Linnanniemeen tulossa kolme uutta taideteosta

Anne Meskanen-Barman: Matkaajan solmu. Havainnekuva.
Anne Meskanen-Barman: Matkaajan solmu. Havainnekuva. Kuva: Turun kaupunki

Linnanniemen merellisen taidekaupunginosan toteutus on päässyt käyntiin. Alueen ensimmäiset julkiset taideteokset valmistuvat ensi keväänä samanaikaisesti sataman uuden matkustajaterminaalin ja sitä ympäröivien katualueiden kanssa.

Terminaalin edustalle nousee Turun Satama Oy:n taiteilija HC Bergiltä tilaama teos Auran vonkale. Sataman uuden rautatieaseman yhteyteen saadaan kaksi teosta, jotka liitetään Turun kaupungin taidekokoelmaan.

Tulevan rautatieaseman edustan aukiolle sijoitetaan kuvanveistäjä Anne Meskanen-Barmanin pronssiveistos Matkaajan solmu. Eri aikakausien matkustamiseen liittyvistä esineistä muodostuva teoskokonaisuus kuvaa sitä välitilaa, kun emme vielä ole perillä määränpäässä. Samalla se muistuttaa ajan kulumisesta ja elämän hetkellisyydestä.

– Matkaajan solmu johdattaa ajatukset pois lähtemiseen, palaamiseen, kaipuuseen, juuriimme ja kotiin. Teoksessa on samanaikaisesti pysähtynyt hetki sekä liikkeen tuntua. Ihminen on kiireessä tarttumassa laukkuunsa. Näkyvissä on vain käsi, mutta mielikuvituksemme muodostaa figuurin kokonaisena ja liikkeessä. Liikkeen tuntua vahvistavat myös teoksen eläimet, kuten matkalaukun päälle laskeutunut kalalokki, Meskanen-Barman kuvailee teostaan tiedotteessa.

Kulkua rautatieasemalta terminaalille reunustaa taksikatosrivistö, jonka lasipintoihin toteutetaan taiteilija Ville Anderssonin teos Väreily. Kokonaisuudessaan valkoisesta viivasta koostuva minimalistinen teos sulautuu osaksi katosten arkkitehtuuria.

– Väreily-teos koostuu lasiin painetuista sadoista ohuista viivoista. Abstraktissa kuva-aiheessa voi nähdä esimerkiksi jälkiä vedenpinnan liikkeestä, Andersson kertoo.

Kaupungin tilaamat teoksen liitetään Turun kaupungin taidekokoelmaan, jota hallinnoi ja ylläpitää WAM nykytaiteen museo. WAM vastaa myös Linnanniemen taidehankkeiden koordinoinnista.

Linnanniemen taiteen toteutusta ohjaa Linnanniemen taideohjelma. Taideteokset toteutetaan alueen rakentamisen yhteydessä kaupungin ja alueen rakennuttajien yhteispanostuksella.

Meskanen-Barman (s. 1966) asuu ja työskentelee Espoossa. Kuvanveistäjän tuotanto koostuu usein erikokoisten osien installaatiomaisista kokonaisuuksista, jotka ottavat ympäristön osaksi teosta. Teosten materiaalivalikoimiin kuuluvat teräs, muovikomposiitit, pronssi ja alumiini.

Meskanen-Barmanin viimeisimmät julkiset teoskokonaisuudet valmistuivat Porvoon Länsirantaan ja Raumalle Karin kampukselle. Hänen teoksiaan on useiden kaupunkien kokoelmissa, ja niitä ollut esillä myös esimerkiksi Mäntän kuvataideviikoilla ja Kuopion taidemuseo Kummassa.

Andersson (s.1986) asuu ja työskentelee Helsingissä. Andersson on monialainen kuvataiteilija, jonka työtapoihin kuuluvat piirustus, maalaus, digitaalinen 3D-suunnittelu, kirjoittaminen ja valokuvaus. Anderssonin teoksia on ollut esillä useissa taidemuseoissa, kuten esimerkiksi EMMA (Espoo), The National Art Center (Tokio) ja Max Ernst Museum (Bruhl).

Andersson palkittiin Vuoden nuori taiteilija -palkinnolla vuonna 2015. Hänet on palkittu myös Grönqvistska Stiftelsenin palkinnolla, Anita Snellmanin säätiön stipendillä, William Thuring -palkinnolla sekä Stina Krooks Stiftelsenin palkinnolla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Poliisin liikennevalvonnassa ylinopeudesta 2 237 liikennevirhemaksua ja 459 sakkoa

Poliisi valvoi liikennettä tehostetusti 10.–21. elokuuta. Valvonta painottui arkipäiviin ja erityisesti koulujen läheisyyteen.

Inter aktivoi Herman Sjögrellin sopimuksen ulosostopykälän – hyökkääjä jättää Jaron

Herman Sjögrell (toinen vas.) on tehnyt seitsemän maalia Veikkausliigassa tällä kaudella.

Jalkapalloilun Veikkausliigassa sarjapaikasta taisteleva FF Jaro sai maanantai-iltana tiedon, että FC Inter on aktivoinut hyökkääjä Herman Sjögrellin ulosostopykälän, ja pelaaja itse on ilmoittanut aikeestaan siirtyä.

Viking Line jatkaa John Nurmisen Säätiön tukemista

Itämeripäivää vietetään 27. elokuuta. Viking Line on ollut mukana juhlistamassa kotimertaan vuodesta 2020 lähtien ja tukee vuosittain organisaatioita, jotka työskentelevät Itämeren herkän meriluonnon hyväksi.

Osa-aikatyö ei vapauta työnhausta

Osa-aikatyötä tekevä voi saada palkkansa lisäksi soviteltua ansiopäivärahaa, mutta etuuden saaminen edellyttää yleensä myös työnhaun pitämistä voimassa ja työnhakuvelvollisuuden noudattamista. Vuoden 2026 alusta lähtien työnhakuvelvollisuus on pääsääntöisesti sama myös osa-aikatyötä tekeville kuin kokonaan työttömille työnhakijoille.

Väitös: Uniapneaa voi hoitaa nielurisaleikkauksella

Henrik Sjöblom.

Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan aikuisten uniapneaa voidaan hoitaa myös nielurisaleikkauksella tehokkaasti ja pitkäkestoisesti. Kevyempi osittainen nielurisaleikkaus vaikuttaa olevan myös tehokas hoitomuoto, jonka pitkäaikaistehosta tarvitaan vielä lisätutkimusta.

Raportti: Lihavuus ja mielenterveysongelmat yleistyneet merkittävästi

Suomalaisten mielenterveydestä johtuvat vuosittaiset sairauspäivärahapäivät ovat kasvaneet noin 1,3 miljoonalla vuosikymmenessä. Lihavien suomalaisten osuus on noin tuplaantunut 2000-luvun aikana. Pojat ja matalammin koulutettujen lapset etenevät edelleen harvemmin lukioon ja korkeakouluun. Tiedot käyvät ilmi Kalevi Sorsa -säätiön tuoreesta Eriarvoisuuden tila Suomessa 2026 -raportista.

Hartela johtamaan Turun kokoelmakeskuksen rakennusprojektin kehitysvaihetta

Havainnekuva Turun kokoelmakeskuksesta, jonka kehitysvaiheen projektinjohtourakoitsijaksi on valittu Hartela.

Hartela on valittu toteuttamaan Turkuun rakennettavan kokoelmakeskuksen yhteistoiminnallisen projektinjohtourakan kehitysvaihetta, joka käynnistyy syyskuun alussa. Hankkeen tilaaja on Kiinteistö Oy Turun Monitoimitilat.

Heinäkuu nosti Varsinais-Suomen työttömyyttä

Varsinais-Suomen työttömyys kasvoi heinäkuun aikana, mikä on normaali kehityskulku pidemmän aikavälin tarkastelussa. Myös nuorten työttömyys sekä pitkäaikaistyöttömyys kasvoivat heinäkuun aikana jonkin verran. Huolestuttavaa on erityisesti yli kaksi vuotta työttömänä olleiden määrän hurja kohoaminen viime vuodesta. Julkisten palveluiden kautta mitattava työvoiman kysyntä pysyi edelleen aika vaisuna, mutta avoimien työpaikkojen määrä nousi hieman verrattuna vuodentakaiseen ajankohtaan.

Vuoden luotolainen Satu Leppänen liikuttanut hirvensalolaisia jo vuosikymmenten ajan

Satu Leppänen.

Vuoden luotolaisen käädyt luovutettiin Satu Leppäselle Hirvensalo-viikon avajaistilaisuudessa Hirvensalon kirkossa sunnuntaina 23. elokuuta. Tunnustuspalkinnon luovuttivat Jari Hauninen ja Kari Koivuluhta Hirvensalo-viikon järjestelytoimikunnasta. Valinta juhlistaa myös Hirvensalon Heiton satavuotisjuhlavuotta.

RKP Varsinais-Suomi nimesi viisi ehdokasta eduskuntavaaleihin

RKP Varsinais-Suomen piirihallitus nimesi 24. elokuuta viisi ehdokasta ensi vuoden eduskuntavaaleihin.

EVA: Suomalaiset vaativat EU-rahalle oikeusvaltioehtoja ja talouskuria – EU-verotus tyrmätään

Lähes kolme neljästä suomalaisesta leikkaisi EU-jäsenmaan saamia tukia välittömästi, jos maan oikeusvaltiokehitys heikkenee merkittävästi. Kaksi kolmesta sitoisi EU-rahoituksen nykyistä tiukemmin sovittujen talousuudistusten toteuttamiseen, selviää Sitran ja Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n keväällä tekemästä EU-asennetutkimuksesta.

TPS tuomitsee erotuomariin Turun derbyssä kohdistuneen rasistisen käytöksen

TPS ja FC Inter kohtasivat sunnuntaina Veikkausliigan Turun derbyssä. Ottelun jälkeen erotuomari Peiman Simani kertoi joutuneensa rasistisen käytöksen kohteeksi odottaessaan pääsyä Ruudun tv-lähetyksen haastatteluun. Simaniin katsomosta kohdistuneet rasistiset huudot eivät olleet lähtöisin kummankaan joukkueen kannattajakatsomosta.

Järjestöjen rahoitus on turvaverkko

Julkinen palvelu on hyvinvointivaltion perusta, mutta kaikki eivät pääse sen piiriin ajoissa. Siksi järjestöjen työ on korvaamatonta: ne tavoittavat ihmisiä, jotka eivät jaksa, uskalla tai osaa hakea apua virallisista palveluista. Ne tarjoavat matalan kynnyksen tukea, vertaistoimintaa, neuvontaa ja yhteisön silloin, kun ihminen muuten jäisi yksin.

Seurakuntiin valitaan uudet päättäjät marraskuussa – ehdokasasettelu käynnissä

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakuntavaalit järjestetään marraskuussa. Vaalit järjestetään noin 340 seurakunnassa. Luottamushenkilöt valitaan seuraavalle nelivuotiskaudelle 2027–30.

Omilleen muutto voi tuoda mukanaan myös vaikeita tunteita

Vaikka muutto omilleen olisi odotettu ja iloinen elämänmuutos, voi se tuoda mukanaan myös vaikeita tunteita.

Elokuun loppu on monille nuorille suurten muutosten aikaa, kun tuoreet opiskelijat muuttavat uusille opiskelupaikkakunnille. Vaikka uuteen kotiin suuntaisi iloisella ja odottavalla mielellä, myös negatiivisiin tunteisiin on syytä varautua. Vaikka muutto omilleen olisi odotettu ja iloinen elämänmuutos, voi se tuoda mukanaan myös vaikeita tunteita.

Huono sisäilma voi muuttaa kenen tahansa elämän

Hengitysliiton tuoreen tilannekuvaselvityksen mukaan sisäilmasta oireilevien vointi monien muutosten Suomessa osoitti, etteivät huonon sisäilman tuottamat moninaiset ongelmat ole kadonneet.

Ekotorin Rautakadun toimipiste muuttaa Itäharjun Prisman viereen

Ekotorin Rautakadun toimipiste sulkee ovensa perjantaina 11. syyskuuta kello 19.

Turun Ekotori avaa 14. syyskuuta uuden myymälän Itäharjulla osoitteessa Kalevantie 39. Uusi tila korvaa Rautakadun toimipisteen, joka suljetaan perjantaina 11. syyskuuta kello 19. Rautakadun toimipiste palvelee

Poliisin oppitunneilla puhutaan väkivallasta

Lasten ja nuorten kokema henkinen ja fyysinen väkivalta näkyy poliisin arjessa päivittäin. Valtakunnallisilla online-oppitunneilla poliisit tulevat verkon välityksellä luokkahuoneisiin puhumaan väkivaltaan ja kiusaamiseen liittyvistä rikoksista ja niiden seurauksista.

Näköislehti

Urheilu

Inter aktivoi Herman Sjögrellin sopimuksen ulosostopykälän – hyökkääjä jättää Jaron

Herman Sjögrell (toinen vas.) on tehnyt seitsemän maalia Veikkausliigassa tällä kaudella.

Jalkapalloilun Veikkausliigassa sarjapaikasta taisteleva FF Jaro sai maanantai-iltana tiedon, että FC Inter on aktivoinut hyökkääjä Herman Sjögrellin ulosostopykälän, ja pelaaja itse on ilmoittanut aikeestaan siirtyä.

TPS tuomitsee erotuomariin Turun derbyssä kohdistuneen rasistisen käytöksen

TPS ja FC Inter kohtasivat sunnuntaina Veikkausliigan Turun derbyssä. Ottelun jälkeen erotuomari Peiman Simani kertoi joutuneensa rasistisen käytöksen kohteeksi odottaessaan pääsyä Ruudun tv-lähetyksen haastatteluun. Simaniin katsomosta kohdistuneet rasistiset huudot eivät olleet lähtöisin kummankaan joukkueen kannattajakatsomosta.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.

Palaako Olli Santalahti Ice Cage 8:ssa voittojen tielle?

Olli Santalahti.

Ice Cage 8 -kamppailu-urheilutapahtuma otellaan Turkuhallissa 19. syyskuuta. Kotihäkissä jälleen otteleva Olli Santalahti saa mielenkiintoisessa suomalaisten kohtaamisessa vastaansa Riku Urholinin . Porilainen on tunnettu erityisesti brasilialaisen jujutsun taitajana. Santalahden viiden ottelun voittoputki katkesi edellisessä ottelussa toukokuussa Andre Fialhoa vastaan. Myös Fialho ottelee syyskuussa Turussa.

Otteluanalyysi: Elmo Henriksson torjui vajaamiehiselle TPS:lle pisteen kuumassa derbyssä

Elmo Henrikssonin torjunnat toivat poisteen TPS:lle.

Sekä TPS että Inter olisi tarvinnut voiton jalkapalloilun Veikkausliigan kauden toisesta paikalliskamppailusta. TPS tarvitsee pisteitä, sillä se tavoittelee yhä paikkaa ylemmästä loppusarjasta eli Mestaruussarjasta. KuPS hävisi kotonaan yllättäen jumbo IFK Mariehamnille ja Inter olisi päässyt voitolla kuopiolaisten kantaan. Kumpikaan ei voittoa saanut, sillä ajoittain kuumaksi käynyt derby päättyi maalittomana 0–0.

Interin Euro-menestys vie huomiota sunnuntain derbystä

Kauden ensimmäinen paikallisottelu ratkesi Jasse Tuomisen maalilla. Tuominen on ollut hyvässä iskussa myös viime aikoina.

Inter on viime aikoina ansaitusti hallinnut turkulaisen jalkapallon ilmatilaa. Joukkueen eteneminen Konferenssiliigan karsinnoissa on ollut komea tarina, joka jatkuu tällä viikolla. Kiitos sen, Turussa on aluillaan huikea jalkapalloviikko.