Nostalginen Turku: Jääkaukaloiden juonikas pistelinko
Kiekkokaukaloiden väriläiskä Lauri”Leuka”Mononen (1950–2018) muistetaan Leijonien juonikkaana pistelinkona erityisesti 1970-luvun alkuvuosina. Turkulaisetkin saivat seurata hänen tehokasta toimintaansa kaukalossa kauden verran. Mononen takoi hurjat 30 osumaa, kun uutta tulemista tehnyt TPS sijoittui sarjassa viidenneksi keväällä 1975.
Monosen ura lähti lentoon Joensuun ulkojäiltä. Veljet Lauri ja Erkki hassuttivat kaukalossa mielin määrin vastustajia ja se pantiin pian merkille myös etelässä. Uudeksi seuraksi valikoitui Lahden Reipas. Ensin lähti Erkki. nuorempi Lauri seurasi pian perässä.
1970-luvun vaihteessa Jokereiden nokkamies Aimo Mäkinen kasasi menestysnippua Helsinkiin ja suuntasi katseensa myös Lahteen. Satimeen jäivät Monoset sekä huippupakki Ilpo Koskela. Jokereissa Mononen pääsi käsiksi himoittuun Kanada-maljaan.
Turkuun ja Tepsin paitaan Monosen houkutteli vanha Joensuun aikojen kaveri Seppo Repo. Monosen Turun kiemurat jäivät vain vuoden mittaiseksi, kun hän sai rahakkaamman tarjouksen ison veden takaa. Mononen solmi sopimukseen WHA-liigaan ja Phoenixin paitaan.
Kun Mononen aloitti taalajäillä, sivalsi hän heti avausottelussaan Bobby Hullin tähdittämää Winnipegiä vastaan hattutempun, ja vielä avauserässä. Palkinnoksi irtosi käärmeennahkastetson ja buutsit.
Paluu SM-liigaan parin vuoden päästä alkoi myös melkoisella tulituksella, kun Mononen sivalsi kuusi maalia Kooveen reppuun. Mononen voitti vielä Sveitsin mestaruuden, mutta palasi 1980-luvun puolessa välissä takaisin Joensuuhun.
Heikki Möttönen
Mononen oli 1970-luvun alkuvuosina Leijonien kirkkaimpia tähtiä ja pelasi seitsemissä eri arvokisoissa. Vuoden 1972 MM-kisoissa hän takoi sellaisen pinnamäärän, että vasta Saku Koivu kykeni sen rikkomaan 27 vuotta myöhemmin. Vuoden 1973 MM-kisat saivat kuitenkin ikävän lopun, kun hän mursi nilkkansa Puola-matsissa.
Mononen lähti kotiin kesken kisojen ja nautti lähtötunnelmissa vähän mallasjuomia. Hän huitaisi Moskovan lentokentällä miliisiä kainalosauvalla, kun ei päässyt tarpeeksi pikaisesti vessaan. Jääkiekkoliitto lätkäisi hänelle siitä vuoden pelikiellon, jonka takia väliin jäi myös kevään 1974 MM-kotiturnaus.
Epäreilulta tuntunut episodi katkeroitti Monosen ja jätti häneen ikuiset arvet.
Peliuransa jälkeen Mononen pyöritti pitkään Vanha kettu -pubia Joensuun Karsikossa. Monosen pelipaita numerolla 18 löytyy Joensuun jäähallin katonrajasta muistuttamassa tämän kiekkolegendan hienosta urasta.