Kysely: Yli puolet suomalaisyrityksistä ei enää selviä töistä henkilöstöpulan vuoksi

Henkilöstöpulaa podetaan muun muassa hoito- ja hoivapalveluissa. Henkilöstöpulaa podetaan muun muassa hoito- ja hoivapalveluissa. Kuva: Sonja Ovaskainen

Suomalaisyritykset joutuvat nyt taistelemaan kiivaammin kuin koskaan saadakseen osaavia työntekijöitä palvelukseensa. Yritysten kilpailukykyä lisäisi henkilöstön säännöllinen koulutus, mutta sitä tarjotaan tällä hetkellä heikosti. Joka neljäs suomalainen työntekijä jopa kokee, että esihenkilö estää toiminnallaan heidän kehittymisensä, paljastaa kansainvälinen kyselytutkimus.

Useampi kuin neljä kymmenestä suomalaisyrityksestä kertoo, että niillä on vaikeuksia houkutella uusia työntekijöitä. Reilu kolmasosa (36 %) kertoo, että myös nykyisistä työntekijöistä on vaikeaa pitää kiinni. Näistä syistä yli puolella suomalaisyrityksistä (53 %) on haasteita saada yrityksen välttämättömiä töitä hoidettua. 

Henkilöstöpula ja vaihtuvuus ovat yleisiä ongelmia kaikkialla Euroopassa. Kyselytutkimuksen mukaan huonoimmin työntekijöitä onnistuvat houkuttelemaan yritykset Belgiassa sekä Alankomaissa. Niissä jopa 56 prosenttia yrityksistä kertoo vaikeuksista houkutella uusia työntekijöitä.

Tiedot selviävät SD Worxin tekemästä laajasta kyselytutkimuksesta, johon osallistui yli 16 000 työntekijää sekä noin 5 000 työnantajaa kuudessatoista Euroopan maassa. 

Vaikka koulutus hyödyttäisi sekä yrityksiä että työntekijöitä, peräti neljäsosa yrityksistä ilmoittaa, että niillä on haasteita koulutuksen ja henkilöstön kehittämisen kanssa. Vaikeudet voivat osaltaan selittää sitä, miksi lähes neljä kymmenestä (39 %) suomalaisista työntekijöistä ei osallistunut mihinkään koulutukseen viimeksi kuluneen vuoden aikana. 

Joka kolmas työntekijä (33 %) Suomessa on sitä mieltä, että ajanpuute on suurin syy, joka estää kouluttautumisen. Useampi kuin joka neljäs (26 %) suomalainen työntekijä väittää, että heidän esihenkilönsä estävät heidän henkilökohtaista kehittymistään. 

Kaikki eivät myöskään halua kouluttautua. Lähes joka kolmannella eurooppalaisella työntekijällä (27 %) ei ole mitään halua kouluttautua. Erityisesti alle 25-vuotiaat nuoret eivät ole kiinnostuneita koulutusmahdollisuuksista (37 %), ja lähes yhtä vähän koulutus kiinnostaa 25–29-vuotiaita (35 %) sekä 45–49-vuotiaita (33 %).

Kyselytutkimuksessa nousee esiin, että henkilöstön koulutus olisi nyt tärkeämpää kuin koskaan. Vaikka kolmannes ei ole kiinnostunut kouluttautumisesta, neljä kymmenestä suomalaisesta työntekijästä uskoo, että koulutus auttaa pysymään kilpailukykyisenä ja houkuttelevana työmarkkinoilla. Yli 55 ikävuoden jälkeen koulutusmahdollisuuksien arvostus kuitenkin vähenee kaikkialla Euroopassa.

Useampi kuin kolme neljästä (81 %) suomalaisesta työntekijästä tunnistaa vahvuutensa työmarkkinoilla. Säännöllinen koulutus tukisi työntekijöiden henkilökohtaista kehitystä ja parantaisi yritysten kilpailukykyä.

Ihmiset oppivat työnsä kautta, joko koulutuksen avulla tai ilman sitä. Suomessa reilusti yli puolet työntekijöistä (60 %) ilmoittaa opettelevansa mielellään uusia taitoja digitaalisin keinoin. Suomessa onkin erittäin todennäköistä, että työntekijät valitsisivat oppimisalustakseen verkko-oppimisen.

Yrityksissä on hyvät valmiudet verkko-oppimiseen: peräti seitsemällä kymmenestä organisaatiosta on käytössään digitaalisen koulutuksen tarjoamiseen tarvittavaa teknologiaa.

Eurooppalaisista työntekijöistä lähes puolet (47 %) haluaa mieluiten oppia yhdessä muiden kanssa (sosiaalinen oppiminen). Sosiaalisen oppimisen suosio on Euroopassa hieman suurempi kuin yksilöllisten koulutusvaihtoehtojen (41 %). Asiantuntijan, opettajan tai valmentajan ohjaama oppiminen on myös suositumpaa (54 %) kuin itsenäinen opiskelu (34 %).

Elinikäinen oppiminen on tärkeää, olipa kyse sitten pelkästään tietojen päivittämisestä tai myös pehmeiden arvojen kehittämisestä tai parantamisesta. Henkilöstön erilaisten taitojen parantaminen auttaa heitä pysymään mukana muutoksessa, mutta se hyödyttää myös organisaatioita.

Koulutuksen ansiosta henkilöstö voi työskennellä monissa erilaisissa tehtävissä, mikä antaa yrityksille joustavuutta vastata yhteiskunnan jatkuviin muutoksiin. Jos yritykset tarjoavat henkilöstölle koulutus- ja kehittämismahdollisuuksia, ne siis edistävät myös sisäistä liikkuvuutta ja voivat hyödyntää henkilöstönsä potentiaalia paremmin. Näin yrityksillä säilyy kilpailukyky.

SD Worxin kyselytutkimukseen osallistui keväällä kaikkiaan 16 011 työntekijää ja 4 833 työnantajaa 16 Euroopan maassa: Alankomaissa, Belgiassa, Britanniassa, Espanjassa, Italiassa, Itävallassa, Irlannissa, Kroatiassa, Norjassa, Puolassa, Ranskassa, Ruotsissa, Saksassa, Suomessa, Sveitsissä ja Tanskassa. Kyselyn tulokset painotettiin, joten otos edustaa kunkin maan aikuisväestöä. 

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turun Urheiluliiton 125-vuotisjuhlavuoden paneeli kysyy: Mitä urheilu antaa ihmiselle koko elämän ajaksi?

Turun Urheiluliiton 125-vuotisjuhlavuoden Meillä tehdään voittajia – urheilussa ja elämässä -juhlapaneeli järjestetään keskiviikkona 4. marraskuuta kello 16.30 Vierailukeskus Joen Cave-salissa. Tilaisuus on maksuton ja avoin kaikille.

Varsinais-Suomen syksyn ainoa burleskituotanto Saaristobaarissa

Varsinais-Suomen syksyn ainoa burleskituotanto Kiusoittelua Keskiyöllä II järjestetään lauantaina 7. marraskuuta kello 18 Saaristobaarissa. Saaristobaari sulkee ovensa vuoden lopussa lopullisesti.

Joka toinen suomalainen kiristäisi herkkujen verotusta

Lähes puolet suomalaisista kannattaa sokeriveroa tai ultraprosessoidun ruoan veroa, kertoo OP Pohjolan kysely. Samaan aikaan terveellisten elämäntapojen merkitys näkyy yhä enemmän myös Pohjola Vakuutuksen korvaustilastoissa: diabeteksesta maksetut korvaukset kasvoivat viime vuonna lähes kolmanneksen.

Disney Love Songs -konsertti Betel-kirkossa

Konsertti kuullaan Betel-kirkossa.

Disney Concerts ja Fever esittelevät Candlelight: Disney Love Songs -konserttisarjan. Erikoiskonserteissa valkokankaan ikonisimmat melodiat heräävät eloon klassisina sovituksina tuhansien kynttilöiden valaisemassa ympäristössä.

Virolaiset ja ruotsalaiset luistavat eniten pysäköintivirhemaksuistaan

Ruotsalaiset, saksalaiset ja norjalaiset maksavat ulkomaalaisista eniten pysäköintejä tällä hetkellä. Ulkomaalaisista pysäköintivirhemaksujaan jättävät Suomessa maksamatta virolaiset ja ruotsalaiset.

Kaupunginteatterin kevään ohjelmisto kasvaa 20 esityksellä

Aimo Räsänen ja Martti Suosalo.

Turun kaupunginteatteri avasi myyntiin 20 yhteistuotantoa ja vierailuesitystä täydentämään kevään 2027 ohjelmistoa, johon kuuluvat Ronja ryövärintytär ja Hyeenan päivät -esitykset.

Stairon keskittää tuotantoaan Pansion tehtaalle – Itäharjun yksikön koneistus- ja lämpökäsittelyliiketoiminta Steralle

Staironin Itäharjun yksikön koneistus- ja lämpökäsittelyliiketoiminta siirtyy Steralle.

Stairon ja Stera Technologies ovat sopineet liiketoimintakaupasta, jossa Staironin Turun Itäharjun yksikön koneistus- ja lämpökäsittelyliiketoiminta siirtyy Steralle. Kauppa tukee molempien yhtiöiden strategisia tavoitteita: Stairon keskittää tuotantoaan Pansion tehtaalle ja suuntaa resurssejaan kasvavien nykyasiakkuuksiensa palvelemiseen, kun taas Stera vahvistaa koneistuskapasiteettiaan ja laajentaa palvelutarjontaansa vastatakseen asiakkaidensa kasvavaan kysyntään.

Tutkimushanke haastaa käsityksemme kestävyydestä ajassa, jossa turvallisuuskaan ei ole itsestäänselvyys

Nykyiset kestävyyden tavoitteet ovat pitkälti muotoutuneet aikana, jolloin rauhaa ja yhteiskuntien perustavanlaatuista turvallisuutta voitiin etenkin Euroopassa pitää verrattain vakaina lähtökohtina. Geopoliittinen toimintaympäristö on kuitenkin muuttunut. Suurvaltakilpailu, sodat ja hybridiuhat ovat tuoneet yritysten ja yhteiskuntien arkeen turvallisuuskysymyksiä, joiden ajateltiin pitkään kuuluvan menneeseen maailmaan.

Ethän tee tätä virhettä akkukäyttöisten laitteiden talvisäilytyksessä

Moni vie sähköpyörän tai sähköpotkulaudan talveksi varastoon, mutta väärä säilytyspaikka voi vaurioittaa akkua ja tehdä siitä jopa vakavan paloriskin. Pohjola Vakuutus muistuttaa, että litiumioniakun palossa vapautuva vetyfluoridi voi olla hengenvaarallista jopa pienemmissäkin akkupaloissa.

Turun satama ja Mediateko yhteistyösopimukseen

Mediateko on tehnyt yhteistyösopimuksen Turun Satama Oy:n kanssa Digitaalisesta näyttöverkostosta maaliskuussa 2027 valmistuvaan Turun uuteen matkustajasatamaan Fregattiin. Mediateko vastaa näyttöverkoston teknisestä toteutuksesta, ylläpidosta sekä mediamyynnistä.

Kysely: Suomalaiset söisivät mieluiten kotimaista järvikalaa, mutta päätyvät ostamaan edullista kassilohta

Kasvatetun lohen suosio on kasvussa.

Kalaa syövät suomalaiset kuluttaisivat mieluiten kotimaista järvikalaa, paljastaa WWF:n Verianilla teettämä tuore kyselytutkimus. Luonnonvarakeskuksen tuoreimman tilaston mukaan kaksi kolmasosaa suomalaisten kuluttamasta kalasta on kuitenkin ulkomaista: norjalaista kasvatettua lohta, tonnikalasäilykkeitä ja katkarapuja.

Rokottavien apteekkien määrä kasvanut nopeasti – jo noin 200 apteekkia tarjoaa rokotuksia

Apteekkien rokotustoiminta on laajentunut nopeasti viime vuosina. Rokotuspalveluja tarjoaa tällä hetkellä noin 200 apteekkia eli noin neljännes Suomen apteekeista. Vuosi sitten marraskuussa rokottavia apteekkeja oli vajaa 130.

Kaksipuolisissa maalauksissa sattumalla iso rooli

Riitta-Mai Pihala, Yyteri.

Riitta-Mai Pihalan näyttely Kierrätettyjä kuvia on esillä 3.–30. marraskuuta Kirjakahvilan eteiskabinetissa.

Joka neljäs työssäkäyvä tarvinnut apua mielenterveyden haasteisiin

Joka neljäs työssäkäyvä suomalainen on tarvinnut viimeisen vuoden aikana apua mielenterveyden haasteisiin. Apua tarvinneista reilu neljännes ei kuitenkaan ollut sitä hakenut. Mielen haasteissa työterveyspalvelut koetaan tärkeimmäksi avunhakukanavaksi työikäisten keskuudessa.

Taideakatemian yö tulee taas

Taideakatemian yössä nähtiin viime vuonna sirkuksen avolava-esitys.

Koko perheen maksuton tapahtuma Taideakatemian yö järjestetään 5. marraskuuta Turun ammattikorkeakoulun Linnankadun taidekampuksella (Linnankatu 54–60). Taideakatemian opiskelijat ovat luoneet erilaisia taidekokonaisuuksia. Opiskelijoiden lisäksi tapahtumaa on mukana luomassa Turun konservatorio ja kulttuurihyvinvoinnin osaamiskeskus.

Loton potti kasvaa jo 11 miljoonaan euroon

Illan arvonnassa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi lauantaina Lotossa on tarjolla 11 miljoonan euron potti.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Kupittaankadun liikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Kupittaankatu 40:n kohdalta 2.–6. marraskuuta. Kävelijät pääsevät kulkemaan työmaan ohi.

Pimeä kausi houkuttelee kaivamaan kausivalot ja koristeet esiin

Käytetyt paristot ja pienakut voi palauttaa mihin tahansa ostopaikkaan navat teipattuna.

Suomessa raportoidaan kuukausittain tulipaloja, jotka aiheutuvat vioittuneista ja väärin hävitetyistä paristoista tai akuista. Paristot ja akut kannattaa hävittää kaapeista ja varastosta oikeaoppisesti, sillä ne muodostavat kotiin merkittävän paloturvallisuusriskin. EU:n akkuasetus velvoittaa lajittelemaan käytöstä poistetut paristot ja akut erilleen muusta jätteestä.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Raju ulospuhallus TPS:ssä

Jos joku olisi sanonut jalkapallokauden 2026 alla, että TPS on Veikkausliigassa yhdeksäs, eikä joudu jännittämään sarjapaikkansa puolesta viimeisillä kierroksilla, moni turkulainen olisi varmasti ottanut tilanteen avosylin vastaan.

Maahockeyseura Kilppari vetäytyy Slovakian turnauksesta venäläisseurojen mukaantulon takia

Turkulainen maahockeyseura HC Kilppari vetäytyy ensi toukokuussa Slovakiassa järjestettävästä kansainvälisestä turnauksesta. Syynä on venäläisseurojen mahdollinen hyväksyminen turnaukseen. Jo aiemmin Valko-Venäjä hyväksyttiin takaisin eurooppalaiseen hockeykilpailutoimintaan.

Iida Suloselle tuplapotti tanko- ja ilmaurheilun MM-kisoista

Iida Sulonen nousi toisen kerran kakkoskorokkeelle.

Turkulainen Iida Sulonen , 18, voitti torstai-iltana hopeaa Artistic Pole Senior 18+ Women -sarjassa tanko- ja ilmaurheilun maailmanmestaruuskilpailuissa Prahassa. Kisat ovat lajien vuoden suurimmat. Tapahtumaan osallistuu yli 650 urheilijaa kymmenistä eri maista ja useassa sarjassa vain maansa paras lunastaa paikan MM-kisoihin.

FBC Loisto on syksyn positiivinen urheiluyllätys

Ruotsalainen Emeli Falkman (23) on sopeutunut hyvin FBC Loiston ykköskenttään.

Naisten F-liigan alkukauden positiivisiin yllättäjiin kuuluu ilman muuta FBC Loisto. Kauden alla keskikastiin povattu ryhmä on aloittanut tuloksellisesti vahvasti ja on kauden seitsemästä ensimmäisestä ottelustaan ottanut kuusi voittoa. Kauden ainoa tappio tuli maalin erolla SB-Prolle. Seuraavaksi edelliset viisi liigaotteluaan voittanut Loisto kohtaa 31. lokakuuta Kupittaalla PSS:n, joten kaikki mahdollisuudet voittoputken kasvattamiseen on olemassa.

Otteluanalyysi: Klubi näytti mestarin elkeitä Kupittaalla

Klubi juhli Kupittaalla.

Tasapeli olisi ollut kelpo tulos Interille jalkapalloilun Veikkausliigan mestaruustaiston kannalta jo lähes ratkaisevassa kamppailussa HJK:ta vastaan mutta sitä sille ei suotu. Kovaa syyskuntoon äitynyt HJK vei voiton Kupittaalta maalein 4–2.

Turkulainen Iida Sulonen hopealle tanko- ja ilmaurheilun MM-kisoissa

Iida Sulonen ja Diana Lopez Gomez.

Turkulainen Iida Sulonen , 18, voitti myöhään tiistai-iltana hopeaa Ultra Pole -sarjassa tanko- ja ilmaurheilun MM-kilpailuissa Prahassa. Sulonen raivasi tiensä finaaliin voittamalla kaikki kolme karsintakierrosta ja maailmanmestaruus ratkesi lopulta hiuksenhienosti tuomariäänin 1–2.