A’Pelago Initiative kokosi 350 sinisen talouden vaikuttajaa Ruissaloon

A’Pelago Pitch Challenge 2026 -voittajat Karina Gómez ja Loretxu García sekä heidän tyttärensä. A’Pelago Pitch Challenge 2026 -voittajat Karina Gómez ja Loretxu García sekä heidän tyttärensä. Kuva: Mathias Kerke, Smartbutlers

A’Pelago Initiative 2026 kokosi 19.–20. elokuuta Ruissalon Telakalle noin 350 yrittäjää, yritysjohtajaa, tutkijaa, sijoittajaa, päätöksentekijää ja muuta sinisen talouden alan toimijaa.

Kahden päivän aikana syntyi uusia yhteyksiä ja liiketoimintamahdollisuuksia, yli sata sijoittaja- ja startup-tapaamista sekä merkittäviä uusia avauksia sinisen talouden rahoitukseen ja kasvuun: A’Pelago avasi tapahtuman yhteydessä haut kolmeen uuteen kiihdyttämöohjelmaan vuodelle 2027, ja Redstone julkisti uuden 25 miljoonan euron Blue Fund -rahaston ensimmäisen sulkemisen. A’Pelago Pitch Challengen voittaja, espanjalainen NIDO Contech, eteni myös Turku Startup Prize -kilpailun finaaliin.

A’Pelago Initiative 2026 teemana oli We Are the Ocean, ja tapahtuma keskittyi siihen, miten meriin liittyvistä mahdollisuuksista voidaan rakentaa uutta liiketoimintaa, investointeja ja ratkaisuja.

A’Pelago Initiativen kansainvälisessä matchmaking-ohjelmassa järjestettiin yli 100 ennalta sovittua sijoittajien ja startup-yritysten välistä tapaamista. Matchmakingin järjesti Enterprise Europe Network ja Business Turku, joka yhdisti tapahtuman osallistujia ja kansainvälisiä toimijoita uusien investointien, kumppanuuksien ja liiketoimintamahdollisuuksien äärelle.

Kohtaamiset toivat yhteen kasvuyrityksiä, sijoittajia, yrityksiä ja muita alan toimijoita eri puolilta Eurooppaa. Tavoitteena oli rakentaa konkreettisia yhteyksiä, jotka voivat johtaa uusiin investointeihin, kumppanuuksiin ja kansainväliseen kasvuun.

A’Pelagon kiihdyttämöohjelmien tavoitteena on kuroa umpeen sinisen talouden merkittävää rahoitusvajetta. Kestävään meritalouteen tarvitaan globaalisti arviolta 550 miljardia Yhdysvaltain dollaria vuodessa vuoteen 2030 mennessä, mutta nykyinen rahoitus jää tästä huomattavasti jälkeen (Ocean Finance for the Sustainable Ocean Economy, 2025).

Vuonna 2027 A’Pelago toteuttaa kolme uutta sinisen talouden kiihdyttämöohjelmaa. Northern Blue Accelerator on kuuden kuukauden kansainvälistymisohjelma, jonka tavoitteena on tukea sinisen talouden kasvuyrityksiä uusien markkinoiden avaamisessa ja kansainvälisten kumppanuuksien rakentamisessa. Ohjelma kiertää Itämeren alueen maissa ja yhdistää yritykset paikallisiin markkinoihin, verkostoihin ja rahoittajiin.

Nordic Ocean Accelerator Programme keskittyy ratkaisujen kaupalliseen validointiin Pohjoismaiden markkinoilla.

Ohjelma tarjoaa yrityksille mahdollisuuden testata ja kehittää ratkaisujaan yhdessä markkinoiden, asiakkaiden ja muiden keskeisten sidosryhmien kanssa. Ohjelma käynnistyy Suomessa vuonna 2027 ja laajenee Islantiin vuonna 2028 ja Norjaan vuonna 2029. Nordic Ocean Accelerator Programme on osa laajempaa NOCA-hanketta, jonka osarahoittajana toimii Nordic Innovation.

Kolmannesta A’Pelagon Suomen markkinoihin keskittyvästä ohjelmasta kerrotaan myöhemmin lisää. Uudet ohjelmat rakentuvat A’Pelagon aiemman kiihdyttämötoiminnan kokemukselle ja verkostoille.

Yksi tapahtuman muista merkittävistä julkistuksista oli Redstonen uuden 25 miljoonan euron Blue Fundin ensimmäinen sulkeminen.

Pohjoismaihin keskittyvä ja eurooppalaisella mandaatilla toimiva rahasto sijoittaa pre-seed- ja Series A -vaiheen yrityksiin neljällä alueella: merenkulku ja satamat, energia, vesiteknologiat sekä meridata ja havainnointi.

Rahaston ensimmäistä sulkemista ovat tukeneet muun muassa enkelisijoittajat, family officet, säätiöt, instituutiot ja merenkulkualan yritykset. Sijoittajiin kuuluvat esimerkiksi Turun kaupunki, Meriaura Invest, Aboa Advest, LähiTapiola, Kelonia, Rausanne, Adamo Capital, Henrik Paasikivi, Magnus Kihlgren ja ARGOng Investment AG.

Redstonen mukaan valtameret ja vesi ovat nousemassa 2000-luvun keskeisiksi investointialueiksi. Rahasto pyrkii tukemaan yrityksiä, jotka yhdistävät markkinaehtoisen kasvun perinteisten merellisten toimialojen uudistamiseen.

Rahaston julkistus A’Pelago Initiativen yhteydessä vahvistaa myös Turun ja laajemmin Pohjoismaiden asemaa kasvavana sinisen talouden -investointien keskuksena.

Yksi tapahtuman kohokohdista oli tapahtuman toisen päivän A’Pelago Pitch Challenge, jossa sinisen talouden kasvuyritykset esittelivät ratkaisujaan sijoittajille ja asiantuntijaraadille.

Kilpailun voittajaksi valittiin espanjalais-chileläinen NIDO Contech, joka on osallistunut tänä vuonna A’Pelagon Nordic Blue Accelerator -ohjelmaan. NIDO kehittää merilevään ja muihin biologisiin prosesseihin pohjautuvia kehittyneitä biomateriaaleja rakennus- ja HVAC-teollisuuteen. Yrityksen ensimmäinen sovellus, NIDO Algae Panel, on merilevästä valmistettu rakennuspaneeli, joka on suunniteltu erityisesti puurakenteisiin.

Voiton myötä NIDO Contech eteni myös Turku Startup Prizen pitching-kilpailun finaaliin, joka käydään 17. syyskuuta Turussa.

– Sininen talous ja meriteollisuus näkyivät Turku Startup Prize -kilpailun haussa 12 tiimin voimin, ja NIDO Contechin eteneminen finaaliin nostaa alan hienosti esille myös kilpailun ratkaisuhetkillä. Saimme historian ensimmäiseen Turku Startup Prize -kilpailuun 148 hakemusta 21 maasta, mikä kertoo Turun startup-kentän kansainvälisestä vetovoimasta. Turun seutu on vahvistanut määrätietoisesti asemaansa myös sinisen talouden edelläkävijänä, ja A’Pelago tekee alueen osaamista, verkostoja ja kasvumahdollisuuksia näkyviksi kansainvälisesti, sanoo Turku Startup Hubin johtaja ja founder Jussi Pyysalo tiedotteessa.

A’Pelago Initiative toi yhteen eri alojen asiantuntijoita keskustelemaan muun muassa meriteollisuudesta, kiertotaloudesta, sinisestä ruoasta, merellisistä materiaaleista, biodiversiteetistä, tekoälystä, merenkulusta, meridatasta ja sinisestä rahoituksesta.

Ohjelmassa nähtiin keynote-puheenvuoroja, paneelikeskusteluja ja Deep Dive -sessioita sekä ennalta sovittuja 1-to-1-tapaamisia. Tapahtuman tavoitteena oli siirtyä keskusteluista kohti konkreettisia kohtaamisia, yhteistyötä ja uusia mahdollisuuksia.

– A’Pelago Initiativen ytimessä on innovaatioiden ja pääomien yhdistäminen. Tänä vuonna Ruissalossa kohtasivat yrittäjät, sijoittajat, yritykset, tutkijat ja päätöksentekijät. Se, että tapahtuman yhteydessä syntyi yli sata sijoittaja- ja startup-kohtaamista ja Redstone julkisti uuden 25 miljoonan euron Blue Fundin ensimmäisen sulkemisen, kertoo siitä, että sinisen talouden kentällä on nyt vahvaa liikettä ja kiinnostusta, sanoo Patrik Anckar A’Pelagosta.

Ensi vuonna A’Pelago Initiative järjestetään 18.–20.8.2027 Ruissalon Telakalla Turussa. Tapahtuman teemana on The Ocean Experience.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

A’Pelago Initiative kokosi 350 sinisen talouden vaikuttajaa Ruissaloon

A’Pelago Pitch Challenge 2026 -voittajat Karina Gómez ja Loretxu García sekä heidän tyttärensä.

A’Pelago Initiative 2026 kokosi 19.–20. elokuuta Ruissalon Telakalle noin 350 yrittäjää, yritysjohtajaa, tutkijaa, sijoittajaa, päätöksentekijää ja muuta sinisen talouden alan toimijaa.

Yli kolmasosa kieltäisi nikotiinipussit kokonaan

Tuoreen kyselytutkimuksen mukaan lähes neljä viidestä suomalaisesta (78 %) uskoo, että nikotiinipussien säännöllinen käyttö voi aiheuttaa vakavaa haittaa terveydelle. Yli kolmasosa suomalaisista (36 %) onkin sitä mieltä, että nikotiinipussien myynti, maahantuonti, hallussapito ja käyttö pitäisi kieltää kokonaan.

Syyskuussa syödään suomalaista ruokaa

Sami Kuronen on kampanjan keulakuva.

Ruisleipä, uudet perunat, kaurapuuro, mustikat tai ihan tavallinen makaronilaatikko maistuvat hyvässä seurassa vielä paremmilta.

Uutta tuulivoimaa suunnitteilla 69 gigawattia

Suomeen voidaan rakentaa nopeasti lisää uutta tuulivoimaa sähkön kysynnän kasvaessa, kertoo Suomen uusiutuvien päivitetty hankeportfolio. Hanketilastojen mukaan suunnitteilla on lähes 69 gigawattia (GW) uutta maa- ja merituulivoimaa. Laaja hankeportfolio on edellytys sille, että teollisuuden investointien tarvitsema puhdas ja edullinen sähkö voidaan tuottaa Suomessa.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistoja Aninkaistenkadulla

Aninkaistenkadulla tehdään jyrsintä- ja päällystystyötä Maariankadun ja Eerikinkadun välillä 26.8.–4.9. Yksi ajokaista on pois käytöstä molemmista ajosuunnista. Paikalla on liikenteenohjaajat. Työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Fölin ruuduilla pyörii merkkijahti, jonka päätepysäkki on Ruissalon kylpylä

Turkulaiset ovat keränneet elokuun ajan kiertotalousmerkkejä. Seitsemän merkkiä kasaan saaneet pääsevät mukaan arvontaan, jonka palkintona on lähimatkailupaketti kahdelle Ruissalo Spassa. Aikaa on 7. syyskuuta asti.

Yrittäjägallup: Riikka Purra pk-kentän suosikki pääministeriksi

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on suosituin vaihtoehto seuraavaksi pääministeriksi pk-yritysten keskuudessa. Purraa kannattaa 20 prosenttia vastaajista ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpoa 17 prosenttia.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on suosituin vaihtoehto seuraavaksi pääministeriksi pk-yritysten keskuudessa. Purraa kannattaa 20 prosenttia vastaajista ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpoa 17 prosenttia. Kokoomus on menettänyt puoluekannatustaan selvästi perussuomalaisille, mutta on edelleen suosituin yrittäjien ja pk-yritysten edustajien keskuudessa.

Tutkijat löysivät molekyylikytkimen, joka auttaa aggressiivista suolistosyöpää leviämään

Turun yliopiston biotiedekeskuksen ja Pariisin Gustave Roussy -instituutin tutkijat ovat löytäneet molekyylitason mekanismin, joka ratkaisee, ovatko aggressiivisen suolistosyövän solut oikein- vai nurinpäin niiden levitessä elimistössä. Löydös voi auttaa tunnistamaan potilaat, joilla on suurin riski syövän leviämiseen vatsaonteloon. Tutkimus on julkaistu Nature Communications -tiedelehdessä.

Houkuttaako rakennettu kosteikko haukia kutupuuhiin?

Söderlångvikin kosteikko.

Turun AMK selvittää haukien ja muidenkin kalalajien mieltymyksiä kutea rakennetussa haukikosteikossa, ja sitä miten kosteikon monimuotoisuutta voidaan edistää luonnon ratkaisuja jäljittelemällä. Yhtenä esimerkkikohteena on Dragsfjärdiin Söderlångvikin kartanon alueelle rakennettu haukikosteikko.

Poliisin liikennevalvonnassa ylinopeudesta 2 237 liikennevirhemaksua ja 459 sakkoa

Poliisi valvoi liikennettä tehostetusti 10.–21. elokuuta. Valvonta painottui arkipäiviin ja erityisesti koulujen läheisyyteen.

Inter aktivoi Herman Sjögrellin sopimuksen ulosostopykälän – hyökkääjä jättää Jaron

Herman Sjögrell (toinen vas.) on tehnyt seitsemän maalia Veikkausliigassa tällä kaudella.

Jalkapalloilun Veikkausliigassa sarjapaikasta taisteleva FF Jaro sai maanantai-iltana tiedon, että FC Inter on aktivoinut hyökkääjä Herman Sjögrellin ulosostopykälän, ja pelaaja itse on ilmoittanut aikeestaan siirtyä.

Viking Line jatkaa John Nurmisen Säätiön tukemista

Itämeripäivää vietetään 27. elokuuta. Viking Line on ollut mukana juhlistamassa kotimertaan vuodesta 2020 lähtien ja tukee vuosittain organisaatioita, jotka työskentelevät Itämeren herkän meriluonnon hyväksi.

Linnanniemeen tulossa kolme uutta taideteosta

Anne Meskanen-Barman: Matkaajan solmu. Havainnekuva.

Linnanniemen merellisen taidekaupunginosan toteutus on päässyt käyntiin. Alueen ensimmäiset julkiset taideteokset valmistuvat ensi keväänä samanaikaisesti sataman uuden matkustajaterminaalin ja sitä ympäröivien katualueiden kanssa.

Osa-aikatyö ei vapauta työnhausta

Osa-aikatyötä tekevä voi saada palkkansa lisäksi soviteltua ansiopäivärahaa, mutta etuuden saaminen edellyttää yleensä myös työnhaun pitämistä voimassa ja työnhakuvelvollisuuden noudattamista. Vuoden 2026 alusta lähtien työnhakuvelvollisuus on pääsääntöisesti sama myös osa-aikatyötä tekeville kuin kokonaan työttömille työnhakijoille.

Väitös: Uniapneaa voi hoitaa nielurisaleikkauksella

Henrik Sjöblom.

Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan aikuisten uniapneaa voidaan hoitaa myös nielurisaleikkauksella tehokkaasti ja pitkäkestoisesti. Kevyempi osittainen nielurisaleikkaus vaikuttaa olevan myös tehokas hoitomuoto, jonka pitkäaikaistehosta tarvitaan vielä lisätutkimusta.

Raportti: Lihavuus ja mielenterveysongelmat yleistyneet merkittävästi

Suomalaisten mielenterveydestä johtuvat vuosittaiset sairauspäivärahapäivät ovat kasvaneet noin 1,3 miljoonalla vuosikymmenessä. Lihavien suomalaisten osuus on noin tuplaantunut 2000-luvun aikana. Pojat ja matalammin koulutettujen lapset etenevät edelleen harvemmin lukioon ja korkeakouluun. Tiedot käyvät ilmi Kalevi Sorsa -säätiön tuoreesta Eriarvoisuuden tila Suomessa 2026 -raportista.

Hartela johtamaan Turun kokoelmakeskuksen rakennusprojektin kehitysvaihetta

Havainnekuva Turun kokoelmakeskuksesta, jonka kehitysvaiheen projektinjohtourakoitsijaksi on valittu Hartela.

Hartela on valittu toteuttamaan Turkuun rakennettavan kokoelmakeskuksen yhteistoiminnallisen projektinjohtourakan kehitysvaihetta, joka käynnistyy syyskuun alussa. Hankkeen tilaaja on Kiinteistö Oy Turun Monitoimitilat.

Heinäkuu nosti Varsinais-Suomen työttömyyttä

Varsinais-Suomen työttömyys kasvoi heinäkuun aikana, mikä on normaali kehityskulku pidemmän aikavälin tarkastelussa. Myös nuorten työttömyys sekä pitkäaikaistyöttömyys kasvoivat heinäkuun aikana jonkin verran. Huolestuttavaa on erityisesti yli kaksi vuotta työttömänä olleiden määrän hurja kohoaminen viime vuodesta. Julkisten palveluiden kautta mitattava työvoiman kysyntä pysyi edelleen aika vaisuna, mutta avoimien työpaikkojen määrä nousi hieman verrattuna vuodentakaiseen ajankohtaan.

Näköislehti

Urheilu

Inter aktivoi Herman Sjögrellin sopimuksen ulosostopykälän – hyökkääjä jättää Jaron

Herman Sjögrell (toinen vas.) on tehnyt seitsemän maalia Veikkausliigassa tällä kaudella.

Jalkapalloilun Veikkausliigassa sarjapaikasta taisteleva FF Jaro sai maanantai-iltana tiedon, että FC Inter on aktivoinut hyökkääjä Herman Sjögrellin ulosostopykälän, ja pelaaja itse on ilmoittanut aikeestaan siirtyä.

TPS tuomitsee erotuomariin Turun derbyssä kohdistuneen rasistisen käytöksen

TPS ja FC Inter kohtasivat sunnuntaina Veikkausliigan Turun derbyssä. Ottelun jälkeen erotuomari Peiman Simani kertoi joutuneensa rasistisen käytöksen kohteeksi odottaessaan pääsyä Ruudun tv-lähetyksen haastatteluun. Simaniin katsomosta kohdistuneet rasistiset huudot eivät olleet lähtöisin kummankaan joukkueen kannattajakatsomosta.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.

Palaako Olli Santalahti Ice Cage 8:ssa voittojen tielle?

Olli Santalahti.

Ice Cage 8 -kamppailu-urheilutapahtuma otellaan Turkuhallissa 19. syyskuuta. Kotihäkissä jälleen otteleva Olli Santalahti saa mielenkiintoisessa suomalaisten kohtaamisessa vastaansa Riku Urholinin . Porilainen on tunnettu erityisesti brasilialaisen jujutsun taitajana. Santalahden viiden ottelun voittoputki katkesi edellisessä ottelussa toukokuussa Andre Fialhoa vastaan. Myös Fialho ottelee syyskuussa Turussa.

Otteluanalyysi: Elmo Henriksson torjui vajaamiehiselle TPS:lle pisteen kuumassa derbyssä

Elmo Henrikssonin torjunnat toivat poisteen TPS:lle.

Sekä TPS että Inter olisi tarvinnut voiton jalkapalloilun Veikkausliigan kauden toisesta paikalliskamppailusta. TPS tarvitsee pisteitä, sillä se tavoittelee yhä paikkaa ylemmästä loppusarjasta eli Mestaruussarjasta. KuPS hävisi kotonaan yllättäen jumbo IFK Mariehamnille ja Inter olisi päässyt voitolla kuopiolaisten kantaan. Kumpikaan ei voittoa saanut, sillä ajoittain kuumaksi käynyt derby päättyi maalittomana 0–0.

Interin Euro-menestys vie huomiota sunnuntain derbystä

Kauden ensimmäinen paikallisottelu ratkesi Jasse Tuomisen maalilla. Tuominen on ollut hyvässä iskussa myös viime aikoina.

Inter on viime aikoina ansaitusti hallinnut turkulaisen jalkapallon ilmatilaa. Joukkueen eteneminen Konferenssiliigan karsinnoissa on ollut komea tarina, joka jatkuu tällä viikolla. Kiitos sen, Turussa on aluillaan huikea jalkapalloviikko.