Mistä toi on? -sarjakuvanäyttely Turun Sarjakuvakaupalla
Turun Sarjakuvakaupan ja Turun Sarjakuvakerhon helmikuun ensimmäisenä näyttelynä nähdään sarjakuvatekijöiden Lappi & Lappi Mistä toi on? -strippioriginaaleja sekä otteita Mistä toi on? -sarjakuvanovelleista. Mistä toi on? on turkulaisen avioparin Katariina Lapin ja Ilkka Lapin käsikirjoittama ja piirtämä sarjakuva. Sarjakuvan käsikirjoittaminen hoituu yhteistyössä, mutta se lahjakkaampi (eli vaimo) piirtää.
– Yhteisen sarjakuvan tekeminen on ollut meillä mielessä jo vuosia, mutta vasta viime vuonna saimme mahdollisuuden toteuttaa huolella haudutettu idea. Musiikin ja sarjakuvan yhdistäminen on mielestäni yllättävän usein teennäinen yhdistelmä. Mistä toi on? pyrkii naittamaan nämä kaksi taidemuotoa ja olemaan siinä sivussa oivaltava strippisarjis, intoilee Katariina Lappi.
Fiktiivisen Teräsrautelan lähikirjaston työntekijöiden elämästä kertovassa sarjakuvassa yhdistyy arkinen elämä, lakoninen huumori sekä kotimaiset biisilyriikat. Jokainen strippi huipentuu biisilainaukseen suomenkielisestä pop-, rock- tai iskelmäkappaleesta. Kotimaiset biisit ovat läsnä muutenkin MTO?-maailmassa, sillä kaikkien sarjakuvan henkilöiden (esimerkiksi päähenkilöiden Petri Ruususen ja Pia Laineen) nimet on lainattu suomalaisista biiseistä.
Mistä toi on? -strippisarjakuva ilmestyy tällä hetkellä Aamuset-kaupunkimediassa.
Sarjakuvaa ja biisilainauksia -näyttely on esillä 1.–15. helmikuuta. Näyttelyn avajaiset pidetään Sarjakuvakaupalla perjantaina 2. helmikuuta kello 17.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
















