Viljasadosta keskinkertainen kahden heikon vuoden jälkeen

Suomen viljasato on tämänhetkisten arvioiden mukaan 3,6 miljardia kiloa. Ohraa, kauraa ja vehnää saadaan huomattavasti edellisvuotta enemmän, ruissato jää keskimääräistä pienemmäksi. Hernesato on ennätyksellisen suuri.

Sadonkorjuu on nyt viljojen osalta loppusuoralla. Tämän hetken arviot varmistuvat loppuvuodesta, kun maatiloilta saadaan lopulliset satotiedot.

– Luonnonvarakeskuksen (Luke) satotilastokysely käynnistyy lokakuussa. Kyselyn perusteella valmistuu Suomen virallinen satotilasto, joka sinetöi satotiedot vuodelta 2022 yli 100-vuotiseen tilastohistoriaan, kertoo Luken tilastopalveluiden yliaktuaari Anneli Partala.

Suomen eniten viljelty vilja on ohra. Viime vuonna ohrasato oli pienin lähes 50 vuoteen, ja ohrapulaa koettiin sekä maatiloilla että teollisuudessa. Tänä syksynä ohrasato on jo pääosin korjattu, ja sen määrä kattaa kotimaisen normaalin käytön. Ohrasato on noin kolmanneksen suurempi kuin vuonna 2021.

Suomen toiseksi viljellyimmän viljan, kauran, sato on noin 50 prosenttia suurempi kuin viime vuonna. Noin 1,2 miljardin kilon kaurasato täyttää tyhjiksi vajonneet viljalaarit ja takaa kotimaisen kasvavan kauratarpeen. Myös kauran vientinäkymät näyttävät tänä vuonna valoisilta – kauran vienti on ollut vuosittain 300–400 miljoonaa kiloa.

Vehnäsato on hieman keskimääräistä satoa suurempi eli noin 870 miljoonaa kiloa. Viime vuodesta sato kasvoi lähes kolmanneksen.

Ruissatoarvio on samansuuruinen kuin viime vuonna eli vajaa 70 miljoonaa kiloa. Ruissato jää lähes viidenneksen keskimääräistä pienemmäksi, eikä kata vuosittaista kotimaista kulutusta. Rukiin tuonti onkin todennäköistä ennen ensi vuoden satoa.

Ruoka- ja rehuherneen satoarvio tälle vuodelle on lähes 90 miljoonaa kiloa. Määrä on suurin yli 100-vuotisen tilastointihistorian aikana ja kaksinkertainen vuoteen 2021 verrattuna.

Peltoherneen eli ruoka- ja rehuherneen viljelyala, noin 34 000 hehtaaria, on kasvanut parina viime vuonna yhtä suureksi kuin rypsiala ja yhtä suureksi kuin perunan ja sokerijuurikkaan viljelyala yhteensä. Peltoherneen lisäksi Suomessa viljellään noin 5 000 hehtaarilla tarhahernettä, jonka sadosta suurin osa on pakastehernettä.

Luken satotilaston satoarviot perustuvat paikallisten ProAgria-keskusten asiantuntijoiden omilta alueiltaan antamiin arvioihin, jotka kuvaavat tilannetta syyskuun 19. päivänä. Kuntakohtaisten arvioiden pohjana ovat silmämääräiset havainnot sekä paikallinen asiantuntemus. Viljelykasvien pinta-alat perustuvat Ruokaviraston maaseutuelinkeinohallinnon tietojärjestelmän tietoihin. Satotilasto laajenee ja tarkentuu marraskuun 24. päivänä, jolloin Luke julkaisee alueittaisia satotietoja maatiloilta saatavien satotietojen perusteella.

Luonnonvarakeskus (Luke) on tutkimus- ja asiantuntijaorganisaatio, joka tekee työtä luonnonvarojen kestävän käytön ja biotalouden edistämiseksi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Maahanmuuttajavanhemmat mukaan oppitunneille Lausteen koulussa

Vanhemmat mukaan kouluun -projektiin osallistuu elokuusta alkaen pieni ryhmä vanhempia. Varsinaisille oppitunneille vanhemmat pääsevät syyskuusta alkaen.

Aurinko pimenee osittain koko maassa 12. elokuuta

Auringon kiekon halkaisijasta peittyy Suomessa Kuun taaksen enimmillään 83–85 prosenttia.

Aurinko pimenee osittain koko maassa 12. elokuuta. Tämänkertainen auringonpimennys näkyy lähes yhtä syvänä koko maassa. Kilpisjärvellä Auringon kiekon halkaisijasta peittyy parhaimmillaan 85 prosenttia ja Helsingissä 83 prosenttia. Aurinko ehtii laskea maan etelä- ja itäosissa ennen pimennyksen päättymistä.

Skanssissa palautetaan arvokasta paahdeympäristöä

Skanssinmäen harju on yksi Turun seudun harvoista hiekkaharjuista ja kaupungin mittakaavassa poikkeuksellisen arvokas paahdeympäristö. Alueella tehdään luonnonhoitotöitä, joiden tavoitteena on palauttaa harjun avoimuutta, valoisuutta ja paahteisuutta sekä turvata harvinaisten paahdelajien elinolosuhteet.

Kaarina-salissa jälleen Vauvakino

Vauvakinossa ovat kaikki liikkeet, jokellukset ja osallistumiset sallittuja.

Vauvaystävällinen elokuvanäytös Vauvakino järjestetään keskiviikkona 12. elokuuta. Vauvakinossa Kaarina-saliin voi tulla lastenvaunujen kanssa ja salissa voi liikkua vapaasti elokuvanäytöksen aikana.

Turun Osuuskaupan liikevaihto kasvoi alkuvuonna 4,6 prosenttia

Turun Osuuskaupan tammi–kesäkuun liikevaihto oli 418,0 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 4,6 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna.

Lämpenevä ilmasto vaikuttaa perhosten liikkumiseen – Suomessa muutoksia poikkeuksellisen paljon

Harlequin (Taxila haquinus).

Yli 60 prosenttia tunnetuista perhoslajeista on muuttanut Suomessa levinneisyysaluettaan, osoittaa tuore tutkimus, jossa perhosten liikkumista tarkasteltiin maailmanlaajuisesti.

Velkajarruvetäjä Valkonen: Suomen taloudessa tapahtuu nyt vuosikausia odotettu muutos

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja puolueiden yhteisen velkajarrutyöryhmän puheenjohtaja Ville Valkonen näkee vuosikausia odotetun ja Orpon hallituksen käynnistämän rakennemuutoksen olevan nyt vauhdissa Suomen taloudessa. Yksityinen sektori ja kansantalous kasvavat samalla, kun suuria julkisia menoja saadaan pienennettyä.

Laitahyökkääjä Lauri Laine lainalle Interiin osto-optiolla

Lauri Laine.

FC Inter ja tšekkiläinen FC Baník Ostrava ovat sopineet laitahyökkääjä Lauri Laineen loppukauden mittaisesta lainasiirrosta. Sopimuksessa on Interin optio tehdä siirrosta pysyvä.

Omapaussi antaa omaishoitajille omaa aikaa arjen keskellä

Turussa käynnistyy elokuussa uusi Omapaussi-toiminta, joka tarjoaa omaishoitajille mahdollisuuden ottaa aikaa itselleen arjen keskellä. Maksuttomaan toimintaan voi edelleen ilmoittautua.

Varhaiset käärmeet elivät maan pinnalla, maan alla ja meressä

Taiteilijan näkemys varhaisesta käärmeestä Tametara mirimistä kaivautumassa maahan. Taustalla on sauropodeja ja Navaornis-lintuja, joiden fossiileja on löydetty samoista myöhäisliitukauden kerrostumista Kaakkois-Brasiliassa.

Käärmeiden alkuperä on luultua monimuotoisempi. Brasiliasta löytynyttä käärmefossiilia tutkittaessa paljastui, että varhaiset käärmeet elivät monissa ympäristöissä: ne kaivautuivat maahan ja liikkuivat vedessä.

Koulun alkaminen näkyy pian liikenteessä

Koulujen syyslukukauden alkaessa liikenteeseen saapuu jälleen kymmeniä tuhansia uusia liikkujia, kun ekaluokkalaiset aloittavat koulutaipaleensa. Monelle lapselle koulumatka on ensimmäisiä itsenäisiä matkoja liikenteessä. Fintraffic muistuttaa, että koululiikenteen vilkastuessa autoilijoiden on syytä noudattaa liikennesääntöjä erityisen huolellisesti ja tarkkailla ympäristöään tavallistakin enemmän etenkin suojateiden ja koulujen läheisyydessä.

Joka toinen opettaja arvioi, että oppilaat eivät saa tarvitsemaansa tukea

Yli puolet OAJ:n kyselyyn vastanneista opettajista on sitä mieltä, ettei päätöksiä oppilaskohtaisesta tuesta voida tehdä lasten todellisten tarpeiden mukaisesti.

Vuosi sitten voimaan astuneen esi- ja perusopetuksen oppimisen ja koulunkäynnin tuen uudistuksen piti vahvistaa oppilaiden oikeutta saada tarvitsemansa tuki yhdenvertaisesti koko maassa. OAJ:n rehtoreille ja opettajille tekemä kysely osoittaa, että lain tulkintaan liittyvät epäselvyydet estävät monia oppilaita saamasta tarvitsemaansa tukea. OAJ vaatii, että opetuksen järjestäjät varmistavat toteuttavansa oppimisen ja koulunkäynnin tukea OKM:n ohjeistuksen ja lain mukaisesti kaikissa kunnissa ja kouluissa.

Uusi opintoseteli avaa tien korkeakouluopintoihin ilman opiskelupaikkaa jääneille

Uusi opintoseteli tarjoaa toiselta asteelta valmistuneille ja ilman korkeakoulupaikkaa jääneille nuorille mahdollisuuden suorittaa 30 opintopistettä avoimia korkeakouluopintoja täysin maksutta. Opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) kolmivuotisen kokeilun tavoitteena on madaltaa kynnystä tutustua korkeakouluopiskeluun ja tukea nuoria oman opintopolun löytämisessä. Digivisio 2030 -hanke toteutti OKM:n toimeksiannosta Opintosetelin digitaalisen ratkaisun suomalaisten korkeakoulujen yhteiseen Opin.fi-palveluun.

Logomo avaa lisää ilta-aikoja Frameless-näytöksiin

Näyttelyn Color in motion osuudessa lehtiä voi muun muassa liikuttaa, kun niiden päälle astuu.

Logomossa nähtävä kansainvälinen Framelesson kerännyt jo nyt ennätysmäärän kävijöitä. Useat suosituimmista vierailuajoista ovat olleet loppuunmyytyjä. Suuren kysynnän vuoksi Logomo avaa elokuulle uusia K-18-lisäslotteja.

Palo levisi parvekkeelta lattiarakenteisiin Varissuolla

Kerrostalon parvekkeella paloi roska-astia, josta palo levisi lattiarakenteisiin aamuyöllä Jösse Sakonkadulla Varissuolla. Asukas teki alkusammutuksen. Pelastuslaitos varmisti sammutuksen ja tuuletti tilat.

Äänimajakalla yritetään vähentää hirvikolareita Mynämäellä

Mynämäen äänimajakka.

Hirvieläinonnettomuudet ovat merkittävä liikenneturvallisuusongelma Varsinais-Suomessa. Alueella on vuosittain jopa yli 3 000–3 500 hirvieläinkolaria. Esimerkiksi koko maan valkohäntäpeurakolareista jopa yli joka kolmas tapahtuu Varsinais-Suomessa.

Eurojackpotin päävoitto nousi 32 miljoonaan euroon

Eurojackpotin tiistain kierroksella 32/2026 ei löytynyt täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on tarjolla noin 32 miljoonaa euroa.

Asuntokauppa digitalisoituu edelleen

Digitaalinen kaupanteko on jo reilun vuoden ajan ollut suosituin tapa asunto-osakkeiden kauppojen tekemiseen.

Suomalaiset solmivat heinäkuussa digitaalisesti yhteensä 3 186 asunto- ja kiinteistökauppaa, mikä on enemmän kuin minään aiempana kuukautena. Digitaalinen kaupanteko yleistyy vauhdilla erityisesti kiinteistökaupoissa, joiden määrä kasvoi viime vuoden heinäkuuhun nähden yli neljänneksellä.

Näköislehti

Urheilu

Laitahyökkääjä Lauri Laine lainalle Interiin osto-optiolla

Lauri Laine.

FC Inter ja tšekkiläinen FC Baník Ostrava ovat sopineet laitahyökkääjä Lauri Laineen loppukauden mittaisesta lainasiirrosta. Sopimuksessa on Interin optio tehdä siirrosta pysyvä.

Virjonen ja Kumlander Eugenessa

Enni Virjonen.

Alle 20-vuotiaiden yleisurheilun MM-kisat kisataan Eugenessa Yhdysvalloissa 5.–9. elokuuta. Turkulaisista MM-kisoissa nähdään Turun Urheiluliiton seitsenottelija Enni Virjonen ja Raision kuulaa edustava keihäänheittäjä Minea Kumlander .

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.

TPS:n kiekkomiehistön omatoimijakso päättyi – joukkue kokoontui ensimmäisen kerran maanantaina

Olli Wahlroos siirtyy Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaiseen juniorisarjaan.

Jääkiekkoilijoiden omatoiminen kesäjakso on päättynyt. TPS:n uuden liigajoukkueen kausi käynnistyi kunnolla maanantaina, kun joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdessä valmennuksen ja uusien pelaajien kanssa.

Otteluruuhka on Vaduzin kohtaavalle Interille positiivinen ongelma

Interin riemukkaasti sujuneet Euro-ottelut jatkuvat tällä viikolla.

Interin kaadettua Başakşehirin Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella matka kolmannella karsintakierroksella jatkuu jo tällä viikolla. Liechtensteinilainen FC Vaduz saapuu Kupittaalle tämän viikon torstaina 6. elokuuta ensimmäiseen osaotteluun. Toinen osaottelu pelataan 13. elokuuta.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.