Vaimoni on toista maata -komedia ensi-illassa Emma Teatterissa
Tänä kesänä Kailon saaressa kuohuu, nimittäin tunteet, kun Turun kaupunginteatterin ja Emma Teatterin yhteiskomedia Vaimoni on toista maata saa ensi-iltansa 28. toukokuuta.
Gilles Dyrekin kirjoittaman Vaimoni on toista maata -komedian jännite perustuu kahden pariskunnan yhteiseen illalliseen, jonka väärinkäsitys vie aivan uusille urille. Se sisältää arkipäivän roolipeliä, johon jokaisen parisuhteessa olleen ja riidan läpi luovineen on helppo samaistua. Mutta kun aihetta möyhentävät Jaakko Saariluoman ohjauksessa neljä komediantajuista ja heittäytymiskyvystään tunnettua näyttelijää, on hommasta arki kaukana. Illallinen eskaloituu alun pusuttelusta puhumattomuuteen ja yllätyksistä täysin yhteisymmärryksen tuolle puolen – eikä rivitanssiltakaan vältytä.
– Tässä komediassa rakastetaan aivan sata lasissa, mutta riidellään ihan samalla intohimolla. Yhä pahemmaksi yltyvän hullutuksen pohjalla on kuitenkin aidosti tunnistettava tilanne: Jo syntynyttä väärinkäsitystä on liian myöhäistä korjata, joten on parempi puskea täysillä eteenpäin ja toivoa parasta, toista kesää peräkkäin Emma Teatterin komediaa ohjaava Jaakko Saariluoma kertoo tiedotteessa.
Rakastuneiden hanipuppeleiden rooleissa nähdään Pia Piltz ja Markus Ilkka Uolevi ja riitaansa salaamaan pyrkivinä sydänkäpyinä Linda Wiklund ja Joel Hirvonen. Isoissa musikaalirooleissa ansioitunut Piltz ja Putouksessakin komediennen kyvyillään vakuuttanut Wiklund ovat tuttuja Emman aiempien vuosien komedioista, kuten Miestä näkyvissä (2022). Omenavarkaat ja Häjyt 2 -elokuvien päärooleissa nähdyllä Hirvosellakin on kokemusta muiltakin kesäteatterinäyttämöiltä. Kaupunginteatterin näyttelijäkaartiin kuuluvalle Markus Ilkka Uoleville Vaimoni on toista maata on sen sijaan ensimmäinen ja hartaasti odotettu sukellus kesäkomedian pariin. Esityskausi jatkuu 14. elokuuta asti. Esitys on anniskelukatsomosta johtuen K18.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)