Kaupungin ytimeen rakentuvat uudiskohteet kiinnostavat Turussa asunnonostajia
Asuinkäyttöön sopivat keskustatontit ovat Turussa harvassa. Auratum Asunnot rakennuttaa Turun keskustaan ja Kupittaan alueelle parhaillaan useampia uudiskohteita, joille on saatu tilaa purkamalla vanhaa rakennuskantaa.
Auratum Asuntojen toimitusjohtajan Matti Äijälän mukaan Turun ydinkeskustan ja Kupittaan uudiskohteet kiinnostavat asunnonostajia nyt toden teolla. Entisen HK Ruokatalon alueelle noussut asunto-osakeyhtiö Kupittaan Momentum on jo lähes myyty.
– Momentumin lähtö oli huikea heti, kun kohde tuli tarjolle. Sen asunnoista 150 oli myyty jo kaksi vuotta ennen talon valmistumista. Nyt vapaita asuntoja Momentumissa on jäljellä enää parikymmentä.
Auratum Asunnoilla on Momentumin lisäksi työn alla kolme asuintalokohdetta myös Turun ruutukaava-alueella. Kun Momentum saa uudet asukkaansa keväällä 2020, syksyksi 2021 valmistuu entisen Brahe-Centerin paikalle As Oy Skandium. Sen jälkeen on As Oy Yliopistonkatu 5:n sekä Kauppaopiston tontille suunnitteilla olevien talojen vuoro.
– Yliopistonkatu 5:een on ollut jo suurta kiinnostusta, vaikkei sen rakentamista ole vielä edes aloitettu. Uudet keskusta-asunnot kiinnostavat erityisesti vanhempia pariskuntia, mutta myös perheitä. Monet haluavat asuntoon, jossa ei vuosiin tule remontteja vastaan.
Suurten ikäluokkien omakotitaloasujista moni kokee kiinteistön ja sen pihapiirin ylläpidon vievän jo liikaa voimia, ja halu siirtyä vaivattomampaan asumismuotoon houkuttelee. Ympäristökunnista muutetaan myös monipuolisempien palveluiden perässä Turun keskustaan.
Äijälä näkee Auratum Asuntojen kohteiden valtteina paitsi sijainnin myös asuntojen viimeistelyyn panostamisen. Rakentamisvaiheessa asunnon ostanut pääsee vaikuttamaan kodin materiaali- ja kalustevalintoihin itsekin.
– Mietimme yksityiskohdat viimeistä pyyhekoukkua myöden ja kuuntelemme asiakkaiden tarpeita. Asunnoissa on viilennys, laadukkaat kiintokalusteet ja isot, lasitetut parvekkeet. Sähköiset ovenavaukset ovat ratkaisuja, jotka näkyvät jokapäiväisessä elämässä, kun vaikkapa kauppakassien kanssa kulkeminen helpottuu. Sisätiloihin järjestetty jätehuolto on sekin mukavuustekijä, Äijälä sanoo.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)














