Mielipide: Varsinaissuomalaisille turvattava toimivat sosiaali- ja terveydenhuollon lähipalvelut

Kirjoittajat arvioivat, että varsinaissuomalaisten yhdenvertaisuuden kannalta on merkityksellistä se, että tärkeät lähipalvelut ovat saavutettavia. Kirjoittajat arvioivat, että varsinaissuomalaisten yhdenvertaisuuden kannalta on merkityksellistä se, että tärkeät lähipalvelut ovat saavutettavia. Kuva: Jane Iltanen

Varsinais-Suomen Keskustan piirihallituksen ja aluevaltuustoryhmän mielestä hyvinvointialueella tulee olla kattava lähipalveluverkosto. Jokaisessa kunnassa on oltava vähintään yksi sosiaali- ja terveysasema.

Sosiaali- ja terveysaseman palveluita voidaan tukea muun muassa liikkuvilla ja jalkautuvilla palveluilla. Tärkeitä lähipalveluita ovat esimerkiksi kouluterveydenhuollon ja opiskeluhuollon palvelut kouluilla, äitiys- ja lastenneuvolat, sosiaali- ja terveydenhuollon neuvonta, hoitaja- ja lääkärivastaanotot, suun terveydenhuollon palvelut sekä sosiaalityön palvelut.

Keskusta pitää hyvinvointialueuudistuksen yhtenä tärkeimmistä tavoitteista eriarvoisuuden vähentämistä. Vanhan järjestelmän tuloksena eri sosiaali- ja väestöryhmien väliset hyvinvointi- ja terveyserot ovat suuria.

Eriarvoisuuden vähentäminen edellyttää sitä, että peruspalveluita ja erityisesti matalan kynnyksen palveluita vahvistetaan. Erittäin tärkeää varsinaissuomalaisten yhdenvertaisuuden kannalta on myös se, että tärkeät lähipalvelut ovat saavutettavia. Palveluiden etääntyminen johtaa siihen, että palveluihin hakeutuvat nykyistä huonommin juuri ne ihmiset, joiden hoidon tai avun tarve on kaikkein suurin.

Kotiin annettavia palveluita on tärkeää kehittää ja vahvistaa. Lapsiperheet tarvitsevat nykyistä enemmän kotipalvelua, mikä tukee perheiden pärjäämistä ja jaksamista. Kotisairaalatoimintaa tulee laajentaa kaikkiin Varsinais-Suomen kuntiin. Ikäihmisten toimintakyvyn vahvistamiseksi on vahvistettava kotikuntoutusta.

Keskusta suhtautuu myönteisesti palveluiden uudistamiseen. Sähköisillä terveys- ja mielenterveyspalveluilla helpotetaan palveluiden saatavuutta ja voidaan parhaimmillaan vähentää kynnystä palveluihin hakeutumiseen. On kuitenkin välttämätöntä huolehtia myös siitä, että fyysiset palvelut ovat tulevaisuudessakin hyvin saavutettavia.

Kun palveluita uudistetaan, on ehdottomasti huolehdittava siitä, että uusi toimiva palvelu on kehitetty ja käytössä ennen kuin jotakin palvelua supistetaan tai se lopetetaan.

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen palvelustrategian valmistelu on loppusuoralla. Palvelustrategiassa asetetaan sosiaali- ja terveyspalveluiden pitkän aikavälin tavoitteet ja määritellään myös tulevan palveluverkon periaatteet. Varsinainen palveluverkkopäätös tehdään todennäköisesti vuoden 2024 alussa.

Varsinais-Suomen Keskustan piirihallituksen ja aluevaltuustoryhmän yhteiskokous

painottaa, että Keskusta on puolustanut ja puolustaa jatkossakin Varsinais-Suomen hyvinvointialueella sosiaali- ja terveydenhuollon lähipalveluita.

Varsinais-Suomen Keskustan piirihallitus, Varsinais-Suomen Keskustan aluevaltuustoryhmä

Metsikkötason mallinnus ennakoi kirjanpainajatuhojen todennäköisyyttä suomalaismetsissä

Itä-Suomen yliopiston tuore tutkimus ennakoi kirjanpainajatuhojen todennäköisyyttä metsikkötasolla Suomessa, mikä luo edellytyksiä tarkasti kohdennetuille ja ennakoiville torjuntatoimille. Tutkijat ovat laatineet metsikkökohtaisia karttoja alueista, joilla kirjanpainajatuhojen todennäköisyys on kohonnut.

Aino Kivisaaren taidenäyttelyssä kuva puhuu hiljaa

Aino Kivisaari, Aurinkolaulu.

Aino Kivisaaren 80-vuotisjuhlanäyttely Kuva puhuu hiljaa on esillä Turun Taidekappelissa huhtikuussa. Näyttelykokonaisuuden Kivisaari on rakentanut kappelin tilaa kunnioittaen, pääteemoinaan meditatiiviset abstraktiot sekä Franciscus Assisilainen .

Digitalisaatio helpottaa ulkosuomalaisten yhteydenpitoa Suomeen, mutta hallinnolliset esteet vaikeuttavat arkea

Siirtolaisuusinstituutin toteuttama laaja kyselytutkimus kartoitti ulkosuomalaisten elämäntilannetta ja tarpeita. Tulokset paljastavat erityisesti sosiaalisen median ylläpitävän ulkosuomalaisten yhteyksiä Suomeen. Sisäministeriön rahoittamaan tutkimukseen vastasi 4 901 ulkosuomalaista ympäri maailmaa. Raportti on julkaistu verkossa. Sen julkaisutilaisuus järjestetään Helsingissä torstaina 26. maaliskuuta.

Jarkko Ahola ja Sir Elwoodin Hiljaiset Värit viihdyttävät Emma Teatterissa heinäkuussa

Jarkko Ahola.

Rock-tenori Jarkko Ahola sekä legendaarinen Sir Elwoodin Hiljaiset Värit konsertoivat Naantalissa Emma Teatterissa heinäkuussa. Ahola saapuu yhtyeineen konsertoimaan Naantalin Emma Teatteriin lauantaina 11. heinäkuuta.

Nopeat junayhteydet voivat edistää ihmisen kognitiivista terveyttä

Nopea rautatieyhteys auttaa ylläpitämään kognitiivista terveyttä ja vähentämään eriarvoisuutta ikääntyvässä väestössä, ilmenee uudesta tutkimuksesta.

Earth Hour elämyksinä Martinkirkossa ja Mikaelinkirkossa

Oboisti Jun Saotome.

WWF:n Earth Hour on maailmanlaajuinen ympäristötapahtuma ja kansanliike – valomerkki ilmaston ja luonnon puolesta. Earth Houria vietetään lauantaina 28. maaliskuuta kello 20.30–21.30. Valot sammuvat Earth Hourin merkiksi Martin- ja Mikaelinkirkosta.

Loton potti nousi neljään miljoonaan

Loton kierroksella 12/2026 ei löytynyt täysosumia. Ensi viikon lauantaina potissa on tarjolla noin neljä miljoonaa euroa.

Uutta näkökulmaa musiikin historian tutkimukseen

Sivuutetut soinnit – Näkökulmia musiikin historian tutkimukseen Suomessa avaa uusia näkökulmia musiikin historian tutkimukseen ja haastaa vakiintuneita käsityksiä menneisyyden musiikillisista toimijoista ja ilmiöistä. Julkaisu esittelee monipuolisen joukon tutkimusasetelmia. Niissä musiikin historiaa tarkastellaan poikkitieteellisesti, yhteiskunta- ja toimintalähtöisesti, kohdistaen huomio musiikin historian kirjoituksen marginaaliin jääneisiin tutkimuskohteisiin.

Lisääkö arkkitehtuuri pahoinvointia?

Kirjoittajien mukaan kasvukeskusten ympärille on toteutettu tiiviitä, tehokkaita, tylyjä ja korkeita asuin- ja toimistoalueita, joihin kasautuu yhteiskunnallisia ongelmia.

Oletko koskaan pysähtynyt pohtimaan, miten rakennettu ympäristö vaikuttaa stressiimme, kokonaisvaltaiseen hyvinvointiimme ja jopa turvallisuuden tunteeseemme? Viime vuosikymmenen aikana erityisesti kasvukeskusten ympärille on toteutettu tiiviitä, tehokkaita, tylyjä ja korkeita asuin- ja toimistoalueita. Nyt tutkimuksetkin osoittavat, että niihin kasautuu yhteiskunnallisia ongelmia ja asuntoja on vaikea saada kaupaksi. Kuka maksaa laskun?

Naantalin Kylpylä avaa viisi uutta teemasaunaa

Naantalin Kylpylään on valmistunut viisi uutta teemasaunaa.

Naantalin Kylpylä on uudistanut saunaosastoaan ja ottanut käyttöön viisi uutta teemasaunaa. Uudistuksen yhteydessä on uusittu myös puolet kylpylän puku- ja suihkutiloista. Loput pukutilat ja niissä sijaitsevat saunat uudistetaan myöhemmässä vaiheessa. Uudistusten jälkeen kylpylässä on kahdeksan saunatilaa.

Tutkimus: Korkeatuloisten perheiden lapset päätyvät yrittäjiksi moninkertaisesti muita useammin

Suomalaisiin rekisteriaineistoihin perustuva tutkimus osoittaa, että korkeatuloisista perheistä tulevat lapset päätyvät yritysten omistajiksi ja yrittäjiksi huomattavasti muita useammin. Vanhempien tulojakauman ylimmästä prosentista tulevat lapset ovat yli viisi kertaa todennäköisemmin yrityksen omistajia ja lähes kolme kertaa todennäköisemmin uusia yrityksiä perustavia yrittäjiä kuin alimman tulopuolikkaan lapset. Keskeinen selittävä tekijä on omistajuuskokemus ennen yrittäjäksi ryhtymistä.

Jazzia ja rakkautta saaristoa kohtaan

Micke Långbacka (pasuuna) ja Seppo Wahl (piano).

Galtby Duo eli Micke Långbacka (pasuuna) ja Seppo Wahl (piano) soittavat jazzin helmiä. Ohjelmistossa ovat John Coltrane , Miles Davis , Thelonius Monk , Wayne Shorter , mutta myös edelleen työskenteleviä tekijöitä kuten Herbie Hancock ja Lars Jansson .

Poikkeuksellisen lämmin maaliskuu lisännyt tuulilasivahinkoja

Maaliskuun nopea lämpeneminen on kiihdyttänyt tuulilasivahinkojen määrää koko maassa. Kiveniskemien ripeä korjaaminen estää isompia vaurioita kehittymästä.

Kaukolämpö edelleen suosituin lämmitysmuoto

Kaukolämmöllä lämpenee kerrostaloista lähes 80 prosenttia ja rivitaloista noin puolet.

Kaukolämpö on edelleen kerros- ja rivitalojen yleisin lämmitysmuoto. Maalämpö on viime vuosina kasvattanut suosiotaan tasaisesti. Tiedot selviävät Kiinteistöliiton jäsentaloyhtiöilleen tekemästä energia- ja ilmastoaiheisesta kyselystä.

Turun pormestari Piia Elo hakee jatkoa SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtajana

Turun pormestari Piia Elo hakee jatkoa SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtajana Tampereen puoluekokouksessa toukokuussa. Elo valittiin tehtävään Jyväskylässä kesällä 2023.

Veistostaide ja paperitaide vuoropuhelussa

Kauko Nissilä, Kehiöt.

Maarit ja Kauko Nissilän näyttely Yhtä matkaa on esillä 2.4.–13.5. Kaarina-talon ensimmäisessä kerroksessa.

Tyhjillään olleessa asuinrakennuksessa tulipalo Peltolantiellä

Noin 400 neliömetrin kokoisessa tyhjillään olevassa kaksikerroksisessa asuinrakennuksessa syttyi tulipalo perjantaina illalla Peltolantiellä.

Mitä menneisyys on meille opettanut?

Panu Johansson, Wherever Street Piece, still 3.

Panu Johanssonin teos Wherever Street Piece on esillä Turun taidemuseon Pimiössä 27.3.–17.5. Avajaisia vietetään torstaina 26. maaliskuuta kello 17–19. Taiteilija on läsnä.

Näköislehti

Urheilu

RaiFu kohtaa Nokian Futsal-liigan puolivälierissä

Naisten Futsal-liigan hallitseva mestari RaiFu pääsee puolustamaan mestaruuttaan pudotuspeleihin parhaista lähtökohdista. RaiFu voitti runkosarjan kahdeksan pisteen erolla. Puolivälierissä RaiFu kohtaa FC Nokian. Puolivälierät pelataan paras kolmesta. Ensimmäinen kohtaaminen pelataan Nokialla maaliskuun viimeisenä viikonloppuna. Toinen ja mahdollinen kolmas kohtaaminen ovat Raisiossa huhtikuun ensimmäisenä viikonloppuna.

Interille kolmas perättäinen Liigacupin lautanen

Inter juhli Liigacupin voittoa kolmatta vuotta perättäin.

Ei kahta ilman kolmatta. Inter oli kolmatta vuotta perättäin jalkapalloilun Liigacupin finaalissa ja myös voitti sen kolmannen kerran. Tällä kertaa uhrina Kupittaalla oli AC Oulu, joka kaatui 2–1 (1-0).

TPS kohtaa Classicin miesten F-liigan puolivälierissä

TPS kohtaa pulivälierissä runkosarjan voittaneen Classicin.

F-liigan miesten runkosarja pelattiin loppuun, minkä jälkeen oli vuorossa puolivälieräparien valinta. Runkosarjan voittaja sai valita ensimmäisenä vastustajansa sijoilta 5–8, minkä jälkeen valitsi kakkonen ja sitten kolmonen.

Puukkokatsomo: Tepsille iso vahvistus

Matej Hradecký.

Jalkapalloilun Veikkausliigaan paluun tekevä TPS teki maaliskuun alussa merkittävän sopimuksen, kun Palloseura kiinnitti Matej Hradeckýn (kuvassa) kaksivuotisella sopimuksella.

TPS:n kiekkokausi ohi

TPS:n pelit ovat päättyneet tältä keväältä.

TPS:n kiekkomiehistön kausi jääkiekkoilun Liigassa päättyi kotitappioon KooKoolle 3–4. Viimeisestä pudotuspelipaikasta TPS:n kanssa kamppaillut HPK löi kotihallissaan runkosarjan voittajan eli Tapparan ja jatkaa pelejään.

Liigassa ei pelata ensi kaudella playout-pelejä

Ottelupäivien määrä nousee kuluvan kauden 103:stä 125:een ensi kaudella.

Jääkiekon SM-liiga Oy:n hallitus päätti viime keskiviikkona, että kauden 2026–27 päätteeksi ei pelata playout-sarjoja. Putoajat alempaan sarjaan kaudelle 2027–28 määräytyvät suoraan runkosarjan perusteella.