Otteluanalyysi: TPS tyrmäsi KTP:n ja tarrasi kiinni liigapaikkaan

Maalivahti Dan Lauri piti KTP:n nollissa. Maalivahti Dan Lauri piti KTP:n nollissa. Kuva: Jukka Vaso

Harva uskoi tällaiseen tulokseen etukäteen. TPS tuli ja löi altavastaajana liigajoukkue KTP:n 3-0 taistelussa paikasta jalkapalloilun Veikkausliigaan. Kaksiosaisen liigakarsinnan toinen osa pelataan sunnuntaina Kotkassa. Yhteistulos ratkaisee kumpi pelaa ensi kaudella Veikkausliigassa – nykyinen liigajoukkue KTP vai Ykkösliigan kakkonen TPS.

TPS–KTP 3–0 (0-0).

Maalit: 78. Albijon Muzaci 1-0, 85. Onni Helén (Aly Coulibaly) 2-0, 87. Helén (Miika Kauppila) 3-0.

Yleisöä: 2 872.

Kentän kunkut: Onni Helén ja Aly Coulibaly, TPS. Helén teki sitä mitä maalintekijältä odotetaan. Hän teki kaksi maalia kauden tärkeimmässä ottelussa. Coulibaly pääsi vaihdosta toisella puoliajalla kentälle ja toi heti juonikkuutta peliin. Muzaci pääsi maalipaikkaan Coulibaly oivasta syötöstä ja hän antoi myös Helénille syötön toiseen osumaan. Loistava sisääntulo peliin.

Illan erikoisuus: Riku Riski päättää mittavan peliuransa tähän kauteen. Riskiä juhlittiin pelin alla ja hän pääsi 88. minuutilla nautiskelemaan voitosta. Fanikatsomo lauloi Riskin nimeä pelin päätyttyä. TPS ja KTP kohtasivat liigakarsinnassa myös vuonna 2020. Silloin KTP veti pitemmän korren mutta Kupittaalla avausmaalin teki Albijon Muzaci. Kun Muzaci juhli maalia, taustalla myhäili 14-vuotias pallopoika Onni Helén. Nyt Helen oli Muzacin rinnalla kentällä. Muzaci teki taas maalin, Helén kaksi.

Matsin surkeinta: KTP:n Felipe Aspegren, entinen TPS-pelaaja, teki sen, mitä karsintapelissä ei missään nimessä kannata tehdä – hankkia ulosajoa. Aspegren otti kaksi keltaista korttia keskialueen myöhästyneillä taklauksilla eikä ulosajosta voinut olla eri mieltä. TPS sai mahdollisuuden, jota se ei jättänyt käyttämättä. Aspegren on sivussa myös sunnuntaina toisesta karsintapelistä.

Tuhlaajapoika: Lucas Rangell, KTP. Kärki sai ensimmäisen puoliajan lopulla oivan tilaisuuden maalintekoon. Laukaus ei ollut huono mutta maalivahti Dan Lauri venyi mainiosti kudin tielle. Se oli KTP:n paras ja ainoa todellinen maalipaikka.

Kuka pääsi helpoimmalla?: KTP:n maalivahti Oscar Linnér ei juurikaan joutunut 78 minuutin aikana puuttumaan pelin kulkuun. Pallonhallinta oli TPS:llä mutta se ei kyennyt luomaan kunnollisia maalipaikkoja. Seuraavan kymmenen minuutin aikana Linnér kaivoi pallon verkosta kolmesti. Taaskaan ei ollut torjuttavaa tai ainakaan torjuntoja (kuin yksi).

Mitä sanottiin?

Ivan Piñol, TPS: Olen todella kiitollinen pelaajille. He osoittivat sitoutumista ja luonnetta. Kova peli. Emme voi rentoutua. Tunteet olivat pelissä. Meillä on sama lähestymistapa (seuraavassa pelissä). Haluamme voittaa. Mikään ei ole muuttunut. Kunnioitamme KTP:tä. Heillä on kokeneita pelaajia. Tämä on iso peli Suomessa. Kyse on liigapaikasta.

Ossi Virta, KTP: Aloitettiin vähän tahmeasti eka jakso. TPS ei saanut mitään vaarallista luotua. Parannettiin peliä mitä pitemmälle eka jakso meni ja aloitettiin toinen jakso tosi hyvin. Jokainen näki mitä se loppu oli. Oli musta kymmenen minuuttia, jossa vastustaja teki kolme maalia. Tilanne on tosi vaikea mutta ollaan oltu ennenkin selkä seinää vasten ja pakkovoittojen edessä. Nyt pitää kaivaa se sama mentaliteetti, millä noustiin vaikeasta tilanteesta karsintoihin. Mulla on vakaa luotto, että me hoidetaan homma kotikentällä. Kotimatsiin täytyy tulla ihan erilaisella peli-ilmeellä. Kaikki tehdään sen eteen, että homma hoituu.

Analyysi: TPS aloitti pirteästi ja KTP, niin kokenut joukkue kuin se onkin, näytti huonosti valmistautuneelta ja latautuneelta. Vikkeläkinttuiset Elmer Vauhkonen ja Marius Könkkölä aiheuttivat hankaluuksia KTP:lle. Könkkölä karisti helposti kintereiltään konkari Joni Kaukon. Vauhkonen ohitti laidallaan pari kertaa näyttävästi wingbackin Matias Paavolan. Paavola joutui ottamaan keltaisen kortin vääntäessään Vauhkosen painiotteella nurmeen.

TPS ei kuitenkaan kyennyt luomaan maalipaikkoja. KTP pääsi peliin paremmin mukaan, kun ensimmäinen puoliaika vanheni. Petteri Forsellin piiskalaukaukselle haettiin paikkaa ja pari kertaa ampuikin vaarallisesti. Rangellin hyvän laukauksen maalivahti Lauri torjui.

Pelin luonne muuttui, kun Aspegren kaatoi 58. minuutilla keskialueella Muzacin ja sai toisen varoituksen, mikä tarkoitti ulosajoa. TPS oli nousemassa vastahyökkäyksekseen mutta tilanne ei vaatinut iskemistä takaapäin sukille. Se oli taktinen virhe, joka saattaa maksaa KTP:lle vähintään 800 000 euron arvoisen liigapaikan.

TPS otti pelin hallintaansa mutta ei edelleenkään kyennyt luomaan maalitilanteita. Ei ennen kuin TPS-luotsi Ivan Piñol vaihtoi kentälle Aly Coulibalyn ja Miika Kauppilan. Coulibalyn nokkela nosto vapautti Muzacin puskupaikkaan takakulmalle. Linnér torjui puskun mutta ei enää laukausta paluupallosta. Toisessa maalissa Coulibaly siirsi sivuun Helénille, joka tälläsi pallon verkkoon. Kolmannen osuman järjesti Kauppila, joka keskitti takatolpalle. Helén oli täysin vapaana ja puski 3-0. KTP oli murskattu kymmenessä minuutissa. Vaihdot siis osuivat nappiin ja toivat uutta peliin.

TPS:n esitys oli nappisuoritus. TPS teki maalin lähes jokaisesta kunnon paikasta. Tehot olivat kohdillaan. Puolustus piti, kerrankin. Nollapelit ovat olleet harvinaista Ykkösliigassakin. TPS oli vahva kaksinkamppailuissa. Ne haluttiin voittaa ja voitettiin hyvällä prosentilla.

Asetelma on TPS:n kannalta herkullinen mutta peliä ei ole vielä pelattu. Selvää kuitenkin on, ettei Veikkausliigan hännän ja Ykkösliigan kärkipään välinen ero ole niin iso kuin luultiin. KTP on konkaripitoinen joukkue. On entisiä maajoukkuemiehiä, kuten Forsell, Kauko ja Joona Toivio sekä kokeneita ammattilaisia kuten Atom ja Rangell. Esitys oli nyt tahdoton ja sieluton. Jalka ei noussut enää entiseen malliin. KTP näytti nipulta palkkasotureita, joita kiinnostaa enää tilipäivä. On selvää, että kokeneet pelimannit kaivavat vielä esiin ammattiylpeytensä. Kupittaalla sitä ei nähty.

TPS (4–3–3): Dan Lauri; Benjamin Dahlström (72. Miika Kauppila), Atte Sihvonen, Akim Sairinen, Oscar Häggström (90+3. Oscar Dahlfors); Marius Könkkölä (88. Riku Riski), Aapo Boström, Lasse Ikonen; Elmer Vauhkonen (72. Aly Coulibaly), Onni Helén, Albijon Muzaci.

FC KTP (3–4–3): Oscar Linnér; Mikku Sumusalo, Albin Linnér, Joona Toivio: Joni Mäkelä, Joni Kauko, Felipe Aspegren, Matias Paavola (84. Juho Lehtiranta); Petteri Forsell (84. Mitchel Glasson), Lucas Rangell (62. Luca Weckström), Atomu Tanaka (62. Aaro Toivonen).

Erotuomari: Matti Roth.

Varoitukset: Aspegren x 2, Paavola ja Weckström, KTP.

Ulosajo: 58. Aspegren, kahdella varoituksella.

Lasse Virtanen

Kauneimmat joululaulut kutsuvat Turussa ja Kaarinassa

Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa joululauluja yhdessä.

Kauneimmat Joululaulut ovat Suomen suurin yhteislaulutapahtuma ja monelle tärkeä jouluperinne. Tilaisuudet eivät ole vain rakkaita lauluja ja lämmintä tunnelmaa, vaan niissä kerätään kolehti Suomen Lähetysseuran työhön maailman heikoimmassa asemassa olevien lasten hyväksi. Tänäkin jouluna Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa yhdessä ja tehdä samalla hyvää maailman lasten puolesta.

Muistin ja ajattelun heikkeneminen viidenkympin jälkeen voi kertoa myöhemmästä hauraudesta

Gerastenia on oireyhtymä, joka johtuu ikääntymisen aiheuttamasta elinjärjestelmien heikentymisestä. Tuoreen tutkimuksen mukaan hitaampi reagointiaika sekä tarkkuus kognitiivisissa tehtävissä on yhteydessä korkeampaan gerastenian tasoon. Tutkimus nostaa esiin, että tämä yhteys on nähtävissä jo myöhäiskeski-iässä 57–70-vuotiailla.

Kun komedia valloitti politiikan – uusi kirja paljastaa televisioviihteen vaikutuksen Yhdysvaltain politiikkaan

Turun yliopistossa julkaistava kirja arvioi, että Perhe on pahin -tilannekomedia oli aloittamassa amerikkalaisen politiikan viihteellistymistä 1970-luvulla.

Archie Bunker for President: How One Television Show Remade American Politics on Oscar Winbergin ensimmäinen poliittiseen historian keskittyvä kirja. Teoksen on julkaissut University of North Carolina Press, ja sen julkistustilaisuus järjestetään torstaina 11. joulukuuta.

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi vaikuttaa elämään monin tavoin

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi on yhteydessä suurempaan sairastavuuteen sekä koulutuksellisiin ja ammatillisiin haasteisiin. Aikaisella hoidolla voitaisiin helpottaa sairaustaakkaa.

Turku tähtää matalan ilmatilan teknologioiden edelläkävijäksi

Matalan ilmatilan infrastruktuuri, eli autonomisten koptereiden käyttö 0–150 metrin korkeudessa, täydentää Turun tie- ja raideliikennettä sekä energia-, tieto- ja lentokenttäverkkoja uusilla palveluilla. Koptereita voidaan käyttää esimerkiksi kaupungin liikennesuunnittelun tukena.

Turun seudun elinkeinoyhtiö Business Turku perustaa Low Altitude Economy Hubin yhteistyössä Turkuun investoivan Rumble Toolsin, Turun kaupungin ja Turun ammattikorkeakoulun kanssa. Verkosto rakentaa ja kehittää Turkuun Euroopan kehittyneintä robottikoptereihin perustuvaa, matalan ilmatilan infrastruktuuria.

Ympäristöterveys muistuttaa – elintarvikehuoneistojen ja terveydensuojelulain kohteiden pidettävä rekisteritiedot ajan tasalla

Ympäristöterveyden valvonnan perusmaksu peritään elintarvike- ja terveydensuojelulain mukaisilta valvontakohteilta, jotka ovat ympäristöterveyden rekisterissä aktiivisena 1.1.2026. On tärkeää pitää tiedot ajan tasalla ja ilmoittaa toiminnan muutoksista, kuten aloittamisesta ja lopettamisesta, jotta vältytään aiheettomilta laskuilta.

Lyhytelokuvapäivän ohjelmistossa kaksi Taideakatemian opiskelijoiden animaatiota

Kutkuttaja.

Lyhytelokuvapäivää vietetään tänä vuonna kolmattatoista kertaa 21. joulukuuta, ja sitä juhlistetaan 8.–21. joulukuuta. Kuratoiduista lyhytelokuvapaketeista löytyy kaksi Turun AMK:n Taideakatemian animaatiokoulutuksen opiskelijaelokuvaa.

Uudet verokortit voimaan heti tammikuun alussa

Kaikkien suomalaisten ensi vuoden verokortit ovat nyt OmaVerossa. Vuoden 2026 verokortti tulee voimaan 1. tammikuuta.

Pieraccinin Sibelius-kokoelma Sibelius-museoon

Jean Sibeliuksen kirje EMIn levytuottaja Walter Leggelle 17.1.1935.

Åbo Akademin säätiö (Stiftelsen för Åbo Akademi) on hankkinut omistukseensa Rolando ja Siv Pieraccini säätiöltä maailman suurimman yksityisen Jean Sibelius -kokoelman. Osana Åbo Akademin säätiötä Piispankadulla Turussa toimivan Sibelius-museon kokoelmiin sijoitettava, sisältönsä ja laajuutensa puolesta ainutlaatuinen Jean Sibelius -kokonaisuus sisältää 239 kohdetta.

Lantmännen Agro Turku vahvistaa konemyyntiään

Filip Björklöf.

Lantmännen Agro Turku (Karis Järn Ab – Karjaan Rauta Oy) vahvistaa konekaupan ja asiakaspalvelun osaamistaan. Esa Vuorela aloittaa konemyynnin myyntipäällikkönä Karjaan Rauta Oy:n Turun toimipisteessä.

Työryhmä valmistelemaan vaalialuemallin vaatimia lakimuutoksia

Oikeusministeriössä käynnistetään lainsäädäntöhanke perustuslain ja vaalilain muuttamiseksi. Hankkeessa valmistellaan hallituksen esitys, jolla eduskuntavaalien vaalijärjestelmää kehitetään parlamentaarisen vaalialuetyöryhmän enemmistön ehdotuksen mukaisesti.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Tunnistatko sähkön varastoimisen riskit?

Akkuvarastointi houkuttelee yhä useampaa yritystä ja yrittäjää sekä turvaamaan sähkön saantia että tienaamaan ylimääräistä sähkömarkkinoilta. Lue LähiTapiolan riskipäällikkö Matti Juvenin vinkit, mitä jokaisen yrittäjän kannattaa tietää akkujen hankinnasta, sijoittamisesta ja turvallisuudesta.

Levyverhoiltujen parvekekaiteiden riskeihin halutaan puuttua

Alaprofiiliin kertynyt kosteus on sälöyttänyt kevytrakenteisen kaidelevyn.

Julkisivuyhdistys on julkaissut levyrakenteisten parvekekaiteiden tarkastukseen ja suunnitteluun väliaikaiset ohjeet, joissa suositellaan, ettei kuitusementtilevyä toistaiseksi käytetä ensisijaisena putoamissuojana. Yhdistys kiirehtii viranomaisohjeita ja kuormitusstandardeja.

Suun sairaudet lisäävät aivovaltimopullistumien puhkeamisen riskiä

Hampaan kiinnityskudossairaudet, kuten vaikea ientulehdus ja parodontiitti, näyttäisivät lisäävän aivovaltimon pullistuman eli aneurysman muodostumisen ja puhkeamisen riskiä, osoittaa tuore väitöstutkimus 13 vuoden seuranta-aineistosta. Suu- ja leukakirurgian erikoishammaslääkäri Joona Hallikaisen väitöskirja tarkastetaan Itä-Suomen yliopistossa 12. joulukuuta.

Turun musiikkijuhlien Oopperajoulun solisti vaihtuu

Stella Tähtinen.

Turun musiikkijuhlien (TMJ) Oopperajoulua vietetään sunnuntaina 14. joulukuuta kello 18 Turun konserttitalolla. Konsertin ohjelma koostuu tunnetuista ooppera-aarioista sekä merkittävimmistä joululauluista ympäri Eurooppaa. Taiteilijakokoonpano muuttuu, kun Iris Candelarian tilalle tulee turkulaislähtöinen sopraano Stella Tähtinen .

Black Fridayn kulutus kasvoi, petosten torjunta tehostui

Black Friday sai kuluttajat jälleen aktiivisesti liikkeelle. Visan kokoaman datan mukaan keskimääräinen asiakaskulutus kasvoi yli 17 prosenttia marraskuun keskimääräiseen perjantaihin verrattuna.

Opastettuja kierroksia Konsulinnaan Annan päivänä

Konsulinnassa on paljon upeita yksityiskohtia.

Aboa Vetus tarjoaa Annan päivän kunniaksi 9. joulukuuta opastettuja kierroksia Rettigin palatsin kanssa samalla tontilla sijaitsevaan ja nykyisin toimistona toimivaan Konsulinna-rakennukseen kello 13.00, 15.00 ja 17.00.

Urheilu

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.