Alkon myynti laski – alkoholiton vaihtoehto yhä suositumpi, viinipullo kevenee

Alkoholittomien juomien myynti kasvoi 38 prosenttia ja panimotuotteiden lähes kuusi prosenttia.
Alkoholittomien juomien myynti kasvoi 38 prosenttia ja panimotuotteiden lähes kuusi prosenttia. Kuva: Alko

Alkoholittomien juomien myynti kasvoi 38 prosenttia ja panimotuotteiden lähes kuusi prosenttia. Viinien myyntilitrat laskivat 10,3 prosenttia ja väkevien 8,9 prosenttia. Alkon kokonaismyynti laski 7,9 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna. Alkon viineistä kolme neljäsosaa on jo pakattu kevyempään lasipulloon. Viineissä trendaa tuhdit maut.

Viime vuonna Alkosta ostettiin 65,6 miljoonaa litraa juomia, mikä oli 7,9 prosenttia edellisvuotta vähemmän. Panimotuotteiden myynti nousi 5,9 prosenttia ja alkoholittomien 38,4 prosenttia verrattuna vuoteen 2024. Viinien myyntilitrat laskivat 10,3 prosenttia ja väkevien 8,9 prosenttia.

Kokonaismyynnin lasku heijastaa muuttunutta markkinatilannetta sekä kuluttajakäyttäytymisen muutosta – suomalaiset suosivat yhä useammin matalampaa alkoholipitoisuutta tai alkoholittomia vaihtoehtoja.

Liiketoimintajohtaja Kari Pennanen kertoo, että kesällä 2024 voimaan tullut alkoholilain uudistus vaikutti Alkon koko vuoden myyntilukuihin. Myös veronkorotukset ja suomalaisten ostovoiman kehitys heijastuivat kulutukseen.

– Kehitämme niin valikoimaamme kuin asiakaspalvelukanaviamme, jotta asiakkaat valitsisivat asioinnin juuri meillä, ja saisivat kaikki tarvitsemansa juomat saman katon alta. Emme kuitenkaan tavoittele alkoholin kulutuksen kasvua. Markkinaosuutemme vähittäiskaupasta on noin 40 prosenttia.

Pennasen mukaan alkoholin kokonaiskulutuksen tasosta Suomessa ei ole tällä hetkellä tarkkaa tietoa.

– Ulkomaisten alkoholiostojen mittaustapa on muutettu internetpaneeliksi, kun aiemmin alkoholin matkustajatuonti ja nettiostot ulkomailta on selvitetty puhelinhaastattelulla. Tämä aiheuttaa epävarmuutta luvuissa, eikä viime vuodelta ole julkaistu tilastoimattoman kulutuksen volyymitietoja. Arvioiden mukaan matkustajatuonnin ja ulkomailta tehtyjen verkko-ostojen osuus on selvästi korkeampi kuin aiemmin arvioitiin. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan nämä kanavat muodostavat jo lähes neljänneksen koko alkoholinkulutuksesta.

Alkoholittomien trendi on osa laajempaa kuluttajakäyttäytymisen ja elämäntavan muutosta. Myynnin kasvua selittää kuluttajien muuttunut suhtautuminen alkoholittomuuteen: se nähdään osana hyvinvointia, identiteettiä ja arvoja.

– Alkoholittomat eivät ole enää kompromissi, vaan niissä yhdistyy maku sekä kuluttajan identiteetti, valinnat ja hyvinvointilupaukset. Alkoholittomilta juomilta haetaan laatua – juomaa, joka haastaa viinin aistillisesti ja elämyksellisesti, kertoo tuoteviestintäpäällikkö Anri Lindström.

Samalla suomalaiset ovat valmiita maksamaan alkoholittomista viineistä enemmän, mikä näkyy Alkossa myytyjen alkoholittomien viinien kohonneessa keskihinnassa.

Monipuolinen tarjonta oluttyylejä ja kilpailukykyiset hinnat kasvattivat oluiden myyntiä 8,9 prosenttia. Valmiiden juomasekoitusten moninaiset makumaailmat kiinnostavat kuluttajia: juomasekoitusten myynti nousi 2,8 prosenttia. Erilaiset marja- ja hedelmämaut ovat olleet trendikkäitä cocktaileissa ja ne näkyvät myös valmiissa juomasekoituksissa ja spritzereissä.

Ympäristövastuu näkyy konkreettisesti viinien pakkauksissa: jo 75,1 prosenttia lasipulloon pakatuista viineistä on kevyissä lasipulloissa. Vuonna 2018 osuus oli vain 13,2 prosenttia.

Viinipullossa lasin valmistus ja kuljetus muodostavat merkittävän osan viinin hiilijalanjäljestä, ja yhä useampi tuottaja on siirtynyt kevyempiin lasipulloihin.

– Muutos ei näy maussa, mutta se näkyy päästöissä. Kevyempi pullo tarkoittaa vähemmän raaka-ainetta ja kuljetuspainoa ja pienempää ympäristökuormaa. Samalla se haastaa vanhan mielikuvan siitä, että laadukas viini vaatisi painavan ja paksun pullon, korostaa Lindström.

Kuluvan vuoden ensimmäiseltä kvartaalilta alkaen Alko raportoi myyntilitransa myös pakkaustyypeittäin.

Viinien makutyypeissä korostuivat runsaat ja paahteiset valkoviinit sekä rotevat ja voimakkaat punaviinit. Nämä tuhdimmat viinimaut sopivat erityisesti rustiikkisen ranskalaisen keittiön kumppaneiksi – ja Ranskan suosio näkyikin myyntidatassa.

Crémant-kuohuviinibuumi nosti Ranskan kuohuviinien suosiota. Crémant tarjoaa samppanjamaisen korkean laadun, hillittyä eleganssia ja hyvän hinta-laatu-suhteen: luksusta arkeen. Roseeviineissä Ranska oli alkuperämaana ykkönen, ja puna- ja valkoviineissä kuudentena.

Alko julkaisee kerran vuodessa tammikuussa myydyimmät tuotemerkit -listauksen, joka löytyy Alkon verkkosivujen myyntitilastoista. Listauksessa ovat mukana ne juomat, joille Alkolla on lainsäädännössä määritelty vähittäismyynnin yksinoikeus. Listaus löytyy Alkon myyntitilastoista.

– Kolme myydyintä tuotetta Alkossa on väkeviä, joiden kokonaisosuus väkevien litramyynnistä oli 27 prosenttia. Kymmenen myydyintä väkevää muodostavat koko tuoteryhmän myynnistä noin 50 prosenttia, eli myynti keskittyy vahvasti muutamalle tuotteelle. Kokonaislitramyynnistämme 60 prosenttia on viinejä – joita valikoimassa vuoden aikana oli lukumääräisesti noin 8 300 – panimotuotteita 11 prosenttia ja alkoholittomia prosentti, toteaa Pennanen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Suomalainen peruna kunniaan

Perunan vahvuudet eivät rajoitu ravitsemukseen, muistuttaa kirjoittaja.

Kun olin lapsi ja nuori 1950- ja 1960-luvuilla, niin ruokapöydässä oli yleensä perunaa ja kastiketta, puolukkasurvosta, maitoa ja leipää sekä jälkiruuaksi marjasoppaa. Tällainen ruokavalio oli tuohon aikaan todella yleinen. Sittemmin perunan suosio on vaihtoehtojen lisääntyessä hieman kärsinyt.

Tyksin kutsukirjeiden lähetyshäiriö jatkuu edelleen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) havaittiin torstaina häiriö Tyks-sairaalapalveluiden sähköisten kutsukirjeiden lähetyksessä. Häiriön selvittely jatkuu edelleen.

Ensimmäiset muurahaiset kannattaa torjua heti

Yksittäiset muurahaiset ovat usein tiedustelua tekeviä työläismuurahaisia, jotka etsivät ravintoa muulle yhdyskunnalle.

Kun kotonaan havaitsee muurahaisen, sitä ei kannata vaan litistää ja unohtaa asiaa. Kyseessä saattaa olla niin sanottu tiedusteleva työläismuurahainen, joka houkuttelee paikalle pian kymmeniä lisää. Koti Puhtaaksi Oy toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan tärkeintä on poistaa syyt, miksi muurahainen on tullut sisään.

Sakkomenettelyn uudistamisella halutaan nopeuttaa rikosasioiden käsittelyä

Sakkomenettelylaki uudistuu ensi kesänä. Muutos vapauttaa viranomaisten resursseja vaativien asioiden käsittelyyn ja nopeuttaa rikosasioiden käsittelyä. Tasavallan presidentti vahvisti lakimuutokset torstaina.

Yli puolet suomalaisista ei koe voivansa mennä naapuriin kylään

Asuntosäätiön selvitys paljastaa, että suomalaiset tervehtivät naapureitaan tunnollisesti, mutta kahvikutsut naapurin luo jäävät usein haaveeksi. Yli puolet suomalaisista ei koe voivansa piipahtaa naapuriin kylään, vaikka joka kymmenes kaipaa enemmän yhteisiä hetkiä naapureidensa kanssa.

Viranomaisten tiedonvaihtoa tehostetaan

Tasavallan presidentti vahvisti 9. heinäkuuta hallituksen esityksestä muutokset viranomaisten tiedonvaihtoa koskevaan sääntelyyn. Muutoksilla sujuvoitetaan poliisin ja muiden viranomaisten tiedonvaihtoa. Lakimuutokset tulevat voimaan 1. lokakuuta.

Lomakuvat voivat paljastaa enemmän kuin tarkoitit

Matkan aikana julkaistavat päivitykset sosiaalisessa mediassa voivat kertoa ulkopuolisille, että koti on tyhjillään.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom muistuttaa lomalle lähteviä huolehtimaan tietoturvan perusasioista jo ennen matkaa. Lomaillessa pätevät samat tietoturvaohjeet kuin arkenakin. Tietoturva muodostuu laitteiden ja tietojen suojaamisesta, turvallisten palveluiden käytöstä sekä siitä, että mahdollisiin poikkeustilanteisiin on varauduttu jo ennen matkaa.

Ensihoidon kuljetusten rahoitusvastuu siirtyy hyvinvointialueille

Eduskunta on hyväksynyt hallituksen esityksen, jonka mukaan ensihoitopalveluun sisältyvien kuljetusten rahoitusvastuu sekä Kelan korvaamien muiden ambulanssikuljetusten järjestämis- ja rahoitusvastuu siirtyvät kokonaisuudessaan hyvinvointialueille. Tasavallan presidentin on tarkoitus vahvistaa lait 9. heinäkuuta.

Ruokavirasto: Espanjansiruetanat lopetettava mahdollisimman kivuttomasti

Espanjansiruetana on tainnutettava, jos lopettamiseen käytetään menetelmää, joka ei johda välittömästi eläimen kuolemaan.

Espanjansiruetanoita on osassa maata runsaasti. Ruokaviraston mukaan niiden torjunnassa on käytettävä lopetustapaa, joka on mahdollisimman kivuton. Eläinten lopettamisesta säädetään eläinten hyvinvointilaissa.

Lämpötila nousee viikonloppuna hellelukemiin

Heinäkuun alku on ollut maan eteläosassa sateinen, mutta ensi viikolla korkeapaineen alue tuo Suomeen poutasäätä. Helteet yleistyvät jo viikonlopusta alkaen.

Rahastoihin virtasi kesäkuussa lähes kaksi miljardia euroa, pääomat kasvoivat 221 miljardiin

Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin kesäkuussa yhteensä 1,9 miljardia euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaa kasvatti myös myönteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 221 miljardia euroa.

Tyksin sähköisissä kutsukirjeissä häiriö – muutamia päätynyt väärille vastaanottajille

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) on havaittu häiriö Tyks-sairaalapalveluiden sähköisten kutsukirjeiden lähetyksessä. Alustavien tietojen mukaan osa keskiviikkona 8. heinäkuuta lähetetyistä Tyksin ajanvarauskirjeistä on päätynyt väärille vastaanottajille.

Jäteauton palo viivästyttää nelilokeroiden tyhjennyksiä Turun seudulla

Jäteastiaan ei pidä koskaan panna muuta kuin sillä kerättäviä jätelajeja.

Tulipalossa maanantaina vaurioituneen jäteauton korjaus viivästyttää nelilokeroastioiden tyhjennyksiä Turun seudulla ja Uudessakaupungissa. Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) kertoo, että korvaava auto pyritään saamaan käyttöön torstaina. Alkuviikosta keskeytyneiden tyhjennysten uskotaan palautuvan normaaliin aikatauluun parin viikon kuluttua.

Komissio kehottaa Suomea korjaamaan puutteet EU:n lainsäädännön noudattamisessa

Euroopan komissio on julkaissut rikkomusmenettelyjä koskevan heinäkuun koosteen, joka sisältää komission oikeudelliset toimenpiteet niitä EU:n jäsenmaita vastaan, jotka eivät ole noudattaneet EU:n lainsäädännön mukaisia velvoitteitaan. Suomi saa komissiolta kolme huomautusta.

Tavoitteena enemmän kotimaista siemenperunaa

Tavoitteena on, että tuontisiemenen käyttö vähenisi.

Kotimaisen perunantuotannon jatkuvuus muuttuvassa ympäristössä on tärkeää turvata. Siemenperuna-alan strategia kokoaa toimenpiteet, joilla Suomessa tuotetaan myös tulevaisuudessa riittävästi korkealaatuista ja tervettä siemenperunaa vastuullisesti.

Yrittäjät: Alustatyötä voitava tehdä myös yrittäjänä

Työ- ja elinkeinoministeriön kolmikantaisessa työryhmässä valmisteltu luonnos alustatyölaiksi on lähetetty lausuntokierrokselle tänään. Lailla pannaan täytäntöön EU:n alustatyödirektiivi.

Turku putosi seitsemänneksi vuokranantajien kaupunkirankingissa

Rovaniemi nousi viime vuonna Suomen Vuokranantajien kaupunkirankingissa ykköspaikalle ja tuoreessa rankingissa onnistui säilyttämään kärkipaikkansa. Hämeenlinna nousi toiseksi ja Oulu kolmanneksi. Samalla pääkaupunkiseudun kaupungit jäivät vertailun häntäpäähän: Vantaa sijoittui sijalle 24, Espoo 25 ja Helsinki 26. Turku putosi kolme pykälää seitsemänneksi.

Nuoria värvätään rahanpesutoimintaan – myös alaikäinen vahingonkorvausvastuullinen aiheuttamastaan vahingosta

Tietoverkkoavusteisten rikosten tutkinnassa on havaittu kasvava trendi rahanpesutoimintaan rekrytoinnissa. Toimintaan etsitään nuoria, joille luvataan riskittömästi huomattavia tuottoja. Toiminta on rangaistavaa ja siitä voi joutua sekä rikosoikeudelliseen vastuuseen että vahingonkorvausvastuuseen.

Näköislehti

Urheilu

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.

Puukkokatsomo: Pelin evoluutiota

Kun VAR vajaa kymmenen vuotta sitten teki tuloaan osaksi jalkapalloa, videotuomarointia perusteltiin muun muassa sillä, että se poistaa oikeusmurhat. Ei enää Diego Maradonan ”jumalan käden” kaltaisia virheitä.

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond kolmanneksi

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond esittivät varman ja laadukkaan suorituksen kansainvälisessä kouluratsastuksen Grand Prix Special -luokassa Hagenissa, Saksassa. Ratsukko sijoittui kovatasoisessa CDIO4-kilpailussa kolmanneksi varmalla suorituksellaan. Luokan voitti lajilegenda Isabell Werth Wendy de Fontainella yli 82 prosentin tuloksella. Raphael Netz ja Great Escape Camelot sijoittuivat toiseksi.

Wirmolle sopimuksia ensi kaudelle

Naisten F-liigaan ensi kaudeksi SBS Wirmo on tehnyt uusia pelaajasopimuksia ensi kaudeksi. Wirmon paidassa ensi kaudella nähdään Eveliina Hannula , Emmi Mäkelä ja Eevi Lehmusvuori . Hannula on aiemmin urallaan pelannut myös FBC Loiston paidassa, Mäkelä edusti päättyneellä Northern Starsin joukkueessa Espoossa ja Lehmusvuori siirtyy Mynämäelle TPS:stä.

Ada Välimäki jatkaa TPS:n tyttöjen valmennuksessa aiempaa isommassa roolissa

Johdonmukaista ja pitkäjänteistä työtä nuorimpien tyttöikäluokkien valmennuksessa tehnyt Ada Välimäki jatkaa TPS:ssa kaksivuotisella sopimuksella.