Mittava Turkuunkin liittyvä kiinniotto-operaatio Albaniassa

Albaniassa toteutettiin tiistaina 3. kesäkuuta toteutettiin laaja ja pitkään valmisteltu kiinniotto-operaatio, jonka kohteena oli albaanijohtoisen rikollisverkoston ylin ja keskijohto. Suomessa kokonaisuuteen liittyen on tähän mennessä tuomittu eri oikeusasteissa yhteensä 55 henkilöä ja takavarikoitu lähes 300 kiloa huumausaineita.

Operaatio toteutettiin yhteistyössä Albanian korruption ja järjestäytyneen rikollisuuden vastaisen organisaation (SPAK) kanssa, ja siihen osallistui myös suomalaisia virkamiehiä Keskusrikospoliisista, Lounais-Suomen poliisilaitokselta sekä Helsingin poliisilaitokselta.

Esitutkinta sai alkunsa maaliskuussa 2023, kun Lounais-Suomen poliisilaitoksen ja Keskusrikospoliisin esitutkinnassa takavarikoitiin reilut sata kiloa amfetamiinia ja kokaiinia. Samanaikaisesti Helsingin poliisilaitos takavarikoi omassa esitutkinnassaan kymmeniä kiloja amfetamiinia. Tutkinnassa selvisi, että molemmat tapaukset liittyivät samaan albaanitaustaiseen rikollisverkostoon, jota johdettiin Albaniasta käsin.

Rikostutkinnan tehostamiseksi sekä rikosvastuun toteutumisen varmistamiseksi perustettiin loppuvuodesta 2023 yhteinen tutkintaryhmä Suomen viranomaisten ja SPAKin välille.

– Tämä oli tarpeen, koska Albanian lainsäädännön mukaan maan kansalaisia ei luovuteta toiseen valtioon, jolloin kansainvälinen yhteistyö oli välttämätöntä rikosvastuun toteuttamiseksi ja rikollisen toiminnan lopettamiseksi, kertoo kansainvälistä tutkintaryhmää johtanut rikoskomisario Hans Fagerström Keskusrikospoliisista.

– Nyt tehdyt pidätykset ovat merkittävä askel rikollisverkoston toiminnan pysäyttämisessä sekä osoitus viranomaisten tiiviistä ja tehokkaasta rajat ylittävästä yhteistyöstä, Fagerström jatkaa.

Kyseinen rikollisverkosto on toiminut Suomessa, Albaniassa sekä useissa muissa Euroopan maissa, mutta toimintaa on johdettu pääosin Albaniasta käsin. Verkoston epäillään alkuvuodesta 2023 alkaen toimittaneen Suomeen muun muassa yhteensä 425 kiloa amfetamiinia, 34 kiloa kokaiinia sekä satoja kiloja marihuanaa eri puolilta Eurooppaa.

Poliisi on aiemmin tiedottanut Suomessa valmistuneista esitutkintakokonaisuuksista, jotka ovat johtaneet myöhemmin myös tuomioihin. Suuri osa näistä tuomioista on jo lainvoimaisia. Albaniassa nyt kiinni otettujen henkilöiden rikostutkinta ja syyteharkinta suoritetaan Albaniassa Albanian viranomaisten toimesta.

Lounais-Suomen poliisilaitoksen huumausainerikosyksikkö alkoi tutkia vuoden 2023 aikana törkeää huumausainerikoskokonaisuutta, jossa Alankomaista toimitettiin albanialaisten johtaman organisaation toimesta Suomeen muun muassa amfetamiinia ja kokaiinia. Tutkinnan yhteydessä selvitettiin, että Suomeen salakuljetettiin joulukuun 2022 ja maaliskuun 2023 välisenä aikana yhteensä 176 kiloa amfetamiinia, 14 kiloa kokaiinia ja 1 620 kappaletta Oxydolor 80 mg -tabletteja, joista poliisi takavarikoi noin 88 kiloa amfetamiinia, noin yhdeksän kiloa kokaiinia ja kaikki Oxydolor 80 mg -tabletit. Asian esitutkinnan yhteydessä tuomittiin yhdeksän henkilöä eri pituisiin vankeusrangaistuksiin.

Ryhmän toiminta oli ammattimaista: huumausaineet tuotiin kuorma-auton rakenteisiin kätkettynä. Myös huumausaineiden vastaanottoa ja edelleen levitystä varten Suomeen oli lähetetty ulkomailta henkilöitä ottamaan vastaan huumausaineita.

Vuoden 2024 aikana Lounais-Suomen poliisilaitoksen huumeryhmä tutki albanialaisten johtamaa rikoskokonaisuutta, jossa Suomeen salakuljetettiin esitutkinnan mukaan noin 160 kiloa marihuanaa, josta poliisi takavarikoi noin 40 kiloa.

Kesällä 2024 maahantuodut huumausaineet tuotiin postilähetyksinä Turkuun. Lähetyksiä oli Suomessa vastaanottamassa jälleen erikseen ulkomailta lähetetyt huumausaineiden vastaanottajat, jotka myös levittivät aineen Suomessa saamiensa ohjeiden mukaan. Huumausaineet levitettiin pääsääntöisesti pääkaupunkiseudulle.

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on tuominnut tammikuussa 2025 seitsemän henkilöä eri pituisiin vankeusrangaistuksiin marihuanan maahantuonnin ja levityksen osalta Turussa.

Kansallinen yhteistyö molemmissa esitutkintakokonaisuuksissa eri poliisiyksiköiden välillä on ollut erittäin merkittävässä osassa rikoskokonaisuuksien kokonaisvaltaisessa paljastamisessa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lounais-Suomessa synkkä alkuvuosi henkirikosten osalta

Lounais-Suomen poliisilaitoksella on kuluneen vuoden aikana tapahtunut useita epäiltyjä henkirikoksia ja niiden yrityksiä. Valtaosa henkirikoksista tapahtuu yksityisasunnoissa ja teoissa on mukana teräase. Osassa tapauksia taustalla on lähisuhdeväkivaltaa.

Koivujen lehtikato on herättänyt huomiota

Alkukesän puustotuhot ovat herättäneet huomiota eri puolilla Suomea. Luke kokoaa havaintoja metsäpuiden oireista ja metsätuhoista karttapohjaisella lomakkeella. Kaikki ilmoitukset ovat tärkeitä, sillä ne auttavat havaitsemaan vähäisiä, mutta mahdollisesti runsastuvia tuhonaiheuttajia, kartoittamaan tuhoja eri puolella Suomea sekä selvittämään metsäpuiden oireiden taustalla olevia syitä.

Koroisista löytyi Turun piispan keskiaikainen kivikartano

Kesäkuussa tehdyissä arkeologisissa kaivauksissa selvisi, että Turun keskiaikaisilla piispoilla on ollut kivikartano Koroisissa. Tällaisia kivitalon jäänteitä ei Turun keskiaikaisen kaupunkialueen ulkopuolella ole tutkijan mukaan juurikaan tottunut näkemään.

Digitaalisia kiinteistökauppoja tehtiin kesäkuussa ennätysmäärä

Digitaalinen kiinteistökauppa jatkaa voimakasta kasvuaan. Kiinteistönvälittäjät tekivät kesäkuussa enemmän digitaalisia kiinteistökauppoja kuin koskaan aiemmin, mikä kertoo sekä vilkastuneesta mökkikaupasta että sähköisen kaupankäynnin leviämisestä kiinteistökauppaan. Samaan aikaan jo kaksi kolmesta välitetystä asunto-osakekaupasta tehdään digitaalisesti.

Tulevan lukuvuoden opintolainaa voi nostaa jo elokuussa

Opiskelijat voivat nostaa tulevan syyslukukauden opintolainaa elokuun alusta alkaen. Opintolaina vaikuttaa myös opiskelijan mahdollisuuteen saada toimeentulotukea.

Ruisrock aiheuttaa muutoksia Ruissalon liikennejärjestelyihin viikonloppuna

Ruissalon Kansanpuistossa järjestettävä Ruisrock aiheuttaa poikkeuksellisia liikennejärjestelyjä tulevana viikonloppuna. Ruissalon puistotielle asetetaan poikkeuksellinen nopeusrajoitus 30 km/h. Paikalla on liikenteenohjaajat.

Turussa kehitetty aurinkosähkölaskuri auttaa arvioimaan aurinkopaneelien kannattavuutta

Turun ammattikorkeakoulun tutkijoiden kehittämä aurinkosähkölaskuri auttaa aurinkopaneelien ostajaa arvioimaan investoinnin kannattavuutta. Oma aurinkosähkön tuotanto tuo turvaa esimerkiksi sähkön hintapiikkien aikana.

Amica aloittanut Paimion ruoka- ja puhtauspalvelujen tuottajana

Paimion päiväkotien ja koulujen ruokapalvelutuottajana ja kaikkien kaupungin kiinteistöjen puhtauspalvelutoimijana on heinäkuun alussa aloittanut Compass Group. Yhtiö tuottaa Amica-palvelut Paimion eri kohteisiin. Päiväkodeissa ruokapalvelutoiminta ja eri kiinteistöjen puhtauspalvelutoiminta alkoi heti heinäkuun ensimmäisenä päivänä. Kouluissa toiminta alkaa syyslukukauden käynnistyessä elokuussa.

Näkymätön Ester Galleria Askissa Taiteen talolla

Näkymätön Ester on kuvataiteilija Maria Ylikosken pitkäkestoinen taideprojekti, jossa taiteilija rakentaa muotokuvaa tädistään Ester Markkolasta (1920–2010). Ester työskenteli presidentti Urho Kekkosen palveluksessa vuosina 1952–1986 huolehtien presidenttiparin vaatetuksesta, yksityistiloista ja arjen sujumisesta. Hän asui presidentin virka-asunnon Tamminiemen ullakolla ja matkusti mukana valtiovierailuilla. Hän oli yksi niistä ihmisistä, joiden työ oli välttämätöntä mutta joiden odotettiin pysyvän näkymättöminä.

Pyhän Katariinan alikulkukäytävä Kaarinassa suljetaan väliaikaisesti

Maantie 180 Kurkela-Kuusisto-hankkeessa parannetaan maantietä kaksiajorataiseksi ja nelikaistaiseksi noin 1,3 kilometrin matkalta Kaarinassa. Pyhän Katariinan alikulkukäytävä sijaitsee levennettävän osuuden varrella, ja on yksi hankkeessa rakennettavista uusista silloista. Alikulkukäytävän kohdalla on jo aloitettu vanhan sillan purkutyöt muun muassa poistamalla asfalttia, ja nyt alikulkukäytävä suljetaan kokonaan uuden sillan rakennustöiden ja maantien levennystöiden vuoksi.

Vanhat niksit asunnon viilentämiseksi edelleen arvossaan helteellä

Euroopassa kärvistellään paahtavassa kuumuudessa ja Suomessakin lämpötilat ovat paikoin olleet hellerajan tuntumassa useampana päivänä. Lomalaiset kiittävät, mutta taloyhtiössä asukkaalle koti voi muuttua sietämättömän kuumaksi. Edelleen vanhat hyvät perusniksit kannattaa ottaa käyttöön, jotta oma asunto pysyisi mahdollisimman viileänä.

Asuntolainoissa on suosittu tänä vuonna entistä useammin lyhyitä korkoja

Asuntolainaan valitaan Suomessa yleisimmin vaihtuva viitekorko. Tänä keväänä lyhyiden korkojen suosio on kasvanut, mutta käänne suosiossa saattaa tapahtua jo kesän aikana.

Kesäkuu oli tavanomaista lämpimämpi

Kesäkuussa Suomessa oli 13 hellepäivää, ja kuukauden keskilämpötila oli suuressa osassa maata 1–2 astetta keskiarvon yläpuolella. Maasalamoita havaittiin selvästi tavanomaista vähemmän.

Tutkimus: Fyysinen rasitus ei lisää syöpäkasvaimen verenvirtausta

Riittävän fyysisen aktiivisuuden ja liikunnan tiedetään vähentävän useiden syöpien riskiä, mutta syöpä voi kehittyä myös fyysisesti aktiiviselle ihmiselle.

Liedon keskusurheilukenttä avattiin, kunnostustyöt jatkuvat edelleen

Liedon kovia kokenut keskusurheilukenttä avattiin näyttävästi 29. kesäkuuta, kun Liedon Parma järjesti kentällä yleisurheilukisat. Yleisurheilun harjoittelupaikat ovat nyt auki seurojen ja kaupunkilaisten käyttöön. Jalkapallonurmi saadaan käyttöön loppukesästä.

Rattijuopumus ollut rangaistavaa tasan sata vuotta

Tällaisella kampanjalla taisteltiin rattijuopumusta vastaan vuonna 1984.

Rattijuopumus säädettiin rangaistavaksi Suomessa tasan sata vuotta sitten, eli 1. heinäkuuta 1926. Rangaistukset ovat muuttuneet vuosien saatossa, kuten myös ihmisten asenteet humalassa ajamista kohtaan, mutta päihtyneenä ajaminen on yhä vakava liikenneturvallisuusongelma, kerrotaan Liikenneturvan tiedotteessa.

Villa Bella Vista Ruissalossa avaa ovensa kuukaudeksi

Marianna Urpon sekä hänen perheyrityksensä kesä on työntäyteistä. He haluavat avata vanhan pitsihuvilan ovet kuitenkin isolle yleisölle myös kesällä.

Ruissalo on tunnettu huviloistaan, mutta moni niistä on yksityiskäytössä. Iso-Pukintiellä sijaitseva Villa Bella Vista on suosittu juhlatila muun muassa hääjuhlijoiden parissa, mutta se on avautunut yleisölle pop up -kahvilana jo kymmenen vuoden ajan. Esimerkiksi tänä kesänä tässä 130 vuotta vanhassa pitsihuvilassa voi käydä kahvittelemassa kuukauden ajan heinäkuusta lähtien.

Päällystystyö hidastaa Jaanintien liikennettä kahdessa paikassa

Jyrsintä- ja päällystystyö hidastaa liikennettä Jaanintiellä, välillä Hämeentie-Kohmontie, 10. heinäkuuta asti. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla. Paikalla on liikenteenohjaajat ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Näköislehti

Kaupunki
Ruotsalainen Gunhild Carling on jazz-musiikin monilahjakkus.
Turun yliopiston kasvitieteellinen puutarha on avoinna ainakin elokuun alkuun asti.
Ruisrockiin odotetaan jälleen suuria yleisömassoja, vaikka lippukauppa ei aivan takavuosien tahtiin olekaan sujunut.
Vanhojen kaksipyöräisten päivä Nautelankosken museossa vuonna 2024.
Salla Kemppi.
Urheilu

Liedon keskusurheilukenttä avattiin, kunnostustyöt jatkuvat edelleen

Liedon kovia kokenut keskusurheilukenttä avattiin näyttävästi 29. kesäkuuta, kun Liedon Parma järjesti kentällä yleisurheilukisat. Yleisurheilun harjoittelupaikat ovat nyt auki seurojen ja kaupunkilaisten käyttöön. Jalkapallonurmi saadaan käyttöön loppukesästä.

Loimu aloittaa juhlakautensa kotiottelulla

Lentopallon Mestaruusliigan kauden 2026-2027 otteluohjelmat on julkaistu. Miesten Mestaruusliigan avausotteluna nähdään 16. lokakuuta Raisiossa Loimun ja Akaa-Volleyn kohtaaminen. Alkava Mestaruusliigakausi on Loimun 50. peräkkäinen korkeimmalla sarjatasolla.

Kolme tuttua pelaajaa tuo Loimulle jatkuvuutta

Raision Loimun valmistautuminen lokakuussa alkavaan seuran 50. peräkkäiseen pääsarjakauteen on jatkunut kolmen entuudestaan tutun pelaajan kanssa sopimuksien allekirjoittamisella. Hakkuri Hugo Kadin ja yleispelaaja Samuel Salmisen kanssa on tehty jatkosopimukset ja viimeiset kaudet Tuto Volleyssa pelannut passari Janne Pyhäjärvi palaa oranssi-mustaan peliasuun. Kaikki kolme sopimusta ovat kestoltaan yhden vuoden mittaisia ja lisäksi niissä on toinen vuosi optiona.

Otteluanalyysi: TPS nousi voittoon Muzacin lisäaikamaalilla

Albijon Muzaci.

TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa, kun se löi Kupittaalla FF Jaron 3–2. Voittomaali syntyi dramaattisesti ottelun lisäajalla. Albijon Muzaci iski voittomaalin.

Turkulaisseuran nuoret urheilijat hakivat arvokasta arvokisatuntumaa tankotanssin EM-kisoista Puolasta

Viime viikonloppuna juhannuksena Puolassa kisatuissa tankotanssin EM-kilpailuissa nähtiin vahvaa turkulaisedustusta, kun turkulaista Aerial Unlimited -seuraa edustavat nuoret lupaukset debytoivat kansainvälisillä areenoilla. Kaksinkertainen maailmanmestari Iida Sulonen edusti Suomen maajoukkuetta tällä kertaa valmentajan roolissa ja luotsasi oppilaansa Viivi Lamppulan (12) ja Erika Saarikon (18) heidän uransa ensimmäisiin kansainvälisiin arvokisoihin.

Yleisurheiluharrastuksen voi aloittaa vaikka kuusikymppisenä

Kirsti Viitanen ja Tapio Virta aloittivat yleisurheilun harrastamisen kuusikymppisinä. – Ilman tätä harrastusta tuskin olisi kunto tällainen tämän ikäisenä, Viitanen sanoo.

Moni yleisurheiluharrastaja löytää lajin pariin nuorella iällä, mutta on myös sellaisia, jotka innostuvat lajista vanhemmalla iällä. Aikuisyleisurheiluseura V-S Mastersin Kirsti Viitanen ja Tapio Virta kuuluvat jälkimmäiseen ryhmään. Tosin kuusikymppisenä yleisurheilun aloittaneella Viitasella on harrastusvuosia enemmän kuin monella kansallisella huipulla ikää.