Alkoholijuomien myynti laski päivittäistavarakaupassa alkukesällä

Alkoholijuomien myynti päivittäistavarakaupassa vähenee, vaikka saatavuutta on lisätty. Alkoholijuomien myynti päivittäistavarakaupassa vähenee, vaikka saatavuutta on lisätty. Kuva: Riitta Salmi

Alkoholijuomien myynnin arvo laski jälleen vuodentakaiseen verrattuna. Suklaan ja kahvin myynnin arvo kasvoi selvästi kohonneen hintatason takia. Hinnat nousivat eniten alkoholittomien juomien tuoteryhmässä, kahvin ja kaakaon vedossa. Muun muassa nämä tiedot käyvät ilmi päivittäistavarakaupan tuoteryhmäkohtaisesta myyntitilastosta huhti–kesäkuulta.

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten päivittäistavaramyynnin arvo huhti–kesäkuussa oli 6,0 miljardia euroa ja siitä elintarvikemyynnin arvo 3,9 miljardia euroa. Edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna päivittäistavarakaupan kokonaismyynti kasvoi 3,0 prosenttia. Elintarvikkeiden myynnin arvo kasvoi 3,6 prosenttia hintojen noustessa maltilliset 1,5 prosenttia. Myynnin määrä kasvoi 2,0 prosenttia. Myynnin arvon kasvu johtui sekä hintojen noususta että myydyn määrän kasvusta.

Alkoholijuomien myynti jatkoi vähenemistä. Alkoholijuomat oli huhti–kesäkuussa ainoa päivittäistavaramyynnin pääluokka, jonka myynnin arvo laski edelliseen vuoteen verrattuna. Laskua oli 0,5 prosenttia. Alkoholijuomien myynnin arvo laski yhteensä myös 0,5 prosenttia verrattaessa tammi–kesäkuuta vuodentakaiseen.

– Tilasto osoittaa yksiselitteisesti, että alkoholijuomien myynti päivittäistavarakaupassa vähenee, vaikka saatavuutta on lisätty. Oluen ja alkoholipohjaisten juomien myyntiluvuista voidaan päätellä, että alkoholin myynnin väheneminen johtuu myydyn määrän laskusta, Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Tuula Loikkanen kertoo tiedotteessa.

Vuoden alkupuoliskolla puhuttanut jauhelihapula näkyy tilastossa siten, että naudanlihan hinta kääntyi huhti–kesäkuussa 8,9 prosentin nousuun ja myyty määrä laski 14,4 prosenttia. Naudanlihan myynnin arvo laski 6,7 prosenttia vuodentakaisesta.

Nopein kasvu nähtiin kalan ja äyriäisten pääluokassa. Kalan hinnan 4,0 prosentin lasku käänsi myynnin määrän 8,9 prosentin kasvuun vuoden takaiseen verrattuna. Kalan myynnin arvo puolestaan kasvoi vuodessa 4,5 prosenttia.

Maailman raaka-ainemarkkinoiden heilahtelut näkyvät tiettyjen tuoteryhmien ja tuotteiden hintojen nousuna. Kahvin, kaakaon ja suklaan myynnin arvo ja hintataso nousivat merkittävästi. Suklaan myynnin vuosivertailussa on tosin huomioitava myös kalenterissa liikkuva pääsiäinen.

– Suklaan ja kahvin myyty määrä kasvoi huhti–kesäkuussa, vaikka niiden hinnat ovat huomattavasti korkeammalla kuin viime vuonna. Suomalaiset eivät hevillä luovu suosikeistaan, Loikkanen arvelee.

Päivittäistavaroiden myynnin arvon rakennetta ja muutoksia kuvaavassa tilastossa ovat mukana PTY:n jäsenyritykset SOK, Kesko, Lidl, Tokmanni, R-kioski, Minimani ja M-ketju. Tilastoa on julkaistu vuodesta 2020 alkaen. Kauppahalli24 oli tilastossa mukana vuoden 2022 ensimmäisestä neljänneksestä vuoden 2024 ensimmäiseen neljännekseen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Suomalainen sijoittaa keskimäärin 230 euroa kuussa

Noin puolet suomalaisista (49 %) sijoittaa säännöllisesti rahastoihin, osakkeisiin, vakuutusmuotoisiin sijoituksiin tai muihin sijoitustuotteisiin. Tämä selviää LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä, jonka toteutti tutkimusyhtiö Verian. Kyselyn vastaajat edustavat Manner-Suomen aikuisväestöä.

Skanska käynnistänyt asuntokohteen rakentamisen Telakkarannassa

Skanska on käynnistänyt viimeisen Telakkarantaan nousevan asuinrakennuskohteensa.

Skanska on käynnistänyt As. Oy Turun Prikantiinin rakentamisen Aurajoen varrella. Rakennukselle tavoitellaan Rakennustiedon ympäristöluokitusta, ja sen energialuokka on A. Kyseessä on Skanskan viimeinen hanke Turun Telakkarannan asuinalueella.

Nuoret hylkäävät alkoholin ja tupakan – mutta nikotiinin vaarat jäävät huomaamatta

Suomalaiset nuoret juovat vähemmän alkoholia ja polttavat vähemmän tupakkaa kuin aiemmat sukupolvet . Nuorten elämäntavat ovat kuitenkin kehittyneet nopeasti väärään suuntaan etenkin yhdellä alueella: nikotiinituotteiden käytössä. Nuoret eivät ole tietoisia niistä vakavista seurauksista, joita pitkäaikainen nikotiinipussien ja sähkötupakan käyttö voi aiheuttaa terveydelle.

Täyttä asiaa: Parempaa kiekkoa ensi kaudella

TPS:n maalivahti Eetu Mäkiniemi joutuu kaivamaan kiekon maalistaan HPK:n pelaajien juhliessa.

Turkistarhaus tulee kieltää pikimmiten. Samoin broileri- ja munakanojen verkko- ja lattiatarhaus.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Aivovaltimopullistuman puhkeamisen ehkäisyssä testataan aspiriinia yhdistettynä tehostettuun verenpaineen hoitoon

Aivovaltimopullistuman kanssa voi yleensä elää tavallista elämää, kertoo Itä-Suomen neurokirurgian professoriksi nimitetty Timo Koivisto .

Sokerijuomista joutuu pulittamaan lisämaksun Hesburgerilla

Hesburgerin aterioiden oletusjuomaksi tulee sokeriton Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoma 1. huhtikuuta alkaen.

Hesburger muuttaa aterioidensa oletusjuoman Suomessa sokerittomaksi 1. huhtikuuta alkaen. Jatkossa ateriat sisältävät oletuksena Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoman ja sokerillisen vaihtoehdon voi valita lisämaksusta.

Turun työllisyystoimiin ja ammatilliseen koulutukseen miljoona euroa

Turun kaupunki vahvistaa työllistymistä panostamalla 500 000 euroa ammatilliseen koulutukseen sekä esittämällä kaupunginhallitukselle 7. huhtikuuta neljän työllisyyden pilottihankkeen hyväksymistä. Hankkeiden arvo on niin ikään 500 000 euroa.

Kantaesitys Sigyn Sinfoniettan konsertissa

Sigyn Sinfonietta.

Sigyn Sinfoniettan konsertti Aikamme maisemia perjantaina 10. huhtikuuta kello 18 nostaa esiin uutta musiikkia sekä suomalaisen modernin klassikon. Konsertin huipentaa amerikkalaisen säveltäjän Alex Stephensonin teoksen Logarithms of a Landscape jousiorkesterisovituksen maailman kantaesitys.

Pääsiäisen sää melko vaihteleva – lämpötilat lähellä tavanomaista

Poutaisinta on pääsiäisenä maan pohjoisosassa. Räntä- ja lumisade voi heikentää ajokeliä paluuliikenteessä. Ilmatieteen laitoksen 2. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan pääsiäistä vietetään laajalti vaihtelevassa ja melko epävakaisessa säässä.

Kaarina-salissa heittäydytään K-popin pyörteisiin

Taru Salminen.

Lasten ja nuorten tiedeluennot rantautuvat huhtikuussa myös Kaarinaan. Torstaina 9. huhtikuuta Kaarina-salissa perehdytään K-popin saloihin. K-pop eli Korean pop on Etelä-Koreasta lähtöisin oleva musiikkigenre, joka on noussut räjähdysmäiseen suosioon erityisesti 2020-luvulla.

Uusien henkilöautojen kauppa piristyi hieman maaliskuussa – sähköautojen kysyntä kasvussa

Henkilöautoja ensirekisteröitiin maaliskuun aikana 6 790 eli 9,9 prosenttia enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Tammi–maaliskuussa henkilöautoja ensirekisteröitiin 17 200, mikä on 3,0 prosenttia enemmän kuin vastaavana ajankohtana viime vuonna.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Kaksi 15-vuotiasta katuryöstäjää puukotti 16-vuotiasta Varissuolla

Lounais-Suomen poliisi tutkii Turun Varissuolla alaikäisten keskuudessa keskiviikkona tapahtunutta väkivallantekoa. Poliisi on ottanut teosta epäiltynä kiinni kaksi henkilöä. Poliisi hälytettiin keskiviikkona kello 19 aikaan Varissuon Suurpäänkadulle, missä ensitietojen mukaan oli tapahtunut puukotus.

Työllisyysrahasto: Aikuiskoulutustuki auttoi kymmeniä tuhansia suomalaisia pysymään työelämässä

Työllisyysrahaston tuore julkaisu kokoaa ensimmäistä kertaa yhteen aikuiskoulutusetuuksien toimeenpanon, käytön ja vaikutukset 2000-luvun alusta niiden lakkauttamiseen saakka. Työllisyysrahasto

Tuhansia palokuntanuoria Maskuun

Leiri on tärkeä koulutustilaisuus palokuntatoiminnasta kiinnostuneille lapsille.

Maskun kunta solmii pääyhteistyökumppanuuden HÄLY 2026 -suurleirin kanssa. Heinäkuussa Maskuun saapuva palokuntanuorten kansainvälinen koulutusleiri tuo mukanaan tuhansia palokuntanuoria ympäri maailmaa.

Asunto-osakeyhtiöön lisärakennettuja asuntoja ei saa myydä kuluttajille ilman vakuutta

Kun asunto-osakeyhtiöön rakennetaan lisää asuntoja, rakennuttajan on asetettava vakuus suorituskyvyttömyyden varalle ennen kuin asuntoja myydään kuluttajille. Kuluttaja-asiamies määräsi Tampereella toimivalle rakennusliike Aki Hyrkkönen Oy:lle kiellon havaittuaan vakuuden puuttumisen.

Näköislehti

Urheilu

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.