Jälkipeli: Salibandyn pudotuspelihuuma nousee – TPS-Happee
TPS Salibandy on kerännyt kauden aikana muhkeita katsojamääriä. Kupittaan Marli Areenalla on nähty vauhdikkaita ja tasokkaita otteluita. Ja tästä vain pidot paranevat. Viime kevään ikimuistoiset pudotuspelit saavat nyt jatkoa. Ottelupari TPS-Happee ei jätä ketään kylmäksi.
Kevät on myös salibandyn piinkovalle fanille, Tero Töyrylälle, vuoden parasta aikaa. Kaukalon äärellä innokkaasti älämöinyt kummajainen oli pitkään ihmetyksen kohde. Nyt Töyrylä on valtakunnan kestojulkkis, pitojen odotetuin vieras. Kun hän saapuu rumpuineen paikalle, tunnelma nousee kattoon.
Alkuaikoina Tero Töyrylän värikäs toiminta katsomossa aiheutti jopa suurta hämmennystä. Järjestysmiehet eivät olleet tottuneet Suomessa siihen, että joku elämöi katsomossa.
- Kerran minut oltiin heittämässä ulos katsomosta. Rumpunikin takavarikoitiin. Paikallinen lehti kirjoitti rumpuepisodista yhtä paljon kuin itse ottelusta, muistelee Tero Töyrylä tapahtunutta.
Vielä joitakin vuosia sitten Töyrylä ei tiennyt salibandystä mitään. Yleisurheilumies harrasti ultrapitkiä juoksumatkoja, ei siis mitään maratoneja. Vai, miltä kuulostaa juoksumatka Paavo Nurmen patsaalta Paavo Nurmen patsaalle, eli Helsingistä Turkuun 160 kilometriä? Ja tämäkin kävi vain harjoituksesta Saksassa järjestettyyn 24 tunnin juoksuun.
Salibandy tuli mukaan Teron ohjelmaan oman pojan harrastusten kautta. Isää ihmetytti turkulaisessa katsomoissa vallitseva hiljaisuus. Niinpä mukaan tarttui ensin kirpputorilta ostettu lasten rumpu. Vähitellen arsenaali karttui torveilla, pahvista tehdyillä pelaajien kuvilla, lipuilla ja viireillä. Vaikka suuvärkki on Teron tärkein työväline, kuuluvat fanitukseen myös värikkäät asut aina peruukkeja myöten.
Töyrylä käy ahkerasti vieraspelimatkoilla. Kertyneisiin tuhansiin ajokilometreihin Tero suhtautuu eri tavoin kuin moni muu.
- Aikoinaan juoksin vuoden aikana enemmän kilometrejä.
Ottelusarja Jyväskylän Happeeta vastaan on Töyrylälle erityinen. Sydän on mustavalkoinen, mutta turkulainen on nähty kannattamassa myös jyväskyläläisiä.
Viime kaudella TPS oli ottelusarjan altavastaaja, mutta onnistui laittamaan Happeen tiukoille. Jyväskyläläiset käänsivät ottelut edukseen vastaan seitsemännessä pelissä. Nyt TPS aloittaa kotiedulla.
- Tällä kertaa on meidän vuoro voittaa, lupaa Tero Töyrylä, joka olisi oman valinnan mukaan halunnut nähdä molemmat suosikkijoukkueensa vastakkain vasta Superfinaalissa.
TPS:n saldo runkosarjassa Happeeta vastaan on murheellinen.
- TPS ei ole voittanut runkosarjassa Happeeta viiteen vuoteen. Sen sijaan pudotuspelit ovat menneet paremmin. Pudotuspeleissä TPS on voittanut useasti Happeen. Kotietu ei ole salibandyssä suuri etu, mutta kannattajien kannalta se on parempi. Etenkin arkipelit vieraissa ovat fanille ongelmallisia.
Töyrylän mielestä TPS on joukkueena mennyt paljon eteenpäin viime kauteen verrattuna. Puolustuspeli on parantunut.
- Happeeta vastaan puolustus ei ole kuitenkaan aina onnistunut. Kun jyväskyläläiset saavat hurmoksen päälle, on joukkuetta vaikea voittaa.
Pudotuspelit alkavat TPS:n osalta torstaina 16. maaliskuuta kello 18.30 Marli Areenalla. Kun seura menestyy laajasti valtakunnan tasolla, ei voida välttyä päällekkäisyyksistä. Samanaikaisesti torstaina miesten pelatessa Kupittaalla pelaavat A-juniorit pudotuspelejään Leaf Areenalla.
TPS:n kotiottelut. Paikka Marli Areena.
To 16.3.2017 18:30 TPS – Happee
Ma 20.3.2017 18:30 TPS – Happee
Pe 24.3.2017 18:30 TPS – Happee (tarvittaessa)
Ti 28.3.2017 18:30 TPS – Happee (tarvittaessa)



















