Juwati Alho tuottaa proteiinipommi tempeä lähiruokana

Juwati Alho valmistaa fermentoituneista pavuista tempeä, jonka suosi on yltänyt reko-piireistä marketteihin asti. Juwati Alho valmistaa fermentoituneista pavuista tempeä, jonka suosi on yltänyt reko-piireistä marketteihin asti. Kuva: Marianne Rovio

Aasialaisuus ja suomalaisuus yhdistyvät turkulaisen Juwati Alhon valmistamissa proteiinipitoisissa tempeissä. Tempe on kasvisruokaa ja erittäin proteiinipitoista. Tempe on fermentoitua ja keitettyä soijapapua ja tyypillistä arkiruokaa Alhon kotimaassa Indonesian Jaavan saarella.

– Indonesiassa kaikki eivät syö sianlihaa uskonnon vuoksi ja liha on muutenkin kallista herkkua. Siksi siellä syödään paljon tempeä, sillä se on todella proteiinipitoista ja edullista verrattuna lihaan. Liha on melkein juhlaruokaa Indonesiassa, Alho kertoo.

Alho kuvailee tuoreen tempen aromia pähkinäiseksi, lihaisaksi ja sienimäiseksi. Tempeä voi käyttää kuin lihaa. Hän on nimennyt omat tuotteensa Java Kitchen -tuotteiksi, mutta hänellä on suunnitteilla vaihtaa tuotenimi tulevaisuudessa.

– Tempeä voi käyttää hyvin monipuolisesti ja siitä voidaan valmistaa ruokaa monilla eri resepteillä. Sitä syödään paistettuna, keittona, grillattuna, friteerattuna tai höyrytettynä.

Fermentointiprosessin vuoksi tempessä on paljon proteiinia, kuitua ja ravintoa.

– Sen lisäksi, että tempe on terveellistä, se on myös hyvänmakuinen ja oiva lihankorvike kasvis- tai vegaaniruokavalioon. Fermentoidut pavut myös sulavat helpommin, Alho lisää.

Alho on valmistanut tempeä perinteiseen tapaan GMO-vapaista luomu soijapavuista, mutta nyt häneltä on tullut myyntiin kotimaista tuotantoa hyödyntävä härkäpaputempe. Siinä yhdistyvät kotimaisuus, lähiruoka ja kasvisruokatrendi aasialaiseen tyyliin. Hänelle lähiruoka on tuttu asia jo lapsuudesta.

– Itse olen aina tottunut siihen, että kaikki ruoka tulee läheltä. Vanhempani kasvattivat ruokaa puutarhassaan, ja se mikä jäi yli, niin sen he myivät eteenpäin.

Alho on myynyt tempeä Turun Reko-lähiruokarenkaassa jo vuoden verran. Soijatempet ovat päässeet lisäksi myyntiin jo turkulaisiin isompiin marketteihin, ja niiden suosio on ollut suurta. Nyt myös härkäpaputempen on tarkoitus päästä kauppojen hyllyille Reko-ringin lisäksi.

Reko-ringissä Alho viihtyy hyvin.

– Siellä on loistava ja iloinen ilmapiiri. Kaikki tervehtivät iloisesti. Hienoa Rekossa on myös se, että ruoan hävikki minimoituu huomattavasti, koska ruokaa valmistetaan vain se määrä mitä sitä on tilattu.

Alhon valmistamat tempet ovat maustamattomia eikä niihin ole lisätty suolaa.

– Moni kiittää sitä, koska näin he saavat maustaa tempen haluamallaan tavalla.

Indonesiassa tempe maustetaan usein valkosipulilla, vedellä ja suolalla. Tempe on helpoin paistaa paistinpannulla, mutta valkosipulia sopii käyttää vain tempen marinoinnissa. Alho valmistaa tempen lisäksi tulista chilitahnaa sekä mietoa curry-tahnaa.

– Myös chili kasvatetaan täällä ihan lähellä. Chili-tahna on kyllä aika tulista, ja se sopii lisukkeeksi ruokiin.

Marianne Rovio

(Un)expecting on näyttely, installaatio ja performanssi

Raija Malka.

(Un)expecting on näyttely, installaatio ja performanssi. Se on esitys, jonka pääosassa ovat Raija Malkan maalaukset. Ne ovat esillä Turun taidemuseon Studiossa 6.2.–22.3. Avajaiset ovat torstaina 5. helmikuuta. Keskeinen dramaturginen ajatus on, miten katsomme ja ymmärrämme maalaustaidetta.

Liikenne vilkastui loppuvuonna

Junaliikenne ja maantieliikenne vilkastuivat loppuvuonna Suomessa. Lähijunien ja kaukoliikenteen matkustajamäärät kasvoivat, ja myös henkilö- ja pakettiautojen määrä maanteillä nousi edellisvuoteen verrattuna. Suomen ilmatilan yli lentäviä lentokoneita on sen sijaan historiallisen vähän. Samaan aikaan Fintrafficin digipalveluiden käyttö kasvoi lähes 30 prosenttia, ja Fintraffic Mobiili -sovellus rikkoi 130 000 latauksen rajan.

Partiolaiset aikamatkalla ensi kesänä

Partiolaiset kokoontuvat ensi kesänä Kokemäellä. Kuva on vuodelta 2018.

Lounais-Suomen Partiopiiri järjestää neljännen kesäpiirileirinsä Momentumin Kokemäen Pitkäjärvellä 9.–17. heinäkuuta. Leirille ilmoittautuminen on käynnissä. Momentumille osallistuvat partiolaiset ovat iältään 10–25-vuotiaita. Momentum toteutetaan kokonaan vapaaehtoisvoimin.

Kuulovammaisten paloturvallisuuden toteuttamisessa puutteita ja lainvastaisia käytäntöjä

Kuuloliitto selvitti kyselyllä, kuinka paloturvallisuus toteutuu kuulovammaisten ihmisten kodeissa. Joka neljäs vastaaja kertoi, että paloturvallisuuden toteutumisessa on puutteita. Muutama vastaajaa koki, että paloturvallisuus ei toteudu lainkaan. Avovastauksista kävi ilmi myös useita lainvastaisia käytäntöjä.

Kolme herkullista kalakeittoa

Savumuikkukeitto.

Kalakeittopäivää vietetään tiistaina 3. helmikuuta. Kalakeiton voi valmistaa tuoreesta kalasta, säilykkeestä tai kylmäsavukalasta. Kalakeittopäivää vietetään tänä vuonna jo yhdeksättä kertaa.

Halpakauppojen ilmalämmittimistä useita rakennuspaloja tänä talvena

Talven ensimmäiset paukkupakkaset lisäsivät kotien lämmitystarvetta joulun jälkeen, ja nyt kovia pakkasia on luvassa lisää eri puolille Suomea. Ifin palotutkijat haluavat varoittaa vaarallisesta ilmiöstä liittyen dieselkäyttöisiin ilmalämmittimiin.

OP Varsinais-Suomi tarjoaa kesätyötä 200 nuorelle

Petri Leino.

OP Varsinais-Suomi etsii 13. helmikuuta saakka yleishyödyllisiä yhdistyksiä, jotka voivat tarjota kesätyötä 15–17-vuotiaille nuorille. Kesäduuni OP:n piikkiin -kampanjassa yhdistys työllistää nuoren kahdeksi viikoksi, ja OP Varsinais-Suomi lahjoittaa nuoren palkan yhdistykselle.

Loton ennätyspotti etsii edelleen ottajaansa

Lotossa ei vieläkään löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi lauantaina on edelleen tarjolla ennätyksellisen suuri 16 miljoonan euron potti. Yli 100 000 euron voitot lähtivät Varsinais-Suomeen ja Pohjois-Pohjanmaalle.

Silja Kosonen vuoden urheilija Varsinais-Suomessa

Silja Kosonen.

Logomossa juhlittiin varsinaissuomalaista urheiluvuotta yli 700 osallistujan voimin. Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n (LiikU) ja järjestäjäkumppaneiden isännöimässä gaalassa jaettiin tunnustusta liikunnassa ja urheilussa menestyneille henkilöille ja tahoille.

Mielipide: Nyt kilot karisevat

Vuosi 2026 on alkanut ja arvelen, että jälleen monet ovat asettaneet uudelle vuodelle tavoitteeksi pudottaa painoa. Painonpudotuksen ensisijainen tavoite ei saisi koskaan olla pudotettavien kilojen määrä, vaan elintapojen ja mahdollisten pudonneiden kilojen muutoksella saavutettu hyvinvoinnin ja terveyden määrä.

Novo Nordisk tukenut Boostii-edun käyttöä kolmella suuralueella

Jokaisella 7–19-vuotiaalla turkulaisella lapsella ja nuorella on vuoden alusta asti ollut mahdollisuus hyödyntää Turun kaupungin tarjoamaa Boostii-etua säännöllisen ja ohjatun liikuntaharrastamisen maksuihin turkulaisessa liikunta- ja urheiluseurassa.

Palo-osastointi rakennuksen näkymätön turvatekijä – mutta vain jos savu pysyy osastossa

Rivitalon yläpohja, jossa oikeaoppisesti palo-osastoiva seinä huoneistojen rajalla ja tiiviisti ylös vesikattoon asti.

Rakennusten paloturvallisuuden perusta on toimiva ja tiivis palo-osastointi. Sen tehtävänä on estää palon ja erityisesti savun leviäminen tilasta toiseen. Tuli ei leviä ainoastaan kiinteässä materiaalissa vaan se leviää erityisen nopeasti palokaasuissa, jotka löytävät reittinsä pienistäkin raoista. Tällaisen palon leviämisen estämisessä erityisen kriittinen tekijä on oikein rakennetut tiiviit palo-osastoinnit.

Palovammat vähentyneet Suomessa

Uusien palovammojen määrä on vähentynyt Suomessa viime vuosikymmeninä. Vakavat tapaukset ovat yhä harvinaisempia. Hoidon keskittäminen on parantanut tuloksia.

Pasi Kaunisto Mynämäen seurakunnan kevätkauden ensimmäisessä konsertissa

Pasi Kaunisto.

Mynämäen seurakunnan kevään musiikkitilaisuuksissa on luvassa monipuolinen kattaus laulu- ja soitinmusiikkia, eri tyylejä, tunnettuja ammattimuusikoita sekä musiikinharrastajia. Konserteissa kuullaan rakastettuja hengellisiä lauluja, karaokea, renessanssiajan ja barokin yhtyelaulu- ja kuoromusiikkia sekä lapsikuorojen lauluja. Lisätietoa kevään musiikkitilaisuuksista löytyy seurakunnan verkkosivustolta.

OP Pohjola: Suomen talous elpyy hiljalleen

Suomen talouden vuonna 2024 alkanut elpyminen kangerteli viime vuonna. OP Pohjolan ekonomistien ennusteen mukaan vuosina 2026–27 bruttokansantuote kasvaa keskimäärin 1,5 prosenttia. Ennuste on hieman matalampi kuin aiemmin arvioitu 1,8 prosenttia.

Maalausjälki muuttuu digitaaliseksi säröksi

Sandra Kantanen, Meadow 5.

Sandra Kantasen näyttely Maisemien välissä on esillä Turun taidemuseo 6.2.–17.5. Avajaiset ovat torstaina 5. helmikuuta. Näyttelyn avaa yliopistonlehtori, dosentti Katve-Kaisa Kontturi .

Perusterveydenhuollon aikuisten mielenterveys- ja päihdepalveluihin yksi asiointinumero koko Varhan alueella

Perustason mielenterveys- ja päihdepalveluja tarvitsevat täysi-ikäiset varsinaissuomalaiset voivat ottaa tammikuun lopusta lähtien (29.1. alkaen) yhteyttä mielenterveys- ja päihdepalvelujen suoraan asiointinumeroon 02 313 4242 (avoinna ma–to klo 8–16, pe klo 8–15 ). Yhteyttä voi ottaa niin kiireellisissä kuin kiireettömissä asioissa.

Nuorten Sopukan kirjoituspajaan haetaan nuoria käsikirjoittajia

Tulevan päivän näyttelijät Nooa Teivainen Janette Huju ja Senja Poikonen.

Teatteri Vertigo järjestää yhdessä Turun Kaupunginteatterin kanssa Nuorten Sopukka -hankkeen toista kertaa. Nuorten Sopukka on yläkoulu- ja lukioikäisille nuorille suunnattu teatteriharrastus, jossa nuoret pääsevät käsikirjoittamaan näytelmän ja esittämään sen kaupunginteatterin Sopukka-näyttämöllä.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Hyvää kyytiä, Muuse!

Mustafe Muuse.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muuse on ollut alkuvuodesta hyvässä vauhdissa. Turkulainen aloitti vuotensa parantamalla maantiejuoksun kymmenen kilometrin Suomen ennätystä. Valenciassa juostu kymppi kulki aikaan 27.50. Viime syksynä Lillessä Muuse kellotti aiemman SE:n 28.16.

Silja Kosonen vuoden urheilija Varsinais-Suomessa

Silja Kosonen.

Logomossa juhlittiin varsinaissuomalaista urheiluvuotta yli 700 osallistujan voimin. Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n (LiikU) ja järjestäjäkumppaneiden isännöimässä gaalassa jaettiin tunnustusta liikunnassa ja urheilussa menestyneille henkilöille ja tahoille.

Mielipide: Nyt kilot karisevat

Vuosi 2026 on alkanut ja arvelen, että jälleen monet ovat asettaneet uudelle vuodelle tavoitteeksi pudottaa painoa. Painonpudotuksen ensisijainen tavoite ei saisi koskaan olla pudotettavien kilojen määrä, vaan elintapojen ja mahdollisten pudonneiden kilojen muutoksella saavutettu hyvinvoinnin ja terveyden määrä.

Näkövammaisten jääkiekko rantautui Varsinais-Suomeen

Näkövammaisten jääkiekon selkein ero perinteiseen jääkiekkoon on isompi kiekko.

TPS Juniorijääkiekko käynnisti tammikuussa näkövammaisille suunnatun kiekkotoiminnan. Kyseessä on ensimmäinen näkövammaisille tarkoitettu jääkiekkovuoro Turun seudulla.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.