Taiteilijakoti Casa Haartman avaa ovensa yleisölle kesäkuussa Naantalissa
Axel ja Hedvig Haartmanin taiteilijakoti Casa Haartman Naantalin keskustassa avaa ovensa yleisölle kesäkuun alussa. Tähän asti taiteilijakoti on ollut avoinna vain ryhmille sopimuksen mukaan. Taiteilijakoti on 1.6.–12.8. auki maanantaista lauantaihin kello 12–15, taideystävien ja arkkitehti Erik Bryggmanin ystävien iloksi. Taiteilijakodin henkilökunta kerää muistoja, valokuvia ja tarinoita Haartmanin pariskunnasta ja heidän kodistaan 18.–19. toukokuuta.
Taiteilija Axel Haartmanin (1877–1969) ja hänen vaimonsa Hedvigin (os. Stolpe (1874–1967) läsnäolo on edelleen vahvasti aistittavissa Naantalissa sijaitsevassa Casa Haartmanissa. Casa Haartman oli pariskunnan koti 40 vuoden ajan. Taiteilijakoti on hyvin säilynyt ja esillä on tunnettujen taiteilijoiden, kuten Helene Schjerfbeckin, Fanny Churbergin ja Albert Edelfeltin tauluja ja taide-esineitä, sekä Axel Haartmanin omia teoksia, kattomaalauksia ja itsesuunnittelemia huonekaluja.
Axel Haartman oli monipuolinen kulttuurivaikuttaja: taiteilija, kirjailija, taidekriitikko, kuvittaja, mainospiirtäjä, lehtimies, taidekauppias ja Turun taidemuseon intendentti.
Casa Haartman on tunnetun turkulaisarkkitehdin, Erik Bryggmanin (1891–1955), piirtämä rakennus. Se on suunniteltu vuosina 1925–26 ja edustaa 1920-luvun klassista tyyliä. Bryggman haki huvilaan vaikutteita Italiasta. Bryggman laati lisäksi puutarhasuunnitelman ja puutarha on tänäkin päivänä kuin aidattu vehreä keidas keskellä Naantalia.
Axel ja Hedvig Haartmanin entistä kotia Axel Haartmanin kuolemasta 1969 lähtien hallinnoinut Hedvigs Minne -yhdistys lahjoitti Casa Haartmanin Åbo Akademin säätiölle viime elokuussa.
Casa Haartmanin yläkerrassa sijaitseva Axel Haartmanin ateljee muutettiin tämän testamentin mukaisesti tutkija-asunnoksi. Tila oli tutkijoiden käytössä 1970-luvulta 1990-luvulle saakka.
Taiteilijakodin henkilökunta kerää muistoja ja henkilökohtaisia tarinoita Haartmanin pariskunnasta ja heidän entisestä kodistaan. Kaikki, joilla on kerrottavaa talon entisistä asukkaista tai sen historiasta, ovat tervetulleita Casa Haartmaniin, Luostarinkatu 3, Naantali, perjantaina 18. toukokuuta ja lauantaina 19. toukokuuta klo 11–15, jolloin valokuvat, muistot ja tarinat otetaan talteen.
Kerätty aineisto tallennetaan tutkimustarkoituksessa Casa Haartmanin arkistoon.
Vierailuja on joka tunti oppaan johdolla kello 12, 13, 14, 15. Lauantaisin kello 13 opastus on ruotsiksi. Opastettuja kierroksia tilauksesta sopimuksen mukaan. Naantalin musiikkijuhlien aikana 11.–13. kesäkuuta taiteilijakoti on suljettu konserttien vuoksi.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)












