Stand up -koomikko on ennen kaikkea asiakaspalvelija
Turussa käynnistyy ensi torstaina 10. lokakuuta komediaklubi Lööperi. Jokaisessa syksyn kuudessa Lööperi-illassa esiintyy neljä vaihtuvaa koomikkoa. Esiintyjät ovat sekä kokeneita stand up -koomikoita, jotka kokeilevat uutta ohjelmistoa että aloittelevia tekijöitä.
Ravintola Old Bankissa järjestettävää stand up klubia isännöi vajaan parinkymmenen vuoden stand up -kokemuksella Pete Harju.
– Juontajan näkökulmasta tällaisten iltojen haaste on arvaamattomuudessa. Koskaan ei voi tietää, millainen illasta muodostuu. Siinä, kuten stand upissa yleensäkin, pitää lukea paikalla olevaa yleisöä hyvin tarkasti, Harju toteaa.
Hän korostaa, että stand up -koomikko on ennen muuta asiakaspalvelija.
– Koomikon pitää osata haistella yleisön tunnelmaa ja millaisia juttuja heille voi kertoa. Lööperi-klubin kaltaisessa illassa, jossa esiintyjinä on sekä ensikertalaisia että kokeneempia, minun tehtävänäni on pitää huoli siitä, että yleisö on vastaanottavainen ja esiintyjien on helppo nousta lavalle.
Uransa aikana Harju on nähnyt käytännössä koko suomalaisen stand upin kaaren viihteen outolinnusta tunnustetuksi komiikan lajiksi.
– Uran alkuaikoina sai käytännössä joka keikalla selittää, mitä yleisö on itse asiassa tullut katsomaan. Ainakin siinä mielessä aloittelevien koomikoiden on helpompi nousta lavalle, että kaikki tietävät nykyään mitä stand up on, Harju muistelee.
– Tosin ei stand upin aloittaminen vieläkään helppoa on. Väittäisin, että komiikan tekeminen on yksi vaikeimmista, ellei vaikein, teatterin alalaji, hän jatkaa.
Silti Harju törmää edelleen toisinaan ihmisiin, jotka sanovat, etteivät pidä stand up -komiikasta. Sitä Harju ei purematta niele.
– Väitän, että sellaiset ihmiset eivät vain ole nähneet itselleen sopivaa koomikkoa. Tänä päivänä stand upin kirjo on valtavan laaja. Jos ylipäätään tykkää mistään huumorista, stand upista varmasti löytyy joku omaan makuun sopiva, Harju sanoo.
Asiakaspalveluhenkisyyden lisäksi Harju nostaa yhdeksi stand up -koomikon tärkeimmistä ominaisuuksista tilannetajun.
– Stand upin mahdollisuudet ovat tänä päivänä lähes rajattomat. Siihen voi törmätä lähes missä tahansa. Se vaatii myös koomikolta paljon. Repertuaarin pitää olla laaja. Esimerkiksi häät tai baarikeikka ovat tilanteina niin erilaiset, että samat jutut todennäköisesti toimi joka paikassa.
Lööperi-klubi Old Bankissa 10. lokakuuta kello 20 alkaen. Syksyn muut Lööperi-klubit järjestetään 31. lokakuuta, 7. marraskuuta, 21. marraskuuta, 12. joulukuuta ja 26. joulukuuta.
Ilkka Lappi



















