Mielenilmaus vaatii joulurauhaa myös Ukrainaan
Turku julistaa perinteisesti joulurauhan jouluaattona kello 12. Mielenilmauksella halutaan muistuttaa, että myös Ukrainaan halutaan joulurauha. Mielenilmaus järjestetään kello 11 ennen virallista joulurauhan julistusta.
Myös viime vuonna järjestettiin vastaava joulurahaa Ukrainaan vaatinut mielenosoitus. Jouluaattona tulee kuluneeksi vuosi ja kymmenen kuukautta Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta helmikuussa 2022.
Mielenosoitus pidetään jouluaattona kello 11–11.30 Venäjän Turulle lahjoittaman veistoksen Tapaaminen Turussa 1812 luona Aurajoen rannassa.
– Nyt koko maailma näkee, miten rauha on ihmisille tärkein asia. Nyt, kun maailmassa on totaalisen sodan uhka, haluan toivottaa kaikille rauhaa ja hyvinvointia omissa kodeissa. Toivotan, että niin ukrainalaisilla kuin kaikilla muillakin sotaa paenneilla on pian mahdollisuus palata kotimaihinsa ja asua omissa kodeissaan, iloisina, koko perheensä kanssa, sanoo Olena Herasymenko tiedotteessa.
Hän on Suomen Ukrainalaisten yhdistyksen puheenjohtaja.
Mielenilmauksen järjestävät yksityishenkilöt, jotka haluavat muistuttaa, että Ukrainaa ei saa unohtaa eikä sille annettuja tukilupauksia pettää.
Mielenilmauksen kylteissä vaaditaan eri kielillä joulurauhaa Ukrainaan, mutta se ei tarkoita rauhaa Venäjän sotatoimilla pakottamilla ehdoilla vaan Ukrainan itsenäisen valtion kansalaisten
tahtoa kunnioittaen.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)