Sähköauton latauslaitteiden myynti kääntyi kasvuun
Kiinteistöihin asennettavia sähköauton latauslaitteita myytiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 6 156. Se on 9,2 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin samalla jaksolla, kertoo Sähköteknisen Kaupan Liiton (STK) tuore tilasto.
Peruslatauslaitteiden osalta myynti kasvoi 0,9 prosenttia keskittyen kahteen suurimpaan teholuokkaan. Enimmäisteholtaan 22 kilowatin (kW) laitteita myytiin 2 670, missä on kasvua 16,7 prosenttia. Sen sijaan 11 kilowatin laitteita myytiin 982, mikä jäi 26,3 prosenttia jälkeen edellisvuodesta.
Ensimmäisen vuosineljänneksen kasvuloikka nähtiin hidaslatauslaitteiden myynnissä. 2 494 laitteen myynnissä on 24,3 prosenttia kasvua edellisvuodesta. Hidaslatauslaite tarjoaa autolle useimmiten 230 V jännitteen kotoa tutusta sukopistorasiasta, jolloin latausvirta rajoittuu kahdeksaan ampeeriin ja latausteho alle kahteen kilowattiin.
– Vaikuttaa siltä, että asukkaiden ja henkilöstön pysäköintipaikat ovat saamassa lämmitystolppiinsa vauhdilla latausmahdollisuuden. Nykyiset tolpat saneerataan sähköautoilijoiden tarpeisiin ja uusillekin kiinteistöille kaksitoimivuus nähdään osuvimmaksi ratkaisuksi, sanoo STK:n toimitusjohtaja Sallamaari Muhonen tiedotteessa.
Liikennekäytössä oli vuoden alussa noin 291 000 ladattavaa autoa, joista noin 124 000 oli täyssähköautoja ja noin 167 000 ladattavia hybridejä. Ladattavien autojen määrä on kasvanut noin 31 prosentilla ja täyssähköisten autojen noin 41 prosentilla viime vuoden alkuun verrattuna.
– Näen tämän käyttövoimamurroksen etenemisenä ja liikenteen siirtymisenä kestävään ja puhtaaseen sähkötalouteen. Ladattavien autojen määrä jatkaa kasvuaan ja latausmahdollisuus yöllä tai työpäivän aikana alkaa olla pian jo perusoletus, Muhonen toteaa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















