Yhteiskäyttöisille tavarapyörille positiivista palautetta
Turun yhteiskäyttöiset tavarapyörät ovat saaneet positiivisen vastaanoton turkulaisilta. Käyttäjäkyselyn mukaan pyörät ovat vastanneet kaupunkilaisten tarpeisiin ja niihin ollaan lähtökohtaisesti tyytyväisiä. Pyörät on koettu pääosin toimiviksi ja pyöriä sekä asemia toivotaan lisää.
Viime kesäkuussa lanseeratut tavarapyörät ovat ensimmäisiä laatuaan Suomessa. Pyöriä oli maaliskuuhun mennessä lainattu 700 kertaa. Nykyasemista suurin käyttöaste on ollut Ylioppilaskylässä, Förillä sekä Linja-autoasemalla. Vuokrauksen kesto on tavallisimmin ollut yhdestä tunnista neljään tuntiin, mutta myös pidempiä vuokrauksia on tehty.
Noin puolet käyttäjistä vastasi maalis–huhtikuussa toteutettuun käyttäjäkyselyyn. Suurin osa käyttäjistä oli joko tyytyväisiä tai melko tyytyväisiä pyörän vuokraukseen. Useassa palautteessa pyöriä ja palautuspisteitä toivotaan Turkuun lisää. Tavarapyörien palveluntarjoajana toimii suomalainen Kaakau Oy.
– Olemme tyytyväisiä saamaamme käyttäjäymmärrykseen. Sen avulla kehitämme varmasti palvelua vielä eteenpäin. Tavarapyöräkokeilu on jo nyt osoittanut, että palvelua voisi laajentaa muihinkin kaupunkeihin, KaaKaun toimitusjohtaja Aleksanteri Repo toteaa tiedotteessa.
Lähes kolmannes kyselyyn vastanneista mainitsi muuten käyttäneensä autoa kulkutapana, mikäli tavarapyörää ei olisi ollut saatavilla. Tästä on mahdollista tulkita, että tavarapyörät voivat vähentää autoilua etenkin keskusta-alueella, edistäen Turun kaupungin tavoitetta olla hiilineutraali kaupunkialue vuoteen 2029 mennessä.
– Yhteiskäyttöiset tavarapyörät ovat saaneet hienon vastaanoton ja kannustan eri tahoja mukaan yhteistyöhön. Myös lapsiperheet ovat löytäneet tavarapyörät ja toteuttaneet päiväretkiä eri puolille Turkua, Turun kaupungin hankepäällikkö Stella Aaltonen kertoo.
Vaikka palautteissa tavarapyörät koettiin pääosin toimiviksi ja vastaavan kaupunkilaisten tarpeita, myös kehityskohteita löytyi. Käyttäjät toivoivat muun muassa parempaa ja laajempaa saatavuutta ja tarkempia käyttöohjeita. Näiden lisäksi pyörien sijoittelun toivottiin kattavan laajempia alueita, erityisesti lapsiperhekeskittymiä.
Yhteiskäyttöisiä tavarapyöriä on seitsemän. Niillä pystyy kuljettamaan muutamien kymmenien kilojen painoisia kuormia. Ne helpottavat liikkumista ja tavaroiden siirtämistä ilman autoa. Tavarapyörät mahdollistavat suurempien kauppareissujen ja retkien tekemisen pyörällä ja näin ollen ne helpottavat erityisesti autottomien kaupunkilaisten arkea.
Föllärien tapaan tavarapyörän voi vuokrata Donkey Republic -sovelluksen kautta. Fölläreihin poiketen, tavarapyörien asemat on merkitty sovellukseen salamasymbolilla ja pyörän voi palauttaa mille tahansa tavarapyöräpysäkille. Pyörien käytön hinnoittelu on aikaperusteinen ja vuokrauksen ensimmäinen tunti maksaa kolme euroa. Koodilla CARGOSPRING tavarapyörän saa tunnin ajaksi ilmaiseen käyttöön. Koodi on voimassa koko kesän.
Tavarapyörät ovat osa EU:n Horisontti 2020 -ohjelman rahoittamaa SCALE UP -hanketta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















