Vaalidebatti: Turunen vs. Furuholm
Miten mielenterveyden ongelmia pitäisi torjua?
Furuholm: Taloudesta, kasvusta ja menestyksestä ollaan huolissaan. Meillä on yhteiskunnassa monen miljardin haaste. Mielenterveyden ongelmista puhutaan paljon mutta niistä ei ole saatu oikein otetta. On päivänselvää, että tarvitaan terapiatakuu. Ihmisten on voitava luottaa siihen, että apua saa, kun sitä tarvitaan.
Turunen: Tilannekuva on huolestuttava. Mediassa maalataan hieman väärää mielikuvaa siitä, että ongelmat ovat valtavasti kasvaneet. Ongelmia on aina ollut. Niitä aletaan tunnistaa. Seuraava steppi on, että löydetään ratkaisuja.
TF: Terapian tarve on kasvanut mutta ammattilaisten määrä laahaa perässä. Katse pitää siirtää ennaltaehkäisyyn. Miten opiskelijat voivat? Minkälaista työelämä on?
SR: Puhutaan vaikeista ja monisyisistä ongelmista. Lasten ja nuorten on päästävä harrastusten pariin. Että he löytävät ryhmän, johon tuntevat kuuluvansa ja pääsevät osallisiksi.
TF: Näin kompleksiseen kysymykseen ei ole yhtä vastausta. Jos on, se on yleensä väärä. Kun puhutaan leikkauksista, meidän on puhuttava hyvinvoinnista. Se on yksi vaalien tärkeimmistä teemoista. Ei nakerreta hyvinvointia. Se tulee ennen rahaa.
SR: Terveyden edistäminen jää kaupunkien ja kuntien tehtäväksi. Miten yhteistyö hyvinvointialueiden kanssa toimii? Tarvitaan liikunta- ja kulttuuripalveluita. Jos ne hoidetaan huonosti, hyvinvointialueella on enemmän sairaita ihmisiä.
TF: Meitä on monia, jotka istuvat kahdella pallilla. Vastuu kasvaa meidän kohdalla edistää tätä. Harrastaminen kallistuu. Se eriarvoistaa.
SR: Inkluusiomallista on puhuttu. Kouluissa ei ole enää erityisluokkia. Näen, että sillä on ollut negatiivisia vaikutuksia.
TF: Kuntapolitiikassa on tullut todella vähän tukea oikealta, kun puhutaan esimerkiksi ryhmäkoosta. Kun oppilaita on liikaa luokassa, opettajuus muuttuu. Vaikka elämme taloudellisista haastavia aikoja, investoinnit lapsiin, nuoriin ja perheisiin ovat elintärkeitä.
SR: Soutaminen ja huopaaminen vaalikausittain ei tuota kovinkaan hyvää tulosta. Jos tulevalla hallituskaudella tehdään ratkaisuja, toivottavasti otetaan käyttöön ainakin terapiatakuu, niin ratkaisu ei ole, että seuraava hallitus purkaa ne. Tarvitaan näkemystä pitkälle tulevaan. Tarvitaan matalan kynnyksen palveluja yhden luukun periaatteella.
Lasse Virtanen



















