Kyliinvaellus johdattaa Maskun historian äärelle

Historiaa käsittelevä infotaulu vuoden 2025 Kyliinvaellukselta. Historiaa käsittelevä infotaulu vuoden 2025 Kyliinvaellukselta. Kuva: Maskun kunta

Maskussa kolmatta kertaa järjestettävä Kyliinvaellus kuljettaa matkaajan kylästä toiseen tutustumaan Maskun kunnan historiaan. Tämänvuotinen reitti tarjoaa mahdollisuuden kokea Maskun menneisyys infotaulujen kautta kävellen, pyöräillen tai autolla kulkien.

Kyliinvaellus on Maskun Kylästyneiden järjestämä infotaulukierros, joka käynnistyi viime vuosien tapaan vappupäivänä ja päättyy juhannuksena. Parin kuukauden ajan ympäri Maskun kuntaa on ripoteltu kiinnostavaa tietoa kunnan historiasta, ja kuka tahansa voi kiertää reittiä omatoimisesti valitsemallaan laajuudella. Maskun kunta tukee tapahtuman järjestämistä.

– Kyliinvaelluksen perusajatus on sama kuin Maskun Kylästyneiden perustamisessa aikanaan. Tavoitteena on tutustuttaa ihmiset Maskun monimuotoiseen kuntaan, lisätä kylä- ja yhdistystoimijoiden välistä yhteistyötä sekä madaltaa vanhoja kuntarajoja. Aiemmin vaelluksen teemat ovat olleet vapaampia ja painottuneet kylien mielenkiintoisiin kohteisiin, mutta tänä vuonna kokonaisuus rakentuu selkeämmin Maskun historian ympärille, kierrosta järjestävä Tauno Linkoranta kuvailee tiedotteessa.

Kyliinvaelluksen yhteydessä osallistujat voivat ilmoittautua arvontaan, minkä perusteella tapahtumassa on ollut vuosittain arviolta 250–300 kävijää. Vastaanotto on ollut innostunut, ja kohteissa on vieraillut ihmisiä myös Maskun ulkopuolelta. Linkoranta toteaa olevansa erittäin ilahtunut siitä, että ilkivaltaa ei ole esiintynyt ollenkaan.

– Kyliinvaellus on oppimisen paikka itsellenikin. Sen myötä on tullut käytyä kohteissa, joissa en aiemmin ole vieraillut tai joihin liittyvä tieto on karttunut vasta nyt. Toivomme jälleen monisatapäistä kävijämäärää, ja toivotamme ihan kaikki tervetulleiksi kierrokselle kotikuntaan tai kulkuneuvoon katsomatta, sanoo Linkoranta.

Kyliinvaelluksen reitti:

1. Maskun Rosarium

2. Raatomäki

3. Hemminki Maskulaisen muistomerkki

4. Rivieran hiekkakuopat

5. Maskutalo

6. Miiaistentie

7. Lemun rukoushuone

8. Lemun pappila

9. Lemun puukoulu

10. Oukkulanlahden luontolava ja Monnoisten kartano

11. Härmälän rotko

12. Maanpään saha

13. Taipale ja Vähä-Joumo

14. Odensaaren kartano

15. Stenbergan linnanrauniot

16. Askaisten seurakuntatalo

17. Askaisten urheilukenttä

18. Marskin tori

19. Askaisten kirkko

20. Louhisaaren kartanolinna

21. Pyhän Henrikin tie

22. Pakaisten vanha koulu

23. Mäksmäen luonnonsuojelualue

24. Hallusvuori

25. Piuhan vanha mylly

26. Suuri Postitie

Tarkat sijainnit ja lisätietoa rasteista löytyy osoitteesta masku.fi/kyliinvaellus.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Varhan sote-keskusten ja -asemien sijaintipaikkoihin ei esitetä muutoksia

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) valmistelee palveluverkkovisiota vuosille 2027–37. Samaan aikaan valmistelussa on palveluverkon toimeenpanosuunnitelma vuosille 2027–37. Suunnitelmat etenevät kesäkuussa kohti esitystä ja päätöksentekoa. Ensimmäisenä päätöksentekoon ehtivät sote-keskukset ja sote-asemat.

Sanna Wasström enduron naisten SM-sarjan viidentenä kotikilpailuunsa Raisiossa

Sanna Wasström.

Sanna Wasström suuntaa kotikoitokseensa, kun Raisiossa järjestetään enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailu lauantaina. Varttuneemmalla iällä lajin aloittanut turkulainen toteuttaa varhaisaikuisuuden unelmaansa ja kurkottelee Suomen mestaruussarjassa viiden parhaan joukkoon.

Teollisuuden uusien tilauksien arvo kasvoi maaliskuussa – erityisesti kemianteollisuus porskuttaa

Teollisuuden uusissa tilauksissa nähtiin maaliskuussa positiivista kehitystä. Uusien tilausten arvo oli 7,7 prosenttia vuodentakaista suurempi.

Kyliinvaellus johdattaa Maskun historian äärelle

Historiaa käsittelevä infotaulu vuoden 2025 Kyliinvaellukselta.

Maskussa kolmatta kertaa järjestettävä Kyliinvaellus kuljettaa matkaajan kylästä toiseen tutustumaan Maskun kunnan historiaan. Tämänvuotinen reitti tarjoaa mahdollisuuden kokea Maskun menneisyys infotaulujen kautta kävellen, pyöräillen tai autolla kulkien.

Äitienpäiväviikonloppu poutainen – sateita lähinnä pohjoisessa

Korkeapaine pitää maan eteläosan loppuviikolla poutaisena ja suuren osan ajasta selkeänä, pohjoisessa on sateisempaa. Sää lämpenee viikonloppua kohden.

Ei skuuttailua jalkakäytävällä

Periaatteessa skuutit ovat hyvä keksintö ja apu kaupunki liikenteeseen. Mutta.

Poliisi sai keräyksellä lähes 600 ampuma-asetta ja satoja kiloja räjähteitä Varsinais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisin huhtikuussa järjestämä ase- ja räjähdekeräys osoitti tarpeellisuutensa: poliisin haltuun päätyi viikon aikana lähes 900 tarpeetonta ampuma-asetta sekä satoja kiloja räjähteitä.

Tallink Silja Linelle uudet nimikkoviinit ja -oluet

Varustamon uudet nimikkoviinit ja -oluet.

Uudet Tallink Silja Linen laivojen nimikkoviinit ja -oluet on jälleen julkistettu. Valikoimassa on viisi nimikkoviiniä ja kaksi olutta, jotka ovat saatavilla kaikilla yhtiön laivoilla, hotelleissa, ravintolassa ja verkkokaupassa Virossa toukokuusta 2026 huhtikuuhun 2028 saakka.

Ville Valkonen kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajaksi

Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi torstaina 7. toukokuuta kokouksessaan ryhmän toiseksi varapuheenjohtajaksi Ville Valkosen . Valkonen on Varsinais-Suomen vaalipiiristä ja toiminut kansanedustaja vuodesta 2022 lähtien.

Oman huoneiston remontti- ja lainatiedot tulevat kesään mennessä katsottavaksi

Asiointipalvelussa voi tarkistaa omassa huoneistossa tehdyt remontit sekä huoneiston vastikkeet ja lainaosuudet.

Maanmittauslaitoksen asiointipalvelussa on mahdollista tarkastella omaan huoneistoon ja taloyhtiöön liittyviä kunnossapito-, vastike- ja lainatietoja. Käytännössä vasta kolmasosa voi nähdä omia remonttitietojaan, sillä isännöitsijät ilmoittavat tietonsa lain takarajan loppusuoralla.

Poliisi valvoo näkyvästi nuorten liikennekäyttäytymistä ja päihteiden käyttöä

Poliisi valvoo tulevina viikkoina nuorten päihteiden käyttöä ja liikennekäyttäytymistä. Liikennevalvonnan painopisteenä on mopoilijoiden, pyöräilijöiden ja kevyiden sähköajoneuvojen kuljettajat sekä suojatiesääntöjen noudattaminen. Poliisipartiot myös jalkautuvat näkyvästi koulujen alueille.

Päivä Paloasemalla -tapahtuma järjestettiin poikkeuksellisesti Tyks lasten ja nuorten klinikalla

Tyks Lasten ja nuorten klinikalla järjestettiin torstaina paloturvallisuustapahtuma pienille lapsipotilaille.

Suomen suurin turvallisuustapahtuma Päivä Paloasemalla järjestetään paloasemilla lauantaina 9. toukokuuta. Tapahtuma vietiin tänä vuonna viidelle lastenklinikalle pienten potilaiden iloksi. Päivä Paloasemalla on lapsiperheiden suosikkitapahtuma, jossa pääsee tutustumaan paloautoihin, pelastajien varusteisiin ja kokeilemaan sammutusta.

Metsänpohjaa ja puustoa paloi Raisiossa

Noin neljä aaria metsänpohjaa ja puustoa paloi Teräskadun tuntumassa mäkisessä maastossa Raisiossa torstaina iltapäivällä.

Lapsettomien lauantain hartaus kutsuu niitä, joiden syli on tyhjä

Turun hautausmaan Tyhjän sylin muistopaikalle voi tulla hiljentymään, jos tahaton lapsettomuus koskettaa omaa elämää.

Äitienpäivää edeltävää lauantaita vietetään lapsettomien lauantaina. Äitienpäivä ja siihen liittyvät perinteet ja viestintä ovat monelle tahattomasti lapsettomalle vaikeaa aikaa. Toteutumattoman lapsitoiveen aiheuttama suru ja siihen liittyvä osattomuuden tunne voivat tuntua musertavilta. Martinkirkossa järjestetään lauantaina 9. toukokuuta kello 19.30 Lapsettomien lauantain hartaus, joka on suunnattu kaikille niille, joita tahaton lapsettomuus koskettaa. Hartauden pappina toimii Turun tuomiokirkkoseurakunnan pastori Minttu Väisänen , musiikista vastaa kanttori Anu Åberg .

Jäätikön alta ilmestyvä piilevä metaani paljastaa Grönlannin herkkyyden ilmastonmuutokselle

Kansainvälinen tutkijaryhmä porasi yli 1200 metriä läpi Grönlannin jääpeitteen kerätäkseen pohjasedimenttejä, jotka sisältävät orgaanista hiiltä ja siitä ravintonsa saavia, metaania tuottavia mikrobeja.

Uuden tutkimuksen mukaan Grönlannin mannerjäätikkö reagoi ilmaston lämpenemiseen selvästi voimakkaammin kuin ilmastomallit ovat ennustaneet. Metaania (CH4) on havaittu sulavien jäätiköiden reunoilla eri puolilla maailmaa. Nyt julkaistu tutkimus on kuitenkin ensimmäinen, jossa ilmiötä on tarkasteltu jäätikön reunavyöhykkeen laajuudessa.

Kustantamo Helmivyö juhlii seminaarilla

Juri Nummelin.

Turkulainen Kustantamo Helmivyö täyttää tulevana kesänä kymmenen vuotta. Sen kunniaksi järjestetään lauantaina 9. toukokuuta seminaari, jossa pidetään kolme paneelikeskustelua. Keskustelujen aiheet ovat 1800-luvun suomalainen kaunokirjallisuus, suomalainen kauhu- ja fantasiakirjallisuus sekä suomalaisen elokuvakirjallisuuden tila.

Raisio puolittaa viljatilitysten maksuajan

Elintarvikeketjun toimivuus ja elintarvikkeiden raaka-aineiden saatavuus on noussut viime aikojen huoltovarmuuskeskusteluissa esille. Merkittävänä suomalaisen viljan käyttäjänä ja viljaketjun toimijana Raisio on ensimmäinen, joka on päättänyt lyhentää viljatilitysten maksuaikaa kaikkien viljelykasvien osalta.

Punkkipankki-puutiaiskeräys lähtenyt ryminällä käyntiin

Mikroskoopissa näkyvä Siperianpuutiainen eli taigapunkki (Ixodes persulcatus).

Suomalaiset ovat lähettäneet kevään aikana jo lähes 3 000 puutiaista tutkittavaksi Turun yliopistoon. Etenkin taigapunkkeja tuntuu olevan paljon liikkeellä, mutta niiden aktiivisuuden odotetaan laskevan juhannuksen jälkeen. Tutkijat toivovat lisää näytteitä etenkin Etelä-Savosta, Etelä-Karjalasta, Kymenlaaksosta ja Satakunnasta vielä ennen kesäkuun loppua.

Näköislehti

Urheilu

Sanna Wasström enduron naisten SM-sarjan viidentenä kotikilpailuunsa Raisiossa

Sanna Wasström.

Sanna Wasström suuntaa kotikoitokseensa, kun Raisiossa järjestetään enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailu lauantaina. Varttuneemmalla iällä lajin aloittanut turkulainen toteuttaa varhaisaikuisuuden unelmaansa ja kurkottelee Suomen mestaruussarjassa viiden parhaan joukkoon.

Aatos Koivu jatkaa TPS:ssa vuoden sopimuksella

Aatos Koivu.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Aatos Koivun , 19, kanssa. Nuori hyökkääjä on TPS:n oma kasvatti ja on pelannut toistaiseksi koko uransa mustavalkoisissa.

Turun Urheiluliiton Jade Sirviö hakee kolmea SM-kultaa

Jade Sirviö.

Aerobicin SM-kisat kisataan Lempäälän Ideaparkissa 9. toukokuuta. Yhtenä ennakkosuosikkina kisaan lähtee Turun Urheiluliiton 18-vuotias Jade Sirviö . Sirviö on noussut kuluvalla kaudella kohinalla Suomen aerobichuipulle. Ensimmäistä kauttaan yksilösarjassa kisaava Sirviö hakee SM-kisoista yksilösarjan lisäksi Suomen mestaruuksia Turun Urheiluliiton väreissä myös trio- ja joukkuesarjoissa.

TPS:n naisten salibandymestarijoukkue saattaa vahvistua ensi kaudeksi

TPS on saamassa ensi kaudellekin naisten F-liigaan jalkeille kovan nipun.

TPS:n salibandynaiset palasivat mestariksi välivuoden jälkeen jopa yllättävän selvin numeroin. Tampereen Classic kaatui F-liigan finaalisarjassa suoraan neljässä ottelussa.

Raision enduro sprint -kilpailun selostetut reittivideot julkaistu

Sanna Wasström, Turku Enduro Sprint 2025.

Turun Moottorikerhon lauantaina 9. toukokuuta Raisiossa isännöimän endurokilpailun reittivideot on julkaistu selostusten kera. Raision moottorirata-alueella järjestettävän naisten ja alle 20-vuotiaiden SM-osakilpailun sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailun ja muiden luokkien kansallisen kilpailun, Storm Enduro Sprintin reitti kulkee pitkälti samoja jälkiä kuin vuosi sitten.

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.