Suolainen ja mehevä kesäkurpitsakakku yllättää maukkaudellaan
Kesäkurpitsa sopii niin suolaiseen, kuin makeaankin leivontaan. Suolaiseen ja mehevään kesäkurpitsakakkuun uppoaa kolme kokonaista kesäkurpitsaa, ja se sopii kahvihetkeen, alkupalaksi tai vaikkapa kesäjuhlien tarjottavaksikin. Kesäkurpitsan lisäksi kakkuun laitetaan kananmunaa, kefiiriä tai piimää, pari lusikallista vehnäjauhoja, oliiviöljyä ja leivinjauhetta. Kakku maustetaan tuoreilla yrteillä; ruohosipulilla, persiljalla sekä tillillä.
Yrttejä voi laittaa oman maun mukaan, mutta pieni kourallinen kaikkia on hyvä määrä. Lisäksi kakun mausteiksi laitetaan mustapippuria, suolaa sekä chilihiutaleita. Kakkua paistetaan puolisen tuntia ja tämän jälkeen se kuorrutetaan lopuksi makua antavalla cheddarjuustolla. Kakku saa olla vielä muutaman minuutin uunissa, kunnes juusto on sulanut ja saanut väriä pintaan. Kakku kannattaa jäähdyttää kunnolla ajan kanssa, jotta se hyytyy. Kakkua varten tarvitset leivinpaperia ja irtopohjavuoan.
Suolainen kesäkurpitsakakku
3 kesäkurpitsaa
2 kananmunaa
2 dl kefiiriä
2 rkl vehnäjauhoja
0,5 dl oliiviöljyä
2 tl leivinjauhetta
mustapippuria
suolaa
chilihiutaleita
ruohosipulia
persiljaa
tilliä
iso kourallinen cheddarjuustoraastetta
Huuhtele ja pilko yrtit. Huuhtele, kuori ja pilko kesäkurpitsat pieniksi kuutioiksi. Laita kurpitsat isoon kulhoon. Lisää kulhoon kaksi kananmunaa, kefiiri, jauhot, leivinjauhe, oliiviöljy, mausteet, ruohosipulia, persiljaa ja tilliä. Sekoita kaikki keskenään. Voitele vuoka. Kaada seos leivinpaperilla vuorattuun irtopohjavuokaan ja paista 180 asteessa reilu 30 minuuttia.
Ota pois uunista, levitä iso kourallinen cheddarjuustoa päälle ja laita takaisin uuniin. Paista vielä viisi minuuttia, tai niin kauan että juusto on kullanruskeaa. Anna jäähtyä ja hyytyä kunnolla ja koristele tuoreilla yrteillä. Tarjoile.
Henriikka Fingerborg

















