Lehmä stressaa helteestä jo 20 asteessa

Helle ei helli lehmiä. Lämpöstressi on karjalle iso vitsaus, sillä se vähentää märehtimistä sekä maidontuotantoa ja lisää utaretulehduksia sekä heikentää hedelmällisyyttä. Vaikutus maidontuotantoon on iso. Keskimääräinen päivittäinen maitotuotos voi pienentyä 4–5 kiloa, korkeatuottoisella lehmällä enemmänkin. Ongelmaa voidaan lievittää erilaisilla viilentämiskeinoilla sekä oikeanlaisella ravinnolla.

Kesä on useimmille ihmisille vuoden stressittömin keidas, mutta lehmille se on paineistavaa aikaa. Ihmislomalaiset haikailevat helteitä, mutta karja viihtyy parhaiten tavanomaisessa juhannussäässä eli alle 18 asteessa. Lehmien hellestressin kriittinen raja on 22 astetta, mutta maitoa eniten tuottavien nautojen stressikäyrä alkaa kiristyä jo 20 celsiuksessa.

Hellestressi vähentää lehmien märehtimistä sekä maidontuotantoa ja lisää utaretulehduksia sekä heikentää hedelmällisyyttä.

– Kuumuudesta kärsivän lehmän hengitys kiihtyy, se huohottaa ja ruokahalu on huono. Helteessä lehmä seisoo pidempiä aikoja, jolloin sorkkiin kohdistuu enemmän painetta, mikä voi aiheuttaa anturahaavaumaa ja vertymiä sorkissa. Märehtiminen ja syljen eritys vähenee, jolloin pötsi happamoituu ja maidon pitoisuudet alenevat, Raisioagron kehityspäällikkö Merja Holma kertoo.

Lämpötilan nousu näkyy nopeasti maitomäärissä. Keskimääräinen päivittäinen maitotuotos eli keskimaito voi pienentyä 4–5 kiloa, korkeatuottoisella lehmällä enemmänkin.

Karjan lämpöstressiä mitataan niin kutsutulla tukaluusindeksillä, joka on käytännössä lämpötila-ilmankosteus-indeksi. Sen kriittinen raja on 68 indeksipistettä.

Kuumissa maissa on tutkittu keinoja lämpöstressin helpottamiseksi. Esimerkiksi Israelissa tukaluusindeksi nousee yli 85, kun lämpötila kohoaa kesällä 40 asteeseen. Alhainen ilmankosteus sentään auttaa.

– Lehmiä pidetään katoksen alla varjossa ja niitä käytetään suihkussa viisi–seitsemän kertaa vuorokaudessa. Viilennysjakso kestää yleensä viisi minuuttia ja koostuu 30 sekunnin mittaisesta kastelusta sekä 4,5 minuutin tuuletuksesta tehokkailla puhaltimilla. Lisäksi ruokintakäytävällä voi olla sumukostutusta, Holma tietää.

Keskimaidot putoavat Israelissa kesällä jopa kymmenellä kilolla talven yli 40 kilosta. Tiinehtymistulokset huonontuvat kesällä puoleen talven lukemista. Hiehot pyritäänkin tiineyttämään ensimmäisen kerran helmikuun puolessa välissä synkronoimalla kiimat. Näin ne poikivat marraskuussa ja ne päästään siementämään uudelleen helmikuussa. Tavoite on, että mahdollisimman moni on tiine ennen pahimpien helteiden alkua. Ruokintaa muutetaan kesäisin energiapitoisemmaksi, koska syönti vähenee. Rehuun myös lisätään pötsin toimintaa tukevia raaka-aineita.

Myös Suomessa lehmä vaatii entistä energia- ja valkuaispitoisemmat rehut kesällä syönnin vähentyessä. Suojatut rasvahapot ovat hyvä energianlähde kesällä.

– Karkearehut sulavat väkirehuja huonommin, joten ne myös tuottavat lehmän elimistöön enemmän lämpöä kuin väkirehut. Rehuannoksen tulee kuitenkin sisältää riittävästi karkearehun kuitua, jotta pötsi toimii, Holma neuvoo.

Magnesiumin sekä erityisesti natriumin ja kaliumin tarve kasvaa kesällä, sillä lämpimässä säässä näitä poistuu kehosta enemmän. Pötsiä neutraloiva sooda estää hapanpötsiriskiä. Lisäksi lehmä saa siitä natriumia.

Eritoten kesällä rehua kannattaa jakaa enemmän illalla, sillä syöntihalukkuus on suurin yön viileinä tunteina. 60–70 prosenttia appeesta tulisi jakaa yöksi. Rehun lämpeneminen vähenee, jos ape tehdään kahdesti päivässä. Safesil-säilöntäaine tai happo estävät appeen lämpenemistä. Märkien raaka-aineiden käyttöä on syytä varoa kesällä, koska ne lisäävät lämpenemistä. Liian kuiva ape lisää puolestaan lajittumisriskiä. Lehmien ruokintapöydän puhdistukseen kannattaa panostaa erityisesti kesällä.

Korkeatuottoinen lehmä tarvitsee vettä jopa yli 200 litraa vuorokaudessa, kun lämpötila on hellelukemissa. Nyrkkisääntönä voidaan pitää, että vettä kuluu kolme–neljä litraa maitokiloa kohden. Vesipisteiden määrää kannattaa tarvittaessa lisätä ja puhdistaa juoma-altaat talviaikaa useammin.

Tuuletusta ja ilmanvaihtoa on hyvä lisätä maksimoimalla luonnollinen ilmanvaihto pitämällä luukut auki. Tuulettimia voidaan asentaa navettaan erityisesti lypsyaseman kokoomatilaan sekä ruokintapöydän ääreen. Lehmät viihtyvät kauemmin makuulla, jos makuualueella on tuulettimet.

Löydä marja- ja sieniapajat karttojen ja ilmakuvien avulla

Verkossa avoimesti saatavilla olevia maksuttomia ainestoja voi hyödyntää myös marjastukseen ja sienestykseen.

Maanmittauslaitoksen kartat ja niihin perustuvat paikkatietopalvelut, kuten Karttapaikka, tarjoavat kattavasti tietoa Suomen maastoista ja metsistä. Verkossa avoimesti saatavilla olevia maksuttomia ainestoja voi hyödyntää myös marjastukseen ja sienestykseen.

Selvitys: Kausiasutus lisää merkittävästi palveluiden käyttöä ja kustannuksia hyvinvointialueilla

Kausiasutus on merkittävä, mutta usein vähälle huomiolle jäävä tekijä hyvinvointialueiden palvelujen ja resurssien kohdentamisessa. Tuoreen selvityksen mukaan väestömäärän kausivaihteluilla on huomattavia vaikutuksia palvelutarpeisiin.

Turun saaristo ja Ahvenanmaa näyttelyn inspiraationa

Tarja Pyysalon näyttely Meren tuoksu on esillä 7.–30. lokakuuta Piikkiön kirjastossa.

Työttömyysasteen trendi kohosi kymmeneen prosenttiin

15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku nousi elokuussa 10,0 prosenttiin. Työllisiä oli samassa ikäryhmässä 23 000 vähemmän kuin vuosi sitten ja työttömiä taas 53 000 enemmän.

Suomalaisten turvallisuushakuisuus ei ulotu asuntolainoihin

Nordean tuoreen selvityksen mukaan suomalaiset ovat taloutensa suhteen muita pohjoismaalaisia turvallisuushakuisempia. Kuitenkin asuntolainat tuovat suomalaisille kotitalouksille tarpeetonta taloudellista epävarmuutta, sillä lähes 80 prosenttia ei ole suojannut lainaansa korkojen nousulta.

Poliisi panostaa lupapalveluiden ajanvarauskäynteihin Lounais-Suomessa

Lounais-Suomessa kolme neljästä lupapalveluiden asiakkaasta hoitaa lupa-asiat sähköisesti poliisin verkkosivuilla. Käynti poliisiasemalla sujuu yhä useammin jonottamatta, kun poliisi on panostanut ajanvarauskäynteihin.

Kiusaaminen aktivoi aivojen hälytysjärjestelmän

Kiusaamisen kokeminen aktivoi aivojen laaja-alaisia tunne- ja stressijärjestelmiä sekä nuorilla että aikuisilla, osoittaa tuore tutkimus.

Turussa käynnistyi uusi maksuton mielenterveyspalvelu

Mielen pysäkillä tarjotaan anonyymiä, matalan kynnyksen keskustelutukea kaikille 16 vuotta täyttäneille ilman diagnoosia, lähetettä tai ajanvarausta.

Turussa käynnistyi syyskuussa uusi, maksuton mielenterveyden tukipalvelu Mielen pysäkki , joka vastaa alueen kasvavaan mielenterveysavun tarpeeseen. Mielen pysäkillä tarjotaan anonyymiä, matalan kynnyksen keskustelutukea kaikille 16 vuotta täyttäneille ilman diagnoosia, lähetettä tai ajanvarausta. Lyhytterapiaa on saatavilla ajanvarauksella. Toimintaa rahoittaa Sosiaali- ja terveysministeriö.

Turun Osuuskauppa yhteistyöhön Foodoran kanssa ruoan kotikuljetuksissa

Turun Osuuskauppa tuo suosittujen robokuljetusten sekä Wolt-kuljetusten rinnalle uuden nopean kotiinkuljetusvaihtoehdon, kun yhteistyö Foodoran kanssa käynnistyy tänään 29. syyskuuta. Turun Osuuskaupan yhdestätoista Sale-myymälästä voi maanantaista lähtien tilata ruokaostokset Foodora-sovelluksen kautta.

Tuhdit viinit tuovat syksyn

Kun illat pimenevät ja ilma viilenee, viinilasissa saa maistua syksyn syvä sävy.

Turun ammattikorkeakoulussa yritetään ratkoa vetypolttoaineen käytön haasteita

Vedyn käyttö polttoaineena polttomoottoreissa tarjoaa merkittäviä etuja verrattuna vedyn hyödyntämiseen polttokennoissa. Turun ammattikorkeakoulun (AMK) uuden tutkimushankkeen tavoitteena on ratkaista teknisiä haasteita, jotka tällä hetkellä estävät vedyn tehokkaan käytön polttomoottoreissa.

Ravintolasta haetaan hemmottelua

Suomalaisille tärkein syy mennä ravintolaan on itsensä hemmottelu sekä ystävien ja läheisten tapaaminen. Heikko taloustilanne kuitenkin rajoittaa ulkona syömistä: kahdessa vuodessa ravintolassa käymistä on vähentänyt joka kymmenes suomalainen. Sen sijaan risteilyllä kolmannes ei juuri mieti rahankäyttöään, kertoo Viking Linen kyselytutkimus.

Yrittäjyyden vapaus kiehtoo Raision lukion yrittäjyyslinjalaisia

Käytännönläheisellä Raision lukion yrittäjyyslinjalla opiskelevat Veikka Joento, Osmo Ilmonen ja Reino Lehtonen kiittävät, että kaikki ovat saaneet äänensä kuuluviin.

Raision lukion toisen vuoden opiskelijat Osmo Ilmonen , 16, Veikka Joento , 17, ja Reino Lehtonen , 16, kertovat innoissaan siitä, miten paljon vapaavalintainen yrittäjyyslinja on tuonut heidän elämäänsä. Kaksivuotisen, projektiluontoisen lukion kurssin myötä he ovat oppineet käytännönläheisesti yrittämisen koukeroita sekä tulleet lähemmiksi muiden kurssia opiskelevien kanssa.

Uutuuspizzassa maistuu tiramisu

Pizzavalmistaja Dr. Oetker on tuonut markkinoille hieman erikoisemman pakasteuutuuden, nimittäin makean tiramisupizzan. Ohutpohjaisen pizzan makumaailma rakentuu kahvikermasta, mascarponesta, Amarettini-keksipalasista ja kaakaojauheesta. Ristorante Pizza à la Tiramisu on saatavilla rajoitetun ajan. Ristorante-pizzojen päällä on aiemmin nähty mm. kalapuikkoja, pastaa ja nakinpalasiakin.

Poliisi tarkkailee Suomen droonitilannetta

Poliisi pitää aktiivisesti yllä tilannekuvaa mahdollisesta Suomeen kohdistuvasta hybridivaikuttamisesta. Poliisin tietoon on myös Suomessa tullut useita mahdollisia droonihavaintoja. Valtaosa näistä havainnoista selittyy drooniharrastuksella tai lentoliikenteellä. Maasta käsin ja erityisesti pimeän aikaan on erittäin vaikeaa erottaa toisistaan esimerkiksi lentokonetta ja droonia. Droonin lennättäminen ei myöskään vaadi erillistä ilmoitusta.

Kehotteet kannustivat peruuttamaan ruutuun Louhessa

Autoklinikka testasi Turun P-Louhessa yhdessä Aimo Parkin kanssa, voisiko parkkipaikkoihin maalatuilla kehotteilla ohjata autoilijoita pysäköimään auton ruutuun peruuttamalla. Kaikki maalatuille parkkiruuduille pysäköimään saapuneet autoilijat toimivat kehotuksen mukaan eli pysäköivät autonsa nokka menosuuntaan.

Näyttelijä Manoel Pinto voitelee työnäkymiään oliiviöljyllä

Puoliksi brasilialainen Manoel Pinto on ollut innokas ruokakulttuurin harrastaja jo ennen oliiviöljyn maahantuontia. – Jos minusta ei olisi tullut näyttelijää, olisin kokki, hän sanoo.

Kulttuurialan freelancereiden tilanne on herättänyt runsaasti keskustelua viime vuosina. Alalta on poistunut paljon tekijöitä ja osa on joutunut etsimään kulttuurialan rinnalle muita hommia, koska alan työllistymistilanne on muuttunut viime vuosina aiempaakin epävarmemmaksi.

Työnhakijan palveluprosessia yksinkertaistetaan ja työvoimaviranomaisen harkintavaltaa lisätään

Työnhakijan palveluprosessia ja työnvälitystä uudistetaan nykyistä yksilöllisemmäksi pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen hallitusohjelman mukaisesti. Tavoite on, että yhä useampi työllistyisi entistä nopeammin. Hallitus esittää muutoksia muun muassa työnhakijan palveluprosessia ja työnhakuprofiileja koskevaan lainsäädäntöön. Samalla työttömyysturvan seuraamusjärjestelmää uudistetaan.

Kaupunki
Mikaela Savolainen pitää siitä, että hänen nimensä on helppo ymmärtää myös ulkomailla.
Presidentti Tarja Halonen puolisoineen vieraili Raision museo Harkossa taiteilija Kerttu Horilan Elämää ja sirkushuveja -näyttelyssä 2005.
Lemminkäisenkadun varrelta löytyy muun muassa monia oppilaitoksia ja Kupittaan palloiluhalli.
Saana Peltola.
Urheilu

Ei eläkkeelläkään Jerry rauhaa saa

Jerry Kvarnström on yksi eniten ammattilaisvapaaotteluita otelleista suomalaisista. 20 vuotta kestänyt ammattilaisura päättyy Kupittaalla lokakuun alussa. Myös Petri Palomäki (vas.) ottelee Turku Fightin illassa.

Yksi luku turkulaista, ja suomalaista, kamppailu-urheiluhistoriaa päättyy Kupittaan palloiluhallissa 4. lokakuuta. Tuolloin järjestetään Turku Fightin 15-vuotisjuhla. Tapahtumassa viimeisen vapaaottelunsa ottelee turkulaisen kamppailu-urheilun ehdottomiin legendoihin lukeutuva Jerry Kvarnström .

Otteluanalyysi: TPS kärsi karun tappion ottelussa, jossa hienouksia ei nähty

Torjuntavastuun lauantaina saanut Dan Lauri ei voinut ottelun ainoalle maalille mitään.

TPS kärsi karun tappion, kun Jippo vieraili Turussa. TPS:n viiden ottelun tappioton putki katkesi ottelussa, jossa ei juuri hienouksia nähty. Kun lauantaina FC Lahti voitti oman ottelunsa, siirtyi Lahti Ykkösliigan kärkipaikalle ohi TPS:n.

Åboraakkeli: Saavatko seurat vetoapua maajoukkueista?

Viime aikoina on saatu ihastella kahta kovan luokan suomalaista palloilutekoa. Ensin koripallossa Susijengi raivasi tiensä koripallon EM-kisojen neljän parhaan joukkoon. Suoritus, joka on melko lähellä kaikkien aikojen suomalaista palloilutekoa. Tosin lentopalloilijat saattavat jättää pöytäkirjaan eriävän mielipiteen. Lentopalloilijat kun olivat Euroopan neljän parhaan joukossa jo vuonna 2007. Noista kisoista monet muistavat ainakin huikean semifinaalin mestaruuden lopulta voittanutta Espanjaa vastaan. Suomi taipui viiden erän väännön jälkeen.

Suomi lähtee Trojansin kolmikon johdolla lippupallon EM-kisoihin

Essi Saastamoinen.

Suomen naisten lippupallomaajoukkue pelaa syyskuun viimeisenä viikonloppuna Pariisissa EM-mitaleista ja MM- sekä olympiahaaveen kannalta tärkeistä ranking-sijoituksista. Turkulaisista 12-henkiseen joukkueeseen on valittu pelinrakentaja Lea Kaszas , laitahyökkääjä Essi Saastamoinen ja puolustaja Hanna Ropanen . Pariisin EM-turnaus toimii karsintana ensi vuonna Saksassa pelattaviin MM-kisoihin.

Nordic Cup tuo kansainvälisen Kyokushin karaten Turkuun jo kolmannen kerran

Kyokushin karaten Nordic Cup -kilpailu kokoaa Turkuun lauantaina 27. syyskuuta yli 110 kilpailijaa ja harrastajaa yli kymmenestä eri maasta. Kupittaan palloiluhallissa nähdään edustajia muun muassa Puolasta, Norjasta, Liettuasta, Ranskasta, Bulgariasta, Saksasta ja Espanjasta.

Santalahti saa kotiyleisön edessä brittihaasteen

Olli Santalahti ottelee jälleen Turussa marraskuussa.

Vapaaottelija Olli Santalahti palaa kotiyleisön eteen 8. marraskuuta, kun Turun palloiluhallissa otellaan vapaaottelutapahtuma Hamara 8. Vastustajaksi turkulaiselle saapuu britti Jason Radcliffe .