Turussa voi opiskella laululyriikkaa ja rikosnovellien kirjoittamista
Haluaisitko oppia kirjoittamaan omia lauluja? Tahtoisitko hiipiä pienin askelin dekkaristiksi tai loikata suoraan rikosnovellikirjailijaksi?
Luova kirjoittaminen tarjoaa kanavan ilmaista itseään ja myllätä mielikuvitusta. Sopiva kirjallisuuden laji löytyy jokaiselle. Turussa alkaa syksyllä kaksi uutta luovan kirjoittamisen koulutusta. Toisessa opitaan laululyriikan perusteet ja toisessa otetaan haltuun rikosnovellien kirjoittamisen taitoja.
Laulutekstien introkurssilla perehdytään sanoittamisen tekniikkaan ja työkaluihin alusta pitäen. Tehokas, selkeä, kiinnostava ja mieleen jäävä ilmaisu on laulunkirjoittajan tavoite. Koulutuksessa hankitaan työvälineitä tällaisten biisien rakentamiseen ja valetaan rohkeutta omaperäiseen, mutta kuulijat tavoittavaan ilmaisuun.
Laululyriikan Intro -kurssin kovaa ydintä on omien tekstien tekeminen, niistä saatu vertais- ja asiantuntijapalaute tekstien kehittämiseen kohti persoonallista ilmaisua.
Opettajina toimivat pitkän linjan muusikko, kitaristi-laulaja ja äänimaailman monitoimimies J-P Salo, jolla on mittava kokemus laulutekstien kääntämisestä ja kirjoittamisesta, sekä luovan kirjoittamisen opettaja, kirjailija, PsT Taina Kuuskorpi, joka ohjaa luovien tekstien syntyä eri kirjallisuuden lajien parissa. Hän on Suomen sanoittajayhdistyksen perustajajäseniä ja sen ensimmäinen puheenjohtaja.
Rikosnovellikurssi antaa ratkaisun avaimia omasta dekkarista haaveileville tai rikosnovellistiikasta kiinnostuneille. Jos kokonaisen dekkarin kirjoittamisen urakka pelottaa, työn voi paloitella ja aloittaa rikosnovellista. Moni kirjailija on aloittanut ja aloittaa romaanejaankin novellista. Onnistunut rikosnovelli on myös valloittava tekstityyppi sellaisenaan.
Kurssilla paneudutaan novellin kirjoittamisen perusteisiin rikoskirjoittamisen näkökulmasta. Sanoista puristetaan irti kaikki ja jännite hiotaan kohdalleen. Novellit ovat kirjoittamisen kuninkuuslaji, jonka avulla kirjailija voi pitää kynänsä ja sanansa terävinä sekä sisäistää tarinan rakenteita. Pienestä koostaan huolimatta taidokas rikosnovelli on kuin lipas, johon kurkistamalla aukeaa kokonainen maailma.
Kirjoittamisen opettajana toimii kirjailija, PsT Taina Kuuskorpi, joka on erikoistunut rikoskirjoittamiseen. Vertaisryhmästä ammennetaan lisäpotkua, ideoita ja iloa.
– Kukaan ei ole liian noviisi kokeilemaan kirjoittamisen ja luovuuden taitojaan. Nämä kurssit sopivat myös vasta-alkajille, kunhan tahtoa ja paloa kehittää ja viilata taitoja riittää, kouluttajat korostavat.
Kurssit alkavat lokakuussa. Opetus tapahtuu luovan kirjoittamisen keskus Luovimen tiloissa Turussa. Lisätietoja ja ilmoittautumisohjeita löytyy osoitteista www.luovin.com tai www.facebook.com/luovin.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)