Osa TVT:n asukkaista kaipaa lisäperusteluja vuokrankorotuksille

Varissuolla sijaitsevan TVT Asunnot Oy:n Vaalanvainion asukas on pettynyt, ettei TVT kerro perusteita vuokrankorotuksille. TVT Asunnot Oy:n yhteishallintosäännöt päivitettiin tammikuussa 2024 vastaamaan 1. tammikuuta 2024 voimaan tullutta yhteishallintolakia (1169/2022), jonka mukaan yhtiö toimii. Varissuolla sijaitsevan TVT Asunnot Oy:n Vaalanvainion asukas on pettynyt, ettei TVT kerro perusteita vuokrankorotuksille. TVT Asunnot Oy:n yhteishallintosäännöt päivitettiin tammikuussa 2024 vastaamaan 1. tammikuuta 2024 voimaan tullutta yhteishallintolakia (1169/2022), jonka mukaan yhtiö toimii. Kuva: Teemu P. Peltola

Taloyhtiöt ovat sinnitelleet pitkään tilanteessa, jossa kustannusten nousu luo nostopainetta vastikkeille ja vuokrille. Varissuolla sijaitsevan TVT Asunnot Oy:n omistaman Vaalanvainion asukkaan Jennin mukaan on ihmeellistä, ettei Turun kaupungin omistama kiinteistöyhtiö kerro perusteita vuokrien tuntuvalle korotukselle velattomassa kohteessa.

Jenni esiintyy jutussa etunimellään ammattinsa takia. Hän myös epäilee, ettei jatkossa saisi TVT:n asuntoa, jos kritisoi yhtiön toimintaa koko nimellään.

– Ongelman ydin on informaatio. Se mitä haen, on se, että keskusteltaisiin taloyhtiön asukkaiden kanssa heitä koskevista asioista. Emme pääse palavereihin enää mukaan. Että mihin he ovat vuokrankorotuksissa vedonneet, Jenni hämmästelee.

Vaalanvainio ei ole enää ARA-tuettu, joten se on poistettu yhteishallintolain piiristä. Lain tarkoitus on antaa asukkaille päätäntä- ja vaikutusvaltaa heitä koskevissa asioissa, kun kyse on valtion tukemista vuokrakohteista.

Jennin mukaan heidät on suljettu palavereista pois, kun taloyhtiön laina on jo maksettu, eikä toimintaa enää tueta valtion rahoituksella. Jenni ei siis tiedä, miksi hänen asuntonsa vuokraa korotetaan 50 eurolla.

– Ei laissa kuitenkaan sanota, etteivätkö tällaiset taloyhtiöt voisi liittyä palaveriin. Tätä en ymmärrä.

Jenni kertoo puhuvansa monen asukkaan puolesta. TVT on hänen mukaansa edistänyt hyviäkin asioita, mutta tiedonkulku yhtiön kanssa sakkaa.

– Tässä taloyhtiössä ei ole enää lainoja, silti vaan nostetaan vuokria ihan järjettömästi. Nämä rahat menevät ilmeisesti toisten taloyhtiöiden lainojen maksuun. Tämän pitäisi olla taloyhtiön mukaista, ettei meitä veroteta siitä, että muilla on lainoja.

Jenni on huolissaan, mitä korotukset tekevät asukkaille, jotka joutuvat jo nyt sinnittelemään minimiin laskevalla asumistuella.

– Kaupungin omistaman yhtiön asuntojen pitäisi olla kohtuuhintaiset. Ihan järjettömiä nostoja on tehty neljän vuoden sisällä. Meillä asuu täällä paljon vanhuksia, joiden on hankala saada myöskään vanhusten puolelta asuntoa, Jenni suree.

Asukkailla ei ole Jennin mukaan kohta enää varaa jäädä vetoisiin ja huonokuntoisiin asuntoihin.

– Meillä on myös sisäilmaongelmaa. Isännöitsijän kanssa on hoidettu asiaa, mutta TVT ei ota tähän kantaa. Ihmiset ja eläimet sairastuvat. Rotat ja hiiret ovat syöneet täältä kaikki vällyt. TVT:n pitäisi alkaa kuunnella, jos asukkaat sanovat, että on ongelma.

Jenni jää odottamaan TVT:ltä panostusta tiedonkulkuun, mutta peräänkuuluttaa myös toiminnan tarkastelua suhteessa yksityisiin vuokramarkkinoihin.

– Ymmärrän, että kaikki maksaa, mutta nyt pitäisi kompensoida, kun asumistukikin laskee minimiin. Jos muilla nousee vuokrat prosentin ja TVT:llä neljä-viisi prosenttia, niin on kyllä aika raju nosto verrattuna yksityisiin.

TVT Asunnot Oy:n kiinteistöpäällikkö Lasse Lähdemäki kertoo, ettei yhtiö voi käydä julkisuudessa keskustelua yksittäisistä asuintaloista. Kyse ei ole taloyhtiöistä, vaan TVT Asunnot Oy:n suoraan omistamista taloista, joten kaikki velat ovat TVT Asunnot Oy:n velkoja.

– Käyttö- ja luovutusrajoituksista vapaissa kohteissa pidetään jatkossakin vapaamuotoinen asukkaiden kokous, jossa isännöitsijä esittelee tulevan vuoden asioita, mutta talousarviota ei tilaisuuksissa avata. Näissä taloissa myös eri toimin ylläpidetään vireätä asukastoimintaa, huolehditaan asukkaista ja pyritään pitämään asuminen kohtuuhintaisena.

Lähdemäen mukaan isännöitsijä on TVT:n edustaja kaikissa vuokrasuhteeseen liittyvissä asioissa. Isännöitsijän tehtävänä on myös hallinnoida asuintalon kunnossapitoa.

Eveliina Portnoj

Suomessa syntyneitä ulkomaalaistaustaisia yli 100 000

Toisen polven ulkomaalaistaustaisten määrä Suomen väestössä ylitti 100 000 henkilön rajan viime vuonna. Lisäksi Ukrainan kansalaiset nousivat suurimmaksi ulkomaiden kansalaisten ryhmäksi.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Hirvensalon puistotiellä, luvassa jonoja

Hirvensalon puistotiellä tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä noin sata metriä ennen Reelinkikadun risteystä 1.–15. huhtikuuta. Oikeanpuoleinen ajokaista keskustan suuntaan on pois käytöstä. Ajokaista otetaan pois käytöstä keskiviikkona 1. huhtikuuta kello 9 alkaen.

Eurojackpot-täysosuma Saksaan, Suomeen yli 600 000 euron voitto

Eurojackpot-arvonnan ainoa täysosuma pelattiin Saksassa. Voittaja kuittaa 70,7 miljoonaa euroa. Perjantain 3. huhtikuuta arvonnan potissa on kymmenen miljoonaa euroa.

Rajapyykki ylittyi ennätysajassa

Kupittaan ja Itäharjun alue on Turun työpaikkakeskittymiä myös tulevaisuudessa.

Rajapyykki ylittyi ennätysajassa. Turku saavutti viime viikolla 210 000 asukkaan rajan. Tuorein 10 000 asukkaan lisäys saatiin aikaan vain 2,5 vuodessa. Tahti on kiivas eikä se näytä hidastumisen merkkejä.

Yli puolet eläkeläisistä saa alle 2 000 euroa kuukaudessa

Naisten keskieläke oli viime vuonna 1 930 euroa ja miesten 2 388 euroa kuukaudessa. Eläkkeitä maksettiin vuonna 2025 yhteensä 39,8 miljardia euroa, ilmenee Eläketurvakeskuksen (ETK) ja Kelan yhteistilastosta.

Taloyhtiön autopaikoista kannattaa laatia pelisäännöt

Taloyhtiön hallinnassa olevat erilaiset autopaikat ovat potentiaalisia riidan aiheuttajia.

Autopaikkoihin liittyvät kysymykset nousevat säännöllisesti esiin Kiinteistöliiton lakineuvonnassa. Kysymyksiä herättävät autopaikkojen jakamiseen ja maksujen määräytymiseen liittyvät asiat, mutta myös virheellinen pysäköinti taloyhtiön alueella.

Turun tuomiokirkon peruskorjaus etenee, Laamo vetää pois valituksensa markkinaoikeuteen

Turun tuomiokirkon peruskorjauksen projektinjohtourakka etenee suunnitellusti. Rakennustoimisto Laamo Oy on ilmoittanut vetävänsä pois hankintapäätöksestä tekemänsä oikaisuvaatimuksen sekä markkinaoikeusvalituksen.

Peter Sarlin ehdolla Zalandon hallituksen jäseneksi

Peter Sarlin.

Zalando SE ilmoitti maanantaina, että sen hallitusta vastaava elin hallintoneuvosto on ehdottanut eurooppalaista koneoppimisen ja tekoälyn uranuurtajaa Peter Sarlinia valittavaksi jäsenekseen yhtiökokouksessa 12. toukokuuta. Zalandon hallintoneuvosto (Supervisory Board) vastaa suomalaisen osakeyhtiön hallitusta.

Romanien ääni vahvistuu kirjastossa

Turun kaupunginkirjaston keskeisiä tehtäviä on varmistaa jokaiselle yhdenvertainen mahdollisuus sivistykseen ja kulttuuriin. Tähän haasteeseen on tartuttu Diives! Romanit kirjastopalvelujen keskiössä -yhteistyöprojektissa, jossa romanivähemmistön ääni ja asiantuntemus ovat keskeisessä roolissa. Projekti on ainutkertainen koko maassa.

Polkupyörävarkauksien määrä nousi hienoisesti viime vuodesta

Varastetuista pyöristä maksetut korvaukset jatkoivat kasvuaan. Vakuutusyhtiöt korvasivat viime vuonna varastettuja pyöriä yhteensä noin 12 miljoonan euron edestä.

Valokuituliittymäsopimuksia markkinoitiin puutteellisilla tiedoilla – ei ilmoitettu sopimuksen kestoa tai kokonaishintaa

Kuluttaja-asiamies on puuttunut Valokuitunen Oy:n valokuituliittymäsopimusten markkinointiin. Mainoksissa ei kerrottu sopimusten 60 kuukauden määräaikaisuudesta, eikä ilmoitettu kuluttajan maksettavaksi tulevaa kokonaishintaa tai hinnan määräytymisen perusteita.

Yhä useampi voi luovuttaa verta

Suomessa verenluovutus perustuu vapaaehtoisuuteen, eikä tietoon ole tullut verensiirtoihin liittyviä väärinkäytöksiä.

Suomessa poistuu 30. maaliskuuta alkaen pysyvä verenluovutuskielto henkilöiltä, jotka ovat asuneet Britanniassa vuosina 1980–96. Samana päivänä ensiluovuttajan ikäraja nousee 65 vuoteen. Muutosten myötä verenluovutus on mahdollista yhä useammalle. Britanniassa vuosina 1980–1996 asuneet eivät ole voineet luovuttaa verta Suomessa.

Pelastustielle pysäköinti lähes tuplautuu pääsiäisenä

Vieraat ja sukulaiset täyttävät taloyhtiöiden pihat pääsiäisenä, mikä näkyy suoraan pysäköintivirheiden määrässä. ParkkiPaten viime vuoden tilastojen mukaan pelastustierikkomukset miltei tuplaantuivat pääsiäisenä. Myös pysäköintikiekon ajan siirtäminen ja luvattoman pitkät pysäköinnit yleistyivät selvästi.

Epäsäännöllinen nukkumaanmeno lisää sydäntapahtumien riskiä

Suuret vaihtelut nukkumaanmenoajassa kaksinkertaistivat riskin vakaville sydäntapahtumille erityisesti alle kahdeksan tuntia nukkuvilla.

Epäsäännöllinen nukkumaanmenoaika keski-iässä voi ennustaa kohonnutta sydän- ja verisuonitautien riskiä. Tuore Oulun yliopiston tutkimus osoitti, että suuret vaihtelut nukkumaanmenoajassa kaksinkertaistivat riskin vakaville sydäntapahtumille erityisesti alle kahdeksan tuntia nukkuvilla.

Nordkalk: Paraisilla palataan normaaliin tuotantoon

Nordkalkin tehdasalueella Kalkkisatamantie 2:ssa Paraisilla sunnuntai-iltana syttynyt tulipalo sammutettiin maanantaina. Henkilövahinkoja ei ole sattunut. Palo ei ole vaikuttanut alueen muihin tuotantolaitoksiin. Normaaliin tuotantoon palataan lähipäivinä. Asiakastoimitukset hoidetaan tilapäisjärjestelyin Nordkalkin muista tuotantolaitoksista. Palolla ei ole vaikutusta yhtiön henkilöstöön tai työpaikkoihin.

Perhetalo II -alueelta uusia omakoti- ja rivitalotontteja tarjouskilpailussa Naantalissa

Haettavana on sekä omakoti- että rivitalotontteja.

Naantalin kaupunki on avannut tarjouskilpailun viidestä omakotitalotontista (AO) ja kahdesta asuinpientalorakentamisen tontista (AP) Perhetalo II-alueelta. Tarjouskilpailu on käynnissä 15. toukokuuta kello 15:een saakka.

Kompostointitarkastukset alkavat toukokuussa

Jätehuoltoviranomainen tekee kompostointitarkastuksia viidessä kunnassa kesän aikana. Kiinteistöille ilmoitetaan käynnistä noin kaksi viikkoa etukäteen.

Nuoren ammatillisen kuntoutuksen saajamäärä puolittui edellisvuodesta

Kelan järjestämää Nuotti-valmennusta sai viime vuonna enää 1 100 nuorta, sillä kuntoutuksen kriteerejä on viime vuosina tarkennettu. Myös kuntoutusrahaa nuoren ammatillisen kuntoutuksen perusteella saavien määrä on vähentynyt huomattavasti.

Näköislehti

Urheilu

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.

Eero Vuorjoki, Oscar Häggström ja Vincent Ulundu Pikkuhuuhkajien matkassa

Vincent Ulundu.

Pikkuhuuhkajat kohtaa San Marinon vieraissa 26. maaliskuuta kello 19 Suomen aikaa ja Kyproksen kotona Tampereella 31. maaliskuuta kello 18.