Kirjaston kesässä musiikkia, akrobatiaa ja taikaa
Turun kaupunginkirjaston kesä täyttyy maksuttomista tapahtumista ja Kirjastopiha kuhisee kulttuuria, runoutta, laulua ja tanssia läpi kesän. Luvassa muun muassa kulttuuriesityksiä kirjastoautopysäkeillä, lavarunoutta, yhteislauluja, pihatansseja ja Taiteiden yön hulinaa.
– Kesällä kirjaston tapahtumissa voi kokea monenlaisia elämyksiä. Kirjastoautokiertue tuo tapahtumia myös keskustan ulkopuolelle, ja pääkirjastossa tapahtumat keskittyvät kesäiselle Kirjastopihalle. Tapahtumien ohella kirjasto on avoinna myös rauhallisille lukuhetkille. Kirjastoon voi tulla suojaan sateelta tai vaikka viilentymään helteisenä päivänä, muistuttaa tapahtumainformaatikko Suvi Kiukas tiedotteessa.
Kirjaston kesä starttaa jo toukokuussa, kun pääkirjaston Kirjastopihalla järjestetään nyt viimeistä kertaa Turun Puhallinmusiikkijuhlat 19.–23. toukokuuta. Keväiset juhlat jatkuvat kirjastopihalla, kun Kaupunginosaviikot järjestää kauden avaustapahtumansa 24. toukokuuta yhteistyössä kirjaston kanssa, ja 26. toukokuuta juhlistetaan kesän alkua perinteisessä Suvi Suloinen -tapahtumassa.
Kirjastoautokiertue rullaa 2.–12. kesäkuuta kulttuuriesityksiä kirjastoautopysäkeille. Maanantaista torstaihin voit nähdä esityksiä lastenteatterista taikashow’hun ja tanssista akrobatiaan. Kompaktit esitykset ovat koettavissa jokaisella pysäkillä pysähdyksen keston ajan. Vauvaviikko ilahduttaa perheen pienempiä monenlaisilla kulttuuri- ja taidemaistiaisilla 2.–6. kesäkuuta pääkirjastossa sekä vauvateatteriesityksillä lastenkulttuurikeskus Färissä.
Jo seitsemättä kertaa järjestettävä Go Runo Go! -tapahtuma tuo 6. heinäkuuta runoutta kesäiltapäivään. Turun kaupunginkirjaston ja Varsinais-Suomen Runoviikko ry:n järjestämä tapahtuma on nimetty runoilija Markku Innon tekstiä mukaillen. Tapahtumalla kunnioitetaan Innon muistoa, ja tuodaan esiintyvää runoa kesäiseen Turkuun.
Kirjastopihalla esiintyvät runoilijat Katariina Vuorinen, Silja Järventausta, Henrik Pathirane, Milka Luhtaniemi sekä Timo Lappalainen yhdessä saksofonisti Jaakko Martikaisen kanssa. Ohjelman päätteeksi järjestetään open mic. Tapahtuman juontajana on Kalle Talonen.
Kirjastopihan täyttävät maanantai- ja tiistai-iltaisin Turun Soitannollisen kerhon järjestämät Pihatanssit ja Yhteislaulut. Musiikin iloa on tarjolla viikoittain koko kesän ajan, yhteislaulut starttaavat jo kesäkuussa ja tanssit heinäkuun alussa, kestäen aina elokuun loppuun saakka.
Loppukesästä 14. elokuuta juhlitaan tuttuun tapaan Turun Taiteiden yötä. Kirjastopihalla järjestetään suositut poistokirjamarkkinat. Lisäksi on myös paljon muuta ohjelmaa koko perheelle, kirjastokierroksista työpajoihin ja musiikkiin.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)