Syöpätaudit valokeilassa Tyksin yleisöluennolla

Tuhannet suomalaiset sairastuvat vuosittain eri syöpiin. Tutkimustyö on tuottanut useimpien syöpien hoidossa viime vuosina suuria edistysaskelia. Auria Biopankki tarjoaa mahdollisuuden edistää syöpätutkimusta edelleen. Eri syöpätyyppien hoitotulokset vaihtelevat. Niissäkin tapauksissa, joissa syöpää ei pystytä parantamaan, on paljon tehtävissä sairastuneen elämänlaadun parantamiseksi.

Syöpäsairaudet ovat Tyksin yleisöluennon aiheena torstaina 6. lokakuuta. Syövän tutkimuksista ja hoidoista kertovat tyksiläiset toimialuejohtaja Sirkku Jyrkkiö, dosentti Riikka Huovinen, ylilääkäri Peter Boström ja ylilääkäri Tarja Laitinen.

Rintasyöpä on naisten yleisin syöpä. Vuosittain Suomessa todetaan noin 5 000 uutta tautitapausta. Suurin osa saadaan hoidettua niin, ettei tauti koskaan uusiudu eikä leviä.

– Paranemisennuste on myönteisin potilailla, joilla syöpä todetaan varhaisvaiheessa. Tällöin rinnassa oleva kasvain ja kainalon imusolmukkeissa olevat syöpäsolut voidaan poistaa leikkauksella, eikä kuvantamistutkimuksissa todeta näkyviä etäpesäkkeitä muualla kehossa, toteaa syöpätautien erikoislääkäri Riikka Huovinen.

Rintasyöpää on totuttu pitämään yhtenä tautina. Todellisuudessa rintasyöpää on useaa eri alatyyppiä, joiden ennuste ja hoito poikkeavat toisistaan. Syövän leviäminen kainalon imusolmukkeisiin on tärkeä uusiutumista ennustava ja lääkehoitoa ohjaava tekijä. Aggressiivisimmasta rintasyövän alatyypistä ei löydy hormonireseptoreita eikä HER2-geenin monistumaa.

Yleisöluennon alustuksessaan Huovinen kertoo rintasyövän hoidosta – rinnan ja kainalon leikkauksesta, liitännäislääkehoidoista ja sädehoidosta.

Eturauhassyöpä on miesten yleisin syöpätauti ja Suomessa todetaan vuosittain 4 000–5 000 uutta tapausta. Kuten aina, syöpädiagnoosi on potilaalle pysäyttävä tieto. Eturauhassyövän diagnoosihetken tekee tärkeäksi se, että tyypillisessä eturauhasyöpätapauksessa ei ole yhtä oikeaa hoitovaihtoehtoa vaan tarjolla on useampia erityyppisiä hoitoja. Hoitovaihtoehtoja ovat aktiiviseuranta, leikkaushoito ja sädehoito ja valinta niiden välillä vaatii perehtyneisyyttä hoitojen hyötyihin ja haittoihin. Potilaan aktiivisuus hoitolinjan valinnassa on tärkeää. Päätös tulee tehdä seikkaperäisen pohdinnan jälkeen.

– Alkuvaiheen hoidon jälkeen merkittävä osa potilaista paranee. Osalla tauti uusiutuu tai etenee ja tällöin potilas on jälleen päätösten edessä. Nykyaikainen lääketiede ei pakene vastuuta hoidon suunnittelussa mutta tunnustaa potilaan aktiivisen roolin merkityksen. Katumus valittuun hoitoon on ongelmienkin eteen tullessa selkeästi vähäisempi, jos hoitopäätös on perustunut seikkaperäiseen informaatioon ja pohdintaan, selvittää urologian ylilääkäri Peter Boström.

Keuhkosyöpiä todetaan vuosittain Suomessa noin 2 500. Miehillä keuhkosyöpä on toiseksi yleisin syöpä eturauhassyövän jälkeen. Vain joka kolmas keuhkosyöpä löydetään naisilta, mutta heidän osuutensa kasvaa nopeasti, koska naisten tupakointi on yleistynyt.

Keuhkosyöpä on etupäässä iäkkäiden ihmisten tauti. Vain 5–10 prosenttia keuhkosyövistä löydetään alle 50-vuotiailta. Kaikki keuhkosyövät eivät ole tupakkasyöpiä, vaikka tupakoinnin merkitys syövän synnyssä onkin ehdoton.

– Keuhkosyövän ongelmana on, että se on pitkään salakavalan vähäoireinen, kertoo professori Tarja Laitinen, joka kertoo keuhkosyövän oireista ja hoidoista.

Palliatiivisella eli oireita lievittävällä hoidolla tarkoitetaan potilaan aktiivista kokonaisvaltaista hoitoa silloin, kun kuolemaan johtava tai henkeä uhkaava sairaus aiheuttaa potilaalle ja hänen läheisilleen kärsimystä ja heikentää heidän elämänlaatuaan. Tavoitteena on lievittää fyysistä, psyykkistä, sosiaalista ja henkistä kärsimystä. Vaikka palliatiivinen hoito ei ole ajallisesti rajattu mihinkään tiettyyn sairauden vaiheeseen, kasvaa sen tarve kroonisten sairauksien edetessä ja kuoleman lähestyessä. Saattohoito ajoittuu viimeisille elinviikoille ja on osa palliatiivista hoitoa.

– Kroonisen sairauden loppuvaiheessa väistämättömän kuoleman lähestymistä voidaan vain harvoin lykätä aggressiivisilla lääketieteellisillä toimenpiteillä. Tärkeää onkin osata lievittää oireita tehokkaasti ilman että aiheutetaan potilaalle tarpeetonta lisäkärsimystä, toteaa vastuualuejohtaja, syöpätautien erikoislääkäri Sirkku Jyrkkiö.

Varsinais-Suomessa on viime vuosina kehitetty voimakkaasti palliatiivista hoitoa. Nyt lähes kaikissa kunnissa on tarjolla kotisairaalapalveluita ja saattohoidon osaamista vuodeosastoilla. Tyksissä toimii palliatiivinen poliklinikka Syöpäpoliklinikalla ja keuhkopoliklinikalla.

Syksyn yleisöluentojen ohjelma löytyy sairaanhoitopiirin internetsivulta www.vsshp.fi > Media, tiedotteet, viestintä > Yleisöluennot.

– Yliopistosairaalassa paitsi hoidetaan potilaita, myös tutkitaan sairauksien ehkäisyä, toteamista ja hoitojen kehittämistä. Yleisöluentosarjassamme kerromme näistä tutkimuksista ja nykypäivän hoidoista. Luentoja voi Turun lisäksi seurata videoyhteydellä myös Tyksin erityisvastuualueen keskussairaaloissa Porissa ja Vaasassa, kertoo tutkimusylilääkäri Päivi Rautava.

Yleisöluennot ovat kaikille avoimia ja maksuttomia. Luennot pidetään Tyksin T-sairaalan saleissa Risto Lahesmaa ja Johan Haartman.

Sirén: Julkista taloutta tasapainotettava mieluimmin menoja sopeuttamalla kuin veronkorotuksilla

Kansanedustaja Saara-Sofia Sirén (kok.) korostaa, että myös jatkossa julkisen talouden sopeuttamisurakkaa on vietävä eteenpäin ennen kaikkea menoja sopeuttamalla veronkorotusten sijaan. Tätä linjaa tukevat hänen mukaansa Etlan tuoreet raportit, joissa kuvataan myös ylivaalikautisen sopeuttamisen merkitystä ja annetaan tunnustusta hallituksen jo tekemille mittaville sopeutuksille.

Kaarinan McDonald’s avaa ovensa

McDonald’s avaa ravintolan Krossin liikekeskittymään.

McDonald’s avaa ensimmäisen ravintolansa Kaarinassa perjantaina 19. joulukuuta Krossin liikekeskittymään. Avajaistapahtumassa on ohjelmaa koko perheelle ja avajaisten kunniaksi on luvassa myös Big Mac -tarjous. Ravintola lahjoittaa avajaisviikonloppuna jokaisesta myydystä ateriasta 0,25 euroa Ronald McDonald Lastentalosäätiölle.

Palveluksen aloittavien nuorten miesten fyysisen toimintakyvyn negatiivinen kehitys näyttää pysähtyneen

Varusmiesten kuntotesteissä raportoitiin tänä vuonna noin 20 000 palveluksensa aloittaneen tulokset. Vuonna 2020 käynnistynyt varusmiesten kestävyyskunnon nousu on jatkunut. Lounais-Suomen liikunta ja Urheilu ry (LiikU) on edistänyt LiikU minttiin -hankkeen liikuntaneuvonnalla varusmiespalveluksesta lykkäystä tai vapautuksen saaneiden nuorten kuntoa. LiikU minttiin -hanke on toteutettu yhteistyössä Puolustusvoimien Lounais-Suomen aluetoimiston, UKK-instituutin sekä halukkaiden lounaissuomalaisten kuntien kanssa.

TVT Asunnoilla vuodenvaihteessa rakenteilla liki 860 asuntoa

Vähäheikkiläntie 13.

TVT Asunnoilla on vuodenvaihteessa työmaavaiheessa yhteensä 859 asuntoa, joista uudiskohteissa 622 asuntoa ja perusparannuskohteissa 237 asuntoa. Tänä vuonna on valmistunut 454 uutta asuntoa ja 144 peruskorjattua asuntoa sekä ikääntyneestä kiinteistökannasta kunnostettu noin 2 000 asuntoa ja tehty pienempiä korjauksia yli tuhanteen asuntoon.

Poliisi julistaa joulurauhan liikenteeseen

Liikenteen joulurauha julistetaan 18. kerran Rovaniemellä Lordin aukiolla keskiviikkona 17. joulukuuta kello 10 alkaen. Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) tuo valtiovallan jouluterveiset.

Korteilla maksettiin aiempaa enemmän kulttuuri- ja vapaa-ajan myyjille

Korteilla maksettiin heinä–syyskuussa aiempaa enemmän. Toimialakohtaisesti kasvu selittyy pääasiassa kolmella toimialalla: kulttuurilla ja vapaa-ajalla, elintarvikkeilla sekä muilla tavaroilla ja palveluilla. Kahdella toimialalla korttimaksujen kokonaissumma vähentyi heinä–syyskuussa.

Kysely: Kiinteä yhteys Tukholmaan saa yrityselämältä runsaasti kannatusta

Tuore raportti (Nordic Capitals Railway) Helsinki−Turku−Tukholma−Oslo-rautatieyhteydestä sekä joululahjarahana valtion budjetista Väylävirastolle tullut 250 000 euroa Helsinki−Turku−Tukholma-välin kiinteän yhteyden selvitykseen herättivät Varsinais-Suomen elinkeinoelämän piirissä ajatuksia heti tuoreeltaan. Enemmistö Turun kauppakamarin kyselyyn vastanneista yritysjohdon edustajista antaa hankkeelle tukensa.

Atomiytimen magneettisuus mitattu uudella tavalla

Radioaktiivisten molekyylien ydinrakenne mitattiin lasereiden avulla.

Ensimmäistä kertaa on onnistuttu havaitsemaan, miten magneettisuus jakautuu atomin ytimen sisällä molekyylimittausten avulla. Läpimurto voi edistää ydinfysiikan tutkimusta, sillä nyt on olemassa todisteita siitä, että ytimen rakennetta voidaan tutkia molekyylien avulla.

Lindén: Hallitus hyväksyy sen, että ihminen voi jäädä ilman välttämätöntä toimeentuloa

Hallituksen toimeentulotukiesitys vaarantaa perustuslain takaaman oikeuden välttämättömään toimeentuloon, arvioi kansanedustaja Aki Lindén (sd.). Esitys siirtää hänen mukaansa harkinnan pois sosiaalityön ammattilaisilta ja vaarantaa vakavasti haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten perusoikeudet.

Junnu Aaltonen Turku Jazz Orchestran solistina

Junnu Aaltonen.

Viime perjantaina 90-vuotissyntymäpäiviään viettänyt saksofonisti-huilisti Junnu Aaltonen saapuu Turku Jazz Orchestran solistiksi joulun tunnelmissa. Hiljaisuus soi -konsertti kuullaan lauantaina 20. joulukuuta kello 18 Martinkirkossa. Illan toisena solistina esiintyy Johanna Iivanainen .

Alfa-PVP:n käyttö näkyy tieliikenteessä

Lisääntyvä huumausaineiden käyttö näkyy tieliikenteessä ja yhä enemmän myös liikennepoliisin arjessa. Kesällä noin joka kolmas rattijuopumuksesta kiinni jäänyt oli huumerattijuopumus.

Liikennevahinkojen määrä laski yhä, korvausmenot 430 miljoonaa euroa

Liikenneonnettomuuksissa vammautui vaikeasti 219 henkilöä viime vuoden aikana.

Viime vuonna tapahtui yhteensä 88 831 liikennevakuutuskorvauksiin johtanutta vahinkoa. Vahinkomäärä laski prosentilla edellisvuoteen verrattuna ja oli kuusi prosenttia pienempi kuin vuosien 2015–23 keskiarvo. Korvauksia viime vuonna tapahtuneista liikennevahingoista maksetaan arviolta 430 miljoonaa euroa eli keskimäärin 4 500 euroa vahinkoa kohden.

Nuorten MM-kisat jääkiekossa pelataan Tampereella ja Turussa vuonna 2028

Alle 20-vuotiaiden nuorten jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereen Nokia Arenalla ja Turussa Gatorade Centerissä 26.12.2027–5.1.2028.

Bocuse d’Or Europe 2028 -kilpailun isännyyttä haetaan Turkuun

Mikko Pakola ja Tommi Tuominen.

Bocuse d’Or Academy Finland ry, Turun kaupunki ja Suomen maa- ja metsätalousministeriö ovat jättäneet yhdessä virallisen hakemuksen Bocuse d’Or Europe 2028 -kilpailun järjestämisestä Turussa. Toteutuessaan kilpailu toisi Suomeen Euroopan arvostetuimman gastronomisen kilpailun ja mittavaa kansainvälistä näkyvyyttä.

Karrinkadulle rakennetaan uusi päiväkoti

Teräsrautelan Karrinkatu 4:ään rakennetaan uusi päiväkoti 20-vuotisena vuokrahankkeena. Kaupunginvaltuusto hyväksyi esityksen maanantaina. Uusi päiväkotirakennus nousee sisäilmaongelmien takia puretun päiväkodin tilalle. Tilat vuokrataan Parmaco Oy:ltä.

Naantalin kasvihuonepäästöt laskivat viime vuodesta

Naantalissa suurimpia päästösektoreita ovat tieliikenne, kulutussähkö ja vesiliikenne.

Suomen ympäristökeskus on julkaissut kaikkien Suomen kuntien ennakkotiedon viime vuoden kasvihuonekaasupäästöistä. Naantalissa kokonaispäästöt ovat laskeneet kolme prosenttia edeltävään vuoteen verrattuna. Suurimpiin päästösektoreihin Naantalissa kuuluu muun muassa tieliikenne.

Joulun ja uudenvuoden aika näkyy poikkeusaikatauluina Varhan palveluissa ja toimipisteissä

Joulun ja uudenvuoden aika näkyy poikkeusaikatauluina myös Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) palveluissa ja toimipisteissä. Hengitystieinfektioiden omahoidolla voi vähentää päivystyksen ruuhkautumista. Influenssaepidemia on käynnissä koko Suomessa, mutta rokotuksen ehtii vielä ottaa.

Kuntien päästöt laskevat edelleen – liikenteen osuus päästöistä kasvaa

Viime vuoden ennakkolaskentatietojen perusteella Hinku-laskentasääntöjen mukaiset Suomen kasvihuonekaasupäästöt laskivat noin viisi prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Pitkällä aikavälillä vuodesta 2005 lähtien päästöt ovat vähentyneet 40 prosenttia ja vuoteen 1990 verrattuna 43 prosenttia.

Urheilu

Nuorten MM-kisat jääkiekossa pelataan Tampereella ja Turussa vuonna 2028

Alle 20-vuotiaiden nuorten jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereen Nokia Arenalla ja Turussa Gatorade Centerissä 26.12.2027–5.1.2028.

Norjalainen Sogndal IL Onni Helénin uusi seura

Onni Helénin ura jatkuu Norjassa.

Turun Palloseuraa päättyneellä kaudella edustanut hyökkääjä Onni Helén jatkaa uraansa Norjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Sogndal IL:n joukkueessa. Helénin ja TPS:n sopimus päättyi lokakuun lopussa, joten hyökkääjä siirtyy Norjaan vapaalla siirrolla. Sogndal solmi Helénin kanssa kolmen vuoden sopimuksen. Sogndalin riveihin siirtyi aiemmin tänä vuonna myös toinen TPS-kasvatti, Tuomas Pippola .

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Åboraakkeli: Erikoisia kokoonpanoja

Joulukuun alussa Salibandyliitto julkaisi rangaistukset vedonlyöntiskandaaliin liittyen. Tutkinnan alla oli reilu sata henkilöä, joista 80 todettiin rikkoneen vedonlyöntikieltoa.

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.