttaja.

Palkintoja myöntäessään tuomaristo arvioi paitsi seuraajamääriä myös sisällön laatua ja vastuullisuutta.

Suomen parhaat somevaikuttajat on palkittu Tubecon Awards 2025 Gaalassa Turun Logomossa. Palkintoja jaettiin kaikkiaan 29 kategoriassa. Pääkategorian eli Vuoden vaikuttaja -kategorian voitti Niko Meurosen ja Santeri Hännisen youtube-kanava Niko ja Santtu.

– Tänä vuonna yleisöäänestys räjähti. Ääniä annettiin ennätykselliset 1,3 miljoonaa. Se on peräti 300 000 enemmän kuin viime vuonna. Hurja äänimäärä kertoo, kuinka merkittävä ilmiö Tubeconista on tullut. Vaikuttajilla on suuri merkitys nuorten esikuvina, keskustelun herättäjinä ja yhteiskunnallisen vaikuttamisen suunnannäyttäjinä, Suomen Tubetapahtumat Oy:n toimitusjohtaja Jan Grehn kertoo tiedotteessa.

Yleisö valitsi suosikikseen Weksin eli Henry Weckströmin. Weksi palkittiin peräti kolmessa kategoriassa. Hänen ja Andreas Tolosen viraaliksi mennyt video voitti Vuoden video ja Vuoden ilmiö -kategoriat. Laajasti keskustelua herättäneessä videossa käsiteltiin Weksin vaikeaa lapsuutta ja äidin päihteiden käyttöä. Viidessä kuukaudessa videota on katsottu jo 2,1 miljoonaa kertaa.

Niko Meuronen, Santeri ”Santtu” Hänninen ja Henry ”Weksi” Weckström esittivät pääosia Tuukka Temosen ohjaamassa Cancel-elokuvassa, joka oli ehdolla vuoden ilmiöksi.

Vuoden viihdevaikuttajaksi valittiin Jaakko Parkkali, joka on noussut ilmiöksi sosiaalisessa mediassa muun muassa energisillä ja hyväntuulisilla rullaluisteluvideoillaan. Niissä öljytty Jaakko rullaluistelee euroviisuhitin tahtiin.

Huumorivaikuttajaksi valittiin Eve Kulmala, jonka komiikka perustuu tunnistettaviin ja samastuttaviin hahmoihin, joista suosituimmat ovat ”iskä” ja ”äiti”. Eve käsittelee huumorin keinoin ajankohtaisia yhteiskunnallisia teemoja, kuten tasa-arvoa ja sukupuolirooleja.

Talousvaikuttaja valittiin tänä vuonna toisen kerran. Asuntosijoittamisella ja -flippaamisella miljoonabisneksen luonut Nata Salmela on vuoden talousvaikuttaja. Viime vuoden talousvaikuttaja, Teemu Liilan ja Kevin van Desselin Sijotuskästi, voitti Vuoden podcast-kategorian.

Lappeenrantalaislähtöinen Hermanni Hyyryläinen eli Hermanni ja hänen videoissaan usein esiintyvä Haminan mummo valloittivat tuomarit ja yleisön. Hermanni palkittiin kahdessa kategoriassa: vuoden positiivisimpana vaikuttajana ja vuoden Instagram-vaikuttajana.

Satakuntalainen Merikarvialla asuva maatilan isännätär Anne-Mari Tarkkio eli Amskidabamski valittiin vuoden lifestylevaikuttajaksi. Amski on yksi Suomen tunnetuimpia maatalousvaikuttajia ja kuvaa videoillaan omaa arkeaan maatilan töissä.

Vuoden muotivaikuttajaksi valittiin Kirppismummo, 76-vuotias loviisalainen Ann-Britt Felin-Aalto. Mikkeliläinen Vili Rautio on vuoden tulokas.

Tubecon Awards Gaalassa palkittiin myös paras sisältötoimisto, manageritoimisto ja manageri. Vuoden toimistoksi nousi Mellakka. Vuoden management -kategorian voitti Fament ja Vuoden manageri -kategorian Suvi-Sofia Vainio.

Tubecon Awards 2026 -tuomaristoon kuuluivat Susanna Laine, Roni Back, Lakko, Veronica Verho ja Iriz Silander.

Tubecon Awards 2026 -voittajat

1. Vuoden liikuntavaikuttaja: Luka Järvinen

2. Vuoden musiikkivaikuttaja: Antti Granlund

3. Vuoden huumorivaikuttaja: Eve Kulmala

4. Vuoden ruokavaikuttaja: Tommi Manninen

5. Vuoden hyvinvointivaikuttaja: Anna Saivosalmi

6. Vuoden pelivaikuttaja: Tinke

7. Vuoden muotivaikuttaja: Kirppismummo

8. Vuoden kauneusvaikuttaja: Pinja Potasev

9. Vuoden video: Weksi – Meidät pudotetaan lentokoneesta erämaahan!

10. Vuoden perhevaikuttaja: Perhepyöräilee

11. Vuoden matkailuvaikuttaja: Seikkailumuikku

12. Vuoden talousvaikuttaja: Nata Salmela

13. Vuoden vastuullisuusvaikuttaja: Julia Thuren

14. Vuoden lifestylevaikuttaja: Amskidabamski

15. Vuoden aihevaikuttaja: Annukka Lascelles

16. Vuoden viihdevaikuttaja: Jaakko Parkkali

17. Vuoden positiivisin vaikuttaja: Hermanni

18. Vuoden tulokas: Vili Rautio

19. Vuoden tubettaja: Iha Just Imus

20. Vuoden Instagram-vaikuttaja: Hermanni

21. Vuoden Twitch-vaikuttaja: Henksuliini

22. Vuoden ilmiö: Weksi – Meidät pudotetaan lentokoneesta erämaahan!

23. Vuoden Tiktok-vaikuttaja: Bigi

24. Vuoden podcast-vaikuttaja: Sijoituskästi

25. Vuoden vaikuttavin toimisto: Mellakka

26. Vuoden management: Fament

27. Vuoden manageri: Suvi-Sofia Vainio

28. Yleisön suosikki: Weksi

29. Vuoden vaikuttaja: Niko ja Santtu

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Seurakuntavaaliehdokkaiden määrä kasvoi Turussa ja Kaarinassa

Seurakuntavaaleihin Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymässä on asetettu ehdolle 399 ehdokasta, mikä on yli 40 enemmän kuin edellisissä seurakuntavaaleissa. Myös alle 30-vuotiaiden ehdokkaiden osuus on kasvanut.

Tuore väitöstutkimus ehdottaa uutta menetelmää oikeustieteen binäärisen ajattelun haastamiseksi

Väitöskirjatutkija Juho Aallon kehittämä menetelmä voisi auttaa vaikutusarviointien tekemisessä esimerkiksi syrjinnän vastaisissa lakihankkeissa.

Taitojärjestön ruotsinkielisen toiminnan edistäminen Turun seudulla Taito Varsinais-Suomen vastuulle

Taito Varsinais-Suomi ry uusii sääntönsä ja laajentaa toimintakenttäänsä muun muassa Turunmaalle. Paraisilla toimivan taitoyhdistyksen Åbolands hantverk toiminta päättyy vuoden 2026 loppuun mennessä ja vastuu Taitojärjestön ruotsinkielisen käsi- ja taideteollisuuskulttuurin edistämisestä alueella siirtyy Taito Varsinais-Suomen vastuulle.

Vaasanpuistossa alkavat mittavat infranrakennustyöt

Vaasanpuiston infran rakentaminen alkaa ensi viikolla Linnakaupungissa, ja Ruissalontie katkaistaan liikenteeltä töiden ajaksi. Entiselle jätevedenpuhdistamon alueelle Tukholmankadun varteen on tulossa uutta asumista, ja nyt alueella käynnistyy katujen ja yleisten alueiden rakennusurakka. Infratyöt on tarkoitus saada valmiiksi syksyyn 2028 mennessä, jolloin myös uusi monitoimitalo otetaan käyttöön.

Turun taidemuseo museokorttilaisten ykköskohde kesäisessä Turussa

Islantilaistaiteilija Eggert Pétursson.

Neljä Turun museokorttikohdetta nousi maan 30 suosituimman museokohteen joukkoon touko-elokuun käyntien määrässä mitattuna. Turun taidemuseo sijoittui listalla kahdenneksitoista, Ars Nova sijalle 24, Turun linna sijalle 25 ja Aboa Vetus sijalle 26. Myös Varsinais-Suomen maakuntalistalla Turku oli kärjessä: ykköspaikan vei Turun taidemuseo. Turun taidemuseon kesän päänäyttely oli Millefleurs , jossa esiteltiin Eggert Péturssonin suurikokoisia, Islannin kasvillisuutta kuvaavia maalauksia.

Hälytystehtävään ampaissut poliisiauto kolhi toista ajoneuvoa Turun keskustassa

Hälytysajoon lähtenyt poliisiauto kolhaisi eilen tiistaina iltapäivällä pysäköitynä ollutta autoa Turun keskustassa. Poliisipartio lähti tiistaina iltapäivällä kiireelliselle hälytystehtävälle Puutarhakadulta ja peruutti pysäköitynä olleen henkilöauton vasempaan takakulmaan.

Lounais-Suomen maaseutuhankkeita paalutettiin 2,8 miljoonalla eurolla

Naantali nousee esiin Lounais-Suomen maaseutuhankkeissa, joille on myönnetty Leader-rahoitusta tapahtumiin, talviliikuntaan, ruokayrittäjyyteen ja ympäristön kunnostamiseen. Touko-kesäkuun aikana Lounais-Suomen elinvoimakeskus ja paikalliset Leader-ryhmät jakoivat yhteensä 2,8 miljoonaa euroa maaseudun kehittämiseen.

Viemärityö hidastaa liikennettä Hämeen valtatiellä

Viemäri- ja vesijohtotyö hidastaa liikemmettttä Hämeen valtatie 130:n kohdalla 25. syyskuuta asti. Yksi ajokaista pois käytöstä keskustan suuntaan ajettaessa. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Poliisi lopetti vaarallisen hirven Varissuolla

Lounais-Suomen poliisi sai eilen tiistaina iltapäivällä useita ilmoituksia hirvestä, joka liikkui taajama-alueella Varissuolla ja sen lähistöllä Turussa. Hirveä ei saatu ohjattua pois alueelta.

Tieteen lavalla liikutaan sairauden, poikkeavuuden ja hyväksyttävyyden rajapinnoilla

Sadan vuoden takaiseen Turkuun sijoittuva musikaali kertoo kohtuuttomista kohtaloista ja elämänhalua kannattelevasta toivosta. Tieteen lavalla kysytään, olemmeko tietoisia oman aikamme sokeista pisteistä.

Kaikille avoimessa ja maksuttomassa tilaisuudessa tutkijat tarjoavat tieteen näkökulmia Seili -näytelmän teemoihin torstaina 24. syyskuuta kello 17 alkaen.

Koulunsa aloittaneet turkulaislapset mukaan monivuotiseen terveyden seurantatutkimukseen

Turussa käynnistyy monivuotinen yhteistutkimus, jossa seurataan tänä syksynä koulunsa aloittaneiden lasten liikuntatottumuksia ja terveyttä koko peruskoulun ajan. Tavoitteena on muun muassa selvittää, miten liikkumisen tukemisen kautta saavutetaan terveyshyötyjä pitkällä aikavälillä.

Vanhustenviikko tarjoaa Naantalissa monipuolista ohjelmaa

Naantalissa vietetään valtakunnallista Vanhustenviikkoa 5.–11. lokakuuta. Viikon aikana eri puolilla kaupunkia järjestetään maksuttomia tapahtumia, joissa pääsee liikkumaan, oppimaan uutta, tapaamaan muita ja viettämään aikaa yhdessä.

Varha aloittaa valmistautumisen sosiaalihuoltolain uudistukseen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue valmistautuu sosiaalihuoltolain uudistuksen toimeenpanoon. Valtioneuvosto on antanut esityksensä sosiaalihuoltolain uudistamisesta eduskunnalle 21. syyskuuta 2026. Vaikka lakia ei ole vielä säädetty ja sen sisältö voi vielä muuttua eduskuntakäsittelyn aikana, uudistuksen laajuus edellyttää valmistelun aloittamista hyvissä ajoin.

Varsinais-Suomessa on nyt yli 500 000 asukasta

Varsinais-Suomi vahvistaa asemaansa asukasluvultaan Suomen kolmanneksi suurimpana maakuntana ja nopeimmin kasvavien joukossa. Maakunnan asukasluku ylitti Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan elokuussa puolen miljoonan asukkaan rajan. Tarkka luku oli elokuun lopussa 500 321.

Pormestarit kyläilevät jälleen kaupunginosissa

Turun pormestari Piia Elo sekä apulaispormestarit Sini Ruohonen , Elina Rantanen ja Mirka Muukkonen jatkavat Pormestarit kylässä -vierailuja eri puolille kaupunkia.

Petit Pois -bistro aukeaa Vähätorin tuntumaan

Turku saa uuden mutkattoman bistron, kun Voiveljien Petit Pois avautuu keskiviikkona 23. syyskuuta Vähätorin tuntumaan. Voiveljet tavoittelee uudella bistrollaan ennen kaikkea aktiivisia kaupunkilaisia, jotka käyttävät keskustan ravintoloita osana tavallista arkea.

Interaktiivinen Leonardo da Vinci -näyttely aukeaa Turussa marraskuussa

Banksyn jälkeen Turussa tutustutaan Leonardo da Vincin taiteeseen.

Turun Telakkarannassa The Mystery of Banksy – A Genius Mind -näyttelyn kotina tunnettu kiinteistö ei hiljene, kun Banksy-näyttely 25. lokakuuta loppuu. Samassa kiinteistössä aukeaa 20. marraskuuta interaktiivinen Leonardo da Vinciin keskittyvä Da Vinci Genius -näyttely.

Poliisi seuraa häiritsevää mopoilua Pohjois-Turussa

Lounais-Suomen poliisi on saanut viime aikoina etenkin Pohjois-Turun asukkailta useita yhteydenottoja häiritsevästä ja kovaäänisestä mopoilusta ja kokoontumisista alueella. Poliisi on lähettänyt ilmoitusten perusteella häiriötä aiheuttaneiden mopojen omistajille kirjeen.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: TPS:llä F-liigassa näytön paikka

Miesten F-liigan alusta ei turkulaisittain riemumarssia odotettu, kiitos otteluohjelman. Lähtökohtaisesti keskikastin sijoista tälläkin kaudella pelaava TPS kohtaa ensimmäisten kierrosten aikana useita sarjan kärkitaistoon povattuja joukkueita.

Nyrkkeilijät kokoontuvat Alfan kisoihin

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät järjestyksessään kolmannet Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 26. syyskuuta kello 12–17.30. Laji on olympiatyylin nyrkkeily.

Kolme turkulaista jalkapallon U17-maajoukkueeseen

Suomen alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkue kohtaa Ranskan harjoitusmaaotteluissa 23. ja 25. syyskuuta. Interistä maaotteluihin on valittu Otso Saikkonen ja Vilho Grönblom sekä TPS:stä Joel Ahen . Maaottelut toimivat Minihuuhkajien EM-karsintakenraaleina.

Niko Lehtirannan kausi jatkuu Hockenheimissa

Niko Lehtiranta.

Moottoripyöräilijä Niko Lehtirannan kilpailukausi on edennyt loppusuoralle, mutta kausi ei suinkaan ole vielä ohi. Suunta käy Saksan Hockenheimiin ja Euro Moto -sarjan finaaliin.

Otteluanalyysi: Ilves kantona TPS:n kaskessa

Kauden tarina. Ilves tekee maalit ja jättää TPS:n pisteittä.

Ilves oli liian kova vastustaja TPS:lle jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella. Joukkueet kohtasivat kolme kertaa ja joka kerralla Ilves oli parempi. Ilves pudotti TPS:n myös Suomen cupista. Viimeisessä kohtaamisessa Kupittaalla liigan karsintasarjassa Ilves otti puhtaan 3–0-voiton. Peli ei ollut näin epätasainen mutta Ilves teki maalit paikoistaan, TPS ei.

RaiFu lähtee vahvistuneena alkavaan futsal-kauteen

RaiFu sai pidettyä viime kauden runkopelaajat ryhmässään. Lisäksi uusina pelaajina tuli mielenkiintoisia vahvistuksia.

Viime kausi naisten Futsal-liiga päättyi pettymykseen Raisiossa. RaiFu lähti puolustamaan kevään 2025 Suomen mestaruuttaan runkosarjan ykkösenä. Kausi päättyi kuitenkin ilman mitalia, kun välierissä Ilves oli parempi ja pronssiottelussa HIFK kaatoi RaiFun.