Nostalginen Turku: Yhdistys maalarimestarien asialla

Turun Maalarimestariyhdistyksen huoneiston Aurajoki-maalaus, edessä maalauksen tekijä, maalarimestari Vieno Mäkinen. Turun Maalarimestariyhdistyksen huoneiston Aurajoki-maalaus, edessä maalauksen tekijä, maalarimestari Vieno Mäkinen. Kuva: Esa Kulmala

Taloudellinen laskusuhdanne aiheutti 1890-luvulla paljon ongelmia ja yksi välittömistä seurauksista oli se, että rakentaminen väheni radikaalisti. Tämä ilmiön seurauksena myös turkulaismaalareilla oli vaikeaa ja monet joutuivat työttömäksi. Yleinen epävarmuus ja heikentyneet palkat olivat suurimpana syynä siihen, että turkulaiset maalarit päättivät perustaa oman edunvalvontayhdistyksen vuonna 1896.

Turun Maalarimestariyhdistyksen viralliseksi perustamisvuodeksi on kirjattu kuitenkin vasta vuosi 1902, jolloin myös tarvittavat paperiasiat saatiin kuntoon. Sitä ennen perustamista valmisteli erillinen komitea maalarimestari Samuel Koskisen johdolla.

Perustamiskokous pidettiin Turun Käsityöläisyhdistyksen huoneistossa perjantaina 21. maaliskuuta 1902. Yhdistys sai komean nimen; siitä tuli Turun Maalarimestarien ja maalariliikkeenharjoittajien yhdistys. Yhdistyksen alkuvuodet olivat varsin rauhallisia ja toiminta oli ajoittain keskeytyksissä. Vuonna 1917 yhdistys herätettiin uudestaan henkiin ja siitä lähtien toiminta on ollut aktiivista ja vilkasta.

Vuonna 1930 yhdistys sai virallisen tunnuksen, kun taiteilija K. Rautiaisen suunnittelema lippu otettiin käyttöön. Asian oli pannut vireille puheenjohtaja J. Ulstedt. Lippu vihittiin käyttöön juhlamenoin vuoden 1931 vuosikokouksessa.

Yhdistys kokoontui ensimmäisinä vuosikymmeninä turkulaisissa ravintoloissa sekä Turun Työnantajain yhdistyksen huoneistossa. Vuonna 1953 Wiljam Marttinen ehdotti, että yhdistys hankkisi omat toimitilat. Hanke sai tuulta purjeisiin ja taustalle perustettiin niin sanottu omakotirahasto.

Projekti eteni ja varoja karttui 1950-luvun loppuvuosina niin hyvin, että kaupoille päästiin 1960-luvun alussa. Läntisellä Rantakadulla sijainnut puutalo siirtyi yhdistykselle 19. tammikuuta 1960. Koko 1960-luku oli elävää aikaa ja silloin oli monenlaista aktiviteettia harrastekerhoista matkoihin.

1970-luvulle tultaessa kerhohuoneiston olemassaolo joutui vaakalaudalle. Turun palosta säästynyttä puutaloa yritettiin ostaa. Yhdistys piti kuitenkin päänsä. 1990-luvulla oli monenlaisia käänteitä ja lopulta yhdistys luopui talosta, kun se sai uudet tilat Taitojen Aika -projektin yhteydessä alkuperäisestä Samuel Koskisen talosta Hämeenkadulta.

Turun Maalarimestariyhdistys on tänä päivänä paikallinen lähes 120-vuotias vireä yhdistys, jonka missiona on koota edelleen paikalliset pintaurakointiyritykset yhteen sekä edistää alan yleistä kehitystä.

Heikki Möttönen

Täyttä asiaa: Parempaa kiekkoa ensi kaudella

TPS:n maalivahti Eetu Mäkiniemi joutuu kaivamaan kiekon maalistaan HPK:n pelaajien juhliessa.

Turkistarhaus tulee kieltää pikimmiten. Samoin broileri- ja munakanojen verkko- ja lattiatarhaus.

Hymy ei hyydy

Suomi valittiin maaliskuussa jo yhdeksättä kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Mutta olemmeko me juhlineet tätä jokaisen PR-toimiston brändiunelmaa ja mainettamme nostattavaa saavutusta? Voiton julkistuksen jälkeen mediassa rynnättiin toki selvittämään onnellisuutemme salaisuutta, mutta somessa käynnistyi välittömästi tyypillinen suomalainen natina ja mutina. Mekö muka onnellisia? Entäs itsemurha- ja väkivaltatilastot? Eihän täällä ole töitäkään kohta kenelläkään.

Aivovaltimopullistuman puhkeamisen ehkäisyssä testataan aspiriinia yhdistettynä tehostettuun verenpaineen hoitoon

Aivovaltimopullistuman kanssa voi yleensä elää tavallista elämää, kertoo Itä-Suomen neurokirurgian professoriksi nimitetty Timo Koivisto .

Sokerijuomista joutuu pulittamaan lisämaksun Hesburgerilla

Hesburgerin aterioiden oletusjuomaksi tulee sokeriton Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoma 1. huhtikuuta alkaen.

Hesburger muuttaa aterioidensa oletusjuoman Suomessa sokerittomaksi 1. huhtikuuta alkaen. Jatkossa ateriat sisältävät oletuksena Coca-Cola Zero Sugar -virvoitusjuoman ja sokerillisen vaihtoehdon voi valita lisämaksusta.

Turun työllisyystoimiin ja ammatilliseen koulutukseen miljoona euroa

Turun kaupunki vahvistaa työllistymistä panostamalla 500 000 euroa ammatilliseen koulutukseen sekä esittämällä kaupunginhallitukselle 7. huhtikuuta neljän työllisyyden pilottihankkeen hyväksymistä. Hankkeiden arvo on niin ikään 500 000 euroa.

Kantaesitys Sigyn Sinfoniettan konsertissa

Sigyn Sinfonietta.

Sigyn Sinfoniettan konsertti Aikamme maisemia perjantaina 10. huhtikuuta kello 18 nostaa esiin uutta musiikkia sekä suomalaisen modernin klassikon. Konsertin huipentaa amerikkalaisen säveltäjän Alex Stephensonin teoksen Logarithms of a Landscape jousiorkesterisovituksen maailman kantaesitys.

Pääsiäisen sää melko vaihteleva – lämpötilat lähellä tavanomaista

Poutaisinta on pääsiäisenä maan pohjoisosassa. Räntä- ja lumisade voi heikentää ajokeliä paluuliikenteessä. Ilmatieteen laitoksen 2. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan pääsiäistä vietetään laajalti vaihtelevassa ja melko epävakaisessa säässä.

Kaarina-salissa heittäydytään K-popin pyörteisiin

Taru Salminen.

Lasten ja nuorten tiedeluennot rantautuvat huhtikuussa myös Kaarinaan. Torstaina 9. huhtikuuta Kaarina-salissa perehdytään K-popin saloihin. K-pop eli Korean pop on Etelä-Koreasta lähtöisin oleva musiikkigenre, joka on noussut räjähdysmäiseen suosioon erityisesti 2020-luvulla.

Uusien henkilöautojen kauppa piristyi hieman maaliskuussa – sähköautojen kysyntä kasvussa

Henkilöautoja ensirekisteröitiin maaliskuun aikana 6 790 eli 9,9 prosenttia enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Tammi–maaliskuussa henkilöautoja ensirekisteröitiin 17 200, mikä on 3,0 prosenttia enemmän kuin vastaavana ajankohtana viime vuonna.

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Kaksi 15-vuotiasta katuryöstäjää puukotti 16-vuotiasta Varissuolla

Lounais-Suomen poliisi tutkii Turun Varissuolla alaikäisten keskuudessa keskiviikkona tapahtunutta väkivallantekoa. Poliisi on ottanut teosta epäiltynä kiinni kaksi henkilöä. Poliisi hälytettiin keskiviikkona kello 19 aikaan Varissuon Suurpäänkadulle, missä ensitietojen mukaan oli tapahtunut puukotus.

Työllisyysrahasto: Aikuiskoulutustuki auttoi kymmeniä tuhansia suomalaisia pysymään työelämässä

Työllisyysrahaston tuore julkaisu kokoaa ensimmäistä kertaa yhteen aikuiskoulutusetuuksien toimeenpanon, käytön ja vaikutukset 2000-luvun alusta niiden lakkauttamiseen saakka. Työllisyysrahasto

Tuhansia palokuntanuoria Maskuun

Leiri on tärkeä koulutustilaisuus palokuntatoiminnasta kiinnostuneille lapsille.

Maskun kunta solmii pääyhteistyökumppanuuden HÄLY 2026 -suurleirin kanssa. Heinäkuussa Maskuun saapuva palokuntanuorten kansainvälinen koulutusleiri tuo mukanaan tuhansia palokuntanuoria ympäri maailmaa.

Asunto-osakeyhtiöön lisärakennettuja asuntoja ei saa myydä kuluttajille ilman vakuutta

Kun asunto-osakeyhtiöön rakennetaan lisää asuntoja, rakennuttajan on asetettava vakuus suorituskyvyttömyyden varalle ennen kuin asuntoja myydään kuluttajille. Kuluttaja-asiamies määräsi Tampereella toimivalle rakennusliike Aki Hyrkkönen Oy:lle kiellon havaittuaan vakuuden puuttumisen.

Sitä kohti mikä tuntuu oikealta

Essi Peltosen töitä on esillä Auran Galleriassa.

Essi Peltosen näyttely Uusi Alku on esillä Auran Galleriassa 10.4.–3.5.

KHO: Kaarinan keskusvaalilautakunnan korjattava kuntavaalitulosta mutta vain yhden ehdokkaan kohdalta

Korkein hallinto-oikeus (KHO) palauttaa kuntavaalituloksen oikaistavaksi Kaarinan keskusvaalilautakunnalle mutta vain yhden ehdokkaan osalta. Perussuomalaisten ehdokas Wladyslaw Kosonen sai vahvistetun vaalituloksen mukaan 15 ääntä liikaa. KHO:n päätöksen mukaan äänimääräksi on vahvistettava 12, koska vertausluvun perusteella hän sijoittuu vaalituloksessa liian korkealle perussuomalaisten ehdokkaiden joukossa.

RetkiKinossa yötöntä yötä, pettymyksiä ja retkiherkkuja

Neljä retkiruokaa neljällä eri keittimellä.

RetkiKinossa päästään tiistaina 7. huhtikuuta kello 18 Kino Killassa nojatuolimatkalle pohjoisen suuriin erämaihin ja herkuttelemaan retkiruokien ääreen. Suomen suurimmissa kansallispuistoissa, Lemmenjoellla ja Urho Kekkosessa retkeillään hieman erilaisissa tunnelmissa. Keskikesän yöttömästä yöstä nautiskellaan kultamailla ja syksyinen vaellus kääntyy pettymykseksi Kekkospuistossa.

Poliisi: Liedon vanhan meijerin paloa epäillään tahallaan sytytetyksi

Lounais-Suomen poliisi tutkii Liedossa torstaiyönä vanhassa meijerirakennuksessa ollutta tulipaloa tuhotyön yrityksenä. Poliisi pyytää asiasta havaintoja.

Näköislehti

Urheilu

Kymmenvuotias Hertta Karvonen debytoi Metsämäen perheraveissa

Hertta Karvonen ja Matilda Korpi.

Metsämäen raviradalla järjestetetään pitkäperjantaina ilmaiset perheravit. Päivän aikana nähdään myös monelle nuorelle ohjastajalle ensimmäisiä kilpailuja. Yksi heistä on pian kymmenen vuotta täyttävä Hertta Karvonen .

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.