Urheilun oikeusturvalautakunta hylkäsi Tuton valituksen lisenssipäätöksestä
Urheilun oikeusturvalautakunta on 3. huhtikuuta antamallaan päätöksellä pitänyt voimassa Jääkiekon SM-liiga Oy:n lisenssikomitean ratkaisun, jonka nojalla Tutolle (TuTo Hockey Oy) ei myönnetty liigalisenssiä kaudelle 2024–25.
Urheilun oikeusturvalautakunta toteaa ratkaisussaan, että Liigan lisenssitoimikunta on päätöstä tehdessään toiminut liigalisenssikriteerien mukaisesti ja päätösvaltansa puitteissa.
Oikeusturvalautakunta on myös katsonut, että Tutoa ei ole kohdeltu eriarvoisesti päätöksentekoprosessissa.
Oikeusturvalautakunta toteaa tiedotteessaan Liigan lisenssikomitean katsoneen, ettei Tuto ollut täyttänyt lisenssimääräyksissä olevia lisenssin myöntämisen edellytyksinä olevia kriteereitä kahdeksan edellytyksen osalta. Nämä edellytykset olivat liittyneet oikeudellisten, taloudellisten, olosuhdeliitännäisten ja urheilullisten kriteereiden täyttämättä jäämiseen.
Liigalisenssin myöntämisen edellytysten osalta oikeusturvalautakunta katsoi, että Liigan lisenssikomitea ei ollut menetellyt asiassa sovellettavaksi tulevien sääntöjen vastaisesti tai ylittänyt harkintavaltaansa päättäessään olla myöntämättä Tutolle liigalisenssiä kaudelle 2024–25.
– On hyvä asia, että Tuton hakemukseen liittynyt prosessi on nyt saatu päätökseen ja Urheilun oikeusturvalautakunta on vahvistanut Liigan lisenssikomitean tekemän ratkaisun olleen asianmukainen, toteaa Liigan lisenssikomitean puheenjohtaja Jaakko Luumi tiedotteessa.
Tuto on ilmoittanut, että se käy päätöksen läpi, ja palaa asiaan myöhemmin.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















