Spring Roll -festivaalin ohjelmistossa tanssin vierailuesityksiä ja elävää runoutta
Ehkä-tuotannon vuotuinen Spring Roll -festivaali kutsuu 24.3.–2.4. yleisöä uusiin kohtaamisiin ja avaa osallistujille nykytaiteen kirjoa eri muodoissaan. Keväisen festivaalin ohjelmistossa nähdään uuden tanssin ja esitystaiteen vierailuesityksiä, luento, kokeellisen musiikin konsertti, elävää runoutta, työpaja ja näyttely.
Festivaalin tapahtumapaikkana on Ehkä-tuotannon Nykytaidetila Kutomo, kuvataiteilija Hertta Kiiskin studio ja Osuuskunta Poesian työhuone Lainnon vanhassa kutomorakennuksessa Linnanfältin alueella. Ehkä-tuotannon aloitteesta käynnistyneen festivaaliyhteistyön toteutuksessa on Hertta Kiiskin ja Poesian taiteilijoiden lisäksi mukana myös turkulainen kokeellisen musiikin Himera-työryhmä.
Festivaali käynnistyy perjantaina 24. maaliskuuta kello 17 Hertta Kiiskin studiolla Kiiskin ja Adele Hyryn yhteisnäyttelyn Ikivanhoja, vasta tehtyjä, semi tuoreita ja uudehkoja töitä avajaisten merkeissä. Näyttely on avoinna sunnuntaihin 2. huhtikuuta asti vaihtelevin aukioloin.
Festivaalilauantaina 25. maaliskuuta kello 17 Poesian työhuoneen Avoimissa runoissa kuullaan kirjoittajien Mikael Brygger, Erkka Filander, Matias Loikala ja Henriikka Tavi maailmaan kuoriutuneita ja vielä kuoriutumattomia tekstejä.
Ilta jatkuu kello 19 Nykytaidetila Kutomolla koreografi Jenni-Elina von Baghin tanssiteoksen As time goes by vierailuesityksellä. Teos kantaesitettiin Zodiak – Uuden tanssin keskuksessa Helsingissä Sivuaskel-festivaalilla helmikuussa ja sitä on työstetty Ehkä-tuotannon taiteilijaresidenssissä Nykytaidetila Kutomolla.
Perjantaina 31. maaliskuuta kello 19 festivaaliohjelmistossa Nykytaidetila Kutomolla nähdään ranskalais-norjalaisen koreografin Orfee Schuijtin tanssiteos Thing Power. Kolmen tanssijan – Ingrid Haakstad, Orfee Schuijt ja Soile Voima – ja esinekokoelman esityksessä kehot ja elottomat materiaalit ovat tasa-arvoisia koreografisia toimijoita. Muotoja, medioita ja tekstuureja työstävä esitys keskittyy inhimillisten ja ei-inhimillisten suhteiden aistillisuuteen. Thing Power sai ensi-iltansa RIMI/IMIR SceneKunstissa Stavangerissa Norjassa marraskuussa 2020 ja sitä on työstetty Ehkä-tuotannon taiteilijaresidenssissä Nykytaidetila Kutomolla.
Festivaali jatkuu kuun vaihteen yli kun Nykytaidetila Kutomolla voi osallistua Satu Herralan luennolle Ruumiillinen kuratointi – luento (kehossa) lauantaina 1. huhtikuuta kello 17. Luento on yritys artikuloida sitä, mitä ruumiillinen tietoisuus voi antaa kuratointityölle käyttäen feministiteoreetikko ja fyysikko Karen Baradin toimijuusrealismia portaalina. Luento pohjaa Herralan Aalto-yliopistossa tekemään väitöstutkimukseen ja on jatkumoa hänen Nykytaidetila Kutomolla aiemmin maaliskuussa ohjaamalleen työpajalle.
Lauantainen festivaali-ilta jatkuu kello 19 Nykytaidetila Kutomolla turkulaisen kokeellisen musiikin ryhmittymä Himeran konsertti-illan merkeissä. Illan aikana kuullaan norjalaisen kitaristi ja säveltäjä Fredrik Rastenin Murmurations-teossarjaa, sekä Himera-työryhmän jäsenten Marja Ahti, Niko-Matti Ahti, Antti Tolvi ja Rasmus Östling yhteissävellys Yksi (Kevät).
Festivaalin päättää sunnuntaina 2. huhtikuuta kello 13–15 taiteilija ja qi gong -ohjaaja Antti Tolvin kaksituntinen työpaja Gong, ääni. Työpajassa kuunnellaan ja havaitaan tilassa, kehossa ja mielessä leijuvaa harmoniaa ja se sopii kaikille kiinnostuneille yli 15-vuotiaille.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)












