THL: Etenkin kotihoidossa tarvitaan lisäkoulutusta vanhuspalveluissa

Ympärivuorokautisen hoidon ja kotihoidon ammattilaiset tarvitsevat lisää koulutusta elämän loppuvaiheen hoitoon, ilmenee Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kyselystä.

Vanhuspalvelujen tila 2020 -seurantakyselyssä selvitettiin iäkkäiden ympärivuorokautisen hoidon ja kotihoidon henkilöstön palliatiivisen hoidon ja saattohoidon osaamista. Arvioita kysyttiin yksiköiden esihenkilöiltä. Lisäksi selvitettiin henkilöstön täydennyskoulutusta.

Ympärivuorokautisen hoidon yksiköiden esihenkilöistä 56 prosenttia arvioi, että henkilöstö osaa palliatiivisen hoidon ja saattohoidon hyvin. Kotihoidon esihenkilöistä näin arvioi vain 22 prosenttia.

– Ympärivuorokautisen hoidon yksiköissä kuoleminen on tavallisempaa kuin kotona, joten koulutukseen on saatettu panostaa enemmän. Työtä tehdään myös yhdessä kokeneempien hoitajien kanssa, jolloin osaaminen karttuu. Kotihoidossa asiakkaan luona toimitaan usein yksin, arvioi johtava asiantuntija Teija Hammar THL:stä.

Kivun hoidon, muun oirehoidon ja lääkehoidon osaaminen arvioitiin yksiköissä pääosin hyväksi.

– Fyysisten oireiden hoito osataan yleensä paremmin kuin psykososiaalisten, henkisten ja hengellisten tarpeiden tunnistaminen. Myös kuolevan läheisten kohtaamiseen tarvitaan lisää osaamista, sanoo tutkija Pirita Forsius.

Ympärivuorokautisessa hoidossa ja kotihoidossa työskentelee pääasiassa lähihoitajia. Lähihoitajien osaamisen tarve korostuu öisin ja viikonloppuisin, jolloin sairaanhoitajia on yksiköissä erityisen vähän.

Palliatiivisessa hoidossa hoitajien tulee osata tunnistaa lähestyvä kuolema, hoitaa kipua ja muita oireita sekä tunnistaa potilaan psykososiaaliset tarpeet. Hoitajan tehtävä on myös havaita, koska apuun tarvitaan palliatiivisen hoidon erityisosaajia.

Palliatiivisen hoidon ja saattohoidon opinnot sisältyvät vain lähihoitajien peruskoulutukseen. Sairaanhoitajien koulutuksessa palliatiivisen hoidon opetuksen määrä vaihtelee.

– Vanhuspalveluiden pitäisi tarjota iäkkäille ihmisille niin hyvää hoitoa ja huolenpitoa, että he voisivat elää tutussa asuinpaikassaan myös elämän loppuvaiheessa. Työntekijät tarvitsevat tähän hyvää palliatiivisen hoidon osaamista, toteaa Forsius.

Kyselyn mukaan valtaosassa yksiköitä alle puolet hoitajista on saanut palliatiivisen hoidon täydennyskoulutusta. Sairaanhoitajilla täydennyskoulutus on yleisempää kuin lähihoitajilla.

Täydennyskoulutuksen tarjonta on kirjavaa.

– Viime vuonna avattu THL:n Saattohoitopassi-verkkokurssi on suunniteltu valtakunnallisesti yhtenäiseksi täydennyskoulutukseksi. Se sopii etenkin iäkkäiden palveluissa työskenteleville ammattilaisille, Hammar kertoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vasemmistoliiton mepit ehdottavat taiteilijoiden perustuloa

Vasemmistoliiton europarlamentaarikot tekivät EU:n kulttuuripääkaupungissa Oulussa 12. kesäkuuta pidetyssä kesäkokouksessa avauksen taiteilijoiden perustulokokeilusta Suomessa. Mepit ehdottavat, että Suomen seuraavaan hallitusohjelmaan kirjataan kaksi vuotta kestävä taiteilijoiden ja kulttuurialan ammattilaisten perustulokokeilu, jolla parannetaan näillä aloilla työskentelevien työmarkkina-asemaa, ehkäistään sosiaaliturvassa väliinputoamista sekä tuetaan pitkäjänteisen työskentelyn perusedellytyksiä.

Lonkkamurtumat vähentyneet Varsinais-Suomessa

Lonkkamurtumien vähentämiseksi on tehty Varsinais-Suomessa järjestelmällistä työtä. Murtumien määrä lähti hyvinvointialueella laskuun. Lonkkamurtumat ovat yhteiskunnalle kalliita hoitaa ja pahimmillaan ne heikentävät ikääntyneen toimintakykyä pysyvästi.

Kauppakeskus Skanssin alkuvuosi sujunut valoisasti

Kauppakeskus Skanssin alkuvuosi on ollut menestyksekäs. Skanssin alkuvuosi on ylittänyt Suomen kaikkien kauppakeskusten keskiarvoluvut.

Lintujen kevätmuutto päättynyt – Suomelle uusi pesimälaji

Viimeisenä vakituisen pesimälajiston kevätmuuttajana Suomeen saapui lapinuunilintu viime viikon torstaina. Mattimyöhäisiä viitakerttusia, pajulintuja tai muita hyönteissyöjiä saattaa vielä ilmestyä uusille reviireille, mutta kokonaisuutena kevätmuuton voidaan todeta päättyneen.

Saneeraustöitä Jäkärlässä pitkälle syksyyn

Kadunrakennustyöt ja Jäkärlän urheilupuiston saneeraustyöt sulkevat Rautakaudenpolun, Merovinkikadun ja Riipuspolun kaikelta liikenteeltä. Kiertotie opastettu Asematien, Paimalantien ja Arkeologinkadun kautta. Työt alkavat ensi viikolla ja jatkuvat 7. elokuuta saakka. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Raision Martinkadulla tietyö heinäkuun loppuun saakka

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Raisiossa Martinkatu 6:n kohdalla. Työt alkavat 15. kesäkuuta ja kestävät heinäkuun loppuun saakka. Paikalla on yksi ajokaista pois käytöstä. Ajo Martinkadulta Nesteentielle estetty.

Varhan sovellukseen uusia asiointia helpottavia toimintoja

Varha on ottanut käyttöön uusia palveluja, jotka helpottavat asiointia terveysasemien ja muiden asiantuntijoiden kanssa. Uudistukset sujuvoittavat kiireettömien asioiden hoitamista ja tarjoavat uusia tapoja saada apua ja neuvontaa. Varha-sovellus tarjoaa nyt entistä sujuvamman tavan hoitaa kiireettömiä asioita oman terveysaseman kanssa. Sovelluksen Viestit-osiossa asiakas voi lähettää viestin omalle hoitavalle tiimilleen.

Juhannussalko luo Hansatorille ahvenanmaalaista tunnelmaa

Hansatorille on pystytetty ahvenanmaalainen juhannussalko, jonka ovat rakentaneet Fixtjänstin työpajatoiminnassa mukana olevat erityistä tukea tarvitsevat henkilöt. Ahvenanmaan matkailua edistävä Visit Åland halusi tänä vuonna muistaa turkulaisia tällä erityisellä kesätervehdyksellä.

Viemärityö hidastaa liikennettä Tervahovinkadulla

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee tien moottoriajoneuvoliikenteeltä Tervahovinkadulla Stålarminkadun risteyksen kohdalta 12.–26. kesäkuuta välisen ajan. Kiertotie on opastettu Mestarinkadun ja Tiilentekijänkadun kautta.Kävelijät pääsevät kulkemaan työmaan ohi opastettua reittiä pitkin. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Monet kotimaiset kasvilajit kertovat ihmisen historiasta

Suomen luonnossa on runsaasti kasvilajeja, jotka ovat kulkeutuneet tänne ihmisen mukana esihistoriallisella ajalla tai keskiajalla. Uutuusteos esittelee kulttuurihistoriallisesti merkittävät suomalaiset kasvilajit.

Titanikissa avautuu juhannusviikolla tyhjiöitä ja poissaoloa tutkiva keramiikkanäyttely

Risako Yamanoin ja Özgü Gündeşlioğlun näyttely The void swallows the names we gave it avautuu yleisölle Titanik-galleriassa aivan juhannuksen kynnyksellä 18. kesäkuuta.

Kyvykkäät toimitusjohtajat viestivät ilmastoriskeistä johdonmukaisemmin

Johtamistaidoiltaan kyvykkäiden toimitusjohtajien yritykset käyttävät yhdenmukaisempaa kieltä viestiessään ilmastoriskeistä, osoittaa Turun yliopiston tutkimus.

Sataman uudistukset edistävät vihreän merikäytävän toteutumista

Kun punainen laiva saapuu Turun Satamaan, edessä on hektinen tunti ennen suuntaamista takaisin merelle. Käynnissä olevat yli 200 miljoonan euron satamauudistukset, mukaan lukien Fregatti-yhteisterminaalin rakentaminen, tehostavat sataman toimintaa. Yhdessä Viking Linen omien mittavien vastuullisuustoimien kanssa uudistukset myös edistävät vihreän merikäytävän toteutumista Turun ja Tukholman välillä.

Turun konsernin lainakanta ennätyskasvussa

Turun kaupungin tarkastuslautakunnan vuoden 2025 arviointikertomuksessa käsitellään kaupunkikonsernin johtamista, tilinpäätöstä, taloudellista tilannetta ja investointeja, lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja terveyden edistämistä, LUMO-ohjelmaa sekä perusopetuksen yläkoulun ja ammatillisen koulutuksen arvioinnin jälkiseurantaa.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Rakennusten purkutyöt käynnistyvät Raision keskustassa

E18 Raision keskustan kohta -hankkeessa valmistaudutaan rakennustöiden käynnistymiseen purkamalla rakennuksia. Purkutöillä mahdollistetaan tulevien kiertoteiden toteutus kesän aikana.

Turun AMK:n hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi Eeva-Johanna Eloranta

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sdp) on valittu Turun ammattikorkeakoulun hallituksen puheenjohtajaksi. Puheenjohtajan paikkaa piti aiemmin Turun kaupunginhallituksen jäsen Niko Aaltonen . Lisäksi hallitukseen nousivat uusina niminä Sofia Virta , Anders Blom ja Olga Hellman .

Logomon Move 5D -elämysillallinen valittiin ruokamatkailukilpailun finaaliin

Logomon Move·5D -elämysillallinen on valittu yhdeksi Hungry for Finland -ruokamatkailukilpailun 2026 kahdenkymmenen finalistin joukkoon. Kilpailu etsii Suomen parhaita ruokamatkailuelämyksiä, ja tänä vuonna mukaan pyrki 141 elämystä eri puolilta Suomea.

Näköislehti

Urheilu

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.

Puukkokatsomo: Kovia tuloksia Paavolla

Paavo Nurmi Games järjestettiin tänä vuonna hieman aiempaa aiemmin. Suomalaisen yleisurheilukauden kesän avaus onnistui kuitenkin aavistuksen haastavista lähtökohdista varsin hyvin. Yleisöä oli jälleen tuvan täydeltä ja myös tulostaso oli kova. Yksi huippuhetki koettiin miesten seipääässä, kun Kreikan Emmanouíl Karalís vastasi odotuksiin ja ylitti kuusi metriä.

TPS:n jalkapallonaisille uusia juniorisopimuksia

Turun Palloseuran naisten edustusjoukkue on solminut juniorisopimukset neljän nuoren pelaajan kanssa. Sopimuspelaajiin kuuluvat hyökkääjä ja laitapelaaja Dina Päkkilä , puolustaja Viivi Helle , keskikenttäpelaaja Emilia Jämsén sekä maalivahti Siiri Sorsakivi . Heistä Päkkilä ja Helle ovat syntyneet vuonna 2009. Jämsén ja Sorsakivi ovat syntyneet vuonna 2010.

Daniel Forsberg kohtaa Magan taas

Daniel Forsberg.

Kuten Ice Cage 7:n jälkeisten tapahtumien jälkeen saattoi arvata, Turkuhallissa 19. syyskuuta Ice Cage 8:ssa nähdään Daniel Forsbergin ja Magamed Gadievin kohtaaminen thainyrkkeilyssä. Kaksikko otti yhteen jo vuosi sitten toukokuussa Ice Cage 4 -tapahtumassa Helsingissä. Tuolloin turkulainen Forsberg vei ottelun nimiinsä kokemuksensa turvin kaikin tuomariäänin. Pysyvätkö asetelmat ennallaan Forsbergin kotiyleisön edessä?

Turku Tuomiopäivä laajenee kauppatorille – Market Square Meltdownissa käsilläkävelypiruetteja

Adrian Mundwiler voitti Turku Tuomiopäivän 2022. Nyt hän palaa Turkuun.

Crossfit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä järjestetään 11.–13. kesäkuuta. Seitsemän vuoden jälkeen kilpailu siirtyy Kupittaan jäähalliin. Perinteinen ulkoilmatapahtuman henki pyritään säilyttämään ulos rakennettavalla fan zone -alueella.