Asuntolainan korontarkistuspäivä yllättää yhä harvemman

Vielä marraskuussa useampi kuin joka neljäs suomalainen ei osannut nimetä asuntolainansa viitekorkoa. Nyt epätietoisten osuus on puolittunut, kertoo Danske Bankin tuore Asuntolainapulssi.

Danske Bankin tuoreen Asuntolainapulssin mukaan suomalaiset asuntovelalliset ovat viime kuukausina tutustuneet omiin asuntolainoihinsa.

Vastaajat tietävät entistä paremmin muun muassa lainansa korontarkistuspäivän ja viitekoron. Vielä marraskuussa 35 prosenttia vastaajista kertoi, etteivät he tiedä seuraavaa korontarkistuspäivää. Nyt heidän osuutensa on pudonnut 18 prosenttiin.

Marraskuussa yli neljännes (27 %) vastaajista ei osannut nimetä oman asuntolainansa viitekorkoa. Nyt epätietoisten osuus oli puolittunut, ja vain joka kahdeksas (13 %) ei osaa nimetä oman asuntolainansa viitekorkoa.

– Korkojen nousu on saanut perehtymään omaan asuntolainaan. Jos oma viitekorko tai korontarkistuspäivä ovat yhä hämärän peitossa, kannattaa asia selvittää saman tien, Danske Bankin henkilöasiakkaiden lainoista vastaava johtaja Sari Takala sanoo.

Tilastokeskuksen mukaan suomalaisella asuntokunnalla oli vuonna 2021 keskimäärin noin 111 000 euroa asuntolainaa. Jos tällaisen asuntokunnan annuiteettilainan korko nousee esimerkiksi 3,8 prosenttiyksikköä, kasvaa lainan kuukausierä noin 350 euroa.

– Summat ovat huomattavia, kun takana on pitkä negatiivisten korkojen kausi. Asuntolainat on kuitenkin stressitestattu kuuteen prosenttiin. Moni hyötyy nyt korkosuojasta, ja iso osa velallisista on säästänyt nollakorkoaikana korkojen nousun varalta, Takala sanoo.

Keskustelu koroista on saanut monet velalliset perehtymään omiin asuntolainoihinsa. Etenkin nuorten tietämys on parantunut. Vielä marraskuussa nuorista aikuisista eli 18–29-vuotiaista asuntolainansa korontarkistuspäivää ei tiennyt 47 prosenttia. Nyt luku on yhdeksän prosenttia.

– Kehitys on ollut todella nopeaa, ja parannusta on tapahtunut muissakin ryhmissä. Osalle lainan kuukausierän nousu on tullut tänä vuonna yllätyksenä, koska asuntolainoista on maksettu vuosia pelkkää marginaalia”, sanoo Takala.

Julkisen keskustelun lisäksi myös pankit ovat tehneet paljon työtä, jotta asiakkaat olisivat varautuneet korontarkistuspäivään. Danske Bankissa asiakasneuvojat ovat olleet aktiivisesti yhteydessä asiakkaisiin, joilla korontarkistuspäivä on ollut edessä.

– Olemme miettineet yhdessä asiakkaidemme kanssa, kuinka laina-aika ja kuukausierä istuvat uudessa tilanteessa asiakkaan talouteen. Lainalaskureita on viime kuukausina käytetty ahkerasti, ja yhä useampi suomalainen tietää eurolleen, kuinka koronnousu vaikuttaa lainan kuukausierään tai laina-aikaan, Takala sanoo.

Kyselytutkimuksen toteutti YouGov Finland Danske Bankin toimeksiannosta. Tutkimukseen vastasi 849 täysi-ikäistä suomalaista, joilla on asuntolainaa. Tiedot kerättiin sähköpostikyselynä 17.–21. helmikuuta YouGovin kuluttajapaneelissa. Tutkimuksen virhemarginaali on noin 2,9 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

EU-alueella liki viidennes ensirekisteröidyistä henkilöautoista on täyssähköisiä – Suomessa ensirekisteröinneistä täyssähköisiä pian puolet

Euroopan autoteollisuutta edustavan ACEA tilastot tammi-huhtikuulta kertovat sähköistymisen etenevän EU-alueella. Tammi–huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 19,7 prosenttia eli 747 000 kappaletta oli täyssähköisiä, kun osuus vuosi sitten vastaavaan aikaan oli 15,3 prosenttia. Suomessa tammi–huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 10 800 eli jo 47,3 prosenttia oli täyssähköisiä.

Etnofest Turun normaalikoulun kentällä

Koko perheen maksuton Etnofest-tapahtuma tuo musiikkia ja väriä Turun normaalikoulun kentälle (Annikanpoku 9) lauantaina 6. kesäkuuta kello 15─19.

Noin kymmenen aaria metsää paloi Liedossa

Noin kymmenen aaria metsää paloi Liedossa Väljäntiellä lauantaina iltapäivällä. Pelastuslaitos sai palon nopeasti rajattua ja käynnissä on jälkisammutustyöt.

Maisemakuvia rakennustelineiden, pressujen ja muovien avulla

Pia Sirén.

Pia Sirénin näyttely Polku on esillä Turun taidemuseon Studiossa 5.6.–13.9. Avajaiset ovat torstaina 4. kesäkuuta kello 17–19.

Vuodenvaihteessa noussut lahjaveron raja sai sijoittajat liikkeelle – osakelahjoitusten määrä kaksinkertaistui

Lahjaveron raja nousi vuoden alussa, mikä on innostanut suomalaiset lahjoittamaan osakkeita, selviää OP Pohjolan datasta. Kotimaisten osakkeiden lahjoitusten määrä kaksinkertaistui tammikuussa viime vuoden tammikuuhun verrattuna. Eniten lahjaksi annettiin Nordean, Wärtsilän ja Metson osakkeita.

Suomessa myydään nyt eniten asuntoja Turun keskustasta

Turun keskustassa on paljon asuntoja ja siellä käydään paljon asuntokauppaa.

Helsingin kaupunginosista tänä vuonna on tullut eniten asuntoja myyntiin Etelä-Vuosaaresta, Kalliosta ja Kampista. Tampereen kaupunginosista tänä vuonna on tullut eniten asuntoja myyntiin Härmälästä, Keskustasta ja Hervannasta. Suomen kaikkien kaupunkien kaikkien kaupunginosien vertailussa eniten on tänä vuonna laitettu asuntoja myyntiin Turun keskustasta. Oulussa on selkeä eroavaisuus alueiden asuntotarjonnassa ja vetovoimaisuudessa.

Lapset voivat kokea turvattomuutta ollessaan yksin

Kun koulut ja harrastukset ovat tauolla, lapsen arjesta katoavat tutut rutiinit ja aikuiset, jotka muuten huomaisivat huolen tai pahoinvoinnin merkit. Yksinäisyys, turvattomuus tai perheen vaikeat tilanteet voivat kärjistyä kesäkuukausina. SOS-Lapsikylän lasten, nuorten ja vanhempien chatit ovat avoinna myös kesällä.

Essi Sten Teknologiakiinteistöjen hallituksen puheenjohtajaksi

Essi Sten.

Teknologiakiinteistöjen hallituksen puheenjohtajaksi valittiin kevään yhtiökokouksessa Essi Sten . Hallituksen jäseninä jatkavat Jarkko Leinonen , Rutger Källén , Jarkko Virtanen sekä edellinen puheenjohtaja Aleksi Randell . Hallituksen sihteerinä jatkaa Juha Sumentola .

Kolmannes työssäkäyvistä siirtäisi kesälomaa elokuulle

Työelämässä olevista runsas kolmannes (35 %) siirtäisi koulujen kesälomaa muutamalla viikolla eteenpäin siten, että elokuu olisi lomakuukausi. Kesälomien siirtoa kannattavat muita useammin yrittäjät ja yksityiset ammatinharjoittajat. Miehet kannattavat muutosta naisia useammin, ja kannatus kasvaa vastaajan iän myötä.

Läpiajoliikenne katkaistaan maanantaina Kristiinankadulla kesän ajaksi

Kristiinankatu toimii kesäkatuna Eerikinkadun ja Linnankadun välillä elokuun loppuun asti.

Eurojackpotin potti kohoaa noin 18 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Tiistain arvonnassa pelin potti kohoaa noin 18 miljoonaan euroon.

Naantalin Musiikkijuhlat aloittaa Suomen festivaalikesän suurella soinnilla

Naantalin Musiikkijuhlien avajaiskonsertin johtaa virolainen Kristiina Poska.

Naantalissa käynnistyy torstaina 4. kesäkuuta Naantalin Musiikkijuhlat tarjoten kattauksen kamarimusiikista ja orkesterikonserteista jazziin ja intiimeistä kävelykonserteista presidentillisen Kultarannan puutarhan konserttiin. Esiintyjäkaartiin kuuluu niin menestystä niittäviä maailmantähtiä kuin taitavia nuoria taiteilijoita kotimaasta ja ulkomailta. 46. Naantalin Musiikkijuhlia vietetään 4.–13. kesäkuuta

Väitös: Asumisen “kohtuuhintaisuus” epäselvä käsite

Elina Sutela.

Maailmalla riittää puhetta asumisen kohtuuhintaisuudesta, mutta ilman yksimielisyyttä sen määritelmästä tai politiikkakeinoista. Turun yliopistossa toteutettu tuore väitöstutkimus osoittaa, että kohtuuhintaisuutta mitataan puutteellisesti ja tulkitaan eri tavoin eri yhteyksissä. Lisäksi usein sivuutetaan kysymyksen paikalliset erot. Kaikki tämä vaikeuttaa sekä ilmiön ymmärtämistä että toimivien ratkaisujen löytämistä.

Hedelmöityshoitoja toteutettiin ennätysmäärä

Suomessa aloitettiin viime vuonna hedelmöityshoitoja enemmän kuin koskaan ennen. Lapsettomien yhdistys Simpukka ry pitää muutosta erittäin toivottuna ja ilahduttavana.

Erityisammattiopisto Spesian Turun toimipaikassa tehtiin työelämäauditointi

Auditoijina toimivat Ari Hurme, Lindström, Katja Mäkelä, Tokmanni, Emma Sairanen, Turun Osuuskauppa, Teija Silver, Kaarea, Kosti Talala, 4Clean Services sekä Satu Lindén, Turun kauppakamari. Kuvassa eturivissä Annemari Suonsivu, Satu Lindén ja Liisa Porento. Kuvassa ovat myös auditoijat ja Spesian opetushenkilökuntaa.

Turun kauppakamari ja Pohjois-Karjalan kauppakamari ovat toteuttaneet työelämäauditoinnin erityisammattiopisto Spesian Turun toimipaikassa. Auditoinnin tavoitteena oli varmistaa, että koulutus vastaa työelämän tarpeita ja tukee täsmätyökykyisten opiskelijoiden työllistymistä.

Varhan uusi tupakoimattomana leikkaukseen -hoitomalli tavoittelee parempia hoitotuloksia

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) otetaan käyttöön uusi hoitomalli, jonka tavoitteena on tupakkatuotteiden lopettamisella parantaa hoitotuloksia ja vähentää toimenpiteisiin liittyvien komplikaatioiden riskiä. Tupakoimattomana leikkaukseen (TUPLEI) ja nikotiinittomana leikkaukseen (NIKLEI) -hoitomallit tarjoavat potilaille mahdollisuuden tehokkaaseen tupakka- ja nikotiinivieroitukseen ennen leikkauksia ja syöpähoitoja sekä akuutin sydän- tai aivoinfarktin jälkeen.

Little Italy Festival palaa Vanhalle Suurtorille

Little Italy Festival järjestetään Vanhalla Suurtorilla.

Vuodesta 2019 lähtien Little Italy Festival on kasvanut Suomen suurimmaksi Italia-teemaiseksi ulkoilmatapahtumaksi, joka houkuttelee kymmeniä tuhansia vierailijoita joka kesä.

Päällystystöitä tehdään ensi viikolla Nousiaisissa

Päällystystöitä ja erilaisia päällystystä edeltäviä ja valmistelevia töitä tehdään Viikolla 23 Varsinais-Suomessa Loimaalla, Kemiönsaaressa ja Nousiaisissa. Satakunnan kohteet sijaitsevat Raumalla, Merikarvialla ja Huittisissa.

Näköislehti

Urheilu

Niklas Nordgren Tuto Hockeyn hyökkäykseen

Niklas Nordgren tuulettaa maalia Kiekko-Vantaan paidassa.

Niklas Nordgren siirtyy Tuto Hockeyn riveihin sopimuksella, joka on mallia 1+1. 26-vuotias hyökkääjä siirtyy Tuton hyökkäysosastolle Vantaalta.

Turun Palloseura kaksivuotiseen sopimukseen hyökkääjä Otto Paajasen kanssa

Otto Paajanen TPS:n maalin edustalla.

TPS on solminut hyökkääjä Otto Paajasen kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Vasemmalta laukova, 33-vuotias keskushyökkääjä siirtyy Turkuun KooKoosta, jossa hän toimi kolme viimeistä kautta joukkueen kapteenina.

Pargas IF ja Paimion Rasti haluavat tuoda Jukolan viestin meren äärelle

Paimion Rasti oli viimeksi järjestämässä Jukolan viestiä vuonna 2015. Rastin ja Pargas IF:n yhteistyön toivotaan tuovan Jukolan viesti saariston maisemiin 2030-luvun alussa. Edellisen kerran Varsinais-Suomessa on järjestetty Jukolan viesti 2022, jolloin suunnistettiin Mynämäen maastoissa. Kuva on tämän kilpailun miesten viestin yhteislähdöstä.

Paimion Rastin ja Pargas IF:n leirissä eletään toukokuun lopulla jännittäviä hetkiä. Paimion Rasti ja Pargas IF ovat käynnistäneet aiempaa tiiviimmän yhteistyön, jonka tavoitteena on tuoda Jukolan viesti 2030-luvun alussa Varsinais-Suomeen.

Toiminnallisen urheilun ammattiliiga World Fitness Project saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja Turkuun

Turku Tuomiopäivä järjestetään tänä vuonna Rajupaja Areenalla Turussa 12.–13. kesäkuuta.

World Fitness Project (WFP) on vauhdilla kasvava toiminnallisen urheilun ammattiliiga, jonka huippukenttään kuuluu lajin parhaita urheilijoita ympäri maailman kausisopimusten kautta. Yhdysvaltalaislähtöinen globaalisti laajeneva organisaatio pyrkii tuomaan toiminnallisen urheilun ammattilaisurheilun kartalle. WFP:n yhteistyökumppaneihin kuuluu muun muassa Adidas.

TPS:n Neea ja Janina Rinne siirtyvät SBS Wirmoon

Neea Rinne (53)

Naisten F-liigaan ensi kaudeksi noussut SBS Wirmo on tehnyt ensi kauden kattavat sopimukset Neea ja Janina Rinteen kanssa. Siskokset siirtyvät Mynämäelle TPS:stä, jossa pelasivat kaksi edellistä kautta. Ennen TPS:ää Rinteet edustivat Tampereen Classicia. Neea Rinne oli myös voittamassa vastikään alle 19-vuotiaiden maailmanmestaruutta Suomen maajoukkueen mukana. Wirmon rungon ensi kaudella muodostaa nousun taanneet pelaajat.

TPS valmistautuu uuteen kiekkokauteen Sveitsissä

TPS matkaa Sveitsiin uuden kauden alla.

TPS valmistautuu tulevaan Liiga-kauteen harjoitusotteluilla Suomessa ja ulkomailla ennen syksyllä käynnistyvää kautta. Mustavalkoiset aloittavat elokuun alussa perinteisessä Pitsiturnauksessa Raumalla ja pelaavat lisäksi kotiottelut Lukkoa sekä Jokereita vastaan Gatorade Centerissä.