Lentopalloilun superpäivänä Kupittaalla kuusi sarjaottelua

Risto Ruohola (Tuto Volley M2, vas.), Antti Ropponen (Tuto Volley), Tuuli Tuominen (LP Viesti) ja Anniina Aaltola (TuULettaret). Risto Ruohola (Tuto Volley M2, vas.), Antti Ropponen (Tuto Volley), Tuuli Tuominen (LP Viesti) ja Anniina Aaltola (TuULettaret). Kuva: Hannu Tuominen

Lentopalloilun superpäivä pelataan lauantaina 23. marraskuuta Kupittaan palloiluhallissa. Kahdeksan eri joukkuetta pelaa tärkeistä sarjapisteistä. Yhden päivän aikana on nähtävänä neljä kovatasoista lentopallopeliä.

Kello 12 kohtaavat miesten 2-sarjassa Tuto Volley ja Loimu, kello 14 naisten 1-sarjassa Turun Urheiluliitto ja LP Viesti Akatemia, kello 16.30 naisten Mestaruusliigassa LP Viesti ja LP Kangasala sekä kello 19 miesten Mestaruusliigassa Tuto Volley ja Raision Loimu.

Turun ja Salon alueella pelaa lentopallon kahdella korkeimmalla sarjatasolla, Mestaruusliigassa ja 1-sarjassa, peräti kuusi joukkuetta: Tuto Volley, LP Viesti, Raision Loimu, Turun Urheiluliitto, LP Viesti Akatemia ja Raision Urheilijat.

Superpäivä on osoitus alueen lentopalloyhteisön yhteistyöstä ja Turun vetovoimasta lentopallotapahtumien osalta. Käytännön järjestelyistä vastaavat Tuto Volley ja Turun Urheiluliitto.

Idea lentopallon ympärille rakennetusta lauantaipäivästä sai alkunsa vuosi sitten. Tuto Volley järjesti silloin juhlatapahtuman, kun tuli kuluneeksi sata vuotta presidentti Mauno Koiviston syntymästä.

– Juhlaottelu oli erittäin onnistunut. Sen pohjalta syntyi ajatus vuosittaisesta tapahtumasta. Viimeksi pelasimme vain yhden Mestaruusliigatason juhlaottelun, mutta nyt mukaan otetaan useamman ottelun utoUTO Volleyn urheilutoimenjohtaja Oskari Eko tiedotteessa.

– Superpäivä on upea osoitus lentopalloyhteisön yhteistyöstä. On hienoa, että voimme olla mukana tarjoamassa yhden päivän aikana neljä kovatasoista lentopallopeliä. Turun Urheiluliiton lentopallojaostossa on paljon nuoria lentopallon alkutaipaleella olevia pelaajia. Oman seuran ykkössarjassa pelaavan TuULettaret-joukkueen lisäksi nuorilla on mahdollisuus päästä kokemaan Mestaruusliigatason tuulia muun muassa pallonpalautustehtävissä, kertoo lentopallojaoston koordinaattori Anne Lehmus-Valtonen.

Yhteisenä tavoitteena on luoda jokavuotinen lentopallon suurtapahtuman Turkuun. Pitkästä aikaa Turussa pelataan myös naisten Mestaruusliigaottelu, kun LP Viesti ja LP Kangasala kohtaavat Superpäivän kolmannessa ottelussa.

– Hienoa jatkaa viime kaudella hyvin alkanutta yhteistyötä Tuto Volleyn kanssa. Yhteistyö laajenee ja kiva päästää Turkuun pelaamaan. Salosta järjestetään bussikyytejä tapahtumaan ja vastavuoroisesti keväällä pelataan liigajoukkueiden yhteistapahtuma Salossa, kertoo LP Viestin urheilutoimenjohtaja Tomi Lemminkäinen.

Lentopalloliiton hallitus ja valtuusto pitävät kokouksensa Turussa samana päivänä. Superpäivän yhteydessä järjestetään yhteisiä keskustelutilaisuuksia Lentopalloliiton hallituksen ja kaupungin edustajien ja Turun seudun seurojen kanssa lajin kehittämisen kannalta merkittävistä asioita tuleville vuosille.

– Meillä on loistava yhteistyö Turun kaupungin kanssa. Lentopallon huipputapahtumia on järjestetty Turussa jo useita ja lisää on tulossa, kun ensi vuoden helmikuussa jälleen pelataan uudistuneen Suomen Cupin finaalit Turussa. Turun kaupungin kanssa tehtävä yhteistyö Suomen Cupin konseptin kehittämisessä on ollut avainasemassa. Turku on tapahtumien kehittämisen ja järjestämisen näkökulmasta loistava kaupunki, sillä heillä on sekä ymmärrystä, että osaamista urheilutapahtumien menestyksen kulmakivistä, toteaa Lentopalloliiton tapahtumista, markkinoinnista ja myynnistä vastaava johtaja Riia Martinoja.

Superpäivä sopii hyvin Turun kaupungin suunnitelmiin, sillä lentopallon Suomen cupin loppuottelut pelataan jälleen ensi vuoden helmikuussa Kupittaan palloiluhallissa. Turku ja Kupittaa on osoittautunut lentopallon maaotteluita myöten hyväksi pelipaikaksi, kun väkeä on tullut runsaasti paikalle ja tunnelma on ollut erinomainen.

– Olemme ylpeitä, että Lentopallon Superpäivä järjestetään Kupittaan palloiluhallissa. Se on kansainväliset mitat täyttävä upea halli, joka on rakentamisestaan vuonna 2017 alkaen toiminut loistavasti erilaisten vastaavien innostavien suurtapahtumien näyttämönä. Upeaa, että Turku saa isännöidä hienossa vauhdissa olevaa turkulaista lentopalloa korkeimmalla tasolla, sanoo Turun tapahtumajohtaja Antti Kirkkola.

– Superpäivä palvelee katsojia, kun otteluiden väliset tauot jäävät lyhyiksi. Kupittaan palloiluhallin kolmoskenttä on varattu joukkueiden lämmittelyä varten. Sillä kentällä pääsevät myös lapset purkamaan energiaa pallottelemalla joukkueiden lämmittelyiden välillä, Eko kertoo päivän suunnitelmista.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kaikki laulaa Skanssissa -yhteislaulutapahtuma käynnistää kauppakeskuksen kesän

Jussu Pöyhönen.

Kauppakeskus Skanssissa Turussa järjestetään torstaina 11. kesäkuuta kello 18.30 alkaen kaikille avoin ja maksuton yhteislaulutapahtuma Kaikki laulaa Skanssissa. Allsång på Skansen -henkisessä kesäillassa yleisö pääsee laulamaan yhdessä rakastettujen artistien kanssa.

Ruoan hintojen nousu pysyy maltillisena – naudanlihan niukkuus näkyy markkinoilla

Luonnonvarakeskuksen (Luke) tuoreen maa- ja elintarviketalouden suhdannekatsauksen mukaan ruoan kuluttajahintojen nousu pysyy Suomessa vuonna 2026 maltillisena, vaikka kustannuspaineet ovat jälleen voimistumassa. Hintojen arvioidaan nousevan 2–3 prosenttia. Suurimmat nousupaineet kohdistuvat maitotuotteisiin, naudanlihaan, valmisruokiin sekä tuotteisiin, joiden valmistus kuluttaa paljon energiaa ja tuontiraaka-aineita.

Valo, pimeys, varjomaiset hahmot ja rytmi keskeisinä elementteinä

Pasi Autio, Hälytystila, stilkuva.

Pasi Autio näyttely Hälytystila on esillä Turun taidemuseon Pimiössä 5.6.–13.9. Avajaiset ovat torstaina 4. kesäkuuta kello 17–19.

Arkkipiispa innostui Kylväjän kesäpäivien teemasta

Kylväjän kesäpäivät järjestetään kesäkuun ensimmäisenä viikonloppuna 5.–7. kesäkuuta Turussa. Arkkipiispa Tapio Luoma toivottaa juhlaväen tervetulleeksi arkkihiippakuntaan.

Ruokahävikki voi olla myös valinta

Vähiten ruokaa hukataan siellä, missä ruoanlaittotaidot ovat parhaat tai missä hävikin vähentäminen on helpointa.

Ruokahävikki ei synny vain tietämättömyydestä tai huolimattomuudesta, vaan se voi olla myös valinta ajankäytön ja kustannusten näkökulmasta. Helsingin yliopiston tutkimus osoittaa, miksi ruokahävikki ei vähene, vaikka halua olisikin.

Auto ulos tieltä Pöytyällä, kuski kuoli

Poliisi sai sunnuntaina 31. toukokuuta kello 5.15 ilmoituksen ulos tieltä ajautuneesta henkilöautosta Pöytyällä Hinnerjoentiellä. Ilmoittajan mukaan ajoneuvo oli pahasti vaurioitunut.

Annika Rahtu Naantalin Rannan Ravintolat ry:n puheenjohtajaksi

Annika Rahtu.

Naantalin Rannan Ravintolat ry on valinnut puheenjohtajakseen matkailuyrittäjä Annika Rahdun . Yhdistys haluaa vahvistaa yhteistyötä Naantalin kaupungin, matkailu- ja ravintola-alan yritysten sekä muiden toimijoiden välillä tavoitteenaan lisätä kaupungin elinvoimaa ja edistää matkailun ympärivuotisuutta.

Teollisuushallissa paloi pieni määrä irtotavaraa

Teollisuushallissa paloi pieni määrä irtotavaraa Telakkakadulla lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Telakan oma teollisuuspalokunta sai palon nopeasti sammutettua ennen sen leviämistä.

ÅST:n syksyssä mustaa huumoria ja improvisaatiota

Den lilla skräckaffären-musikaalin harjoitukset. Musikaalin ohjaa Emilia Nyman, kapellimestarina toimii Tony Sikström.

Åbo Svenska Teaterin täyttyy syksyllä mustasta musikaalihuumorista, improvisaatiosta, lastenteatterista, vierailuesityksistä ja yhteistyöprojekteista. Yleisö pääsee kokemaan viimeisen syksyn teatteritalossa ennen remontin alkamista.

Päättäjäisten juhlinta sujui pääosin rauhallisesti Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitoksen perjantain yövuoro oli vielä hiljainen nuorten juhlinnan osalta. Lauantaina poliisille tuli enemmän ilmoituksia nuorisoporukoista, jotka olivat päihtyneinä yleisillä paikoilla kuten puistoissa. Poliisi poisti ja hävitti nuorten hallusta alkoholituotteita, mutta määrät olivat maltillisia. Kaiken kaikkiaan tehtävämäärät olivat samansuuntaisia viime vuoteen verrattuna.

Naantalin Lasten Musiikkijuhlat kutsuu puistoon, museoon ja konsertteihin

Maukka (Lotta Kuusisto) ja Väykkä (Paavo Kerosuo) nähtiin Lasten Musiikkijuhlilla Naantalissa vuonna 2015.

Naantalin Lasten Musiikkijuhlat kutsuu lapsia ja lapsiperheitä viettämään viikonloppua Naantaliin 6.–7. kesäkuuta. Ohjelma alkaa Lasten Suuren Puistojuhlan merkeissä lauantaina 6. kesäkuuta kello 10 Naantalin Vanhankaupungin Kirkkopuistossa, kun Eväitä elämään I -tarinakonsertti pyörähtää käyntiin. Konsertti on suunnattu 2–6-vuotiaille juhlijoille. Vähän isommille, 6–12-vuotiaille, soi oma Eväitä elämään II -tarinakonserttinsa kello 11 alkaen. Konserttien välissä taikuri tuo puistoon esityksellään maagista tunnelmaa. Taikurin lisäksi puistossa voi tavata myös päivystävän pehmoeläintohtorin, joka tutkii sairastuneet pehmolemmikit.

Loton potti kohoaa kymmeneen miljoonaan euroon – Piikkiöön 73 000 euron voitto

Lauantai-illan Lotto-arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten ensi viikolla potti kasvaa kymmeneen miljoonaan euroon.

Seilin saarella näyttely Itämerestä ja sen ekologisista muutoksista

Imprints of the Anthropocene. Samples from the Baltic Sea, 2025.

Seilin saarella on Kärryvajassa touko–elokuussa esillä Katri Kankkusen näyttely Within the Living , joka käsittelee Itämerta, sen ekologisia muutoksia sekä ihmisen suhdetta ympäristöön installaatioiden, syanotypian, videon, äänen ja valokuvan kautta. Näyttely liikkuu pinnan ja sen alapuolisen maailman välillä ja tarkastelee meren näkymättömiä prosesseja sekä elollisuuden hauraita suhteita.

Väittelijä kehitti monitoimisen älymateriaalin, joka varastoi energiaa ja vaihtaa väriä

Sachin Kochrekar.

2Kestävien ja energiatehokkaiden teknologioiden kasvava kysyntä on lisännyt kiinnostusta älykkäisiin materiaaleihin, jotka voivat suorittaa useita toimintoja samanaikaisesti. MSc Sachin Kochrekar kehitti väitöstutkimuksessaan materiaaleja, jotka voivat sekä vaihtaa väriä että varastoida sähköenergiaa. Teknologiaa voisi tulevaisuudessa hyödyntää esimerkiksi energiaa varastoivissa ja itsestään tummuvissa älyikkunoissa.

Valtteri Keinäsen sooloteos Barkerilla

Valtteri Keinänen.

Valtteri Keinäsen Solo Contendere saa ensi-iltansa Barker-teatterilla, Turun vapaan taiteen näyttämöllä perjantaina 5. kesäkuuta kello 20. Muut esitykset ovat lauantaina 6. kesäkuuta, perjantaina 12. kesäkuuta kello 20 ja lauantaina 13. kesäkuuta kello 15.

EU-alueella liki viidennes ensirekisteröidyistä henkilöautoista on täyssähköisiä – Suomessa ensirekisteröinneistä täyssähköisiä pian puolet

Euroopan autoteollisuutta edustavan ACEA tilastot tammi-huhtikuulta kertovat sähköistymisen etenevän EU-alueella. Tammi–huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 19,7 prosenttia eli 747 000 kappaletta oli täyssähköisiä, kun osuus vuosi sitten vastaavaan aikaan oli 15,3 prosenttia. Suomessa tammi–huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 10 800 eli jo 47,3 prosenttia oli täyssähköisiä.

Etnofest Turun normaalikoulun kentällä

Koko perheen maksuton Etnofest-tapahtuma tuo musiikkia ja väriä Turun normaalikoulun kentälle (Annikanpoku 9) lauantaina 6. kesäkuuta kello 15─19.

Noin kymmenen aaria metsää paloi Liedossa

Noin kymmenen aaria metsää paloi Liedossa Väljäntiellä lauantaina iltapäivällä. Pelastuslaitos sai palon nopeasti rajattua ja käynnissä on jälkisammutustyöt.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Oikeita matseja ja show’ta

Olli Santalahti.

Suomen suurimmaksi kamppailu-urheilupromootioksi nopeasti kasvanut Ice Cage palaa Turkuun. Ice Cage 8 järjestetään Turun päivän viikonloppuna 19. syyskuuta Turkuhallissa. Edellisen kerran Ice Cage järjestettiin Turussa syyskuussa 2025. Tuolloin oli Ice Cage 5.

Otteluanalyysi: TPS palasi voittokantaan Miika Kauppilan ensimmäisellä liigaosumalla

Miika Kauppila.

Yksi maalintekoyritys, yksi maali ja voitto maalein 1-0. TPS palasi kahden tappio-ottelun jälkeen voittokantaan, kun se löi VPS:n Kupittaalla. Avaukseen ensimmäisen kerran tällä kaudella nostettu Miika Kauppila puski Nikolas Talon keskityksen verkon perukoille ja se riitti. Maali oli Kauppilan ensimmäinen liigassa. Voitto ei ollut tyylikäs mutta voitto yhtä kaikki ja isännät korjasivat tärkeät kolme pistettä.

Niklas Nordgren Tuto Hockeyn hyökkäykseen

Niklas Nordgren tuulettaa maalia Kiekko-Vantaan paidassa.

Niklas Nordgren siirtyy Tuto Hockeyn riveihin sopimuksella, joka on mallia 1+1. 26-vuotias hyökkääjä siirtyy Tuton hyökkäysosastolle Vantaalta.

Turun Palloseura kaksivuotiseen sopimukseen hyökkääjä Otto Paajasen kanssa

Otto Paajanen TPS:n maalin edustalla.

TPS on solminut hyökkääjä Otto Paajasen kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Vasemmalta laukova, 33-vuotias keskushyökkääjä siirtyy Turkuun KooKoosta, jossa hän toimi kolme viimeistä kautta joukkueen kapteenina.

Pargas IF ja Paimion Rasti haluavat tuoda Jukolan viestin meren äärelle

Paimion Rasti oli viimeksi järjestämässä Jukolan viestiä vuonna 2015. Rastin ja Pargas IF:n yhteistyön toivotaan tuovan Jukolan viesti saariston maisemiin 2030-luvun alussa. Edellisen kerran Varsinais-Suomessa on järjestetty Jukolan viesti 2022, jolloin suunnistettiin Mynämäen maastoissa. Kuva on tämän kilpailun miesten viestin yhteislähdöstä.

Paimion Rastin ja Pargas IF:n leirissä eletään toukokuun lopulla jännittäviä hetkiä. Paimion Rasti ja Pargas IF ovat käynnistäneet aiempaa tiiviimmän yhteistyön, jonka tavoitteena on tuoda Jukolan viesti 2030-luvun alussa Varsinais-Suomeen.

Toiminnallisen urheilun ammattiliiga World Fitness Project saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja Turkuun

Turku Tuomiopäivä järjestetään tänä vuonna Rajupaja Areenalla Turussa 12.–13. kesäkuuta.

World Fitness Project (WFP) on vauhdilla kasvava toiminnallisen urheilun ammattiliiga, jonka huippukenttään kuuluu lajin parhaita urheilijoita ympäri maailman kausisopimusten kautta. Yhdysvaltalaislähtöinen globaalisti laajeneva organisaatio pyrkii tuomaan toiminnallisen urheilun ammattilaisurheilun kartalle. WFP:n yhteistyökumppaneihin kuuluu muun muassa Adidas.