Työhyvinvointi parantunut julkisella alalla

Työhyvinvointi on julkisella alalla kehittynyt monin tavoin hyvään suuntaan. Aiempaa useampi työntekijä kokee kuitenkin epävarmuutta työnsä jatkuvuuden suhteen.

Kevan Julkisen alan työhyvinvointi -tutkimus osoittaa, että aiempaa useampi työntekijä tuntee työssään innostusta ja työn iloa. Valtaosa (yli 90 %) julkisen alan työntekijöistä arvioi aiempien vuosien tapaan työnsä tärkeäksi ja merkitykselliseksi. Aiempaa useampi on myös valmis suosittelemaan työpaikkaansa. Henkilöstön osaaminen on yksi julkisen työn vahvuuksista ja lähes 90 prosenttia työntekijöistä kokee osaamisensa vastaavan hyvin työnsä vaatimuksiin.

Myönteisestä kehityksestä huolimatta aiempaa useampi kunta-alan, hyvinvointialueiden ja valtion työntekijä kokee epävarmuutta työnsä jatkuvuuden suhteen. Erityisesti hyvinvointialueiden ja valtion työntekijöiden kokemus on tältä osin heikentynyt, lukuun ottamatta valtion maanpuolustusta ja rajavartiointia.

– Julkisella alalla oli vuonna 2024 käynnissä tai suunnitteilla hallintouudistuksia ja talouden sopeutukseen sekä organisaatiomuutoksiin liittyviä laajoja yhteistoimintaneuvotteluja. Hallintouudistusten ohella tiukentunut julkinen talous näkyy osaltaan henkilöstön kokemuksissa tässä tutkimuksessa, sanoo tutkimusjohtaja Laura Pekkarinen tiedotteessa.

Työhyvinvoinnin myönteisestä kehityksestä huolimatta työntekijöiden kokemuksessa henkisestä työkyvystä ei ole tapahtunut suurta muutosta vuoteen 2022 nähden, jolloin kokemus heikentyi jossain määrin aikaisempiin vuosiin nähden. Reilu kolme neljästä julkisen alan työntekijästä kokee henkisen työkykynsä hyväksi tai erinomaiseksi, kun taas joka kymmenes ei koe näin.

Kokemus on heikentynyt muun muassa kuntien teknisellä ammattialalla, hyvinvointialueiden hallinto- ja toimistotyössä, valtion elinkeinotoiminnassa sekä hautausmaa- ja kirkon palvelutyössä. Sen sijaan esimerkiksi hyvinvointialueiden terveysalan työntekijöistä aiempaa useampi (79 %) työntekijä arvioi henkisen työkykynsä nyt hyväksi tai erinomaiseksi.

Huomionarvioista hyvinvointialueiden tuloksissa on esihenkilöiden kokema työhyvinvoinnin heikentyminen vuodesta 2022. Esihenkilö- tai työnjohtotehtävissä toimivista hyvinvointialueiden vastaajista 72 prosenttia koki nyt henkisen työkykynsä hyväksi tai erinomaiseksi kun vuonna 2022 vastaava osuus oli 87 prosenttia. Muilla sektoreilla vähintään 80 prosenttia esihenkilöistä arvioi henkisen työkykynsä hyväksi tai erinomaiseksi.

– Tutkimustuloksissa ilahduttaa, että työhyvinvointi on monilla osa-alueilla vahvistunut julkisella alalla. Henkiseen työkykyyn on kuitenkin kiinnitettävä huomioita. Esimerkiksi hyvinvointialueuudistuksen jälkeen hallinto- ja toimistotyöntekijöiden ja esihenkilöiden jaksaminen on ollut koetuksella, Pekkarinen toteaa.

Alle 30-vuotiaiden julkisen alan työntekijöiden henkinen työkyky ei ole palautunut vuotta 2022 edeltävälle tasolle.

Vuonna 2020 nuorista 81 prosenttia arvioi henkisen työkykynsä hyväksi tai erinomaiseksi, kun tällä hetkellä 72 prosenttia on tätä mieltä. Samalla niiden nuorten määrä, jotka eivät koe henkistä työkykyään hyväksi, on kasvanut 17 prosenttiin (9 % vuonna 2020). Nuoret kokivat henkisen työkykynsä heikoksi muita ikäryhmiä useammin, joissa näin arvioivien osuus oli noin kymmenen prosenttia.

Työn ilo ja innostus on kaikilla nuorilla nyt samaa tasoa kuin vuonna 2020 (74 %) eli parantunut hieman vuodesta 2022 (71 %).

Nuorten työssä korostuu etenkin valtiolla ja kunta-alalla työn fyysinen kuormitus, minkä lisäksi kunnissa ja hyvinvointialueilla moni myös kokee työnsä henkisesti raskaaksi. Nuorten kokema fyysinen työkuormitus on vähentynyt kahden vuoden takaisesta mutta on valtiolla ja kunnissa yhä yleisempää kuin muissa ikäryhmissä.

Kunta-alalla nuoret arvioivat muita ikäryhmiä harvemmin voivansa vaikuttaa työhönsä ja kokemus on heikentynyt aiemmista vuosista. Myös hyvinvointialueilla sekä kirkon alalla vaikutusmahdollisuudet koetaan aiempaa heikompana.

– Nuorten henkinen työkyky on herättänyt huolta jo pidemmän aikaa. Kehitys on alkanut ennen koronapandemiaa ja näkyy myös nuorten poissaoloissa sairauden takia: viimeisen kymmenen vuoden aikana alle 30-vuotiaiden keskuudessa ahdistuneisuushäiriöstä johtuvat pitkät poissaolot ovat yli viisinkertaistuneet julkisella alalla, Pekkarinen sanoo.

Julkisen alan työssä on monta voimavaratekijää, jotka tukevat henkilöstön työssä jaksamista. Työntekijät nostavat itse esiin niistä keskeisimmän: työyhteisöt, jotka ovat vuodesta toiseen pitäneet pintansa. Enemmistö kyselyyn vastaajista kertoo saavansa työtovereiltaan tukea ja luottamus on vahvistunut entisestään. Vastaajat nostavat työkaverit, työyhteisön tuen sekä hyvän työilmapiirin ja yhteishengen kolmen tärkeimmän tekijän joukkoon, jotka ovat tukeneet heidän työssään jaksamistaan viimeisen vuoden aikana

Tyytyväisyys esihenkilöiden toimintaan on vahvistunut. Aiempaa useampi arvioi esihenkilönsä nyt käsittelevän muutoksia henkilöstön kanssa, mikä on tukenut henkilöstön voimavaroja kohdata muutoksia ja uusia haasteita työssään

– Työhyvinvointia tulee seurata ja työkykyä tukea erityisesti muutostilanteissa, jotka koettelevat henkilöstön jaksamista vaativissa työtehtävissä. Työkykyä pitää myös johtaa suunnitelmallisesti ja tietoon perustuen, jotta tälle ajalle tyypillisiä työkyvyttömyysriskejä, kuten yleistyviä mielenterveyden haasteita pystytään ennaltaehkäisemään. Avainasemassa on työssä jaksamista tukevien voimavaratekijöiden vaaliminen työyhteisöissä, työkyvyn tuen toimintatapojen johdonmukainen käyttö ja sitoutuminen työkyvyn johtamiseen. Tässä työssä Keva on työnantaja-asiakkaidemme eli julkisen alan organisaatioiden tukena, Pekkarinen sanoo.

Keva seuraa julkisen alan työoloja ja työhyvinvointia yhteistyössä julkisen alan työmarkkinaosapuolten edustajien kanssa. Julkisen alan työhyvinvointi -tutkimus on tehty joka toinen vuosi kunta-alalla ja kirkon alalla vuodesta 2014 sekä valtion virastoissa vuodesta 2018 alkaen. Se perustuu sukupuolen ja ikäryhmän mukaan edustavaan 3 500 vastaajan otokseen kuntien, hyvinvointialueiden, valtion ja kirkon alan ammattialojen työntekijöistä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kolumni: Vilkaisu riittää

Riittäisikö pelkkä vilkaisu? Ehkä.

Tänä kesänä Turkua hemmotellaan poikkeuksellisen kansainvälisellä ja elämyksellisellä taidenäyttelytarjonnalla. On kantaaottavan katutaiteen kuninkaan Banksyn uraa kunnioittava näyttely, sekä tunnetut taideteokset uusimmalla teknologialla henkiin herättävää Frameless . Näiden turistimagneettien lisäksi kaupunki ja lähiseudut ovat täynnä mielenkiintoisia pienemmän mittaluokan taidenäyttelyitä. Puhumattakaan laajemmasta kilometriskaalasta. Taiteen ystävän kesälomakalenterista alkavat loppua jo päivät kesken.

Euroopassa lähes tuntematon perhoslaji löytyi Suomesta

Cuprina fuscella -perhonen kuvattuna elävänä Oulun yliopiston laboratoriossa.

Bromarvista Raaseporista on löytynyt Suomelle uusi ja erittäin odottamaton perhoslaji. Kyseessä on todennäköisesti Cuprina fuscella , jota on Euroopassa tavattu aiemmin vain Itävallasta. Löytö on poikkeuksellinen, sillä laji kuuluu alaheimoon, jota ei ole aiemmin havaittu Suomessa eikä muuallakaan Pohjois-Euroopassa.

Lindén: Ministeriön harkintakyky pettänyt pahemman kerran

Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) tuore ohjauskirje hyvinvointialueille on herättänyt huomiota. Siinä on otettu kantaa eräiden kalliiden lääkkeiden kustannusvastuuseen. Tämä koskee useita syöpälääkkeitä ja eräitä muita lääkkeitä.

Punkkihavaintoja tehty jo enemmän kuin koko viime vuonna

Puutiaisten aktiivisuus vilkastuu Suomessa usein uudelleen loppukesästä helteisemmän kauden hellittäessä.

Turun yliopiston Punkkilive-palveluun on kirjattu kuluvan vuoden aikana jo 187 351 punkkihavaintoa, mikä on yli 30 prosenttia enemmän kuin koko viime vuoden aikana yhteensä. Punkkien yleistymisen taustalla arvioidaan olevan ilmaston lämpeneminen, joka pidentää niiden aktiivista kautta ja mahdollistaa uusille alueille leviämisen.

Syöpäjärjestöt huolissaan syöpälääkkeiden korvausmuutoksen vaikutuksista

Syöpäjärjestöt on huolissaan syöpälääkkeiden korvauskäytäntöön tehdyn muutoksen vaikutuksista syöpään sairastuneiden hoitoon ja potilaiden yhdenvertaisuuteen.

Kesän helpoin kalakeitto syntyy muutamassa minuutissa

Nopea kalakeitto.

Kesällä kokkaillaan nopeasti valmistuvaa kalakeittoa, raikasta cevicheä ja kevyesti savustettua kalaa.

Eurojackpotissa tiistaina jaossa 40 miljoonaa euroa

Perjantaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina on jaossa noin 40 miljoonan päävoitto.

Kysely: Joka toinen valmis vähentämään yritystukien määrää

Kunnallisalan kehittämissäätiön Ilmapuntari-tutkimuksessa selvitettiin suomalaisen aikuisväestön suhtautumista yritystukiin. Aluksi tiedusteltiin viisiportaisella asteikolla, mitä yritystuille pitäisi tehdä: lisätä paljon, lisätä jonkin verran, säilyttää nykyisellään, vähentää jonkin verran tai vähentää paljon. Tämän jälkeen pyydettiin nimeämään listalta korkeintaan kolme parasta perustelua yritystukien myöntämiselle. Kysymysten tarkat sanamuodot löytyvät tutkimusosiosta.

Kaada heikkokuntoiset puut ajoissa

Suuri osa myrskyn aiheuttamista vahingoista voitaisiin estää, jos kovaan tuuleen ja mahdollisiin sähkökatkoihin varauduttaisiin.

Kesämyrskyt näkyvät vakuutusyhtiöissä, sillä ärhäkän myräkän jälkeen yhteydenottoja on tyypillisesti huomattavasti normaalia enemmän.

EU vie häkkikasvatuksen kieltoa eteenpäin

EU-komission 7. heinäkuuta julkaisema tuotantoeläinstrategia avaa tien munijakanojen ja sikojen häkkikasvatuksen vaiheittaiselle alasajolle. Komissio aikoo antaa munijakanoja ja broilereita koskevan lainsäädäntöesityksen vuoden loppuun mennessä ja sikoja koskevan ehdotuksen vuoden 2027 toisella neljänneksellä.

Selvitä sää ja suunnittele reitti

Kerro läheisille tai tuttaville suunniteltu reitti ja ilmoita, jos siihen tulee muutoksia.

Tyypillisimmät veneilijän haasteet ovat viime vuosina olleet konevika, polttoaineen loppuminen sekä varusteiden puutteet. Tarkista aluksesi varustus ja merikelpoisuus. Tee lähtötarkastus aina ennen lähtöä. Se on tehokas tapa ehkäistä venematkan katkeaminen sekä tilanteen mahdollinen kehittyminen onnettomuudeksi.

Isännöintiliitto: Lasikaiteiden turvallisuus selvitettävä – tarkastajalla tulee olla oikea pätevyys

Pääkaupunkiseudun rakennusvalvonnat suosittelevat taloyhtiöitä tarkistamaan parvekkeiden lasikaiteet. Isännöintiliitto pitää turvallisuuden kannalta erittäin tärkeänä, että taloyhtiöt ryhtyvät toimeen, mutta muistuttaa samalla varmistamaan tarkastajan pätevyyden.

HÄLY 2026 -leiri tuo Maskuun yli 3 500 palokuntanuorta

Masku isännöi palokuntanuorten leiriä.

Maskussa järjestetään 11.–17. heinäkuuta suuri HÄLY 2026-leiri. Palokuntanuorten leiri tuo paikkakunnalle yli 3 500 leiriläistä. Vierailupäivänä tiistaina 14. heinäkuuta leirille on tulossa arviolta 7 000 vierasta.

Tyksin sähköisten kutsukirjeiden lähetyshäiriö korjattu

Varsinais-Suomen hyvinvointialue havaitsi keskiviikkona 8. heinäkuuta häiriön, jonka seurauksena osa Tyksin sähköisistä kutsukirjeistä päätyi väärille vastaanottajille Omapostissa. Selvitystyön aikana on keskitytty häiriön syyn, laajuuden ja vaikutusten kartoittamiseen.

Liedon keskuskoulussa käynnissä haitta-ainepurku – työmaalla liikkuminen kielletty

Liedon vanha keskuskoulu on purkutyömaana.

Liedon vanhaa keskuskoulua puretaan vauhdilla ja työmaalla on käynnistynyt haitta-ainepurku. Työmaalla liikkuminen on kielletty, sillä asiaton liikkuminen häiritsee purkutöitä ja on terveydelle vaarallista muun muassa asbestin ja muun purkujätteen vuoksi.

Ohra tuotti parhaiten itävää satoa

Kylvösiemenen tarkastuskauden 2025–26 keskimääräiset itävyydet ovat valmistuneet. Itämislaatu ei poikkea merkittävästi tälläkään kaudella pitkän ajan keskiarvoista. Sertifiointia varten tarkastettavien viljanäytteiden itävyydet ovat vuodesta toiseen hyvällä tai erinomaisella tasolla.

Matkustatko lemmikin kanssa ulkomaille? – muista maahantulovaatimukset, kun palaat Suomeen

EU-alueella lemmikillä olla säädetyt rokotukset ja lääkitykset voimassa, lemmikin on oltava tunnistusmerkitty ja lemmikin mukana on oltava lemmikkieläinpassi.

Lemmikkien kanssa matkustaminen ja lemmikkien siirrot yli rajojen yleistyvät jatkuvasti ja samalla lisääntyvät tautiriskit. Ruokavirasto muistuttaa lemmikkieläinten kanssa matkustavia maahantulovaatimuksista Suomeen palattaessa.

Vältä suojaamattomia julkisia WiFi-verkkoja ulkomailla

Kesälomakausi vie suomalaisia ulkomaille ja mukana kulkee puhelin, jonka rooli lomailijan apurina on kasvanut. Suomalaisten mobiilidatan käyttö on kasvanut vuosi vuodelta, ja ulkomaanmatkalla kulutus voi olla jopa moninkertainen verrattuna kotimaan arkeen.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: TPS elää kotivoitoilla – nyt Kupittaan huuman sai kokea AC Oulu

Albijon Muzaci (vas.) ja, Marius Könkkölä olivat TPS:n tehomiehet.

TPS on voittanut jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaamastaan kahdeksasta kotiottelusta kuusi. Nyt TPS:n kotitaikaa pääsi todistamaan AC Oulu, jonka alkukausi on ollut mainio. Vieraiden ensimmäinen puoliaika ei ollut mainio, sillä TPS teki kolme maalia ja eteni 3–0-voittoon. Marius Könkkölä ampui maalista kaksi, Albijon Muzaci yhden.

Joko tulee mestaruus Cupissa?

Inter kohtaa HJK:n Suomen Cupin finaalissa.

Inter kohtaa Suomen Cupin loppuottelussa HJK:n Tammelassa 5. syyskuuta. HJK on hallitseva Suomen Cupin mestari. Sama parivaljakko oli finaalissa vastakkain myös vuonna 2018, jolloin Inter voitti toistaiseksi viimeisimmän Suomen Cupinsa. Cupin finaali on viime vuosina ollut Interille lähes tapa.

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.

Puukkokatsomo: Pelin evoluutiota

Kun VAR vajaa kymmenen vuotta sitten teki tuloaan osaksi jalkapalloa, videotuomarointia perusteltiin muun muassa sillä, että se poistaa oikeusmurhat. Ei enää Diego Maradonan ”jumalan käden” kaltaisia virheitä.

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond kolmanneksi

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond esittivät varman ja laadukkaan suorituksen kansainvälisessä kouluratsastuksen Grand Prix Special -luokassa Hagenissa, Saksassa. Ratsukko sijoittui kovatasoisessa CDIO4-kilpailussa kolmanneksi varmalla suorituksellaan. Luokan voitti lajilegenda Isabell Werth Wendy de Fontainella yli 82 prosentin tuloksella. Raphael Netz ja Great Escape Camelot sijoittuivat toiseksi.